بهترین نهال گردو

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
2021.09.14

خصوصیات عمومی بهترین نهال گردو:

درخت گردو جزء درختان مقاوم و با دوام است که در صورت رعایت اصول کشت می تواند سود بسیار زیادی را برای کشاورزان به همراه داشته باشد. بهترین نهال گردو، از جنبه های بسیاری مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است و امروزه درصد قابل توجهی از سطح زیر کشت مزارع کشور به کاشت بهترین نژاد درخت گردو، اختصاص دارد.

گردو در دسته خشکبار صادراتی کشور عزیزمان ایران است و سالانه هزاران تن از بهترین نهال میوه درخت گردو به کشور های همسایه و حتی اروپا صادر می شود. همچنین از مغز گردو فرآورده های بسیاری را تهیه می کنند.

از جمله مهمترین فرآوردهایی که از مغز گردو تهیه می شود، روغن مغز گردو است که در صنایع مختلفی مثل پزشکی و صنایع دارو سازی، استفاده های فراوانی از آن شده است. بهترین درخت گردو، پس از سال ها سود دهی و تولید محصول در سنین بالا قطع شده و در صنعت چوب با توجه طرفداران بیشمار آن، استفاده های فراوانی می شود.

طول عمر بهترین نهال گردو:

نهال درخت گردو؛ از زمان کشت و بسته به نوع گردو، معمولا از سال چهارم و پنجم شروع به باردهی می کند و سود دهی آن آغاز می شود. این روند در صورت رسیدگی های منظم و به موقع و همچنین آبیاری منظم و سایر مسائلی که به طول عمر درخت گردو کمک می کند، ممکن است تا 100 سال ادامه پیدا کند.

درختان گردو معمولا بین 80 تا 110 سال عمر اقتصادی دارند و با سود دهی همراه هستند.

در این بین 3 نهال درخت گردو بیشترین طول عمر را دارند که به ترتیب عبارتند از:

 1. گردو فرنور
 2. گردو چندلر
 3. گردو ژنوتیپ آریا
 4. گردوی تویسرکان

این درختان در بین گونه های متعدد درخت گردو بالاترین میزان عمر را دارند. در نتیجه اگر یکی از ملاک های شما برای خرید نهال گردو، عمر اقتصادی درخت گردو است، توصیه می کنیم بین این چند مورد را مد نظر قرار دهید.

بهترین نوع درخت گردو

بهترین نژاد نهال گردو از نظر مقاومت در برار بیماری و آفات:

مقاومت درخت گردو در برابر انواع بیماری و آفات یکی از مهم ترین ارکان انتخاب کشاورزان برای انتخاب بهترین نژاد درخت گردوی مورد نظر است. زمانی که درختان گردو بیمار می شوند و یا دچار آفات شدید می شوند، هزینه های بسیار زیادی را روی دوش کشاورزان می گذارد.

این هزینه های ممکن است تا سال های زیادی از همراه کشاورزان باشد. بر این اساس کشاورزان درختان گردویی را انتخاب می کنند که بیشترین مقاومت را در برابر بیماری ها و آفات داشته باشند تا هزینه های سربار را به حداقل برسانند.

از بین ده ها گونه درخت گردو اگر بخواهیم از نظر مقاومت در برابر بیماری ها به 3 درخت گردو مدال بدهیم نهال پکان مدال طلا، نهال چندلر مدال نقره و نهال ژنوتیپ مدال برنز و رتبه سوم را کسب می کند.

پر سود ترین و بهترین نهال گردو چه نژادی است؟

درخت گردو به ذاته درخت پر سود و فایده ای است و معمولا کشاورزان زیادی به کشت ان روی می آوردند. از طرفی درخت گردو شرایط نگهداری و رسیدگی و آب و هوایی خاصی را می طلبد. از این رو علت گرانی گردو و نهال درخت گردو بی علت نیست.

همانطور که پیشتر به ان اشاره کردیم، از درخت گردو فرآورده های بسیاری بسیاری را تهیه می کند و هر کدام از انها می تواند سود زیادی را عاید تولید کنندگان کند. اما سوال اینجاست که معیار پر سود ترین نهال گردو چیست؟

آیا میزان باردهی پر سود و فایده بودن درخت گردو را مشخص می کند یا طول عمر درخت گردو و یا مقاومت ان در برابر بیماری و آفات؟ تمامی این معیار ها درست است و می تواند در مجموع یک وزنه ثابت و مشخص برای سنجش بهترین نوع درخت گردو باشد.

