آریا نهال بهترین نهالستان برای سفارش نهال بادام

برای نهال بادام با کیفیت عالی و بدون بیماری باید به دنبال یک نهالستان معتبر باشید. نهال های نهالستان آریا نهال دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی می­باشند و کارشناسان آریا نهال آماده ارائه مشاوره های لازم در زمینه نهال بادامبه باغداران عزیز می­باشند.

پس از نهال بادام باید بتوانید آن را کشت کنید و مراقبت های لازم را از آن به عمل آورید. در ادامه این مطلب به تفصیل در مورد شرایط کاشت، داشت و برداشت نهال بادام می‌پردازیم. ابتدا نکاتی در مورد نهال بادام مناسب باید گفته شود.

شماره  :۰۹۱۹۴۰۸۹۲۳۲ داریوش حسین زاده

خرید نهال بادام

خرید نهال بادام مناسب

منشاء اصلی درخت بادام، کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا می­باشند. شما قبل از نهال بادام باید مطمئن شوید که آیا منطقه شما برای کاشت نهال بادام مناسب هست یا خیر. نهال بادام، با آب و هوای گرم و خشک (اما نه بیابانی)، سازگار است و معمولا تحمل آب و هوای سرد را ندارد. پرورش بادام از بذر آن، بسیار مشکل و زمان بر خواهد بود، بنابراین نهال بادام مناسب، کار را آسان تر می­کند. در نهال بادام باید دقت کرد که اگر برای مصرف خورکی میوه بادام، اقدام به نهال بادام کرده­ایم از ارقام نهال بادام شیرین انتخاب انجام دهیم. نهال بادام برای رشد و توسعه و باردهی، نیاز به نور مناسب دارد بنابراین قبل از نهال بادام، باید از نورگیر بودن و در سایه نبودن محل کشت نهال خود، اطمینان کسب کنید. همچنین نهال بادام به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد که باید این مسئله را نیز در هنگام نهال بادام مورد توجه قرار دهیم.

در هنگام نهال بادام باید از نوع گرده افشانی آن نیز مطلع باشید و دقت کنید که در صورت غیرخودبارور بودن نهال بادام مورد نظر شما، نیاز به نهال بادام بیشتری (2 یا 3 نهال) برای گرده افشانی بین آن­ها خواهید داشت. و در این صورت گرده افشانی کنندگان (مانند زنبور و دیگر حشرات پرواز کننده) به انجام گرده افشانی بین درختان شما خواهند پرداخت. همچنین می توانید در صورت عدم وجود حشرات گرده افشانی کننده خودتان به طور دستی با مالش گل یک درخت به درخت دیگر، عمل گرده افشانی را به منظور باروری درخت و تولید محصول انجام دهید.

هر رقم از نهال بادام، نیازها و شرایط نگهداری خاص خود را می­طلبد، پس برای نهال بادام ابتدا باید از نیازهای این نهال آگاهی پیدا کنید و آن را با شرایط موجود خود مقایسه کنید، شما می توانید از مشاوره های متخصصان نهالستان آریا نهال، در زمینه نهال بادام مناسب، بهره مند شوید.

نهال بادام

ارقام نهال بادام

برای نهال بادام ارقام مختلفی وجود دارد که از جمله آن­ها می توان بادام کاغذی، بادام یلدا، بادام مامایی، بادام سهند، بادام ربیع، بادام شاهرود و غیره را نام برد. که هرکدام نیازهای آب و هوایی، آبی و خاکی و حساسیت به بیماری های متفاوتی دارند که دریافت مشاوره در مورد مزیت های هرکدام، از جمله خدماتی است که آریا نهال در زمینه نهال بادا در اختیار شما عزیزان قرار می­دهد.

کاشت نهال بادام

برای کاشت نهال بادام باید برای هر نهال نقطه کاشت آن را مشخص کنیم و در آن نقطه، تپه ای به ارتفاع 3 تا 6 سانتی­متر و به پهنای زیاد از خاک ایجاد کنیم و نهال بادام را در تپه، با فشار دادن نهال در تپه، تا جایی که زیر سطح خاک قرار بگیرد، مورد کاشت قرار دهیم. علت انجام این کار این است که نهال بادام به آبیاری غرقابی بسیار حساس است و جمع شدن آب در اطراف ریشه نهال منجر به پوسیدگی نهال بادام می­شود، بنابراین ایجاد تپه برای کاشت نهال بادام از جمع شدن آب در اطراف نهال بادام جلوگیری می­کند. فصل کاشت نهال جوانه زده، اواخر زمستان یا اوایل بهار می­باشد. نهال بادام برای رشد و توسعه بهتر، به 6 متر فضای خالی در اطراف خود نیاز دارد که باید در هنگام کشت درختان دیگر در کنار این نهال به این مسئله توجه شود. بافاصله پس از کاشت باید نهال بادام را با حدود 4 لیتر آب، آبیاری کرد تا خاک از رطوبت کافی برخوردار شود.

نحوه کاشت و مرز قرار گرفتن در خاک هر نوع نهال بادام متفاوت است و باید به دقت انجام شود. دریافت مشاوره در این زمینه از جمله خدماتی است که پس از نهال بادام، آریا نهال در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

کاشت نهال

همچنین برای خواندن بیتشر می توانید به : ویکی پدیا مراجعه نمایید .

داشت نهال بادام

پس از آبیاری اولیه نهال بادام، باید سیستم آبیاری منظمی را برای نهال بادام خود در نظر بگیرید. و حداقل هفته ای یک بار درخت بادام خود را آبیاری کنید (مگر اینکه باران ببارد). نهال­های بادام نسبت به درختان بالغ بادام، به کم آبی حساس تر هستند و بنابراین به آبیاری بیشتری نیاز دارند. اگر درختان زیادی در باغ خود داشته باشید بهترین سیستم آبیاری، سیستم آبیاری قطره­ای است. به یاد داشته باشید که آبیاری بیش از حد (خصوصا آبیاری غرقابی) باعث رشد قارچ در ریشه و در نهایت پوسیدگی ریشه می­شود که درمان آن بسیار سخت است و باید از آن اجتناب کرد. یک راه جلوگیری از آن استفاده از خاک با زهکشی خوب و عمیق است.

بهترین فصل کوددهی به درختان بادام، فصل بهار است. با توجه به شروع رشد نهال بادام در فصل بهار، کوددهی به آنها در فصل بهار می تواند تقویت کننده باشد. برای نهال های بادام، دوز کم از کود نیتروژن به فواصل چند هفته یکبار در طول فصل رشد، توصیه می­شود. برای درختان بالغ بادام مقادیر متفاوت کودهای اوره دار و … نیز توصیه می شود. پس از کوددهی برای جذب مواد مغذی آن باید آبیاری صورت گیرد. در صورت آبیاری نکردن پس از کوددهی و یا کوددهی بیش از اندازه، درخت بادام دچار سوختگی خواهد شد. بنابراین پس از نهال بادام، اطلاع از میزان کود مورد نیاز و نحوه کوددهی نهال بادام، اهمیت ویژه­ای دارد.

هرس درختان بادام در اوایل زمستان صورت می گیرد. زیرا در زمستان به علت بودن درخت در خواب زمستانی، هرس آن بسیار ایمن و ساده خواهد بود. اما باید توجه داشت که شاخه های مرده یا بیمار درخت، در هر موقعی از سال باید قطع شود. در هنگام هرس، از تراکم شاخه های پرتراکم و همچنین انحراف شاخه­ها کاسته می شود. برای تمیز و با دقت انجام دادن هرس درخت بادام باید از قیچی باغبانی و برای شاخه های ضخیم از اره استفاده کرد. هرس کردن مناسب درخت بادام، باعث سلامت (از بین بردن بیماری­ها) و تقویت درخت بادام شما می­شود.

آریا نهال، مشاوره های لازم در مورد آبیاری، کوددهی، هرس، کنترل علف هرز و دیگر اقدامات لازم برای نگهداری از نهال بادام را در صورت تمایل شما باغداران عزیز، در اختیارتان قرار خواهد دارد.

آبیاری درخت بادام

آفات و بیماری های نهال بادام

مهم ترین آفات و بیماری های نهال بادام شامل زنبور مغزخوار بادام، شته سبز بادام، سپردار سفید آسیایی، شپشک نخودی، لکه آجری بادام، سفیدک سطحی بادام، صغحه غربالی، پوسیدگی طوقه و غیره می­باشد و بهتر است در نهال بادام از ارقام مقاوم به بیماری انتخاب انجام دهیم. اگر در نهال بادام دقت لازم را به عمل نیاورید و از نهالستان معتبر اقدام به نهال بادام نکنید، ممکن است در آینده آفت ها و بیماری های مختلفی گریبان گیر نهال بادام شما بشود. روش­های متنوعی نیز برای مبارزه با این آفات و بیماری ها وجود دارد اما به دلیل شیمیایی بودن این روش ها بهتر است با  نهال بادام مناسب از ایجاد این بیماری­ها و آفات در درختان بادام خود پیشگیری کنید.

برداشت و ذخیره محصول

معمولا نهال بادام پس از 5 سال به بار می­نشیند و میوه بادام تولید می­کند. با این حال بسته به رقم درخت، معمولا تا حدود 12 سال طول می­کشد تا درخت بادام به حداکثر تولید میوه بادام خود برسد. پس صبور باشید! زیرا یک درخت بالغ و سالم بادام می تواند بیش از 18 کیلوگرم بادام در یک برداشت برای شما تولید کند. و این درخت بادام معمولا تا حدود 50 سال به تولید خود ادامه می­دهد.

فصل برداشت میوه بادام، معمولا فصل پائیز می­باشد و با توجه به رقم درخت و منطقه آب و هوایی زمان برداشت آن ممکن است متفاوت باشد. در فصل بهار میوه ها به رنگ سبز و کال هستند و در فصل پائیز این میوه ها قهوای و سفت می شوند و غلاف آنها باز می شود. زمانی که پوسته های قهوه­ای بادام نمایان باشد، زمان برداشت محصول فرارسیده است. بهتر است پس از برداشت محصول میوه های خود را یک تا دو هفته فریز کنید تا اگر آفاتی در آن وجود دارند از بین بروند.

با توجه به مطالب گفته شده، انتخاب یک نهال بادام متناسب با آب و هوای منطقه شما، پر محصول، اقتصادی، با کیفیت و ضمانت و مقاوم به بیماری ها، اهمیت ویژه ای دارد. آریا نهال عرضه کننده نهال های دارای مجوز و با ضمانت، به شما در  نهال و مشاوره های بعد از آن یاری می دهد.

آریا نهال از زمان نهال بادام تا برداشت محصول در کنار شما عزیزان خواهد بود.