بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر + خرید نهال گردو مقاوم به سرما

دسته بندی: آموزش کاشت نهال
2020.10.29

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر؛ نهال گردو مقاوم به سرما:

معرفی یکی از،بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر، موضوع مورد بررسی ما در این نوشتار می باشد، کیفیت میوه ها و عملکرد خوب این رقم موجب شده از استقبال خوبی از سوی باغداران مواجه شود،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی پیرامون نهال گردو مقاوم به سرما، و برداشت آن در اختیار شما قرار دهیم.

نهال گردو مقاوم به سرما،احتمالا دغدغه ی بسیاری از کشاورزان می باشد ، گردو یکی از درختان میوه دار می باشد که ارزش غذایی بالایی دارد،و معمولا از گذشته های بسیار دور مورد استقبال باغداران قرار گرفته است و نسبت به کشت آن اقدام کرده اند،البته در گذشته تنوعی که امروزه در انواع نژاد های گردو مشاهده می شود نبوده،امروزه تنوع گونه های مختلف دست باغدارن را بیشتر باز گذاشته تا دست به انتخاب گونه ای بزنند که بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، خودشان باشد که دقیقا سازگاری را با آب و هوای منطقه آنها دارد. در بین تنوع نژادی گردو می توان به گردو فرنور اشاره نمود که یکی از نژاد های مرغوب می باشد.

درخت گردوی فرنور را به گردوی مناطق سردسیر می شناسند،زیرا مقاومت بسیار خوبی به سرما دارد و در مناطق سردسیر رشد بسیار خوبی خواهد داشت. در واقع شاتون فرنور در سرما از بین نرفته و سرمای بهار و زمستان نیز به بافت نهال آسیب وارد نمی کند و این موجب می شود باردهی درخت حفظ شده و به وسیله باد و سرما از بین نرود.

این وظیفه بر عهده باغداران می باشد که متناسب با شرایط اقلیمی منطقه دست به انتخاب نهال بزند،زیرا عملکرد نهال به سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد و چنانچه به این مسئله توجهی نشود نهال به بازدهی مطلوب نخواهد رسید. مناطق سردسیر تا بسیار سردسیر برای کاشت این گردو گزینه مناسبی می باشد،چون این نهال گردو مقاوم به سرما، می باشد و در ارتفاعات بیشتر  1200 تا 1800 متر از سطح دریا نیز قابل کشت می باشد،این رقم از ارقام جدید میباشد و به تازگی وارد بازار فروش نهال شده است.

گردوی سردسیری

مغز گردو مقاوم به سرما

نهال گردو فرنور بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

اینکه گردو فرنور را بهترین گردو برای مناطق سردسیر می دانند،به دلیل مقاومت خوب این رقم می باشد،منشا اصلی این رقم را کشور فرانسه می دانند که رقم جدیدی هم می باشد و بسیار مورد استقبال باغداران قرار گرفته زیرا علاوه بر مقاومت بازدهی و بازار فروش خوبی هم دارد و این موجب شده در بین مشتریان نیز با استقبال خوبی روبرو باشد.

اندازه میوه در این نهال گردو مقاوم به سرما، تقریبا متوسط می باشد اما کیفیت مغز آن بسیار بالا می باشد،و طعم بسیار خوبی دارد و این عوامل باعث شده این درخت در دسته درختان تجاری قرار گیرد. این رقم دارای پوستی بسیار نازک می باشد که به آن گردوی پوست کاغذی می گویند به طوری که به راحتی با فشار دست قابلیت شکسته شدن دارد،این دلیل بر مشتری پسند بودن این رقم افزوده و همچنین به لحاظ اقتصادی نیز بهره وری را به همراه داشته است.

از دیگر خصوصیت های بارز این نهال علاوه بر مقاومت به سرما،رشد بسیار خوب و تولید میوه هایی با کیفیت می باشد،درصد بالایی از گردو فرنور را مغز تشکیل داده،رنگ مغز ها کاملا روشن و خوش طعم می باشد. از ویژگی های دیگر این نهال ، مقاومت بالایی است که نسبت به بیماری بلایت گردو دارد،این بیماری هر ساله آسیب های زیادی را به باغات گردو وارد می کند و در مواردی حتی غیر قابل جبران هم هستند به همین دلیل انتخاب رقمی که بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیری ،باشد که نسبت به بیماری ها هم مقاومت خوبی دارد از بروز خسارت های سنگین نیز جلوگیری می کند.

این نهال در اواخر فروردین ماه گلدهی خود را آغاز می کند و در دسته ارقام دیرگل قرار میگیرد و این خود باعث شده از سرمای شدیده بهار در امان باشد،باردهی این رقم تقریبا بالا و اقتصادی می باشد به طوری که هر کدام از گلهای گردوی فرنور 3 تا 6 میوه گردو تولید می کنند.

