آتشک (بلایت) چیست ؟! از دلایل ایجاد آن تا پیشگیری و درمان آتشک

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.09.11

بیماری آتشک چیست ؟ برسی کامل از علت ایجاد تا درمان آن:

آشنایی با بیماری آتشک و روش های مقابله با آن یکی از نیاز های باغداری امروزی می باشد با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص درمان بیماری آتشک،علت بیماری آتشک،روش های مقابله با بیماری آتشک در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری آتشک چیست ؟

از بیماری آتشک با عنوان بادزدگی نیز یاد می کنند و آن را یکی از رایج ترین بیماری های درختان و گیاهان می دانند،این بیماری از گذشته های دور همیشه موجب خسارت باغداران می شده  و بیشتر درختان را تحت تاثیر خود قرار می داده امروزه نیز با اینکه روش های باغداری مانند شیوه های قدیمی نیست اما هنوز هم بیماری آتشک موجب خسارت باغداران می شود و یکی از خطرناک ترین بیماری ها می باشد.

عامل بیماری آتشک را نوعی باکتری می دانند که با فعالیت روی یک درخت یا گیاهی ایجاد بیماری می کند و رفته رفته موجب آسیب شدید درخت می شود. جالب است بدانید خسارت ناشی از بیماری آتشک به قدری زیاد است که اگر به موقع نسبت به از بین بردن آن اقدامی نشود خسارت جبران ناپذیری به باغ وارد می کند.

این بیماری در دو مرحله فعالیت خود را آغاز می کند،بهار و زمستان،فصل بهار یعنی در زمان شکوفه دهی درخت اولین مرحله چرخه زندگی این آفت می باشد چرخه دوم از اواخر تابستان تا اوایل پاییز شروع می شود.

بیماری آتشک در قسمت ترشح های چسبناکی که در شاخه ها موجود است می مانند و در بهار سال بعد از همان قسمت تکثیر می شود و رفته رفته کل درخت را می گیرد،در واقع این بیماری فعالیت خود را با آلوده کردن محصول و درخت آغاز می کنند.

این بیماری بلایت با تماس حشراتی که از محصول تغذیه می کنند به سطوح دیگر شکوفه و شاخه ها سرایت می کند،این بیماری قدرت انتقال سریعی دارد و به زودی گسترش پیدا می کند،در چنین حالتی گل های باز شده در فصل بهار خیلی بیشتر در معرض این آلودگی قرار میگیرند.

جهت تمایل میتوانید از انواع نهال گردو اریا نهال در دسته بندی سایت دیدن فرمایید .

آتشک

بلایت گلابی – بلایت سیب

علائم بیماری آتشک و میزان خسارت آن:

همانطور که اشاره شد تماس یا تغذیه حشرات با تراوشاتی که منبع باکتری های بیماری آتشک می باشد نقش مهمی در انتقال این بیماری دارد،البته این بیماری توسط باد،پرندگان،باران و انسان نیز قابل سرایت می باشد.

آسیبی که بیماری آتشک بر درخت وارد می کند این است که سلول های زنده را مورد هدف قرار داده و سریع از بین می برد،در برخی موارد نیز باکتری ها از طریق ضربه هایی که بر شاخه ها وارد شده،یا هرس شاخه ها سریع وارد آن قسمت شده و در کوتاه ترین زمان درخت را آلوده می کند.

همانطور که اشاره شد این بیماری بلایت بر بیشتر قسمت های یک درخت تاثیر می گذارد و آن قسمت را آلوده می کند.عمده فعالیت بیماری آتشک بر روی شکوفه های درخت می باشد چون گل ها منافذ باز دارند و این بیماری به راحتی از منافذ باز عبور می کند و در چنین شرایطی ما شاهدیم که فصل بهار شکوفه ها دچار سوختگی می شوند و از بین می روند،شکوفه ها ممکن است بر روی درخت و شاخه همانطور باقی بمانند اما تولید میوه نخواهند داشت.

اما در موارد علائم بیماری آتشک بر روی برگ ها نیز قابل مشاهده است،در چنین شرایطی تمامی برگ هایی که دچار این آلودگی شده اند به رنگ لکه های سیاه در می آیند، این برگ ها به تدریج با لکه های سیاه شروع می شود و تمام سطح برگ را می پوشاند و برگ ها حالت سوختگی به خود میگیرند.

