روش خشك كردن گردو تازه

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1399.12.24

خشك كردن گردوي تازه:

گردوی تازه چیده شده را می توانید در دو مرحله خشک کنید. خشک کردن گردو؛ با پوست و یا خشک کردن مغز گردو؛ که هرکدام نیز مراحل مربوط به خود را دارد. خشک کردن گردو با پوست برای زمانی است که پوست گردو سبز است و می خواهید گردو را با پوسته سخت انبار کنید و یا زمانی است که می خواهید مغز گردو را خشک کنید.  در این مقاله هر دو مرحله به صورت کامل و مبسوط توضیح داده می شود.

خشک کردن گردو با پوست:

زمانی که پوست گردوی تازه چیده شده سبز است، بهترین زمان برای خشک کردن گردو، است. در مورد تهیه گردو با پوست سبز رنگ باید به نکاتی توجه نمایید. اول اینکه پوست گردو تازه چیده شده ترک نداشته باشد. دوم اینکه پوست گردو کاملا سبز بوده و به رنگ قهوه ای و یا لکه دار نباشد. نکته سوم اینکه پوست گردوی تازه چیده شده نرم باشد و با فشار دادن انگشت بر روی آن، پوسته فرو رود. همه این نکات برای تشخیص گردوی با کیفیت و مرغوب و اینکه گردو کاملا رسیده است،  باید مورد توجه قرار گیرد. مراحل خشک کردن پوست گردوی تازه به شرح زیر است:

 • در ابتدا برای اینکه دستانتان سیاه و لکه دار نشود، توصیه می شود از دستکش استفاده کنید.

حال باید پوسته سبز رنگ را از گردو جدا نمود. این کار حتی زمانی که گردو رسیده و بالغ است، بسیار سخت و دشوار است و به راحتی با دست جدا نمی شود. باید دقت شود در زمان جدا کردن پوسته سبز رنگ، به گردو آسیبی وارد نشود، در این صورت کیفیت محصول به شدت نزول پیدا خواهد کرد. روش های مختلفی برای این کار است که از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد:

می توانید گردوهای تازه را روی تخته چوبی پهن کرده و یک وسیله سنگین و یا یک تخته را روی آن ها بچرخانید.

می توانید گردو ها را روی یک مسیر آسفالت قرار داده و روی آن ها راه بروید. در این صورت فشار لازم به گردوها وارد خواهد شد.

 • نکته مهم این است که نباید فشار در حدی باشد که پوست گردو بشکند.

بعد از اینکه پوسته سبز گردوها را جدا نمودید، برای خشک کردن گردو؛ لازم است که آن ها را بشویید. برای این کار باید سطلی را پر از آب نموده و گردوهای بدون پوست را در داخل آن بریزید. گردوهایی که شناور هستند و بر روی سطح آب قرار می گیرند، نشان از کیفیت نامناسب و در بیشتر مواقع پوک و بدون مغز بودن آن ها دارد. بنابراین این گردوها را از روی آب جمع کنید و دور بریزید. گردوهایی که مغز دار هستند، به علت سنگینی چگالی آن ها به زیر آب می روند. این گردوها مناسب برای خشک نمودن گردو ، هستند.

خشک کردن مغز گردو

خشک کردن مغز گردو

 1. در این مرحله گردوها را آبکش نموده و به مدت دو هفته در مکان مناسبی که شرایط زیر را دارد پهن کنید تا خشک شوند:
 2. محل پهن کردن گردوها نباید در معرض تابش نور مستقیم آفتاب باشد، زیرا باعث تیرگی رنگ گردو و پایین آمدن کیفیت آن می شود.
 3. محل باید تهویه مناسب داشته باشد و هوا به خوبی در آن جابجا شود. اگر نگران بارندگی نباشید، می توانید گردوها را در فضای بازی که نه سایه است و نه آفتاب، پهن نمایید.
 4. برای خشک کردن گردو؛ باید همه قسمت ها در معرض هوا قرار گیرند. بنابراین بهتر است گاهی آن ها را جابجا کرده و هم بزنید.

