آشنایی با نهال گیلاس :

برای کاشت نهال گیلاس ابتدا باید از نیازهای این نهال آگاهی پیدا کنید و آن را با شرایط موجود خود مقایسه کنید، شما می توانید از مشاوره های متخصصان نهالستان آریا نهال، ارائه دهنده انواع نهال‌های شناسنامه دار با مجوز جهاد کشاورزی، در زمینه کاشت نهال گیلاس مناسب بهره مند شوید.فصل میوه دهی درخت گیلاس فصل بهار و تابستان است. درخت گیلاس در فصل میوه دهی خود روزانه یک گیلاس رسیده تولید می کنند. مانند تمام درختان میوه دیگر، اگر درخت گیلاس نیز در گلخانه نگهداری شود در تمام فصول قادر به باردهی خواهد بود. در این مقاله به نحوه کاشت و نگهداری نهال گیلاس پرداخته ایم.

همچنین برای مشاهده ی نهال های موجود قابل خریداری از جمله خرید نهال زرشک ، خرید نهال گیلاس،خرید نهال گردو ،خرید نهال انگور و ..انواع اقسام نهال های آریا نهال می توانید در اینجا کلیک کنید و یا با شماره تماس های زیر حاصل فرمایید :

خرید نهال گیلاس مناسب

گیلاس چیست ؟

گیلاس میوه ای شیرین است. بافت ضخیم، غنی و شلیل مانند دارند. در مناطق با سختی خاک ۵ تا ۷ درصد رشد می کنند. چه برای باغ های کوچک و چه برای باغ های بزرگ انتخاب خوبی هستند. درختان گیلاس خودبارور نیستند و برای انجام گرده افشانی درخت های گیلاس، شما نیاز به حداقل ۲ یا ۳ درخت در باغ خود خواهید داشت تا بتوانید درختان گیلاس باغ خود را ازدیاد کنید. با این حال ارقام اصلاح نژاد شده ای از درخت گیلاس وجود دارند که دارای قابلیت خودباروری هستند و در این صورت نیازی به کاشت نهال گیلاس بیشتر نخواهید داشت و تنها خرید یک نهال اصلاح شده کفایت می کند.

همچنین برای خرید نهال گیلاس تکدانه سیاه کلیک کنید : مشاهده محصول

گیلاس ترش (آلبالو)شکوفه دهی گیلاس در فصل بهار

آلبالو ها از گیلاس بسیار کوچک تر هستند و بر خلاف گیلاس همه ارقام آن خود بارور هستند. آلبالوها در مناطق با سختی خاک ۴ تا ۶ درصد رشد می کنند.

ارقام نهال گیلاس

برای کاشت نهال گیلاس ارقام مختلفی در بازار دارد و از انواع آن می توان گیلاس سیاه مشهد، گیلاس تکدانه، گیلاس قرمز و زرد ارومیه، گیلاس خوشه ای رژینا، گیلاس فرنگی و … را نام برد. که هرکدام نیازهای آب و هوایی، آبی و خاکی و حساسیت به بیماری های متفاوتی دارند که دریافت مشاوره در مورد مزیت های هرکدام، از جمله خدماتی است که آریا نهال پس از کاشت نهال گیلاس در اختیار شما عزیزان خواهد داد.

همچنین در اینجا بیشتر بخوانید . ویکی پدیا

 

باردهی درختان گیلاس

درختان گیلاس معمولا در سال چهارم به باردهی می رسند. درختان گیلاس کوتوله معمولا در سال سوم به باردهی می رسند. به طور معمول یک درخت گیلاس با اندازه گیلاس های متوسط حدودا ۳۰ تا ۵۰ لیتر گیلاس تولید می کند. یک درخت کوتوله گیلاس معمولا ۱۰ تا ۱۵ لیتر گیلاس تولید می کند. کاشت نهال گیلاس مناسب منجر به محصول بیشتر و با کیفیت تر و در نهایت سوددهی بیشتر باغ گیلاس شما خواهد شد.

