درخت انگور: (آموزش بهترین زمان کاشت نهال انگور، پرورش و برداشت)

دسته بندی: آموزش کاشت نهال جدیدترین مقالات
1400.03.16

بیوگرافی درخت انگور:

وقتی که درباره درخت انگور؛ صحبت می‌کنیم، در واقع درباره میوه‌ای حرف می‌ زنیم که در عین نام‌ آشنایی، از 600 گونه مختلف تشکیل شده و اگر هر روز با یک گونه آن آشنا شویم، باز هم حدود 2 سال طول می‌کشد که انواع گونه درخت انگور، را بشناسیم. جالب‌ تر آنکه تمام این 600 گونه را می‌توان به دو دسته‌ بی دانه و دو دانه تقسیم نمود. نام علمی انگور vinifera است که سرده‌ای از خانواده انگورسانان یا Vitaceae به حساب می‌آید.

درختان انگور؛ از جمله خاص ترین و جز نوستالژی ترین درختانی می باشند که انسان به کاشت آن پرداخته و در تاریخ اساطیری جای جای جهان نیز کاشت درخت انگور، به صورت سند به ثبت رسیده است. میوه grape Tree؛ میوه‌ای آبدار و کوچک با پوستی نازک است که دارای شیره فراوان و طعمی‌بین ترش تا شیرین (بسته به گونه آن) است.

درخت انگور؛ از جمله میوه‌ های پر برکتی است که از جزء به جزء آن استفاده‌های مختلف می‌شود. میوه انگور علاوه بر میوه‌ای لذیذ و مفید، می‌تواند به مویز، کشمش، شیره انگور، ژله، مربا، آب انگور، شراب، سرکه و.. تبدیل شود. همینطور از روغن دانه انگور نیز به صورت خوراکی و بهداشتی استفاده‌های متنوعی می‌شود. از برگ درخت انگور؛ دلمه برگ مو می‌پزند و از پوست بدنه اصلی این درخت نیز در موارد مختلفی استفاده می‌شود. بنابراین کاشت درخت انگور، و پرورش این میوه یکی از پرسودترین محصولات کشاورزی است.

انواع روش کاشت درخت انگور

انواع روش کاشت درخت انگور:

درختان انگور؛ را به دو شیوه کلی غیر جنسی و جنسی می‌توان تکثیر کرد که هر یک از این دو شیوه خود به چندین روش مختلف تقسیم می‌شوند. از جمله روش‌های غیر جنسی کاشت نهال انگور، می‌توان به:

 1. قلمه زدن،
 2. خواباندن،
 3. پیوند اسکنه‌ای
 4. و تکثیر به کمک جوانه اشاره کرد.

این چهار روش بجز روش آخرکاشت نهال در فصل پاییز انجام می‌گیرند و روش‌هایی موثر برای تکثیر این گیاه محسوب می‌شوند. روش جنسی تکثیر انگور نیز همان روش کاشت دانه و کشت نهال در کنار جوی یا پشته است که روشی سنتی و البته موثر محسوب می‌شود.

کاشت درخت انگور چگونه است:

کاشت نهال انگور؛ به روش کاشت دانه ابتدا در گلدان‌ انجام می‌شود. خاک گلدان باید مرطوب، کود خورده و کاملاً آماده باشد تا دانه در آن ریشه کند. پس از رشد دانه و تبدیل شدن به نهال، کاشت آن در خاک بسیار آسان خواهد بود؛ چرا که انگور به سادگی در محل جدید به رشد سابق خود ادامه می‌دهد و معمولاً دچار شوک تغییر مکان نخواهد شد.

کاشت انگور؛ در خاک نیز به این صورت است که خاک را به صورت پشته و جوب شخم می‌زنیم و سپس نهال‌ها را بر روی پشته‌ها در کنار جوب می‌کاریم. در پشته‌ها باید چاله‌هایی به عمق 50 سانتی‌متر حفر شوند و سپس نهال‌های به دست آمده از گلدان‌ها و یا قلمه و یا خواباندن، در درون این چاله‌ها قرار بگیرند.

در میان انواع روش‌های تکثیر، این نهال‌های گلدانی هستند که با تغییر مکان کمترین آسیب را می‌بینند. بنابراین این نهال‌ها با آن‌که سخت‌تر کشت می‌شوند؛ اما بازدهی بیشتری هنگام کاشت از خود نشان خواهند داد.

همچنین جهت تمایل می توانید به اینجا مراجعه کنید تا بیش از 40 رقم نهال انگور جذاب ایرانی و خارجی را مشاهده و جهت تمایل تنها با چند کلیک، خرید نمایید!

