علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو: (سوختگی برگ درخت گردو)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
2021.12.15

دلیل سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو چیست؟

عمر درخت گردو را 200 الی 300 سال برآورد کرده اند همین عمر طولانی و مصارف بسیاری که از محصول این درخت می‌توان کرد، خود دلیلی است کاملاً قانع‌ کننده، برای اینکه به پرورش گردو و احداث باغ آن روی بیاوریم. بدون شک پرورش نهال گردو سود فراوانی به همراه خواهد داشت. اما مسئله ای در این میان وجود دارد که ما همیشه بر آن تأکید ورزیده‌ایم، و آن هم این است که:

پرورش هر محصولی و احداث باغ آن، به علم و دانش و تجربه مکفی نیاز دارد. بله… پرورش گردو نیز به همین منوال، نیازمند دانش تخصصی است؛ زیرا که ممکن است به‌ صورت کاملاً ناگهانی، درختان ما دچار خسارت و آسیب شوند و اگر علم کافی نداشته باشیم، ضرر بسیاری را متحمل خواهیم شد.

از جمله همین آسیب ‌ها، می ‌توان سیاه شدن و به اصطلاح سوختگی برگ‌ها را نام برد، معضلی که اگر به موقع رفع نشود، می‌توانند ضرر بسیار سنگین‌تری را بر جای بگذارد. امروز در این نوشتار، قصد داریم تا از علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، برای شما صحبت کنیم.

در این گفتار، نه تنها علل شایع برای این آسیب را بررسی خواهیم کرد، بلکه راهکارهایی را نیز برای رفع و جلوگیری از آن، به شما معرفی خواهیم کرد؛ به‌ علاوه علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، را نیز مشخص خواهیم کرد.

سیاهی برگ درخت گردو

سیاهی برگ درخت گردو

 

مراقبت‌های لازم برای درخت گردو:

قبل از آنکه به ‌عنوان یک باغدار، از خود بپرسید که علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو، چیست باید مراقبت ‌های لازم از این درخت را به خوبی بدانید و البته از درختان باغ خود، به‌ صورت اصولی و بر روی قاعده مشخص، نگهداری کنید. به ‌طور مثال، قبل از کاشت و خرید نهال، باید شرایط اقلیمی محل باغ را بررسی کنید، بعد از آن نژادی مناسب و سازگار خریداری کنید. بعد از آن، زمین را آماده کنید، کوددهی کنید، به تغذیه و آبیاری درخت توجه کنید، هرس کنید، سمپاشی کنید و چندین و چند نوع مراقبت ضروری دیگر را به عمل آورید.

بدون انجام این مراقبت ‌ها که از قضا برای باردهی و کیفیت محصول درخت بسیار ضروری هستند و در اصطلاح تخصصی به مرحله «داشت» شناخته می ‌شوند، نمی ‌توان انتظار داشت که درختان بعد از مدتی آسیب نبینند و یا دچار سوختگی برگ درخت گردو، نشوند.

علت سیاه شدن برگهای درخت گردو:

خیلی از کشاورزان و باغداران، بعد از کاشت درخت و رسیدن به مرحله داشت و مراقبت، متوجه سیاه شدن برگ درختان خود می‌شوند. این سیاه شدن در اصطلاح عام، با نام «سوختگی برگ» نیز شناخته می‌شود و البته در زمره بیماری ‌های درخت قرار می‌گیرد. اینجاست که باغدار از خود می‌پرسد که علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، چیست و چگونه می شود آن را رفع نمود.

علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو؛ را می‌توان در موارد متعددی خلاصه نمود؛ در این مواقع، برگ ابتدا اندکی خشک و زرد می‌شود و در نهایت، می‌ریزد. در چنین حالتی، متخصصان اعتقاد دارند که درخت، از روند رشد طبیعی خود خارج شده و باید آن را درمان کرد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین دلایل سیاه شدن برگ درختان گردو را مرور خواهیم کرد.

سیاه شدن برگ درخت گردو

سوختگی برگ درخت گردو؛ یک بیماری است.

 1. سوختن برگ گردو بخاطر شوری آب:

آبیاری برای درخت گردو بسیار مهم است؛ آبیاری بیش از حد، می‌تواند علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، باشد. زمانی که آبیاری زیادتر از حد تحمل درخت باشد، در این صورت دور برگ‌ها آرام آرام سیاه شده و در نهایت، فرو خواهند ریخت. حتی تنش در آبیاری و یا استفاده از برخی‌ کودها نیز می‌تواند نتایج مشابهی را به‌دنبال داشته باشد.

 1. افزایش غلظت بور و سیاه شدن برگ گردو:

وجود بیش از اندازه بعضی از عناصر در خاک و یا کود، می‌تواند منجر به سوختگی برگ درخت گردو، شود. حتی به عکس، کمبود برخی از عناصر (مثل فسفر و پتاسیم) نیز همین نتیجه را به‌دنبال خواهد داشت. اگر در خاک و یا کودی که به درخت خود می‌دهید، میزان عنصر «بور» بیش از حد اندازه باشد، به تدریج اطراف هر برگ سیاه شده و روی سطح برگ نیز لکه‌ های قهوه‌ ای رنگ مشاهده خواهد شد. برای رفع این معضل، می‌تواند از مواد کاهنده غلظت در آبیاری و یا از آب شیرین برای آبیاری استفاده نمود.

 1. سیاهی برگ گردو به دلیل آنتراکنوز:

بیماری آنتراکنوز، یا همان قارچ آنتراکنوز، از دیگر دلیل های سوختگی برگ درخت گردو، است. همانطور که گفتیم، این بیماری نوعی قارچ است؛ مبدأ بروز آن نیز برگ‌ های خشک‌ شده‌ ای است که در فصل پاییز و زمستان، به زیر درخت می ریزند و رطوبت را به خود جذب می‌کنند. این عارضه، با اسم «لکه سیاه» نیز شناخته شده است. مناسب ترین راهکار برای رفع این بیماری، آن است که برگ ‌های ریخته شده به زیر درخت را بسوزانیم، و یا شخم زده و کاملا با خاک بپوشانیم.

 1. تأثیر بیماری بلایت بر سوختگی برگ گردو:

بیماری بلایت را همچنین می ‌توان به عنوان علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو، بیان کرد. این بیماری، نه تنها برگ درخت را سوزانده و سیاه کرده، بلکه در درجات بالاتر، سبب سیاهی پوست سبز رنگ میوه شود و به محصول، آسیب وارد می‌کند. این بیماری باکتریایی است و به محض مشاهده، باید برای درمان اقدام کرد، وگرنه ضرر بسیاری متوجه باغ و سایر درختان نیز خواهد شد.

 1. سیاه شدن برگ گردو به دلیل سرمازدگی:

سرمای بهاره می‌تواند کابوسی برای هر باغدار باشد. سرمای بهاره معمولاً در روند رشد درخت، جوانه‌زدن و باردهی، اثری سوء دارد و می ‌توان ضرر و زیان بسیاری را به همراه داشته باشد. علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، هم می ‌تواند به دلیل همین سرمای بی خبر بهاره باشد. برای کاهش اثر سرمازدگی بهاره، می ‌توان از کود هایی که دارای ترکیبات پتاسیم، آمینو اسید و فسفر هستند، استفاده نمود.

 1. خشک شدن برگ گردو در تابستان:

علاوه‌ بر مواردی که در بالا مطرح شد، موضوع دیگری را نیز می ‌توان بیان نمود آن هم چیزی نیست جز خشک شدن برگ، در فصل تابستان. می ‌توان علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، را با تمامی موارد ذکر شده در بالا توجیه کرد. اما علاوه‌برآن، می‌ توان آبیاری نامناسب و یا گرمای زیادی و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید را نیز افزود.

درمان سوختگی برگ درخت گردو:

در اولین مرحله برای درمان، ابتدا باید علل سوختگی برگ درخت گردو، را با بررسی دقیق، پیدا کرده و سپس برای رفع آن، اقدام نماییم. برای رفع این معضل، پیشنهاد می‌شود که به ‌صورت زیر عمل نمایید:

 • درخت را به خوبی بررسی کنید تا اگر به آفات و حشرات موذی دچار شده است، بتوانید آن ‌ها از بین ببرید. سمپاشی می ‌تواند در رفع سیاهی برگ این درخت، بسیار مفید واقع شود. انجام به موقع و درست سمپاشی، تأثیر بسزایی در حفظ سلامتی درخت خواهد داشت.
 • در مرحله بعدی، باید تغذیه درخت را اصلاح نمایید. آبیاری و کوددهی، هر دو بخشی از تغذیه درخت هستند و باید به انجام صحیح هر دو، ممارست ورزید. عناصر و منابع خواسته شده درخت باید تأمین شوند، خاک و ریشه باید از راه اصولی تقویت شوند و آبیاری نیز باید به اندازه مناسب صورت گیرد.
 • نکته ‌ی دیگر برای رفع سوختگی برگ درخت گردو، این است که از همان اول، به‌دنبال ارقام و نژاد مناسب نهال باشید، نهال باکیفیت خریداری کنید و البته در این میان، چنان که گفتیم، به اقلیم محل کاشت نیز توجه داشته باشید.

درخت گردو؛ مزایا و مصارف آن:

به این موضوع اندک اشاره ‌ای در بخش قبلی داشتیم؛ مهم‌ترین مزایای کاشت این درخت را شاید بتوان عمر طولانی آن دانست؛ زیرا که با این عمر طولانی، می‌تواند مانند یک سرمایه‌گذاری، برای چندین نسل باشد. تنها لازم است تا از علت خشک شدن برگ گردو در تابستان، آگاهی یافت و پیشگیری های لازم را رقم زد. موارد استفاده از محصول آن هم که خدا را شکر، اصلاً کم نیست و هیچوقت هم کم نمی‌شود. نه تنها خود درخت، بلکه محصول آن نیز در زمره پر مصرف‌ ترین محصولات است.

از گردو در هزار و یک صنعت و حوزه می ‌توان استفاده کرد؛ نانوایی و شیرینی‌پزی، مصرف خام و خشک، عطاری، عصاره‌ گیری و روغن‌ گیری، داروسازی و تولید لوازم بهداشتی و زیبایی و خیلی از موارد دیگر. حتی اگر روزی محصول‌ دهی این درخت تمام شود، می‌ توان از چوب درخت استفاده کرد. اما در این میان، اگر درخت و محصولات شما به ‌طور مثال دچار معضل سوختگی برگ درخت گردو، شوند تمام این رویاها به باد خواهد رفت.

جمع‌ بندی علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو یا سوختگی برگ درخت گردو:

در این مقاله، سعی ما بر آن بود تا بتوانیم علل شایع سوختگی برگ های درختان، را در کنار هم، بررسی نماییم. سوختگی و سیاهی برگ این درخت، در نهایت منجر به ریزش برگ می گردد و می‌تواند سلامت کل درخت را درگیر کند، روند طبیعی باردهی را مختل سازد.

از همین روی، ابتدا ما انواع علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، را برای شما برشمردیم، سپس از راهکارهای رفع آن برای شما صحبت کردیم. در نهایت نیز روش‌ هایی را برای جلوگیری و حل و فصل این بیماری، به شما پیشنهاد دادیم.

حتی از دلیل خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، نیز صحبت کردیم در نهایت، اجازه دهید به ‌عنوان حسن ختام این گفتار کوتاه، نظر شما را نیز جویا شویم؛ آیا شما هم تجربه سوختگی و یا ریزش برگ درختان گردو را داشته‌اید؟ برای رفع آن از چه روش ‌هایی استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را در قالب کامنت، با ما هم در میان بگذارید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
149

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2022.06.29 منصور ابادی

  من امسال عید یه درخت گردو تو باغچه خونه کاشتن که حدود 6 الی 7 ساله بود اولش برگ میداد و زود سیاه میشد و خشک رفتم سوال کردم از مهندس کشاورزی عکساشم دید گفت این به خاطر آفتاب سایه بون درست کردم دیگه الان تا میخواد برگاش در بیاد بیرون همش خشک میشه نمیدونم چرا ؟ الان چهار ماه کاشتمش ولی هنوز در نیومده لطفاً راهنماییم کنید. تشکر

  • 2022.07.04 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب منصور ابادی. با آزمایش خاک می توانید به طور قطع مطمئن شوید که چه آفت یا کمبودی درختتان دارد، وگرنه نمی توان بدون بازدید نظر قطعی داد. با احترام

 • 2022.06.26 mina

  پارسال ی گردو در گلدان کاشتم برگش میسوزه من فکر کردم افتاب خونه کمیه بردم جایی که یک ساعت افتاب بخوره بدتر شد چرا اگر سالم شد کی میتونم ببرم در باغ بکارمش خیلی تشکر از شما