تمایل دارید مقاله ی انگلیسی در این باره مطالعه کنید ؟! مشاهده

علائم بیماری ممکن است بر روی شاخه ها و میوه ها نیز مشاهده شود که در چنین حالتی شاخه های آلوده کم کم تیره می شوند و حالت عمودی خود را از دست داده و خمیده می شوند،میوه ها نیز در زمان آلوده شدن به بیماری آتشک تغییر رنگ داده و به رنگ سیاه در می آیند در مواردی هم میوه به رشد مطلوب نمی رسد و کوچک باقی می ماند.

جهت تمایل میتوانید از انواع نهال انگور اریا نهال در دسته بندی سایت دیدن فرمایید .

راهکار های مقابله یا کنترل بیماری آتشک ؟

همانطور که ذکر شد بیماری آتشک بیماری شایع و بسیار خطرناکی می باشد که باید مهار شود زیرا قدرت انتقال آن سریع می باشد و ممکن است در مدت زمانی کوتاه کل باغ را آلوده کند و خسارت جبران ناپذیری وارد کند.

به منظور کنترل بیماری آتشک می توان برخی نکات ضروری و کارآمد را انجام داد تا بیماری به مرحله کنترل و در ادامه به مهار شدن نزدیک شود،مهمترین نکات در زمینه کنترل بیماری آتشک به شرح زیر است:

1.باغداران می توانند به منظور در امان ماندن از بیماری آتشک در زمان خرید نهال رقمی را انتخاب کنند که نسبت به این بیماری مقاومت بالایی دارد،به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از خرید نهال حتما خصوصیات و ویژگی های نهال را در نظر داشته باشند.

2.استفاده از نهال قلمه یا پیوندی که در مقابل بیماری آتشک مقاومت خوبی داشته باشد و دچار آلودگی نشود.

3.توجه به تغذیه نهال،مخصوصا در زمانی که خاک فقیر می باشد و نیاز به تغذیه مناسب دارد،البته توجه داشته باشید استفاده از کود باید در حد متعادل باشد زیرا افزایش مقدار برخی کود ها مانند ازته خود در بیماری آتشک تاثیر گذار می باشد.

4.اقدام به موقع نسبت به از بین بردن شاخه های آلوده با استفاده از روش هرس کردن صحیح درخت یا نهال .

5.استفاده از سمپاشی اصولی جهت از بین بردن حشراتی مانند کنه،شته،پشه و…زیرا این حشرات خود یکی از راه های انتقال این بیماری می باشند.

6.از آنجایی که باران نیز یکی از راه های انتقال بیماری می باشد باید از هرس درختان در روز های بارانی و زمانی که شاخه ها مرطوب می باشد جلوگیری نمود تا زنجیره انتقال بیماری قطع شود.

7.چنانچه باغداران علائم بیماری را در روزهای ابتدایی آلوده شدن درخت مشاهده کردند باید نسبت به از بین بردن شاخه های آلوده اقدام کنند و یا سمپاشی انجام دهند.

8.در مواردی که این بیماری به شدت گسترش پیدا کرده و تمام اجزای درخت را آلوده نموده باید نسبت به قطع کردن درخت اقدام کرد تا بیماری از بین برود.

9.علاوه بر تمامی نکاتی که قید شد باید اشاره نمود سم پاشی منظم و اصولی باغ می تواند در کاهش بیماری آتشک موثر باشد،برای به دست آوردن نتیجه مثبت دفعات سمپاشی را می توان یک نوبت در زمان رشد جوانه ها و یک نوبت نیز بعد از باز شدن کامل شکوفه ها انجام داد.

چنین اقدامی در کاهش انتقال آلودگی موثر است و در مواردی که بیماری در مراحل ابتدایی رشد خود می باشد باعث مهار آن نیز می شود. توجه داشته باشید مراقبت از نهال بعد از کاشت اهمیت بسیار زیادی دارد.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آتشک (بلایت) چیست ؟! از دلایل ایجاد آن تا پیشگیری و درمان آتشک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.