بهترین نهال خرمالو(نکات کلیدی در انتخاب بهترین درخت خرمالو)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.09.02

نهال خرمالو، یکی از انواع درختان میوه است، که در بسیاری از مناطق جهان پرورش داده می‌شود. میوه خرمالو یکی از محبوب‌ترین میوه‌های فصول سرد است. برای داشتن یک باغ خرمالو موفق، انتخاب بهترین رقم خرمالو بسیار مهم است. بهترین درخت خرمالو باید مناسب با شرایط آب و هوایی و خاکی منطقه شما باشد. از انواع بهترین نهال خرمالو می توان به نهال خرمالو گوجه ای، نهال خرمالو موزی و نهال خرمالو سیبی اشاره کرد. هرکدام از آن ها ویژگی هایی دارند که شما باید هنگام خرید به آن ها توجه کنید.

نهال خرمالو به صورت یک درخت کوچک شروع می‌شود و با گذر زمان به یک درخت بزرگ و بارده تبدیل می‌شود. آن را می‌توان به‌عنوان درخت دکوراتیو، درختان فضای سبز و همچنین در باغچه ها و باغات به صورت تجاری کشت کرد. در این مقاله سعی می شود تا ضمن معرفی انواع بهترین ارقام خرمالو، به بررسی مهم ترین نکات در خصوص خرید بهترین نژاد خرمالو نیز بپردازیم.

اما قبل از آن نکته ای که باید در خصوص خرید انواع بهترین نهال خرمالو رعایت شود، تهیه آن از نهالستانی معتبر است. آریا نهال با داشتن مجوز رسمی از جهاد کشاورزی و ضمانت پس از فروش همواره در کنار باغداران است.

معرفی تخصصی خرمالو(Persimmon)

انواع بهترین نهال خرمالو از مناطق خنک تا معتدل و صحرایی در نیمکره شمالی رشد می‌کند. اصل این درخت به آسیا غربی و اروپا برمی‌گردد و در حال حاضر در سراسر جهان کشت می‌شود. درخت خرمالو، درختی با قامت بزرگ است که تا ارتفاع 15 متر می‌رسد. برگ‌های آن به رنگ سبز تیره درخشان هستند. گل‌های خرمالو به صورت خوشه‌های کوچک سفید یا صورتی رنگ در بهار شکوفه می دهند و درخت را بسیار زیبا می کنند. پس از گذشت چند هفته، میوه‌های خرمالو شکل گرفته و رنگ آن ها تغییر می‌کند.

میوه خرمالو با قطری حدود 5 تا 7 سانتی متراست و پوستی نرم و باریک دارد. رنگ این میوه معمولاً قرمز تیره یا نارنجی است. در داخل خرمالو، یک هسته بزرگ و صاف قرار دارد که احاطه شده است. گوشت میوه خرمالو معمولاً شیرین و متعادل است و با کمی گسی همراه است. به دلیل طعم و مزه خوشایندش، در بسیاری از غذاها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصول درخت خرمالو

محصول درخت خرمالو

بهترین نهال خرمالو نیاز به چه شرایطی دارد؟

نهال خرمالو نیازمند محیطی با نور آفتاب کافی، خاک خوب زهکشی شده و مناسب و آبیاری منظم هستند. برای رشد بهینه و تولید میوه‌های با کیفیت، نیاز به توجه و مراقبت صحیح از درخت خرمالو دارید.

پرورش انواع بهترین ارقام خرمالو یک فرایند زمان‌ بر است و شکوفایی و میوه‌ دهی کامل آن تا چندین سال طول می‌کشد. اما با رسیدن به زمان مناسب، لذت بردن از میوه‌های لذیذ خرمالو ومشاهده شکوفه‌های زیبا و عطری آن، این همه تلاش را ارزشمند می‌کند.

