راهنمای خرید بهترین درخت زیتون

نهال زیتون یکی از انواع نهال هایی هست که هم کیفیت خوبی را به خود اختصاص می دهد و هم می توانید آن را به عنوان یک نهال بسیار پر بازده در نظر داشته باشید. نهال زیتون در واقع نهالی است که در هر هکتار نیز سود بسیار زیادی را به کشاورز ارائه دهد.

بهترین نهال زیتون، آن دسته از نهال هایی است که هم در مناطق گرم و خشک و هم در اقلیم مرطوب و دارای خاک حاصلخیز، رشد مناسبی داشته باشد.

در این مقاله نیز ما قصد داریم جزئیات بهترین درخت زیتون را بررسی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید تا در این خصوص نکاتی را خدمت شما عزیزان مطرح سازیم.

اقلیم مناسب جهت کاشت نهال های زیتون

آب و هوایی که مناسب پرورش بهترین نهال زیتون است را می توانید آب و هوای گرمسیری در نظر بگیرید. نکته مهم این است که معمولا زیتون در مناطقی رشد می کند که شرایط مدیترانه ای دارد و در این حالت نیز می تواند بازدهی خوبی داشته باشد.

البته منظور از این شرایط، این است که در بهار و تابستان می توانید به بهترین شکل به پرورش زیتون بپردازید. در زمستان نیز می توانید در مناطقی که آب و هوای معتدلی دارند، این کار را به انجام برسانید.

فقط باید در نظر بگیرید که در دوران باردهی زیتون نباید دمای محیط به کمتر از منفی پنج درجه برسد چون می تواند باعث آسیب به کلیه نهال های زیتون شود و شما باید به این مورد توجه داشته باشید.

در خصوص آبیاری نیز باید بدانید که مناطقی که نیمه گرمسیری هستند مناسب پرورش نهال زیتون خواهند بود. همچنین بهترین نهال زیتون از نظر آبیاری نیز، مصرف محدود و کمی را شامل می شود.

معرفی انواع درخت زیتون در بازار

بهترین نهال های زیتون شامل موارد زیر می باشد:

1.   زیتون آربکینا؛ گونه ی اسپانیایی مقاوم به سرما

این نهال جز نهال های خارجی محصول کشور اسپانیا محسوب می شود. نهال زیتون اسپانیایی آربکینا را می توانیم به عنوان یک نهال با کیفیت و بسیار رایج در نظر بگیریم. قد این نهال کوتاه است و شما می توانید آن را در محیط هایی که وسعت کوچکی دارند بکارید.

این نهال نیز همچنین می تواند مقاومت بالایی را در برابر سرما و آفت ها از خود نشان دهد. رنگ محصول نهال مربوطه نیز بیشتر به صورت قهوه ای روشن است. ابعاد میوه های آن نسبتا کوچکتر از ارقام دیگر است و شما باید آن را در نظر داشته باشید.

بافت بسیار آبداری را نیز می توانیم برای نهال اسپانیایی مربوطه در نظر بگیریم. از محصولات این نهال در صنایع تولید روغن زیتون استفاده می شود. همچنین عمر به صرفه و ماندگار، این نژاد را به بهترین درخت زیتون تبدیل کرده است.

درخت زیتون آربکینا

 

2.   نهال زیتون مانزانیلا؛ دیگر گونه ی زیتون اسپانیایی

زیتون مانزانیلا نیز از محصولات کشور اسپانیا به شمار می آید. محصولات این نهال به رنگ سبز هستند و شکلی گرد و بزرگ را نیز به خود اختصاص می دهند. زیتون مانزانیلا نیز طعم بسیار خوبی دارد و یکی از مواد غذایی پر فروش در کشور آمریکا می باشد. این نهال نیز یکی از گونه های مقاوم در برابر تغییرات دمایی است. زیتون مانزانیلا، بهترین نهال زیتون از نظر باردهی و مزه می باشد.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه ی کاشت نهال زیتون دارید، روی عبارت (کاشت درخت زیتون) کلیک کنید.

نهال زیتون مانزانیلا

3.   زیتون سیاه؛ نژادی محبوب در ایران

نهال زیتون سیاه یکی از انواع نهال های با کیفیت محصول کشور ایتالیا است. میوه های این نهال نیز به صورت سیاه هستند و بافت آبداری را به خود اختصاص می دهند. از میوه های این نهال می توان در انواع سالادها و تهیه غذا استفاده کرد.

تیره بودن رنگ زیتون بیشتر به خاطر رنگ دانه های فلاونویید می باشد. این گونه، بهترین نهال زیتون از نظر جذب آنتی اکسیدان در بدن انسان می باشد.

درخت زیتون سیاه

4.   نهال شنگه، یک نهال زیتون پر بار

نهال زیتون شنگه نیز یک نهال خاص و با کیفیت بالا در بین زیتون ها می باشد. این نهال دارا میوه هایی به شکل بادام و رنگ بنفش است. در هر هکتار نیز چیزی در حدود 20 تن محصول را می توان برای نهال زیتون شنگه در نظرگرفت. عمر اقتصادی این نهال نیز در حدود 50 سال می باشد.

ارتفاع نهال مربوطه را نیز می توان کمتر از 6 متر در نظر گرفت و این نژاد، بهترین درخت زیتون از نظر ارتفاع در برابر هرس می باشد. از ویژگی های مثبت نهال زیتون شنگه این است که این نهال مقاومت بسیار خوبی را در برابر آفات و سرمای سرمای شدید از خود نشان می دهد. این امر نیز مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

درخت زیتون شنگه

 

5.   نژاد زیتون ماری و ویژگی های آن

نهال زیتون ماری جز بهترین نهال زیتون از نظر درمان بسیاری از بیماری ها در بازار زیتون ها می باشد. علت استفاده از این رقم به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و دیرگل بودن آن است.

در هر هکتار نیز میوه های این نهال می توانند چندین تن محصول را در اختیار شما قرار دهند. ساختار نهال زیتون ماری به قدری خوب است که می تواند در برابر شرایطی از جمله کم آبی و خشکی خاک، خود را وقف دهد.

در بیشتر نقاط ایران از جمله رودبار نیز نهال زیتون ماری به خوبی کاشته می شود و می تواند چیزی در حدود 23 تن محصول در هر هکتار به بازار ارائه دهد. این مورد نیز چیزی است که باید به آن توجه داشته باشید.

زیتون ماری

 

 

6.   بهترین درخت زیتون الک

نهال زیتون الک یکی از با کیفیت ترین نهال های زیتون است و زادگاه آن نیز به کشور ترکیه بر می گردد. این نهال یکی از انواع نهال هایی است که کاشت آن برای افراد، هزینه زیادی را در بر نمی گیرد.

خال های سفید روی پوسته آن، شکل ظاهری میوه را تشکیل می دهد. شما نیز باید به آن مورد توجه داشته باشید که نهال زیتون ترکیه قابلیت کاشت در بیشتر نقاط را به خود اختصاص می دهد و بهترین درخت زیتون از نظر بازار تجاری می باشد.

شما باید با توجه به منطقه کاشت به سراغ نهال زیتونی بروید که نیاز شما را از نظر اقتصادی به طور کامل برطرف کند. همچنین باید در نظر بگیرید که در هنگام کاشت معمولا نهال هایی مناسب هستند که خودشان را بر طبق شرایط وقف می دهند. این امر نیز چیز مهمی است که باید آن را در هنگام خرید نهال در نظر بگیرید.

به طور کلی باید توجه داشته باشید که بهترین نهال زیتون جز آن دسته از نهال هایی است که در هر هکتار مطابق با آب و هوای کاشته شده محصولات با کیفیتی را در اختیار افراد قرار می دهد. در واقع از نظر باردهی، زیتون الک بهترین نژاد زیتون نیز به حساب می آید.

زیتون الک ترکیه ای

بهترین نهال زیتون جهت کاشت در کشور ایران

تا به این قسمت ما در مورد نهال هایی صحبت کردیم که بیشتر گونه های خارجی هستند و به کشور وارد می شوند. هر کدام از نهال های گفته شده ویژگی هایی دارند که در هنگام خرید باید به تک تک آن ویژگی ها نیز توجه کاملی داشته باشید.

در واقع در هنگام خرید باید بدانید که نهال مربوطه آیا از نظر اقتصادی در منطقه کاشت مورد نظر شما می تواند نیاز اقتصادی شما را به طور کامل برطرف سازد یا خیر؟

نکته مهم این است که زیتون ها به طور کلی کاربردهای فراوانی از نظر تغذیه ای و درمانی به خود اختصاص می دهند. همچنین درختانی که محصول آن ها از نظر مزه که هنگام چشیدن تلخی و بوی بد نداشته و همچنین از نظر بافت درونی دچار مشکل نباشند، بهترین زیتون معرفی می شوند.

نهال زیتون در منطقه گرمسیری و یا به عبارت بهتر نیمه گرمسیری اگر کاشته شود می تواند به بهترین شکل کشاورز را به سود بسیار بالایی برساند. همچنین بسته به نوع و هکتار زمین، شما می توانید انتظار قابل قبولی از محصولات بهترین نهال زیتون در بازار داشته باشید.

از نظر کاشت نیز معمولا شیوه های پیوندی و  قلمه زنی برای نهال زیتون مناسب است. البته شیوه بذری هم وجود دارد که می توانید در برخی از زیتون ها از طریق این روش، شیوه کاشت را اجرا کنید. اما پروسه رشد گیاه به طور کامل تغییر می کند و نهال در مدت زمان طولانی تری به باردهی می رسد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بهترین نهال زیتون که مناسب کاشت در ایران می باشد، شامل زیتون خوراکی، زیتون زرد، سیاه و نهال زیتون ماری که یکی از گونه های محبوب جهت کاشت در مناطق شمالی کشور از جمله شهر رودبار می باشد.

کاشت درخت زیتون

سخن آخر در رابطه با خرید بهترین نهال زیتون

بهترین نهال زیتون باید نهالی باشد که هم باردهی خوبی داشته باشد و هم مطابق با شرایط منطقه ای کاشته شود. در این مقاله از ویژگی های گونه های مختلف زیتون گفته شد که شما عزیزان بتوانید با در دست داشتن اطلاعات اولیه، به خرید بهترین درخت زیتون، مطابق با شرایط اقلیمی خود بپردازید.

شما می توانید جهت خرید و یا کاشت بهترین زیتون، با کارشناسان مجموعه ی آریا نهال تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در زمینه احداث باغ زیتون دریافت کنید.