آموزش کود دادن به درخت انگور

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.10.13

کود دهی به درخت انگور چه تاثیری در رشد درخت دارد ؟

اطلاعاتی پیرامون کودد هی درختان انگور،که یکی از نیاز های اساسی و مهم در باغداری می باشد به شما کمک می کند تا با  ضرورت کود دهی درختان انگور،نحوه کود دهی درختان انگور و نکات مهم در زمان کود دهی درختان انگور آشنا شوید.

درختان انگور امروزه به تنوعی بسیار گسترده ای رسیده اند،هر چند کاشت مو در تمام کشور ها سابقه بسیار طولانی دارد و همیشه مورد توجه باغداران بوده است. انتخاب نهال انگور  به منظور احداث باغی در حجم وسیع با اتخاذ روش های اصولی گزینه مناسبی می باشد چرا که موجبات بهره وری اقتصادی را فراهم می کند اما باید توجه داشت که  انتخاب یک محصول به تنهایی نمی تواند  در بازدهی اصولی نقش موثر داشته باشد آنچه اهمیت دارد اتخاذ روش های اصولی در پرورش نهال می باشد که باید مورد توجه باغدار قرار گیرد یکی از روش های اصولی که در کیفیت و عملکرد تاثیر دارد کود دهی انگور می باشد.

البته باید به این نکته قبل از خرید نهال انگور توجه داشت و آن هم این است که نیاز های اکولوژی و ویژگی های هر رقم با دیگری متفاوت است به همین دلیل نیاز ارقام مختلف نیز با هم فرق می کند و باید متناسب با نیاز نژادهای مختلف  نسبت به تامین بستر رشد آن اقدام کرد.

نهال انگور نیاز های سرمایی و گرمایی مختلفی با هم دارند و دوره رشدی آنها تقریبا 5 تا 6 ماه می باشد و در این دوره باید در دمای متناسب با خود باشند در غیر این صورت به رشد مطلوب و عملکرد مناسب نخواهند رسید،باردهی انگور معمولا از 4 تا 5 سالگی نهال شروع می شود این زمان  بهترین دوره برای کوددهی انگور می باشد زیرا بازدهی آنها را بالا برده و در افزایش عملکرد نهال موثر خواهد بود در واقع توجه به تغذیه و کود دهی درختان انگور  موجب می شود عمر اقتصادی نهال افزایش یابد و باردهی را نیز تقریبا تا اواخر عمر حفظ کند.

ضرورت و نحوه کود دهی درختان انگور :

درختان انگور مراحل رشد مختلفی را طی می کنند تا به مرحله بلوغ و باردهی برسند از خواب زمستانه گرفته تا ظهور اولین برگ ها و شروع گلدهی و در نهایت آغاز باردهی همگی مراحل رشد نهال انگور می باشد،کیفیت محصول یک مسئله بسیار مهم می باشد و مورد توجه باغداران است.

ابتدا باید به نوع خاکی که نهال در آن کاشته می شود توجه اساسی داشت معمولا خاک های سبک و زهکشی شده برای کاشت نهال بسیار مناسب می باشد. دلیل توجه به نوع خاک از این جهت اهمیت دارد که تمام عناصر مفید از طریق خاک جذب ریشه های نهال خواهند شد در صورتی که بافت خاک سفت باشد  کوددهی درختان انگور نتیجه بخش نخواهد بود زیرا عناصر به خوبی به ریشه های نهال نخواهند رسید.

توجه به نوع کود دهی درختان انگور نیز مسئله مهمی است که باغداران باید به آن توجه ویژه داشته باشند کود حیوانی،آلی و کمپوست برای تغذیه درختان انگور مناسب است،مقدار استفاده از کود نیز به حجم باغ و نهال های انگور بستگی دارد.

در اولین قدم ممکن است باغدار با مشاهده کاهش کیفیت محصول متوجه فقیر بودن خاک و کاهش عملکرد آن شود که در چنین مواردی باید نسبت به تامین عناصر ضروری اقدام نمود،در برخی موارد هر ساله باغدارن با آنالیز خاک پی به فقیر و غنی بودن آن می برند و در صورت فقیر بودن خاک اقدام به تامین عناصر مفید می کنند.

