بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر چیست؟ (خرید بهترین نهال بادام دیر گل)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.08.17

بهترین درخت بادام مناسب مناطق سردسیر:

بادام یکی از مغزهای پرخاصیت و پرفایده است که طرفداران زیاد و انواع زیادی دارد. محصول نهال بادام که بومی ایران و چند کشور اطراف ایران است، در سراسر دنیا گسترده شده است و ارقام متفاوتی دارد. بادام که املاح و مواد معدنی و اسیدهای چرب و ویتامین‌های زیادی دارد، در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی و پزشکی به کار می‌رود و گستردگی موارد استفاده از خواص بادام، بسیاری از افراد را بر آن داشته تا اقدام به احداث باغ بادام و یا حداقل کاشت درخت بادام در باغ خود نمایند.

اما آیا با انواع درخت بادام و بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، آشنایی دارید؟ آیا برای کاشت آن توجه به موارد لازم، همچون شرایط آب و هوایی و اقلیمی می‌بایست رعایت گردد؟ ما در این مقاله به برسی مواردی مانند بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، یا بهترین نهال بادام دیر گل و مواردی پرورش آن خواهیم پرداخت پس لطفا همراه ما باشید.

نهال بادام در مناطق سردسیر

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر:

بادام که یکی از دانه‌ های متعلق به خانواده گلسرخیان به حساب می‌آید، دارای دو نوع تلخ و شیرین است و در کشورهای مختلف، خصوصاً در کالیفرنیا آمریکا و در اسپانیا کشت می‌شود. درخت بادام یکی از درخت‌های مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی و همچنین در مناطق کم‌آب است. اگر شرایط رشد و ملزومات مختلف را فراهم نمایید، درخت بادام می‌تواند رشد و بازدهی خوبی در مناطق سردسیر داشته باشد.

نهال بادام، به طور معمول در فصل پاییز کاشته می‌شود، ولی امکان کاشت آن در اوایل بهار نیز ممکن است. برخی از ارقام درخت بادام خود گرده‌افشان و برخی دگر گرده‌افشان هستند. برای کاشت نهال بادام در مناطق سردسیر، گونه‌های دیرگل و دیر برگ گزینه مناسبی هستند؛ چرا که دچار سرمازدگی نشده و دیر گل می‌دهند، در نتیجه گل‌ها آسیب ندیده و باردهی درخت کاهش نمی‌یابد.

اولین نهال از سری بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، نهال بادام فرانیس:

زادگاه نهال بادام فرانیس، فرانسه است و این نهال بادام از انواع بسیار دیرگل حساب می‌ شود و به همین دلیل برای پرورش در استان های سردسیر بسیار مناسب است. در این نوع نهال بادام که مقاومت بالایی دارد، میزان محصول زیاد زودبازده است. دانه‌ های دو تخمکی در این رقم کم است و احتمال وجود 2 بادام در یک پوسته کم است. میوه کرکدار بادام فرانیس، به راحتی از پوست سبز خود جدا شده و برداشت میوه از درخت آن که پایه کوتاه است نسبتاً راحت است.

درخت بادام فرانیس نسبت به کم‌ آبی نیز مقاوم است و با برگ‌های باریک و کشیده خود مستعد کاشت در مناطق خشک نیز هست. این نهال که معمولاً تا 20- درجه را تحمل می‌کند، نیاز سرمایی 100 تا 700 ساعت در فصل سرد دارد. پایه بادام فرانیس، بادام تلخ جی ان و گرده‌افشان این رقم گونه سهند و شکوفه است. عمر مفید درخت بادام فرانیس، 35 تا 45 سال است و از سال دوم به بار می‌نشیند.

بهترین نهال بادام دیر گل

دومین نهال از سری بهترین نهال بادام دیر گل، نهال بادام دیرگل آذر:

یکی دیگر از انواع نهال‌های بادام دیرگل که مقاوم به سرما بوده و مناسب مناطق سردسیر هستند، نهال بادام آذر است. باردهی این گونه به شکل اسپور و دگر گرده‌افشان است. بادام آذر از ارقام پربازده است که به میزان زیادی محصول داده و صرفه‌ اقتصادی دارد.

