برسی اینکه آیا درخت گردو واقعا جن دارد ؟! | از شایعه تا واقعیت

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.08.30

از شناخت جن تا پاسخ به سوال اینکه آیا درخت گردو جن دارد:

سوالی است که پاسخ آن شایعات را از بین می برد با ما همراه باشید تا با پاسخ به این سوال به باور های به اشتباه شکل گرفته بین مردم پاسخ بدهیم .

معنای واژه جن یعنی پوشیده و این معنا به دلیل این است که ما با حالت عادی امکان دیدن آن را نداریم. اجنه موجوداتی طبیعی اما با نیروی فرا انسانی هستند .

طبق آیات قرآن که وجود اجنه را تصدیق کرده،جن موجودی است که از آتش آفریده شده،بر خلاف انسان که از خاک آفریده شده. به لحاظ علمی نیز جن ها موجودات فراشناختی می باشند که شناخت دقیقی از آنها وجود ندارد و آنچه ما در عکس ها یا فیلم ها می بینیم هیچکدام واقعی نبوده و به طور علمی اثبات نشده اند. ما در ادبیات غیر دینی تعریف های متعددی از جن داریم که به افسانه های ایرانی بر می گردد.

مسئله جن مربوط به یک ادیان و یک ملت خاص نیست غالبا در تمام جوامع دنیا از ابتدای آفرینش تا امروز با شکل ها گوناگونی عنوان شده است. اجنه یکی از مجهولات اساسی زندگی انسان ها می باشد و به تعبیری برخی در پی کشف این مجهولات گام بر می دارند.

همه ما انسان ها وقتی در یک موقعیت رازآلودی مانند جنگل،بیابان یا حتی تاریکی قرار می گیریم ناخودآگاه ترس بر ما غلبه می کند البته عده ای هم هستند که هیچ ترسی ندارند و به موجوداتی مانند اجنه هم هیچ اعتقاد و باوری ندارند.

وجود جن درون فرهنگ عامیانه در واقع چیزی است که توسط مردم ساخته شده است ، و ما بسیار شنیده ایم که درون روستا ها و اماکن مختلف جن مشاهده شده این مطالب شایعاتی بیش نیست که به منظور ترساندن مردم توسط افرادی ساخته و پرداخته می شود. یکی از شایعاتی که ممکن است بسیار شنیده باشید این است که درخت گردو جن دارد،این سخن هیچ منشا علمی ثابت شده ای ندارد و هر آنچه از فیلم و عکس در این خصوص مشاهده کرده اید هیچ کدام تایید شده نیست بلکه ساختگی بوده است.

اینکه بخواهیم بگوییم درخت گردو جن دارد و این باور را بین مردم نسل به نسل انتقال دهیم روش مناسبی نیست و امروزه کسی این نوع خرافات را باور ندارد اما برای پاسخ به این سوال که شاید خیلی از ذهن ها را درگیر کرده بهتر است یک مسئله را بررسی کنیم:

از  گذشته های دور هرگاه کشاورزان شب ها زیر درخت گردو می خوابیدند بعد از بیداری دچار سرگیجه و نوعی مسمومیت می شدند که شاید این دلیل باعث می شده ناخودآگاه بر این باور پیدا کنند که درخت گردو جن دارد زیرا ما را می گیرد.

با توجه به تجربیات و آزمایش هایی که انجام شده ریشه­ نهال گردو از خود هورمونی به نام ژوگلاندین تراوش می کنند،این ماده­ شیمیایی کمک می کند تا ریشه درختان و گیاهان مجاور محدودیت رشد داشته باشند و مانع از رشد آنها می شود. به همین دلیل است که غالبا زیر درختان گردو گیاه دیگری رشد نمی کند.

در واقع بر اساس نظر دانشمندان این  ماده­ شیمیایی ژوگلاندین نوعی اثر گیاه­کشي دارد و یا عامل بازدارنده­ ای است که رویش گیاهان را متوقف می کند. جالب است بدانید این ماده شیمیایی از تمامی اندام­های درخت گردو از جمله از ریشه و برگ­ها نیز تراوش پیدا می کند.

به هر حال این ماده شیمیایی علاوه بر گیاهان و درختان دیگر برای انسان نیز مضر است و نوعی مسمومیت ایجاد می کند.

همچنین در مورد این نوع درخت در اینجا بیشتر بخوانید .

به همین دلیل هیچ گاه باغداران گردو نباید مدت طولانی زیر درخت گردو به استراحت بپردازند مخصوصا هیچ گاه خواب شب را زیر درخت گردو تجربه نکنند زیرا به نوعی سرگیجه به همراه مسمومیت دچار خواهند شد. در گذشته کشاورزان اعتقاد داشتند درخت گردو انسان را می گیرد و شاید این باور رفته رفته تغییر پیدا کرده و به درخت گردو جن دارد تبدیل شده.

البته درخت گردو شب هنگام مقدار زیادی گاز کربن ­دی اکسید­ نیز به محیط خود پخش می­کند که برای  تنفس و زندگی موجودات مجاور درخت و انسان ها خطرناک است  و این عمل نیز منجر به ایجاد مسمومیت می شود.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کرد که درخت گردو جن دارد نوعی باور ساختگی می باشد که منشا ثابت شده ای ندارد و نمی توان تنها بر اساس یک باور اشتباه استدلال کرد که درخت گردو جن دارد و مردم را از این مسئله ترساند.

برچسب ها:
جن
آنچه در این مقاله میخوانید
  محصولات مرتبط مقالات مرتبط نظرات کاربران

  ارسال دیدگاه

  اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “برسی اینکه آیا درخت گردو واقعا جن دارد ؟! | از شایعه تا واقعیت”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  captcharefreshcaptcha

  شماره تماس های آریا نهال

  شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

  نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

  شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.