بعد از گذشت دو هفته، باید گردوها را چک نمایید. بهتر است چند عدد گردو را برداشته و مغز آن را بررسی نمایید تا ببینید حالت خشک و شکننده دارد و یا خیر. اگر هنوز رطوبت دارد، باز هم صبوری نمایید تا کاملا گردوها خشک شوند. داشتن رطوبت باعث می شود مغز گردو دچار کپک شده و فاسد شود.

بعد از اینکه گردو ها کاملا خشک شد، آن ها را در داخل سبد و در یک مکان تاریک و خنک نگهداری نمایید. حتی می توانید گردوها را در داخل فریزر قرار دهید و تا دو سال نیز از آن استفاده نمایید. این کار مانع از دست رفتن کیفیت گردوهای خشک شده می شود.

همچنین جهت مشاهده ی بیش از 27 رقم از انواع نهال گردو، می توانید در اینجا کلیک نمایید.

مراحل خشک کردن مغز گردو:

در این قسمت  تصمیم داریم توضیح دهیم که چگونه می توان مغز گردو را خشک کرده و استفاده نمود. برای این کار نیز مراحلی را باید طی کنید که در این قسمت توضیح می دهیم:

مرحله اول خشک کرن گردو، پوست کردن می باشد:

ابتدا باید پوسته های گردو را از مغز آن جدا کنید. معمولا پوست کردن گردو کار سختی است و اکثر افراد در این زمینه مشکل دارند. زیرا اگر به صورت صحیح این کار انجام نشود، باعث خرد شدن مغز گردو و پایین آمدن کیفیت محصول خواهد شد. چند روش برای این کار پیشنهاد می شود که عبارت اند از:

می توانید گردوها را به مدت دو ساعت در آب خیسانده و سپس آن ها را به مدت یک شب در یک ظرف درپوشیده نگهداری نمایید. این کار باعث می شود پوسته سخت گردو نرم شده و راحت تر بتوان مغز و پوسته را از هم جدا کرد.

روش دیگر خشک کردن گردو، این است که گردو ها را در داخل کیسه و یا حوله تمیز  قرار دهید و با چکش کمی به آن ها ضربه وارد کنید. ضربات و فشارها نباید در حدی باشد که باعث شکستن پوسته و خرد شدن مغز گردو شود.

مرحله دوم خشک کردن مغز گردوها:

بعد از اینکه تمامی گردوها پوست کنده شد، نوبت خشک کردن مغز گردو است. برای این کار باید مغزها را به مدت دو ساعت در معرض هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود. مغز گردوها نباید کوچک ترین رطوبتی داشته باشد، زیرا باعث از دست رفتن کیفیت آجیل خواهد شد. می توانید مغز گردوها را چک کنید و در صورتی که احساس کردید نیاز به خشک شدن بیشتر دارد و یا خیس است، آن ها را جمع نکنید و اجازه دهید مدتی نیز در معرض هوا قرار داشته باشند.

در مرحله آخر خشك كردن گردوي تازه، نوبت ذخیره و انبار کردن مغز گردو ها است. باید گردوها در ظرف سرپوشیده نگهداری شود و بهتر است محل نگهداری گردوها خنک یا سرد باشد که معمولا انبار و یا یخچال محل مناسبی به نظر می رسد. حتی می توانید کمی مغز گردوها را تفت بدهید تا کاملا رطوبت آن ها از بین رفته و با کیفیت بهتری ذخیره شوند.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
105

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.06.29 زهرا داستان

  باسلام و سپاس از توضیحات مفیدتون
  ما همه این مراحل رو برایرخشک کردن گردو انجام دادیم بازم بعد خشک کردن مغز گردو سیا میشه

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   علت این اتقاف میتواند عوامل گوناگونی از جمله خیس بودن محل گردو، نور شدید آفتاب و…. باشد. جهت اطلاعات بیشتر با متخصص این زمینه مشورت کنید.

 • 1402.06.28 شاهرخ

  سلام گفتین جایی که نه سایه باشه نه آفتاب مگه همچین جایی داریم که هم آفتاب نباشه هم سایه نباشه

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   منظور از نوشتن این نکته آن است که نور کافی به گردو برسد. نه اینکه در معرض شدید و مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد.