بهترین نهال گردو زودبازده پیوندی

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
2020.06.17

نهال گردو زودبازده پیوندی:

نهال گردو زودبازده پیوندی واریته ای جدید است که از کاشت هسته بذری با تلقیح آزاد از یکم رقم گردوی کالیفرنیایی در آمریکا بدست آمده است .

نهال گردوی زودبازده پیوندی ظرفیت باردهی بسیار بالا و حداقل تا ۶۰ درصد بیش از ارقام نهال گردو دیگر است . میوه های آن جانبی و بسیار زودرس است و با تنه نیمه بلند و نیمه گسترده ای که دارد حتی به شکل پرچین نیز می توان آن را در باغ کاشت ‌.

درخت گردو زودبازده نیمه قوی است و به پایه های قوی نیاز دارد . میوه آن گرد به اندازه حدود ۳۲ میلی متر و دارای پوستی کاملا متصل و خشبی است .

گردو زودبازده پیوندی به دلیل دیررسی بیشتر مصرف آجیلی دارد . طعم مغز گردوی آن معمولا بسیار مطبوع و رنگ آن روشن است که در جعبه های بسته بندی به تدریج کمی تیره می شود. بهترین نهال گردو زودبازده پیوندی نسبت به سرمای بهاره بسیار مقاوم است و نسبت به گردوی ایرانی به سرما مقاوم تر است .

برای پر شدن مغز کردو و افزایش چربی آن دمای ۲۷ الی ۳۳ درجه سانتی گراد در طول چند هفته قبل از برداشت ضروری است .

نهال گردو زودبازده پیوندی در تابستان باید در معرض دمای ۴۲-۵۰ درجه سانتی گراد ( به طور متوسط ۵۰ درجه سانتی گراد ) و رطوبت کم قرار بگیرد .

نهال گردو ژنوتیپ برتر پیوندی دمای پایین تابستان نیز مناسب می باشد زیرا موجب می شود میوه ها به اندازه کافی پر شوند .

هوای خنک در طی فصل رشد برداشت محصول گردوی ژنوتیپ برتر پیوندی را به تاخیر نینداخته و در نتیجه باغداران متضرر نمی شوند . بنابراین هوای خنک و فصل رشد کوتاه از عوامل مفید پرورش گردو هستند .

گردومناطق مناسب پرورش نهال گردو:

نهال گردو ژنوتیپ برتر پیوندی نیز مانند سابر میوه های منطقه معتدله در زمستان به مقدار معینی سرما نیاز دارد که خواب آن برطرف شود که به این ترتیب در بهار رشد رویشی و گلدهی نامنظم شده و به تاخیر می افتد و این موجب کاهش محصول و خشک شدن سر شاخه ها می شود ‌. جوانه های گل گردو ۷۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت نیاز سرمایی دارند .

ریشه های درخت گردو ژنوتیپ برتر پیوندی به غرقابی و شوری حساس بوده و در شرتیط غرقابی دچار فلج گیاهی می شوند .

گردو ژنوتیپ برتر پیوندی یکی از مهم ترین مورد کاشت در کالیفرنیا است و یکی از معروف ترین و پرکشت ترین ارقام نهال گردو در جهان محسوب می شود.

این رقم به خاطر کیفیت بالای مغز گردو و شفافیت آن به شدت باارزش است ‌. برداشت درخت گردو ژنوتیپ برتر پیوندی از اواسط تا اواخر فصل پاییز می باشد .

این رقم دارای مقاومت بسیار بالا به افات و سرما بوده و در حال حاظر محبوب ترین رقم گردو در ایالت متحده ی آمریکا می باشد .

همچنین در اینجا بیشتر بخوانید: ویکی پدیا

درخت گردو ژنوتیپ برتر پیوندی رقم مناسب برای آب و هوای نیمه خشک ، معتدل و سرد و سردسیری و در مقایسه با ارقام دیگر نیاز سرمایی کمتری برای شکستن خواب دارد و پدیرش کلاله اغلب به صورت همزمان موفق نیست به همین دلیل ۷ درصد از باغ گردو باید با درختان گرده افشان مناسب دیگر کاشته  شود .

گردو ژنوتیپ برتر پیوندی با ساختار بدنه ای نازک و به شکل بیضی بزرگ که به راحتی از پوسته جدا می شود و درختان این رقم در بهار دیر برگ ده بوده و حدود ۲۵ روز دیرتر از درختان بذری و ژنوتیپ شروع به رشد می نماید . بنابراین برای مناطقی که سرمای بهاره مانند آذربایجان ، لرستان ، دماوند ، کردستان ، سبزوار ، کرمان ، مشکین ، ارومیه ، تبریز ،  نهاوند ، تویسرکان ، بانه ، تهران ، قزوین ، زنجان و …که مواجه هستند مناسب ترین نوع گردو است .

بهترین نهال گردو در مناطق با ارتفاع 1200 متر : خرید نهال گردو چندلر

گردو

فاصله کاشت گردوی زودبازده پیوندی ۶ در ۷ متر بوده به ازای هر هکتار ۳۰۰ نهال گردو می باشد  . در باغات مادری بالغ از بابت برداشت محصول از هر درخت در  سال۶ الی ۷  حدود ۴۰ کیلو گردوی خشک برداشت می شود

مشخصات مهم گردوی زودبازده پیوندی:

 1. دیرگل بودن و مقاومت بسیار بالا به سرما
 2. زودبازده بودن( بازدهی از سال اول)
 3. پایه کوتاه بودن گردوی زودبازده پیوندی
 4. مقاومت بسیار بالا به بیماری ها
 5. یک دست بودن محصول
 6. باردهی جانبی
برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

 • 2020.12.02 مهدی همت زاده

  با سلام آیا می توان نهال گردوی زود بازده را در گلدان پرورش داد ؟

  • 2020.12.03 ariyanahal.ir

   سلام و درود .خیر متاسفانه

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

درخواست تماس مستقیم