هیچ گاه نباید اجازه داد تا کمبود یک عنصر به مرحله بحرانی برسد در چنین شرایطی به شدت در کاهش کیفیت تاثیر خواهد گذاشت و جذب آن  نیز زمانبر خواهد بود،عناصر مفید برای درختان انگور معمولا فسفر،پتاسیم،روی،مس،بر و منگنز می باشد که باید به تناسب نیاز نهال از هر کدام استفاده کرد. توجه داشته باشید همانطور که نبود این عناصر به شدت در کاهش کیفیت و عملکرد نهال تاثیر گذار است،زیاده روی در استفاده از این عناصر نیز تاثیر منفی زیادی خواهد داشت،اگر بخواهیم بر اساس اولویت مشخص کنیم باید اشاره کرد اهمیت و اولویت عناصر برای انگور به ترتیب  بیشتر به کمتر از کلسیم، نیتروژن، پتاسیم، بر، منیزیم، فسفر، مس، آهن، منگنز و روی است.

شاید با خرید نهال از آریا نهال مشکلتون حل شد ، یا شایدم با نهال گردو به سودهی خوبی رسیدید ! کافیه فقط یک سری به منوی سایت بزنید !

نکات مهم پیرامون کوددهی درختان انگور:

تغذیه و کود دهی درختان انگور باید با رعایت نکات اصولی و مهم باشد زیرا در کاهش کیفیت تاثیر مستقیمی دارد،همانطور که اشاره شد کود حیوانی نیز برای کود دهی درختان انگور گزینه مناسبی می باشد از این کود حتی می توان قبل از کاشت نهال به منظور ایجاد بستر رشد مناسب استفاده کرد .

اما باید توجه داشت هیچ گاه نباید مستقیما کود را به ریشه های نهال اضافه نمود زیرا آسیب جدی بر ریشه ها وارد می کند. میزان استفاده از کود باید با نظر کارشناسان کشاورزی انجام گیرد و حتما قبل از اقدام به تامین عناصر مفید از فقیر یا غنی بودن خاک اطمینان حاصل کنید تا این تامین عناصر به رشد مطلوب نهال شما کمک کند. از کود های دارای اسید آمینه برای درختان انگور استفاده کنید زیرا در افزایش رشد محصولات موثر بوده و باعث مقاوم شدن گیاه در برابر آفات و بیماری ها می شود،به تعبیری سیستم ایمنی گیاه را افزایش می دهد.

برای کود دهی درختان انگور باید چاله هایی کوچک حفر نمود،البته تعداد چاله ها بستگی به سن و حجم شاخ و برگ درخت انگور دارد هر چاله تقریبا 30 سانتی متر باشد کفایت می کند،این چاله ها باید در قسمت سایه انداز درخت و جایی در مسیر آب باشد که با آبیاری جذب ریشه ها شده و به تمام قسمت های نهال برسد.

بهترین زمان تغذیه و کود دهی درختان انگور به روش چالکود در زمان خواب درختان انگور می باشد. توجه داشته باشید آبیاری بعد از کود دهی درختان انگور نباید آبیاری سنگین باشد زیرا خاک را شسته و تاثیر کود را نیز کاهش می دهد.

توجه داشته باشید که حتما باید به موقع نسبت به تامین عناصر ضروری اقدام نمود زیرا همانطور که اشاره شد کمبود هر عنصری در کاهش کیفیت نقش خواهد داشت برای نمونه کمبود فسفر برگ های درخت انگور را از حالت شادابی و سبز رنگی خارج می کند. به همین ترتیب کمبود هر کدام از عناصر در رشد طبیعی برگ ها تاثیر می گذارد و برگ ها را دچار زرد برگی می کند،معمولا حاشیه برگ ها زرد یا قهوه ای رنگ می شوند.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آموزش کود دادن به درخت انگور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.