این گونه نام خود را از شهر آذرشهر که در آنجا به فراوانی کشت می‌شود گرفته است و نژاد آن تلفیقی از نژاد ایتالیایی و فرانسوی است. این گونه مقاوم و قوی از جهت باردهی و دیرگل بودن معروف بوده و قابل توجه است. نهال بادام آذر از سال دوم یا سوم به بار نشسته و در سال پنجم باردهی آن به حداکثر می‌رسد. باردهی آن در هر هکتار تا میزان 4000 کیلوگرم است. پوست چوبی آن کاغذی و تقریباً نازک بوده و میزان دانه‌های دوتایی یا دوقلو در یک پوسته کم است.

سومین نهال بادام مناطق سردسیر، نهال بادام تونو:

بادام تونو نیز یکی از انواع دیرگل به شمار می‌رود که مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما و سرمازدگی دارد. این رقم زودبازده به حساب آمده و از نظر اقتصادی، صرفه بسیار خوبی دارد. بادام تونو بومی ‌کشور ایتالیا بوده و با داشتن پوست سنگی، مغز خیلی خوبی داشته و از سال دوم یا سوم به بار می‌نشیند.

نهال بادام تونو از ارقام خود گرده‌ افشان است و دانه‌ ها یا مغزهای آن به شکل دوتایی یا دوقلو در یک پوست نیز به وجود می‌آیند. میوه بیضی شکل بادام تونو کیفیت بسیار بالایی دارد و رنگ آن قهوه‌ای روشن است. پوست این بادام نیمه ضخیم است و معمولاً در زمان برداشت پوست سبز آن شکاف برمی‌دارد.

چهارمین گونه از سری بهترین درخت بادام در مناطق سردسیر، نهال بادام سنگی:

این بادام نام خود را از پوست سخت و ناصاف خود گرفته است و یکی از بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، محسوب می‌شود. این گونه نیز دیرگل بوده و مقاومت بسیار بالایی در مواجهه با سرما و کم‌آبی دارد. از سال دوم، نهال بادام سنگی به بار می‌نشیند و دگر گرده‌افشان بوده و رقم گرده‌افشان آن نیز، گونه شکوفه است.

 • از نظر اقتصادی نیز صرفه خوبی دارد و بومی ایران است و تحمل خوبی نسبت به سرما و گرما دارد.
 • نیاز سرمایی بادام سنگی بین 100 تا 700 ساعت سرما می باشد.
 • زمان برداشت محصول آن در شهریور ماه است و به طور معمول در هر هکتار بین 2 تا 5 تن بار می‌دهد.
 • با توجه به مقاومت بالای این رقم، یکی از گونه‌های مناسب برای کاشت دیم به حساب می‌آید.

پنجمین نژاد بادام مناسب مناطق سردسیر، نهال بادام خوشه‌ ای:

نهال بادام خوشه‌ ای یکی از انواع اصلاح نژاد شده است که مقاومت مناسبی نسبت به سرما دارد و بسیار دیرگل است. این گونه زودبازده و پربار است و عملکرد بسیار خوبی دارد و مغز آن کیفیت بالایی دارد. نهال بادام خوشه‌ای، خود گرده‌افشان است و از سال دوم به بار می‌نشیند و دارای مغز درشت و پوست نازک و کاغذی بوده و یکی از بهترین نهال بادام دیر گل است.

عمر مفید این گونه حدود 25 سال است و تا حدود 20 درصد احتمال دوقلو بودن مغز آن وجود دارد. نام دیگر نهال بادام خوشه‌ای، نهال بادام سوپرانا است.

ششمین درخت از سری بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، نهال بادام شاهرودی:

یکی دیگر از بهترین نهال بادام؛ که دیرگل بوده و به سرما مقاومت خوبی دارد و مستعد کاشت در مناطق سردسیر است، نهال بادام شاهرودی است. این نهال بادام نیز دارای مغز و میوه باکیفیت، پوست نازک و کاغذی بوده و از ارقام زودبازده به شمار می‌رود.

نهال بادام شاهرودی تا 20- درجه سرمای هوا را تحمل کرده و از سال دوم بار می‌دهد. این بادام بومی شهر شاهرود است و دگر گرده‌افشان است و برای گرده‌افشانی آن می‌توان از گونه‌های فراگنس و فرادوئل استفاده کرد. این بادام به دلیل مغز با کیفیت خود، بازار خوبی دارد.

هفتمین نهال از سری بهترین نژاد درخت بادام، نهال بادام شمشیری:

نهال بادام شمشیری، یکی از انواع بهترین نهال بادام، است و از جهت ظاهر و کیفیت از دیگر بادام‌ها متمایز است. این بادام که اصالت آن کشور فرانسه است، با اینکه پوست سختی دارد، اما زودبازده و پربار است و چون یکی از نهال‌های بادام بسیار دیرگل است، مناسب کاشت در مناطق سردسیر بوده و در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. میوه این بادام، کشیده و پهن است و کیفیت بسیار مناسبی دارد. درخت بادام فراستار از گونه‌های متفاوت است که برگ‌های کمی دارد.

شما می توانید قیمت و خرید تمامی ارقام نهال بادام معرفی شده در این مقاله را در اینجا مشاهده نمایید

نتیجه گیری و جمع بندی در رابطه با بهترین نهال بادام دیر گل:

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر؛ نهال‌های بادامی هستند که دیرگل بوده و به دلیل دیرگل بودن از سرمازدگی و یخ‌زدگی دیر هنگام بهار در امان می‌مانند. این گونه نهال‌ها مقاومت بالایی نسبت به سرما دارند و عموماً نسبت به خشکی نیز تحمل خوبی دارند. نمونه‌هایی که در بالا به آن‌ها پرداخته شد، نهال‌هایی هستند که دیرگل، مقاوم، زودبازده، پربار و دارای میوه‌ها و مغزهای با کیفیت هستند.

منابع مقاله بهترین نهال بادام برای منطق سردسیر:

 1. https://drnahal.ir
 2. http://daneshnameh.roshd.ir
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
159

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.08.10 روح اله سیاوشی

  باسلام و وقت‌ بخیر. نهال بادام شاهرودی12 چنده؟

  • 1402.08.18 admin-ariyanahal

   با سلام هر درخت 46.000 هزار تومان می باشد که البته با توجه به اینکه قیمت ها متغییر می باشند، شما در قسمت فروشگاه سایت نهال مورد نظر خود را سرچ کنید.

 • 1402.03.22 مهدی

  سلام اگر در تهران نمایندگی دارید لطفا شماره تماس و آدرس رو برام بنویسد ممنون

  • 1402.07.24 admin-ariyanahal

   با سلام
   نمایندگی آریا نهال در ارومیه می باشد و سفارشات به صورت اینترنتی و از طریق باربری انجام می شود.

 • 1401.09.17 حمید نقدی

  می‌خواهم در تفرش نهالستان بکارم

  • 1401.09.17 ariyanahal.ir

   درود بر شما. موفق باشید

 • 1401.05.29 جواد طاهری

  نهار دیر گل آذر از کجا تهیه کنیم؟ من الان درخت بادمایی که توزمینم کاشتم ده ساله اس. میشود همینا رو پیوند بزنیم با آذر یا نه؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • 1401.06.02 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. اگر پیوند زن ماهر داشته باشید بله امکان پیوند است اما بدانید تمام پیوند ها امکان دارد نگیرد و همیشه درصدی خطا دارد. نهال بادام اذر هم خواستید در خدمت شما هستیم. با احترام

 • 1401.05.04 رضا مهرزاد

  سلام عصر بخیر بهترین نهال بادام برای مناطقی که سرمای دیررس بهاره دارند کدام یک از ارقام فوق می باشد

  • 1401.05.05 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. نهال بادام دیرگل اذر از ارقام محبوب دیرگل می باشد. با احترام