نکات کاشت درخت انگور

فاصله‌ی کاشت درخت انگور چقدر است؟ نکات لازم برای کاشت انگور:

در باغ‌های انگور پس از آماده سازی زمین با کودهای مناسب (که در ادامه آن‌ها را نام خواهیم برد) و شخم زمین به صورت پشته و جوب، نهال‌ها را بر روی پشته‌ها با فاصله 120 تا 150 سانتی متر از یکدیگر می‌کارند و نوک نهال‌ها را به سیم افقی که از پیش تعبیه شده گره می‌زنند تا مسیر رشد طولی نهال تا ارتفاع سیم به صورت عمودی باشد.

فصل مناسب کاشت انگور چه فصلی است:

بهترین زمان برای کاشت درخت انگور؛ اوایل بهار یعنی پیش از باز شدن جوانه‌ها است. البته فرایند قلمه زنی یا خواباندن در پاییز و در زمان خواب گیاه انجام می‌گیرد؛ اما کاشت نهال در خاک باغ باید پیش از باز شدن جوانه‌ها صورت بگیرد. نهال‌ها را باید طوری بکارید که حداقل ۲ جوانه‌اش در خاک بماند و سر نهال حدود ۵ سانتی متر از خاک بیرون باشد. پس از کاشت نیز باید چاله‌ها را با مخلوطی از خاک و کود پر کرده و در انتها سر نهال‌ها را حدود ۱ سانتی متر ببرید تا رشد آن سریع‌تر صورت بگیرد.

آیا پرورش درخت انگور در باغچه ممکن است؟

پرورش انگور در باغچه خانه نه تنها ممکن است، بلکه بسیار هم رایج است. در هر اقلیمی نوع انگور مناسب متفاوت است اما به هر حال می‌توان این کار را با موفقیت انجام داد. برای کاشت درختان انگور در باغچه، باید به این نکات توجه داشته باشید.

 • نور مناسب:

درخت انگور؛ برای رشد نیاز به نور زیاد آفتاب دارد و اگر نور کافی به برگ‌های آن نرسد، شاهد پوسیدگی و ایجاد لکه بر روی برگ‌های آن خواهید بود. بنابراین از کاشتن انگور، در زیر سایه درختان دیگر خودداری کنید.

 • زه کشی مناسب:

زمینی که قصد دارید در آن انگور بکارید را حداقل 50 سانتی‌متر بکنید و خاک آن را زه کشی کنید.

 • کود کافی:

پس از کاشت درخت انگور، چاله را با ترکیب کود و خاک مناسب پر کنید.

 • فاصله از درختان برای ریشه دوانی:

بهتر است نهال انگور شما از هر سو حدود 150 سانتی‌متر از درختان دیگر فاصله داشته باشد تا برای ریشه دوانی به مشکل بر نخورد.

مراقبت لازم از انگور

باغداری و مراقبت‌های لازم از آفات و بیماری های حین کاشت درخت انگور چگونه است؟

در ابتدای بهار، زمانی که زمین شروع به رویش علف می‌کند، لازم است که خاک را با بیل زدن از شر علف‌های هرز خلاص کنیم. این علف‌ها در صورت رشد می‌توانند مواد مغذی خاک را تغذیه کرده و مانع از باردهی طبیعی درخت انگور شوند. بجز این، هرس درست و به موقع، کوددهی صحیح و استفاده از آفت کش‌هایی که در ادامه درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد، هر یک در باردهی هر چه بهتر انگور موثر خواهند بود.

خاک مناسب رشد کاشت درخت انگور چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد:

نوع خاک برای اغلب گونه‌های انگور چندان مهم نیست و ریشه این گیاه مقاومت نسبتاً خوبی در خاک‌های مختلف دارد. با این وجود می‌توان گفت بهترین خاک برای باردهی حداکثری این گیاه خاک سبک و عمیق شنی یا رُسی است که مقداری آهک هم در خود داشته باشد و آب را به سادگی از خود عبور دهد.

از عوامل مهم دیگر در انتخاب خاک می‌توان به رنگ خاک (هر چه تیره‌تر جذب نور خورشید بیشتر) عمق خاک، مقدار آهک و همچنین pH آن اشاره داشت. انگورها در خاک‌های اسیدی با نمک زیاد نمی‌توانند رشد کنند و به باروری برسند.