کاشت نهال گیلاس

همچنین برای خرید نهال گیلاس خوشه ای رژینا کلیک کنید : مشاهده محصول

 • گیلاس را در اواخر پاییز یا اوایل بهار بکارید. در این زمان ها خاک نرم است و رطوبت بالاتری دارد.
 • تعداد مناسب نهال گیلاس در باغ خود داشته باشید تا یکدیگر را گرده افشانی کنند.
 • نهال گیلاس را در زمینی با نورگیری و جریان هوای مناسب بکارید.
 • از کاشت نهال گیلاس در نزدیکی درختان یا ساختمان هایی که بر نهال گیلاس سایه می اندازند خودداری کنید.
 • درختان گیلاس به خاک عمیق و زهکشی خاک خوب احتیاج دارند.
 • فاصله کاشت نهال های گیلاس معمولی از یکدیگر 9 تا 14 متر و فاصله کاشت نهال­های گیلاس کوتوله از یکدیگر، 5/1 تا 3 متر می­باشد.
 • نهال های آلبالو باید با فاصله 6 تا 8 متر از هم کاشته شوند. نهال های آلبالوی کوتوله باید با فاصله 5/2 تا 3 متر از هم کاشته شوند.

نحوه کاشت و مرز قرار گرفتن هر نوع نهال در خاک متفاوت است و باید به دقت انجام شود. دریافت مشاوره در این زمینه از جمله خدماتی است که پس از  کاشت نهال گیلاس آریا نهال در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

کاشت نهال گیلاس

 • در فرآیند داشت بین گیلاس و آلبالو تفاوت وجود ندارد.
 • می توانید برای حفظ رطوبت خاک از مالچ استفاده کنید.
 • برای محافظت از میوه از پرندگان، روی درختان را با توری بپوشانید.
 • مناطق خشک خاک باید مرتبا آبیاری شود.
 • تنک کردن میوه برای درختان گیلاس ضروری نیست، زیرا به طور معمول در اوایل تابستان به طور طبیعی تنک می شوند.
 • هرس درختان هر ساله در اواخر زمستان برای تقویت باردهی شاخه ها انجام می شود. در پاییز هرس انجام ندهید.
 • در فصل بهار کوددهی را تا زمان باردهی درختان و پس از برداشت محصول انجام دهید.

داشتن آگاهی های لازم در مورد داشت و نگهداری از نهال گیلاس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اشتباه در این زمینه می تواند منجر به زیان و خسارت های احتمالی شود. دریافت مشاوره های لازم در زمینه نحوه داشت و نگهداری از نهال گیلاس از جمله اقداماتی است که پس از کاشت نهال گیلاس آریا نهال در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

برداشت نهال گیلاس

همچنین برای خرید نهالنهال گیلاس پیش رس سیلویا کلیک کنید : مشاهده محصول

آفات و بیماری های نهال گیلاس

اگر در کاشت نهال گیلاس دقت لازم را به عمل نیاورید و از نهالستان معتبر اقدام به کاشت نهال گیلاس نکنید، ممکن است در آینده آفت ها و بیماری های مختلفی گریبان گیر نهال گیلاس شما بشود. این آفات و بیماری­ها شامل شته ها سوسک­های ژاپنی، کاترپیلارها، پوسیدگی قهوه ای، گره سیاه، شانکر باکتریایی و … می­باشند. روش­های متنوعی نیز برای مبارزه با این آفات و بیماری ها وجود دارد اما به دلیل شیمیایی بودن این روش ها بهتر است با هرس نهال گیلاس مناسب از خطرات آن پیشگیری کنید.

برداشت و ذخیره محصول

 • میوه ها را فقط هنگامی انتخاب کنید که کاملا رسیده باشند (قرمز تیره ، سیاه ، زرد). مقدار قند چند روز قبل از رسیدن کامل آن افزایش می یابد.
 • ظرف مدت یک هفته باید برداشت شود.
 • در زمان برداشت مراقب باشید که به درخت و میوه صدمه نزنید (از قیچی استفاده کنید).

ضرورت کاشت نهال گیلاس مناسب

با توجه به مطالب گفته شده، انتخاب یک نهال گیلاس متناسب با آب و هوای منطقه شما، پر محصول، اقتصادی، با کیفیت و ضمانت و مقاوم به بیماری ها در سوددهی باغ شما اهمیت ویژه ای دارد. آریا نهال عرضه کننده نهال های دارای مجوز و با ضمانت به شما در خرید نهال و مشاوره های بعد از آن یاری می دهد.