  • 2022.06.28 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. احتمال فراوان ریشه ی نهال شما فضای کافی ای برای رشد نداشته است یا ابیاری زیادی کرده اید. می بایست نهال گردو را در باغچه بکارید و نتیجه را مشاهده نمایید البته اگر نهال گردوی شما دچار افت یا کمبودی نشده باشد. با احترام

 • 2022.05.19 بهروز ابراهیمی

  سلام.مطلبتون خیلی مفیده
  فقط ازکجا میشه دقیق فهمید دلیلش کدوم مورد میتونه باشه
  باغ من چهار ساله هست و این اتفاق اولین باره میفته تو بعضی از درختا نیستش بعضیا هم کمه ولی چندتاشون زیاده
  پس آبمون مشکل نداره از سرمای بهاره هم نمیتونه باشه چون برگای جدید هم درگیر میشن زمین رو هم وجب ب وجب میشناسم از خاک زمین نیست

  فقط یا قارچه یا امکانش هست از کود زیاد باشه؟امسال یکم زیادی کود ازت و اوره دادم بهشون
  لطفا کمک کنین خیلی نگرانم

  • 2022.05.21 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب ابراهیمی عزیز. قطعا تنها به شما می توانیم آزمایش خاک را توصیه نماییم تا به صورت دقیق متوجه ی مشکل باغ خود شوید. می توانید از 3 سطح از خاک خود را نمونه برداری کرده و تحویل آزمایشگاه های کشاورزی محل سکونت خود دهید تا پس از برسی و انالیز مشکل شما را به صورت دقیق اعلام نمایند. با احترام

 • 2022.04.19 محمد رستمی

  سلام من درخت گردو کاشتم امسال سال ۴ هست ولی اکثر شاخه هاش خشک شده وچندتا برگ سبز داده که از همون کوچیکی خشک شدن به بزرگ شدن نرسیدن باید چیکار کنم‌ ؟

  • 2022.04.19 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب رستمی گرامی. اطلاعات بسیار کمی در اختیار ما است. شاید درخت شما کمبودی دارد که باید برسی شود، شاید آفت دارد، شاید هم از نژاد و نوعش می باشد و سرما آن را زده است و … موارد بی شمار دیگر.. می توانید با ازمایش خاک متوجه ی کمبود و یا بیماری های خاک خود شوید که اگر مشکلی نبود متوجه شوید مشکل از نژاد درخت گردوی شما است که با پیوند زدن اصولی اصلاح شود. با احترام

 • 2020.11.16 زهرا موحد

  سلام
  چندتا بذر گردو کاشتم الان که از خاک اومدن بیرون برگاش سیاه میشه ترکیب خاک گلدون کمپوس و شن و کمی خاک هست. هفته ای دوبار نصف استکان آب میریزم. و داخل اتاق هست فضای خونه گرمه و بخاری روشنه.

  • 2020.11.16 ariyanahal.ir

   سلام و درود .پاسختون رو خودتون دادید ، ترکیب خاک در سال اول و دوم نهال بودن ، به تنهایی کافیه مگر کمبود داشته باشه ، همچنین گلدان نباید کوچک باشه و در صورت رشد باید سریعا به خاک در اسفند ماه و یا اگر اب هواتون یخ بندان نیست در همین فصل کاشته بشه.موفق باشید

   • 2020.12.23 امیرحسین نقوی

    سلام من یه گردو کاشتم الان حدود ۴۰سانتی متر برگاش از یه طرف شروع به سیاه شدن میکنه خاک کنپوست هست گلدونشم پلاستیکیه چرا اینطوری سیاه شده مثل عکس های شما سیاه نشده

    • 2020.12.24 ariyanahal.ir

     سلام .خیلی عوامل میتونه باشه . از کمبود خاک تا عوامل محیطی و یا پیچیدگی ریشه، قارچ ها و …نمیتوان پاسخ دقیقی ارائه داد.

    • 2022.06.05 حمید سلطان

     جناب نقوی نهال رو در گلدان یا حلبی بزرگتر انتقال بدید و از خاک باغ و خاک کمپوست استفاده کنید.اب وقتی بدید که خاک کاملا خشک شده باشه و غرق آب نکنید.