میوه خرمالو

میوه خرمالو

انواع بهترین درخت خرمالو کدام اند؟

در سراسر دنیا انواع زیادی از بهترین نهال خرمالو وجود دارد؛ اما در میان آن ها نهال هایی که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم بیشترین طرفدار را در ایران دارند:

نهال خرمالو گوجه ای

این نهال که به خرمالو دل گاوی نیز معروف است، یکی از انواع بهترین درختان خرمالو است که باغداران زیادی در ایران علاقه به کاشت آن دارند؛ دیرگل است و از سال دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می کند. اما باردهی اقتصادی آن از سال هفتم پس از کاشت آغاز می شود.

نهال خرمالو گوجه ای که یکی از موارد لیست بهترین نهال خرمالو است، مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما دارد، از این رو مناسب کاشت در مناطق گرمسیری است. این نهال نسبت به سایر انواع بهترین نژاد خرمالو، نیاز بیشتری به نور خورشید دارد. تامین شدن این نیاز باعث می شود تا بتواند میوه هایی خوشرنگ تر و شیرین تر تولید کند. عمر مفید آن در حدود 25 تا 55 سال است که بسته به نوع نگهداری باغدار می تواند متفاوت باشد. ارتفاع درخت خرمالو گوجه ای می تواند حداکثر به 8 متر برسد.

ویژگی محصول نهال خرمالو گوجه ای چیست؟

ابتدا بگوییم که علت نامگذاری این نهال به خرمالو گوجه ای شباهت آن به میوه ی گوجه است. نهال خرمالو گوجه ای میوه هایی با سایز متوسط تولید می کند که هرکدام از آن ها در بازه ی 90 الی 200 گرم است.

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال خرمالو نسبت به خرید و مشاهده قیمت انواع بهترین نهال خرمالواقدام نمایید.

نهال خرمالو گوجه ای

نهال خرمالو گوجه ای

 نهال خرمالو موزی

یکی دیگر از انواع بهترین نهال خرمالو، خرمالو موزی است؛ این رقم با سایر ارقام بهترین نژاد خرمالو تفاوت های آشکاری دارد که آن هم مربوط به شکل ظاهری آن است. زادگاه اصلی آن کشور چین است. دیرگل است و از سال دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می کند، اما باردهی اقتصادی آن از سال هفتم آغاز می شود. عمر مفید آن نیز در حدود 40 تا 50 سال است. این نهال نیز، همچون نهال خرمالو گوجه ای در برابر گرما مقاوم است و مناسب کاشت در مناطق گرمسیری است. ارتفاع درخت خرمالو موزی در حدود 5 الی 8 متر است.

ویژگی محصول نهال خرمالو موزی چیست؟

بارزترین ویژگی میوه این نهال، شباهت آن به میوه ی موز است. البته این نهال را با نام دیگری مانند نهال خرمالو انبه ای نیز می شناسند، زیرا در مواردی شبیه به انبه نیز هست. رنگ آن نارنجی است، اما نسبت به سایر محصولات انواع بهترین نهال خرمالو کمرنگ تر است. بسیار شیرین و لذیذ است و هرکدام از آن ها برخلاف ظاهر بزرگ، تنها 130 گرم وزن دارند.

نهال خرمالو موزی

نهال خرمالو موزی

نهال خرمالو ژاپنی (سیبی)، بیشترین تولید جهانی در لیست انواع بهترین درخت خرمالو

 زادگاه این نهال برخلاف اسمش مربوط به کشور چین است. نهال خرمالو سیبی، رقمی زود بازده و تجاری است، همین امر آن را در میان لیست انواع بهترین نهال خرمالو محبوب کرده است. از ارقام پیوندی است و ارتفاع آن حداکثر به 12 متر می رسد. دیرگل است و از سال دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می کند؛ اما باردهی اقتصادی آن بستگی به نوع نگهداری و منطقه ی محل کاشت شما دارد که در بازه ی 7 الی 10 سال است. این نهال به سرما حساس است و تنها می تواند دمای 10 درجه زیر صفر را تحمل کند. به همین خاطر مناسب کاشت در مناطق گرمسیر است.

ویژگی محصول نهال خرمالو سیبی چیست؟

محصول این نهال نسبت به سایر ارقام بهترین نهال خرمالو سفت تر است. شکل ظاهری آن مانند سیب است و علت نام گذاری آن به این اسم نیز همین است. محصول این نهال از عطر و طعم بی نظیری برخوردار است. بسیار شیرین است و اصلا مانند بعضی از خرمالو ها گس نیست. همه ی این موارد محصول این نهال را بازار پسند کرده، به طوری که طرفدارانش هرساله،  برای رسیدن آن به بازار لحظه شماری می کنند.

نهال خرمالو سیبی

نهال خرمالو سیبی

برای خرید بهترین نهال خرمالو، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  1. انتخاب مکان مناسب: برای کاشت بهترین خرمالو، می بایست منطقه ای را انتخاب کنید که شرایط آب و هوایی و خاکی مناسب برای رشد خرمالو داشته باشد. خرمالو به نور آفتاب زیاد نیاز دارد، بنابراین مکانی با نور آفتاب کافی را انتخاب کنید.
  2. انتخاب نهال سالم: نهال خرمالو باید سالم و بدون علائم بیماری باشد. برگ‌ها باید سبز و سالم باشند و ساقه ها بدون آسیب و خراش باشند. همچنین، ریشه ها باید سالم و قوی باشند و بدون علائم خشکی یا پوسیدگی.
  3. انتخاب رقم مناسب: خرمالو در انواع مختلفی وجود دارد. انتخاب رقمی که با شرایط منطقه شما مناسب باشد، می تواند موفقیت شما را افزایش دهد.
  4. بررسی راهنمایی های کاشت: هنگام خرید بهترین نهال خرمالو، با دقت راهنمایی های کاشت و نگهداری را بررسی کنید. این شامل عمق کاشت، فاصله بین نهال ها، نیاز به آبیاری، نیاز به کوددهی و دیگر موارد مربوط به رشد و نگهداری بهترین نژاد خرمالو است.

با رعایت این نکات، می توانید بهترین نهال های خرمالو را انتخاب کنید و رشد و نمو موفقیت آمیزی را تجربه کنید.

درخت خرمالو

درخت خرمالو

خرمالو، میوه ای شگفت انگیز

خرمالو پر از ویتامین C و فیبراست و به عنوان یک میوه سالم و مغذی شناخته می‌شود. این میوه می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. میوه خرمالو دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند در کاهش التهابات بدن موثر باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف خرمالو می‌تواند احتمال بروز برخی از نوع های سرطان را کاهش دهد. از دیگر خواص خرمالو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از بیماری قلبی
  • کاهش فشار خون
  • کاهش خطر ابتلا به دیابت
  • کاهش وزن

سخن آخر در رابطه با انتخاب بهترین نهال خرمالو

دانستیم که  انتخاب بهترین درخت خرمالو بستگی به عوامل مختلفی دارد و در واقع این پرسش را می‌توان به عنوان یک سوال نسبی دانست، زیرا اینکه کدام نوع نهال خرمالو برتراست، بستگی به شرایط محیطی، خواسته و هدف باغدار دارد. اما در خرید بهترین نژاد خرمالو باید بررسی کنید که در نهالستان مورد نظر، نهال ها در شرایط مناسبی نگهداری شده‌اند یا خیر. آیا در معرض آفتاب زیاد بوده‌اند؟ آیا به درستی آبیاری می‌شوند؟ اگر نهال‌ها در شرایط نامناسبی نگهداری شده‌اند، ممکن است مشکلاتی در رشد و نمو آنها به وجود آید.

این موارد تنها در نهالستان های معتبر و تخصصی رعایت می شود. لذا، ازنهالستان معتبر و قابل اعتماد خرید کنید. بررسی کنید که نهالستانی که از آن خرید می کنید در بین مشتریان خود دارای بازخورد و نظرات مثبت است و آیا اطلاعات لازم درباره نهال های خرمالو را به شما ارائه می دهد یا خیر. در این راه شما می توانید جهت دریافت مشاوره ی رایگان درباره انواع بهترین نهال خرمالو با تیم متخصص و حرفه ای آریانهال تماس بگیرید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
10

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین نهال خرمالو(نکات کلیدی در انتخاب بهترین درخت خرمالو)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *