پیوند نهال

5 روش پیوند زدن نهال + آموزش پیوند زدن نهال گردو

5 روش متداول در پیوند زدن

برای اینکه قسمت های مختلف دو گیاه بتوانند با یکدیگر زندگانی کرده و تولید نهال جدید کند باید اتصال این دو قسمت با یکدیگر کامل باشد یعنی با هم جوش خورده و یکی شوند .

این موضوع ممکن نیست مگر اینکه پایه و پیوندک با یکدیگر نمو کرده و سلول های محل اتصال با یکدیگر شروع به فعالیت کرده و نسج جوانی بوجود آورد. برای حصول این مقصود باید دو طبقه مولده پایه و پیوندک با هم منطبق شده و به یکدیگر بچسبند . یعنی  هیچ قسم مانع از مایع ، جامد و بخار بین  ان ها قرار نگیرد .

 

پیوندهایی که برای گردو استفاده می شود شامل پیوند وصله ای ، پیوند شکمی ، پیوند امگا و پیوند اسکنه است .

بهترین روش پیوند جوانه گردو در نیمه دوم تیر ماه تا نیمه اول مرداد ماه انجام شده و بسیار موفقیت آمیز است . دما در زمان انجام پیوند باید بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد .  همان طور که از اسم روش مشخص است باید دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول ۲ سانتی متر با چاقوی تیز ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و به کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید .

کمترین فاصله محل پیوتد تا سطح خاک حدود ۲۰ سانتی متر باشد . این روش برای پایه های ۲ ساله مناسب می باشد . بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دور تا دور پیوندک با نوار پلاستیکی محکم بسته شده طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از ۳ تا ۶ هفته نوار پلاستیکی را جدا نمایید .

پیوند نهال

همچنین جهت خرید نهال گردو می توانید در اینجا کلیک کنید .

  • پیوند شکمی گردو یا پیوند T

این پیوند خیلی در گردو موفقیت آمیز نیست و ممکن است موجب پاره شدن پوست پایه شود . روش کار به این ترتیب است که ابتدا در پایه یک برش عمودی به طول ۲ سانتی متر جدا کرده و بعد روی این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم برش اول می زنیم به شکل T در الفبای انگلیسی . بعد از ایجاد برش با نوک جاقو پوست را بلند می کنیم . برای تهیه پیوندک یک سانتی متر زیر جوانه برش زده و به طرف بالای جوانه ادامه دهید تا ۲ میلی متر بالاتر از جوانه و در این نقطه به شکل تفقی برش بزنید به طوری که از پوست بگذرد و وارد چوب شود و پیوندک حاوی جوانه با کمی چوب جدا شود . پیوندک را داخل برش T  شکل ایجاد شده قرار دهید و برش را بسته و با نوار پلاستیکی محکم بسته شده و فقط نوک جوانه بیرون بماند .

بهترین نهال گردو در مناطق با ارتفاع 1200 متر : خرید نهال گردو چندلر

پیوند نهال

همچنین جهت مشاهده ی  ارقام نهال گردو می توانید در اینجا کلیک کنید .

  • پیوند امگا گردو

بهترین زمان انجام این پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار و زمانی است که پایه و پیوندک هر دو یک ساله باشند . این برش در پیوندک دارای جوانه بادیک دستگاه خاص و روی میز انجام می شود . محل پیوند باید در موم مذاب در دمای ۷۵ درجه سانتی گراد قرار گرفته شود و بلافاصله در آب سرد قرار داده شود و به مدت ۳ هفته در خاک مرطوب در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود و قبل از انتقال به محیط کاشت اصلی نهال باید چند روز در سایه قرار داده شود تا سازگار گردد .

پیوند نهال

همچنین در اینجا بیشتر بخوانید : ویکی پدیا

  • پیوند اسکنه گردو

یکی از روش های پیوند قدیمی در گردو است که اوایل فصل بهار انجام می شود . ابتدا ساخه ها سرزنی شده و سپس برش های عمودی به طول ۵ الی ۵/۷ سانتی متر به طرف مرکز شاخه زده شود . درون هر شکاف پیوندکی به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر و ضخامت ۱۰ تا ۱۳ میلی متر که دارای ۲ تا ۳ جوانه است قرار داده می شود . درپایین پیوندک یک برش گوه ای شکل که ۵ سانتی متر طول دارد زده می شود و پیوندک درون شکاف قرار می گیرد و سپس چسب باغبانی زده می شود .

همچنین جهت مشاهده ی قیمت نهال گردو می توانید در اینجا کلیک کنید .

  • پیوند اسکنه علفی گردو

زمان آن در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه روی شاخه های علفی سال جاری  وقتی هنوز در گلدان هستند زده می شود . در این روش پایه و پیوندک باید دارای قطر یکسان باشند . بعد از پیوند با نوار پلاستیکی می بندیم و روی آن یک برش پلاستیکی قرار داده و در گلخانه دمای ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد قرار داده و هفته پنجم پلاستیک را کمی برمیداریم تا سازگار شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =