کاشت درخت گردو

دسته بندی: آموزش کاشت نهال جدیدترین مقالات
2021.03.28

نحوه کاشت گردو چگونه می باشد:

درخت گردو؛ ازجمله درختانی است که به دلیل داشتن مغز گردویی مفید برای بدن، پوست و مو و نیز دارا بودن چوب فوق ‌العاده آن بسیار پرطرفدار است. نهال گردو دارای نژاد هایی مختلفی است که در زمان کاشت نهال گردو؛ بهتر است به فاکتورهایی ازجمله مطابقت وضعیت آب و هوایی منطقه کاشت با نوع نهال، سالم و بدون آفت بودن نهال‌های انتخاب‌شده و … توجه زیادی شود.

ولی در عین‌ حال همه نژاد ها در مورد نحوه کاشت درخت گردو؛ و مراقبت ‌های بعد از آن مشابه می‌باشند و می‌توان این موارد را برای همه آن‌ها تعمیم داد. در زمان کاشت باید به نوع خاک، میزان آبیاری، نحوه هرس کردن و نیز مهم‌تر از همه فاصله بین کاشت درختان گردو، دقت زیادی شود. زیرا درخت گردو؛ مانع رشد درختان دیگر در اطراف خود می‌شود و فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند.

کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت درخت گردو چه فصولی هست:

بین اواخر فصل پاییز تا اوایل بهار، به علت شرایط خوب خاک و آب ‌و هوا، می‌تواند زمان مناسبی برای کاشت نهال گردو، باشد. ولی از آن جایی‌که نهال به سرما حساسیت دارد، سعی کنید در زمستان از کاشت seedlings، خودداری نمایید. نهال‌ ها را نیز بلافاصله قبل از اینکه جوانه بزنند، باید در خاک مناسب و مساعد کاشت.

خاک مناسب برای کاشت درخت گردو چه مشخصاتی دارد:

خاک یکی از مهم ‌ترین و مؤثر ترین مواردی است که در تنومندی و باردهی درخت گردو؛ تأثیر فوق‌ العاده‌ای دارد. خاک می‌تواند مواد مغذی موردنیاز گیاه را تأمین کرده و کیفیت محصول را نیز ارتقا ببخشد. خاک مناسب برای کاشتن نهال گردو؛ باید بافت ماسه‌ای ریز داشته باشد تا شرایط را برای پیشروی ریشه مهیا نماید.

در مسیر رشد ریشه نباید سنگریزه و یا رسوبات شن و ماسه باشد، چون ریشه تا عمق سه متری خاک نفوذ خواهد کرد. پی هاش (ph) مناسب خاک نیز باید در حدود 6 تا 6.5 باشد تا درخت گردو، با آن سازگاری پیدا کند. برای اینکه مطمئن شوید خاک از هر نظر برای کاشت نهال گردو، آماده است، بهتر است نمونه‌ای از خاک را به آزمایشگاه برده و با توجه به کمبود مواد مهم مفید در آن، تمهیدات لازم را برای رفع آن‌ ها اتخاذ نمایید.

کاشت نهال گردو

نحوه کاشت نهال گردو به چه شکلی است:

برای کاشت نهال گردو؛ باید حفره‌هایی را در خاک ایجاد کنید. فاصله بین این حفره‌ یا چاله ها می‌تواند بین 6 تا 7 متر باشد تا فضای لازم برای رشد trees، آماده شود. فاصله بین نهال ‌ها برای کسب انرژی آفتاب و نیز جذب مواد مغذی از خاک بسیار مهم و حیاتی هست. نهال ‌ها باید در عمق بین 5 تا 8 سانتی‌متر در داخل خاک قرار گیرند.

البته چیزی که در کاشت نهال بسیار حائز اهمیت می باشد، انتخاب نهالی مناسب با جغرافیای کاشت شما می باشد. برای مثال در مناطق معتدل تا نسبتا سردسیر، از ارقامی مانند: نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو خوشه ای و… استفاده می شود و در ارتفاعات بسیار کم و مناطق گرمسیر از ارقامی مانند: نهال گردو ژنوتیپ و یا گردو پکان استفاده می شود.

شما می توانید جهت تمایل در اینجا کلیک نمایید تا لیستی بیش از 30 رقم نهال گردو را مشاهده و جهت تمایل خرید نمایید.

نحوه آبیاری درخت گردو چه میزان و به چه تعداد دفعاتی باید انجام شود:

بعد از کاشت نهال های گردو؛ بهتر است آبیاری را شروع کنید. نهال ‌های جوان نیاز به آبیاری ممتد دارند و بهتر است برای رفع کمبود آب  از آبیاری قطره‌ای نیز استفاده شود. هرچه سن درخت بالاتر رود، به علت قوی ‌تر شدن ریشه در جذب مواد معدنی از خاک، مدت ‌زمان و میزان آبیاری نیز کاسته می‌شود. زمانی که درخت گردو دوساله شد، می‌توانید در ماه یک تا سه بار آبیاری را انجام دهید. نکته‌ای که باید توجه شود این است که آبیاری زیاد نیز به ریشه درخت آسیب زیادی وارد می‌کند. بنابراین به تعداد و میزان آبیاری باید بسیار دقت نمایید.

ابیاری نهال گردو

هرس کردن نهال درخت گردو در چه فصلی مناسب است:

بعد از کاشت نهال گردو و افزایش سن کاشت، باید هرس را انجام دهید. همچنین حذف علف های هرز باید قبل از زمان کاشت گردو؛ و نیز در مدت رشد نهال ادامه داشته باشد. برای هرس کردن درخت گردو زمان مناسب و انتخاب شاخه ‌هایی که باید هرس شوند، اهمیت زیادی دارد. بهترین فصل برای هرس درخت گردو، در فصل تابستان هست. دلایل زیر می‌تواند علل انتخاب این فصل برای هرس می باشد.

  • زمانی که شاخه برش داده می‌شود، در سطح‌ رویی محل برش شیره‌ای خارج می‌ شود که ناشی از فشار ریشه ‌های قوی درخت به سمت بیرون است.
  • زمانی که در فصل سرد، هرس انجام شود، این شیره یخ‌زده و می‌تواند باعث آسیب به بافت درخت شود. بنابراین نباید در فصل سرد هرس درخت گردو، انجام شود.
  • یکی دیگر از علل عدم هرس شاخه‌ها در فصل سرد، رطوبت در محل برش درخت و احتمال شیوع بیماری‌ ها و آفات بوده که آسیب جدی به محصول و میوه گردو وارد خواهد کرد.

چه کود هایی برای رشد درخت گردو نیاز است:

کود دهی برای تقویت خاک بسیار ضروری و لازم به نظر می ‌رسد. ولی اینکه چه کودی برای کاشت نهال گردو؛ مناسب است مسئله مهمی می باشد، زیرا کود دهی بیش از نیاز درخت بجای افزایش کیفیت و کمیت محصول، باعث از بین رفتن آن خواهد شد. برای این کار توصیه می‌شود مقداری از خاک را به آزمایشگاه برده تا در آنجا آنالیز های لازم روی خاک انجام شود و میزان فقر مواد معدنی را شناسایی نمایند. سپس بر اساس کمبودهای خاک، کود دهی مناسب را شروع نمایید.

زمان کود دهی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه می‌شود کود دهی را در فصل بهار و قبل از اینکه گردوهای جدید شروع به رشد نمایند انجام دهید. کود های مهم شامل کود نیتروژن برای تشکیل اسید های آمینه در محصول گردو، کود فسفر برای رشد گیاه و بهبود روند فتوسنتز و کود پتاسیم برای بالا بردن سطح ایمنی trees walnuts، در برابر بیماری ‌ها و آفات می‌باشد.

مغز گردو با پوست

چه آفات و بیماری‌هایی پس از کاشت نهال گردو تهدید کننده می‌باشند:

دفع آفت و بیماری در درخت گردو؛ با توجه به حجم زیاد آن تا حدودی سخت می باشد. بنابراین تا می ‌توانید بهتر است از بروز بیماری های درخت گردو؛ باید پیشگیری نمایید. این آفات غیر از اینکه به محصول آسیب‌زده و کیفیت آن را پایین می‌آورد، برای افرادی که قصد استفاده از چوب درخت گردو ؛ را دارند نیز بسیار ضرر رساننده است؛ زیرا برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها در تنه درخت رشد کرده و به آن آسیب وارد می‌کند.

مهم‌ ترین این آفات شامل کرم گردو، کرم میوه، مگس پوست خوار و …می باشند. نکته‌ای که باید توجه زیادی شود، انتخاب نهال قبل از کاشت گردو؛ است که باید در مورد خرید آن دقت زیادی شود تا بدون آفت و بیماری باشد.

کلام آخر در رابطه با کاشت درخت گردو:

در مورد کاشت نهال گردو؛ موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد. از آن جمله خاک محل کاشت است که بهتر است تست شود تا مواد معدنی مورد نیاز نهال مانند پتاسیم، نیتروژن و … تامین باشد که در غیر این صورت بهتر است از کود به میزان مورد نیاز و نه بیشتر استفاده گردد.

آبیاری نهال از ابتدای کاشت شروع می شود، ولی در سنین بالای درخت نیاز به آبیاری طولانی مدت و به دفعات زیاد نیست. زیرا ریشه درخت گردو؛ بسیار قوی بوده و تا عمق زیادی نیز نفوذ خواهد کرد. نکته دیگر این است که نباید در اطراف درخت گردو، درختان دیگری نیز بکارید. زیرا درختان گردو، به دلیل عمق و قدرت ریشه در جذب مواد از خاک، از رشد آن ها جلوگیری خواهد کرد. توجه به زمان کاشت نهال، کوددهی، هرس کردن و سم زدایی بسیار اهمیت داد و بهتر است رد فصل مناسب اتفاق بیفتد.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Walnut

https://www.thespruce.com/walnut-tree-species-3269725

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کاشت درخت گردو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

درخواست تماس مستقیم