نحوه‌ی آبیاری نهال و درخت بالغ انگور چگونه است:

ریشه درخت انگور؛ در خاک‌های مختلف (بسته به سنگینی و سبکی خاک) می‌تواند بین 90 سانتی‌متر الی 6 متر در عمق خاک نفوذ کند. بنابراین میزان آبیاری باید به صورت متمرکز در اطراف ریشه باشد تا آب به مقدار کافی به اعماق خاک نفوذ کند. شعاع 1.5 متری بدنه، بهترین شعاع برای آبیاری است و میزان آبیاری این گیاه بسته به اقلیم منطقه بین 0.5 لیتر در روز (مناطق سردسیر) تا 1.35 لیتر در روز (مناطق گرمسیر) متفاوت است.

قلمه زدن درخت انگور چگونه صورت می‌پذیرد:

اغلب اوقات در فصل پاییز قلمه های 40 الی 80 سانتی متری را از شاخه‌های دو ساله درخت جدا می‌کنند و آن‌ها را درون یک گلدان یا خاک گلخانه در دما و رطوبت مناسب نگهداری می‌کنند. در فصل بهار هنگام کاشت درخت انگور، ابتدا آن را در آب غرق کرده و سپس در خاک جدید می‌کارند. به شاخه 2 ساله انگور در اصطلاح کشاورزی «کلید» گفته می‌شود و بازدهی خوبی برای قلمه زدن خواهد داشت.

نحوه‌ی کودهی درخت انگور چگونه است؟ بهترین کودهای شیمیایی و حیوانی:

برای کوددهی باغ‌ های انگور؛ از اوره استفاده می‌شود. اوره ماده‌ای است که می‌توان از آن برای کوددهی برگی جهت از بین بردن آفات برگی درخت نیز استفاده کرد. بجز این، کودهای پتاسیم، منیزیم و کلسیم، کودهایی هستند که درختان انگور به شدت به آن‌ها وابسته هستند و در باردهی محصول، تاثیر بسیاری خواهند گذاشت.

شایع ترین بیماری و آفات درخت انگور کدامند؟

شایع‌ترین آفات درخت انگور، آفت زنجره مو و کرم خوشه خوار انگور هستند که می‌توانند همه ساله به درخت شما حمله کرده و آسیب‌های زیادی به آن وارد نمایند. از بیماری‌های رایج درخت انگور؛ نیز می‌توان به گال طوقه (بیماری سرطان ریشه و ساقه مو) ، سفیدک پودری انگور، سفیدک کرکی (داخلی) انگور، ویروس برگ بادبزنی، پوسیدگی سیاه مو، سفیدک سطحی انگور و پوسیدگی خاکستری انگور اشاره کرد که هر یک از این بیماری‌ها راه‌های مبارزه خاص خود را دارند.

مشاهده ی مقاله ی کاشت نهال شلیل

چند نوع هرس داریم و هرس درخت انگور چگونه انجام می شود:

هرس درخت انگور؛ به منظور تربیت شاخه‌ها و جهت‌دهی آن‌ها در مسیر صحیح رشد انجام می‌گیرد و معمولاً درختان انگور از سال سوم به بعد نیاز به هرس خواهند داشت. زمان مناسب هرس درخت انگور؛ فصل زمستان است و دمای مناسب برای این کار، دمایی بالاتر از 5 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. همینطور می‌توان هرس را به فصل بهار و زمانی که درختان انگور شروع به شکوفه زدن می‌کنند موکول کرد که البته در آن صورت باید سریع وارد عمل شوید و پیش از رشد شکوفه‌ها بر روی شاخه‌های کهنه، نسبت به هرس کامل درخت اقدام نمایید.

انواع درخت انگور

انواع درخت انگور ایرانی و خارجی شامل چه ارقامی هستند:

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، انگور 600 گونه مختلف دارد و شناخت همه انواع آن کاری بسیار دشوار است. اما برخی ارقام تجاری و معروف آن که در داخل ایران کشت می‌شوند را می‌توان برشمرد. برخی از ارقام خارجی انگور عبارتند از: انگور رد کارلت، انگور پرلت، انگور شامپاین، انگور بلک ویلیام، انگور بلک سیدلس، انگور کریسمون، انگور وایت کارنت و…

برخی ارقام ایرانی معروف کاشت درخت انگور؛ نیز عبارتند از: انگور یاقوتی، عسگری، شمشیری، صاحبی، شصت عروس، مویز بی‌دانه، سیاه سردشت، خلیلی، ریش بابا، بی‌دانه سرخ، غزل اوزوم، کشمشی، شاهانی، لعل حسینی، چشم گربه‌ای، شیرازی، رازقی، تبرزه، الحقی و…

مشاهده ی مقاله ی کاشت نهال پسته

خواص و ویتامین های انگور چیست:

محصول درخت انگور؛ سرشار از تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پانتوتنیک اسید و اسید فولیک است که همگی خانواده ویتامین B هستند. علاوه بر آن ویتامین C، E و K نیز در انگور به وفور وجود دارد. مواد معدنی مختلف مانند آهن، کلسیم، منیزیم، فسفر، منگنز، پتاسیم، سدیم، روی و فلوراید نیز در انواع انگور دیده می‌شود.

