کرم گلوگاه انار چیست ؟ برسی علائم تا درمان کامل

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.11.22

کرم گلوگاه انار چیست ؟

آشنایی با بیماری کرم گلوگاه انار و روش های درمان آن یکی از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص علت کرم گلوگاه انار،علائم کرم گلوگاه انار و میزان خسارت کرم گلوگاه انار در اختیار شما قرار دهیم.

کرم گلوگاه انار یکی از بیماری های شناخته شده در بین درختان انار می باشد که موجب خسارت میشود،البته این بیماری بر روی درختان پسته،انجیر و خرمالو نیز تاثیر منفی می گذارد. درخت انار یکی از گونه های مقاوم می باشد و کمتر مورد حمله آفات و بیماری ها قرار میگیرد ولی بیماری گلوگاه یکی از بیماری های مهم است که در کاهش کیفیت و کمیت میوه ها موثر است و جالب است بدانید این بیماری آسیب بسیار زیادی به درختان وارد می کند و در مواردی حتی در زمان اوج شیوع بیماری تقریبا 99 درصد محصولات را از بین میبرد.

آفت کرم گلوگاه انار،از  کرم های شب پره می باشند که مراحل تخم،لارو،شفیره و حشره کامل را طی می کند و خسارت سنگین توسط حشره کامل بر درخت و میوه های انار وارد می شود. کرم گلوگاه زمستان را به شکل لارو در زیر یا روی درختان انار می گذرانند،در این زمان شروع به تخم ریزی می کنند،لارو ها از کاسبرگ ها تغذیه می کنند و در مراحل بعد با ایجاد سوراخ هایی به داخل میوه انار نفوذ کرده و آلودگی را با خود به درون میوه انتقال می دهند.

پیش روی لارو ها در اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد ادامه دارد تا جایی که خود را به تاج انار می رساند و اینجا زمانی است که لارو ها به شفیره تبدیل شده اند،شفیره با فعالیت و تغذیه خود بعد از مدتی به حشره کامل تبدیل می شود و از قسمت تاج انار بیرون آمده و پروانه هایی آماده جفتگیری می باشند. پروانه ها بعد از جفتگیری در قسمت پرچم های زرد رنگ انار شروع به تخم ریزی می کنند.

شاید نیاز داشته باشی دوباره نهال انار بخری ! از اینجا میتونید لیست انواع نهال انار رو مشاهده کنید !

علائم و میزان خسارت بیماری کرم گلوگاه انار:

گلوگاه انار از همان زمان تخم ریزی و تبدیل شدن تخم ها به لارو فعالیت خود را آغاز می کنند و شروع به تغذیه می کنند،لارو ها  تغذیه خود را از کاسبرگ ها آغاز می کنند. فعالیت و تغذیه کرم گلوگاه انار موجب می شود دم و شکاف های ناشی از ترکیدگی میوه نیز جایگاه پر شدن تخمگذاری شب پره ها باشد.

کرم گلوگاه انار با ایجاد سوراخ هایی در میوه های انار بستر ورود قارچ ها و باکتری ها رو فراهم می کند و این باعث می شود میوه هم شکل ظاهری  و هم کیفیت مطلوب خود را از دست بدهد،این آفت تغذیه خود را از میوه ها آغاز می کند و این موجب ریخته شدن گل ها و میوه هایی که تازه تشکیل شده می شود در نتیجه محصول سال کمتر می شود و چنانچه درختان زیادی درگیر این بیماری باشند میزان خسارت وارد شده بسیار خواهد شد.

علائم بارز همان کاهش کیفیت و ظاهر میوه است،که باغدار به محض مشاهده باشد نسبت به کنترل کردن آن اقدام کند تا از خسارت جلوگیری کرده باشد،البته جالب است بدانید بیماری کرم گلوگاه با رعایت نکات ساده بهداشتی نیز قابل پیشگیری می باشد. انار هایی که مورد حمله کرم گلوگاه قرار میگیرند شاید به لحاظ ظاهری شکلی زیبا داشته باشند اما تمام دانه ها از درون مورد حمله آفت قرار گرفته است.

باغ هایی که درگیر آفت کرم گلوگاه انار بوده اند با بررسی هایی که توسط کارشناسان انجام شده برآورده زده اند تقریبا نزدیک به 80% و یا بیشتر خسارت دیده اند و این برای یک باغدار ضرر بزرگی خواهد بود،در مقابل اقدام به موقع نسبت به مهار یا کنترل آفت تا حدود زیادی از خسارت ها جلوگیری می کند.

شاید نیاز داشته باشید در مورد انار در سایت های انگلیسی زبان بیشتر بخوانید ! در این صورت کافیست تنها در اینجا مشاهده کنید .

روش های کنترل بیماری کرم گلوگاه انار:

برای از بین بردن کرم گلوگاه انار روش های بسیاری وجود دارد،اما یک نکته بسیار مهم است و آن هم اینکه هر نوع آفت و بیماری چنانچه در ابتدای پیش روی و رشد باشد اگر شناسایی شود و نسبت به آن اقدام به موقع صورت گیرد،دیگر نیاز به استفاده از روش های هزینه بر نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کرم گلوگاه انار چیست ؟ برسی علائم تا درمان کامل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.