پسیل گلابی چیست ؟|چگونه به وجود می آید ؟|مبارزه با پسیل گلابی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.09.19

آفت پسیل گلابی چیست ؟

آشنایی با آفت پسیل گلابی و راه های درمان آن در باغداری های امروزی یک نیاز اساسی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در خصوص علت آفت پسیل گلابی،میزان خسارت آفت پسیل گلابی،درمان آفت پسیل گلابی در اختیار شما قرار دهیم.

آفت پسیل گلابی را یکی از آفت های رایج و مخرب می دانند این نوع آفت از برگ تا میوه همه را تحت تاثیر قرار داده و چنانچه کنترل نشود باعث از بین رفتن محصول می شود. آفت پسیل گلابی در مناطق گرم و خشک بیشتر از نواحی سرد رشد می کند،این آفت نوعی حشره کامل می باشد که در زیر برگ ها زندگی می کنند و زیر پوست تنه درخت نیز امکان رشد دارند،آفت پسیل فصل زمستان را به همین حالت می گذراند  و در فصل بهار با رشد جوانه ها فعالیت خود را آغاز می کند .

تخم ریزی این آفت روی سرشاخه ها و نزدیک به جوانه ها می باشد ،فعالیت آفت ها به صورت دسته جمعی می باشد به همین دلیل است که گاهی میزان خسارت آن زیاد می باشد.حشره پسیل گلابی زمستان ها از 200 تا 400 عدد تخم ریزی می کند و این تخم ها بر روی برگ ها به حالت گروهی باقی می مانند ،جالب است بدانید این نوع آفت 5 نسل در سال می باشد و وجود چندین نسل پشت سر هم موجب می شود مبارزه با آن سخت تر باشد.

لازم به ذکر است که منظور از نسل دوره زندگی آفت پسیل گلابی می باشد که از مرحله تخم شروع شده و تا حشره کامل ادامه دارد که به آن یک نسل می گویند. تخم های این نوع آفت دقیقا به صورت ردیفی و رشته ای قرار دارد و جالب است بدانید سم پاشی بر روی تخم ها فایده ای ندارد و باید تخم ها به مرحله پوره یا نوزاد برسند سپس برای سمپاشی اقدام نمود.

توجه داشته باشید مبارزه با چنین آفتی بسیار اهمیت دارد زیرا چنانچه این آفت پیش روی کند کنترل کردن آن بسیار سخت تر می باشد و قطعا خسارت ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند و به لحاظ اقتصادی نیز ضربه وارد می کند. اینکه توصیه می شود قبل از خرید نهال حتما نسبت به خصوصیات و ویژگی هر نهال توجه داشته باشید  به این منظور است که تا حد امکان رقمی را انتخاب کنید که در برابر آفت مقاوم باشد و یا کمتر دچار آسیب شود.

جهت تمایل برای مشاهده ی نهال گلابی میتوانید در اینجا کلیک کنید .

پسیل گلابی

پسیل گلابی

علائم و میزان خسارت آفت پسیل گلابی:

از آفت پسیل گلابی با نام شیره یا عسلک گلابی نیز یاد می کنند و البته این آفت به آفت روغن چراغی نیز شهرت دارد و بعد از آتشک از دیگر آفت های خطرناک نهال گلابی می باشد. اولین قسمت از درخت که زودتر مورد حمله آفت پسیل گلابی قرار میگیرد برگ ها می باشد که حالت پیچ خورده و سوختگی به خود میگیرند و زودتر از زمان مشخص دچار ریزش می شوند.

آفت پسیل گلابی بعد از تغذیه برگ ها به سراغ میوه ،دمبرگ و حتی پوست و تنه درخت نیز می رود و این اقدام موجب می شود درخت رفته رفته حالت سبز و شادابی خود را از دست بدهد و اگر در زمان میوه دادن باشد میوه ها نیز دچار ریزش شده و یا روی شاخه می مانند اما رشد مطلوبی نخواهند داشت.

همچنین در سایت researchgate میتوانید مقاله ای به زبان انگلیسی در این باره بخوانید .

میزان خسارت آفت پسیل گلابی در زمانی که آفت تا حد زیادی پیش روی کرده و کنترل آن به مراتب سخت تر شده خسارت جبران ناپذیری وارد می کند. شاید رایج ترین نوع خسارت در این نوع آفت ضعیف شدن تدریجی درخت  باشد،زیرا شیره آن توسط آفت مکیده می شود و درخت دیگر بنیه رشد ندارد.

همچنین زمانی که درخت گلابی مورد هدف آفت پسیل قرار می گیرد بر سطح برگ های خود ترشح هایی ساطع می کند و این باعث می شود تنفس برگ ها دچار اختلال شود و همچنین برگ ها بسیار زودتر دچار سوختگی شده و زودتر از زمان مشخص دچار ریزش می شوند.

آفت پسیل از رشد میوه ها نیز جلوگیری می کند و این باعث می شود میوه ها بدون رشد همانطور روی شاخه بمانند حتی در مواردی در طعم میوه نیز تاثیر می گذارد. آفت پسیل گلابی در انتقال بیماری نیز موثر است که این عمل رفته رفته مرگ محصول را در بر خواهد داشت.

راهکار های از بین بردن آفت پسیل گلابی:

هر نوع آفتی هم قابل مهار شدن  و هم قابل از بین بردن می باشد و راه کار های مختلفی برای از بین بردن آن وجود دارد،و سعی باغداران باید بر این باشد که تا زمانی که آفت در مراحل ابتدایی می باشد آن را کنترل کنند تا از خسارت احتمالی جلوگیری کنند.

امروزه سموم شیمیایی متنوعی به منظور جلوگیری از آفت پسیل پیشنهاد می شود اما باید به این نکته هم توجه داشت که سموم شیمیایی برای محیط زیست و گونه های جانوری مضر می باشد و استفاده از آن را معمولا برای آخرین مرحله قرار می دهند. و اما راهکار های کنترل آفت پسیل گلابی:

1.رعایت فاصله مناسب بین درختان

یکی از راهکار هایی که در انتقال و کنترل آفت پسیل گلابی موثر می باشد،رعایت فاصله مناسب بین نهال ها است این اقدام در کاهش جمعیت آفت ها موثر است البته ایجاد پوشش گیاهی نیز در کاش افزایش جمعیت آفت ها موثر می باشد.

2.انتخاب نهال مقاوم

همانطور که اشاره شد یکی از راهکار هایی که در خسارت ناشی از آفت موثر است انتخاب نژادی است که بیشترین مقاومت را نسبت به آفت داشته باشد. این توجه موجب می شود هزینه های کمتر و در مقابل سوددهی بیشتری حاصل شود.

3.استفاده از سموم شیمیایی

از آنجایی که سموم شیمیایی خطرات زیادی دارد این روش را به عنوان آخرین روش استفاده می کنند که استفاده از آن نیز باید با رعایت نکات مهم باشد مثلا حتما باید میزان سم استفاده شده متناسب با حجم تانکر باشد و از سموم مخصوص با آفت پسیل استفاده کرد تا تاثیرات بیشتری داشته باشد. اگر سمپاشی با روش های اصولی باشد  نیاز به تکرار دفعات سمپاشی نیست و آفت با همان یکبار سمپاشی کنترل شده یا از بین خواهد رفت. بعد از سمپاشی به هیچ وجه نباید نسبت به آبیاری اقدام کرد زیرا سموم شسته شده و تاثیر مثبت خود را از دست خواهد داد.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پسیل گلابی چیست ؟|چگونه به وجود می آید ؟|مبارزه با پسیل گلابی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.