بنابراین این میوه بهشتی می‌تواند برای بهبود بیماری‌های می‌گرن، آسم، انواع بیماری قلبی، یبوست، سوءهاضمه، خستگی مفرط، دیابت، اختلالات کلیوی، پیشگیری از سرطان سینه، پیشگیری از آب مروارید چشم و بسیاری امراض دیگر مفید باشد.

مشاهده ی مقاله ی کاشت نهال هلو

جمع بندی و نتیجه گیری در رابطه با کاشت درخت انگور:

کاشت درخت انگور؛ می‌تواند یک فکر اقتصادی برای کشاورزان داخلی باشد؛ چرا که درختی پر برکت و پر بار است که می‌تواند سود خوبی را حاصل کند. در حال حاضر ایران دهمین تولید کننده برتر انگور در جهان است و چین در پله نخست این رده بندی قرار دارد. با توجه به حاصل خیز بودن خاک اکثر اقلیم‌های ایران و مقاومت بالای این گیاه در برابر گرما و نیاز متوسط آن به آب، می‌توان کاشت درخت انگور، را یک استراتژی مناسب اقتصادی برای امر صادرات و تولید محصولات وابسته قلمداد کرد.

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%88%D8%B1

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
517

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.10.29 محمد باقر درخشانی

  با سلام خسته نباشید خدمت شما عزیزان درخواست اینجانب انگور میکیاج ژاپنی بی دانه پیوندی مقاوم به سرمای زمستان زیر ۴۲- درجه و بلک ویلیام آمریکای بی دانه پیوندی مقاوم به سرمای زمستان زیر ۴۲- می باشد ادرس شهرستان مرند

  • 1402.10.29 admin-ariyanahal

   با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز
   خواهشمندیم جهت ثبت سفارش خود با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

  • 1402.12.18 عقیل پورسیفی

   نهال انگور بیدانه زرد وقرمز گلدانی موجود دارید قیمت لطفا .شما نهال را از کدام شهر می‌فرستید. من در شهرری تهران سکونت دارم‌

   • 1402.12.19 admin-ariyanahal

    با سلام
    جهت اطلاع از قیمت با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید. تمامی نهال ها از شهر میاندوآب برای شما ارسال می شوند.

 • 1402.08.22 رجمان قنبرزاده

  سلام.من میخوام مجاور یک آب جاری از یک چشمه اب تلخ در طبیعت اقدام به کاشت درختان مثمر زیادی بکنم در استان خوزستان که در فصل تابستون گرما به ۶۰درجه هم میرسد .اما در امتداد اب بیشه قدیمی هست که وسط بیشه زارتابستون خنک هست تنها نمیدونم چه درختی با شرایط اب تلخ سازگاری دارد .البته شاید تلخی اب در حد ۵۰درصد وآبی دومزه باشد .لطفا راهنمایی میخوام وکل این کار رو تنها به صرف طبیعت واستفاده مردم میخوام انجام بدم.راهنمایی میخوام.

  • 1402.08.22 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   درختان زیادی وجود دارد از جمله درختان زینتی، آلوورا، لوز، زیتون و پسته گرمسیری که می توانید در این دما کاشت نمایید.

 • 1402.07.21 محمدی سعداباد

  خسته نباشید ادرس خراسان جنوبی شهر بشرویه
  برای باغچه تو حیاط دوتا نهال نیاز هست ولی فکر نکنم ارسال تو نهال مقدور باشد

  • 1402.07.22 admin-ariyanahal

   با سلام
   جهت اطلاع از تعداد و ثبت سفارش خود با شماره 09143336024 تماس بگیرید. ممنون

 • 1402.07.13 علی نیک

  با سلام و درود فراوان

  1- آیا نهال های 2 ساله در گلدان دارید که بتوان در باغ یک هکتاری کاشت و پس از چند ماه از آنها انگور برداشت کرد؟
  2- قیمت هر نهال چقدر تمام میشود؟
  3- بهترین انگور برای تهیه شراب قرمز در آلمان با توجه به آب و هوای سرد آلمان کدام است؟
  4- بهترین انگور برای تهیه شراب قرمز در تایلند با توجه به آب و هوای گرم و مرطوب تایلند کدام نوع است؟
  5- آیا از انگورهایی که برای تهیه شراب استفاده میشوند هم میتوان برای فروش میوه استفاده کرد و خوشمزه هستند؟
  6- آیا اجازه صادر کردن 5000 درخت انگور را میتوان داشت؟

