آموزش کاشت گردو در گلدان

کاشت گردو در گلدان

صفر تا صد کاشت گردو در گلدان:

نام و خواص فراوان گردو، این مغز آجیل خوشمزه بر هیچ کسی پوشیده نیست. درست است که وظیفه اصلی درخت گردو تولید میوه است، اما می تواند جنبه زینتی نیز داشته باشد. اگر همیشه دوست داشتید یک گلدان حاوی درخت یا درختچه ای مثمر در خانه داشته باشید با ما همراه باشید تا شیوه کاشت گردو در گلدان، را برای شما شرح دهیم.

کاشت گردو در آپارتمان چقدر امکان پذیر است:

کاملا حق دارید تعجب کنید، زیرا درخت گردو یکی از باشکوه ترین درختان است. اما توجه داشته باشید که گردو، گونه های بسیار مختلفی دارد. درختان معمولی گردو برای آنکه بالغ شده و برای شما میوه تولید کنند به ۱۰ سال زمان نیاز دارند. اندازه آنها نیز بسیار بزرگ است. اما امروزه گونه های جدیدی از گردو نیز وجود دارند که اصلاح نژاد شده اند. قدی کوتاه دارند و در اصطلاح به گردوهای پاکوتاه معروفند. بسیار زودبازده هستند و لازم نیست ۱۰ سال صبر کنید تا بتوانید از آن گردو بچینید. بلکه در همان سال اول یا دوم به بار می نشینند. این نوع از درختان گردو در سال دوم تا پنجم به اوج باردهی می رسند. به طوری که می توانید روی سودآوری اقتصادی آن نیز حساب کنید. این درختان را می توانید به راحتی تا سال ششم عمرشان در داخل گلدان و در آپارتمان نگهداری نمایید.

  • دو راه پیش رو دارید:

برای کاشت گردو در گلدان؛ می توانید از دو طریق عمل کنید. آسان ترین کار این است که یک نهال گردو پاکوتاه پیوندی و اصلاح شده خریداری کرده و در گلدان خود بکارید. در این صورت از همان سال اول می توانید محصولات نوبرانه آن را برداشت کنید. روش دیگر که کمی زمان بر اما لذت بخش تر است، کاشت بذر گردو می باشد. در این روش، شما تمام مراحل رشد گیاه خود، از بذر بودن تا درخت شدن را مشاهده خواهید کرد. چون به شما قول داده ایم که از ابتدا تا انتهای کاشت گردو را برایتان توضیح دهیم، بنابراین روش دوم که نیازمند تخصص می باشد را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

مراحل کاشت گردو در گلدان:

به منظور کاشت گردو با پوست در گلدان؛ ابتدا باید چند بذر گردو تهیه کنید. بهتر است از بذرهای اصلاح شده استفاده نمایید. چون در نهایت، درختی که در گلدان شما رشد می کند خصوصیاتی شبیه به همان درخت گردویی خواهد داشت که بذرش را کاشته اید. بذرها باید تازه، سالم و با کیفیت باشند. هیچ گونه درز و سوراخی بر روی پوست آنها نباشد. حال مراحل زیر را پشت سر هم و با صبر و حوصله و دقت انجام دهید.

کاشت گردو

  1. آماده سازی بذرها:

ابتدا بذرها را به مدت یک شبانه روز در آب بخیسانید. برای آنکه امر جوانه زنی را تسریع کنید می توانید به کمک یک چاقو، دو قسمت پوست را به مقدار خیلی کم از هم باز کنید. یا اینکه سوراخی در همان قسمت ایجاد کنید. خیلی مراقب باشید که به مغز گردو آسیبی نرسانید. اگر بذرها کاملا تازه هستند و هنوز پوست سبزشان جدا نشده است کافی است پوست سبز را جدا کرده و مستقیما به مرحله دوم بروید. در این حالت نیز مطمئن شوید که بذرها کاملا رسیده باشند. بهترین زمان برای آغاز مراحل کاشت گردو در گلدان، پس از برداشت گردوهای پاکوتاه یعنی در اواخر پاییز یا اوایل زمستان می باشد.

  1. بستر جوانه زنی را فراهم کنید:

قبل از کاشت گردو در گلدان؛ باید گردوی شما جوانه زده باشد. یک کیسه پلاستیکی یا یک ظرف درب دار شیشه ای می توانند یک محیط مناسب برای جوانه زنی بذرهای شما باشند. مقداری پرلیت در کیسه بریزید و بذرها را درمیان پرلیت کاملا دفن کنید و آن را مرطوب نمایید.

  1. صبور باشید تا بذرها دوره سرما را بگذرانند:

درختان گردو جزو درختان خزان دار هستند. برای جوانه زدن و رشد کردن و میوه دادن، نیاز به سپری کردن دوره سرما دارند. به این معنا که بسته به نژادی که دارند سالانه باید ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت سرمای زمستانه را تحمل کنند. در این مدت می توانند سرما را تا ۳۰- نیز تحمل کنند. اما دما نباید بیش از ۵ درجه سانتی گراد شود. بنابراین در این مرحله از کاشت گردو با پوست در گلدان کیسه پلاستیکی یا ظرف حاوی بذرهای گردو را در یخچال قرار دهید. ۳ تا ۴ ماه صبر کنید. اما بذرها را به حال خود رها نکنید. آنها در طی این زمان باید همواره مرطوب بمانند. هر از چند گاهی به آنها سری بزنید و اگر دیدید پرلیت کاملا خشک شده است مجددا آن را مرطوب کنید.ویکی پدیا

  1. در بهار به سراغ بذرها بروید:

بعد از گذشت ۹۰ تا ۱۲۰ روز به سراغ بذرهای خود بروید. آنها حتما جوانه زده اند. مطمئنا مشاهده کردن این جوانه ها که نوید بخش آغاز یک زندگی جدید هستند برایتان بسیار لذت بخش خواهد بود. با مشاهده آنها به آخرین مراحل کاشت گردو با پوست در گلدان، و اولین مراحل زندگی یک گیاه زیبا در گلخانه آپارتمان خود نزدیک می شوید.

  1. یک گلدان مناسب برای کاشت گردو تهیه کنید:

اندازه بستری که برای کاشت گردو در گلدان؛ فراهم می کنید بسیار مهم است. گلدان شما باید نه آنقدر کوچک باشد که بلافاصله بعد از چند ماه پر از ریشه های گردو شده و نیاز به تعویض آن باشد. و نه آنقدر بزرگ باشد که بعد از گذشت سالها هنوز نهال گردو در میان آن گم شود. در ابتدای کار، اندازه یک گلدان ۵ لیتری برای کاشت بذر گردو خوب است.

  1. خاک مناسب برای رشد نهال را فراهم نمایید:

نوع خاکی که برای کاشت گردو انتخاب می کنید نیز بسیار مهم است. خاک های سفت و سنگین، خیلی اسیدی یا بیش از حد قلیایی اصلا برای این کار مناسب نیستند. باید خاکی سبک، با زهکشی خوب و اسیدیته تقریبا خنثی یا کمی اسیدی بروید. قرار است جوانه ها مواد معدنی مورد نیاز خود را از خاک تأمین کنند. بنابراین باید غنی بودن آن از نظر مواد مغذی مورد نیاز درخت گردو را نیز در نظر داشته باشید. بهترین ترکیبی که می توانید جهت کاشت گردو با پوست در گلدان انتخاب کنید، خاک گلدان است که آن را با مقدار مساوی کمپوست و شن و ماسه ترکیب کرده باشید. گلدان را پر از خاک کنید.

  1. بذرهای گردو را به گلدان گردو منتقل کنید:

بذر گردو را به صورت افقی در عمق تقریبا ۳ تا ۵ سانتی متری بکارید و روی آن را با خاک بپوشانید. خاک را کمی فشار دهید تا سفت شود. رای آنکه از هر ریسکی در امان باشید و بتوانید یک نهال خوب و قدرتمند به عمل آورید بهتر است دو یا چند بذر را در گلدان بکارید. در این صورت بعد از گذشت یک سال می توانید بهترین نهال را در گلدان نگه داشته و نهال های ضعیف را حذف کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 15 =