از کاشت تا برداشت گردو فرنور:

نهال گردو فرنور یکی از بهترین نژاد گردو برای مناطق سردسیر می باشد، که عمری 100 ساله دارد و همانطور که اشاره شد یکی از بهترین ارقامی است که در مناطق سردسیر رشد بسیار خوبی خواهد داشت. پس کاشت این رقم مناسب مناطق سردسیر و ارتفاعات می باشد اما باید به این نکته توجه داشت که نهال گردو نیاز به بستر رشد مناسب دارد تا به رشد مطلوب برسد در غیر این صورت بازدهی و باردهی اقتصادی نخواهد داشت.

به لحاظ تحمل خشکی و آبیاری در دسته ارقام نیمه محتمل قرار میگیرد اما توجه داشته باشید آبیاری اصولی و منظم در کمیت و کیفیت میوه ها تاثیر گذار خواهد بود و در افزایش باردهی محصول نیز موثر خواهد بود. بعد از خرید نهال گردو فرنور باید سریعتر نسبت به کاشت آن اقدام کرد زیرا ریشه های نهال نباید در مجاورت هوای آزاد قرار گیرد زیرا به شدت آسیب خواهند دید.

البته لازم به ذکر است که باید ابتدا زمین مناسب کاشت را به خوبی شخم و زهکشی نمود تا خاک به بستر مناسب تبدیل شود سپس با رعایت فاصله 5 تا 7 متری گودال هایی با عمق مناسب حفر نمود،رعایت فاصله مناسب به این دلیل است که نهال در هنگام رشد تبدیل به درختی با شاخ و برگ فراوان خواهد شد و رعایت عمق مناسب نیز موجب می شود ریشه های نهال رشد آزادانه ای داشته باشند.

معمولا خاکی های شنی و نفوذ پذیر برای کاشت گردوی فرنور گزینه مناسبی می باشد،زیرا هم آب را به خوبی جریان داده و هم موجب غرقاب شدن و رطوبت بیش از اندازه ریشه ها نخواهد شد،زیرا ریشه های درخت گردو نسبت به رطوبت بیش از اندازه حساسیت دارند.

بعد از کاشت،نهال وارد فاز مراقبت خواهد شد و باید نسبت به تغذیه و آبیاری آن اقدام کرد،فراموش نکنید نهال گردو در بین دیگر انواع درختان میوه دار بیشتر به تغذیه و تامین عناصر ضروری نیاز دارد زیرا تامین نبودن عناصر موجب سیاهی و بی کیفیت مغز گردو خواهد شد.

برداشت گردو فرنور تقریبا چندین ماه بعد از گلدهی می باشد،این رقم به دلیل داشتن پوست کاغذی از حساسیت بیشتری برخوردار است و باید در هنگام چیدن میوه ها دقت عمل بیشتری داشت تا میوه ها آسیب نبینند. گردو ها بعد از برداشت باید سریعتر پوست گیری شده و نسبت به خشک کردن آن اقدام کرد،این مغز مفید ارزش غذایی بالایی دارد و مصرف آن علاوه بر خواص فراوانی که دارد به تامین انرژی لازم در بدن کمک می کند و این دلایل به بازار فروش خوب یکی از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، کمک بزرگی نموده است.

همچنین بهترین زمان کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر معمولا در از اوایل اسفند نیز شروع می شود تا اواخر اسفند خاتمه پیدا می کند.

اطلاعات تماس جهت خرید بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

همچنین شما جهت اطلاع بیشتر از گردوی فرنور می توانید با کلیک در (اینجا) بیشتر بخوانید و جهت یا مشاوره خرید نهال گردو مقاوم به سرما، می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید .

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

 • 2021.01.26 محمد

  سلام خسته نباشید قیمت این رقم نهال گردو چند هستش ممنون میششم قیمت رو اعلام کنید

  • 2021.01.27 ariyanahal.ir

   سلام و درود بر شما . برای دریافت لیست کامل نهال های مد نظر می بایست در واتساپ پیام بگذارید یا تماس مستقیم بفرمایید . با احترام

 • 2021.01.18 آریاپیروز

  باسلام
  اینجانب ۱۰ اصله نهال گردو فرنور
  ۱۰ اصله نهال بادام
  ۳ اصله نهال فندوق
  برای قبل از شهرستان ابهر می خواهم
  19 78 … 0921

  • 2021.01.20 ariyanahal.ir

   سلام و درود بر شما . پیام شما دریافت شد . به زودی مهندس مجموعه خدمت شما تماس میگیرن .با احترام

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

درخواست تماس مستقیم