  با تقدیم احترام
  علی نیک

  • 1402.07.16 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   جهت اطلاع دقیق تر از نحوه صادرات و عمر نهال ها با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 • 1402.01.15 علی شکوهی

  با سلام
  در منطقه آبسرد دماوند درخت مو با سرما مواجه میباشد
  کدام گونه را پیشنهاد میفرمایید

  • 1402.07.16 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   شما می توانید نهال انگور اسکارلت، انگور شاهرودی، بی دانه قرمز، انگور ترکمن و.. را انتخاب نمایید.

 • 1402.01.15 علی شکوهی

  با سلام
  در منطقه آبسرد درخت مو با سرما مواجه میباشد
  کدام گونه را پیشنهاد میفرمایید

 • 1401.10.26 حامد خان

  سلام چندسال طول میکشد که یک نهال به میوه برسد

  • 1401.10.27 ariyanahal.ir

   سلام عرض ادب وقت بخیر. بسته به نوع نهال متفاوت می باشد، اما در اکثر ارقام از سال دوم الی سوم باردهی اغاز می گردد. با احترام

 • 1401.04.28 رضا اعلامی

  سلام وعرض ادب من تصمیم دارم یک هکتارباغ انگوربکارم منطقه ماهم هواگرمه جنوب کرمان هستیم شهرکهنوج به نظرشما میشه کاشت ومحصول برداشت کرد ودریک هکتارچندبوته انگور بایدکاشته شود

  • 1401.05.05 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. لطفا جهت دریافت مشاوره جهت احداث باغ با تیم فروش و مشاوره اریا نهال ارتباط بر قرار نمایید. با احترام

 • 1401.04.22 ابراهیم تندرو

  با عرض سلام میخواستم بپرسم آیا انگور در هوای نسبتا گرم هم جواب میده یا خیر ممنون میشم راهنماییم کنیدکنید.

  • 1401.04.24 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب تندرو گرامی. اکثر ارقام انگور مناسب مناطق گرمسیر می باشند و بسیار خوب باردهی خواهند داشت.با احترام

 • 1401.03.27 محمدامروزی

  سلام من دو نهال انگور در یک بشگه کاشتم که روی پشت بام منزل قرار دادم .در روز ۴ الی ۵ ساعت در آفتاب است. برای آب دادن آن باید چگونه اقدام کنم؟ الان هر شب آب میدهم احساس میکنم روی یک دوبرگ آنها لکه های کم رنگ پیدا شده

  • 1401.03.28 ariyanahal.ir

   سلام جناب محمد عزیز. مقاله ی ابیاری نهال انگور در وب سایت را مطالعه نماییدو یا در سرچ گوگل سرچ نمایید تا جزییات مناسبی مشاهده نمایید. هر رقم انگور هم مقدار ابیاری ان متفاوت می باشد پس نمی توان باز قطعی گفت. با احترام

  • 1401.06.04 مهدی‌علییارلوازارومیه

   سلام‌وخسته‌نباشید‌میخواستم‌یک‌باغ انگور‌درست‌کنم‌الآن هم‌درخت‌سیب‌هست‌‌میخوام‌درختان‌را‌در‌بیاورم‌میخوستم‌بپرسم‌فاصله‌چقدر‌باید‌باشد‌‌در‌ضمن‌میخوام‌ایستاده‌باشه‌اگه‌شما‌درخت‌واسه‌من‌بفرستید‌قیمتش‌چنده‌‌ثانيا راهنماییم‌کنید‌چجوری‌بکارم‌متشکرم

   • 1401.06.19 ariyanahal.ir

    سلام و عرض ادب. لطفا جهت خرید و دریافت فایل راهنمای کاشت با تیم فروش مجموعه ارتباط بر قرار نمایید. با احترام

  • 1402.05.05 حمیدنوروزی

   سلام کاشت درخت توبشکه درپشت بام جواب داد؟؟؟

   • 1402.07.16 admin-ariyanahal

    سلام و عرض ادب
    گیاهانی با شرایط نگهداری متفاوت جهت استفاده در روف گاردن وجود دارند که شما می توانید روش کاشت آن هارا از متخصصین این زمینه جویا شوید.