از این رو 5 نهال پر سود را از جنبه های فوق با هم مقایسه کردیم و به ترتیب از نظر سود دهی شامل:

 • نهال چندلر
 • نهال فرنور
 • نهال ژنوتیپ
 • نهال خوشه ای
 • نهال اسرائیلی می باشند.

و اگر معیار شما تنها سود دهی این درختان است می توانید از بین این 5 نهال انتخاب خود را داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که هیچ سود و منفعت حلالی بدون زحمت به دست نمی آید. از این رو هر کدام از نهال های گردو گفته شده از نظر رسیدگی و زحمت کاشت، داشت و برداشت، سختی های خود را نیز دارند.

جهت مطالعه ی بهترین نهال گردو در اردبیل می توانید در اینجا کلیک نمایید.

بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق گرمسیر:

کاشت درختان در زمین های کشاورزی همیشه با وفور آب و وجود آن همراه نیست. در بعضی از زمین های کشاورزی و باغات، کمبود آب و ذخایر آبی وجود دارد. در نتیجه بهتر است موقع انتخاب بهترین نهال گردو جهت کاشت، نهالی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی در برابر کم آبی داشته باشند.

به توصیه متخصصین کشاورزی بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر، درختان گردویی هستند که گزومورفی بالایی دارند. به این معنا که در برابر کم آبی و یا حتی بی آبی بسیار مقاومند و نیازمند آبیاری زیادی نیستند. با توجه به این اوصاف، بهترین نهال گردو برای کاشت به صورت دیم شامل : نهال گردوی پکان است.

بهترین نوع گردو برای سلامت انسان:

مغز گردو برای سلامت انسان بسیار مفید است و از آن برای مصارف درمانی و پزشکی نیز استفاده می شود. از جمله مهمترین خواص مغز گردو می توان به:

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان،
 • کاهش خطر حملات و بیماری های قلبی،
 • تقویت سیستم ایمنی بدن،
 • درمان کبد چرب،
 • تقویت مو و کاهش شوره سر،
 • تقویت استخوان ها،
 • بهبود سیستم گوارش اشاره کرد.

در نتیجه تمامی مغز های گردو برای بدن انسان و سلامتی ان مفید می باشد. و هیچ کدام از آنها از نظر ارزش غذایی برتری چندانی نسبت به هم ندارند و اینکه عده ای با دروغ سعی دارند تا یک خاصیت به خصوص را بزرگ جلوه دهند تا محصول خود را به فروش برسانند، کار اشتباهی است.

همچنین شما می توانید در (اینجا) بهترین نهال گردو در آذربایجان غربی  را مشاهده بفرمایید.

بهترین نهال گردو مناسب برای کاشت مناطق گرم و خشک:

قبل از اینکه بخواهیم در مورد بهترین نهال های گردو (The best walnut seedlings) برای مناطق گرم و خشک توضیح دهیم بهتر است که معرفی کوتاهی از ویژگی های مناطق گرم و خشک داشته باشیم تا بتوانید شرایطی که در ادامه به می پردازیم را با وضعیت محل سکونت خود مطابقت دهید.

اقلیم گرم و خشک به مناطقی گفته می شود که بیشتر طول سال، دما در آن بالا و بسیار گرم است. در زبان عامیانه به این مناطق، منطقه کویری نیز گفته می شود. در این مناطق حجم باردندگی بسیار کم است و اختلاف دما بین شب و روز زیاد می باشد.

اقلیم گرم و خشک دارای روزهای بسیار گرم و شب های بسیار سرد است. همین اختلاف دمای زیاد باعث شده تا کمتر پوشش گیاهی بتواند در این مناطق دوام بیاورد. همچنین این مناطق دارای باد های خشک و با سرعت زیاد است و معمولا با طوفان و ریز گرد هایی مثل شن همراه است. ارتفاع این مناطق حداکثر به 900 متر می رسند. در نتیجه درختان گردوی زیادی نیستند که می تواند در این مناطق رشد کند و تولید محصول داشته باشد.

اما رقیب دیگر پکان در مناطق گرمسیر، گردوهای ژنوتیپ:

بهترین نهال گردویی که می تواند در این مناطق رشد کند، گردو پکان و نهال ژنوتیپ است. در مناطقی که ارتفاع آنها زیر 600 متر از سطح دریاست، معمولا از گردوی پکان استفاده می کنند.

گردو پکان که زادگاه اصلی آن متعلق به آمریکا جنوبی است مقاوم بسیار بالایی در برابر من آبی و یا حتی بی آبی دارد. عمر اقتصادی آن بین 75 تا 90 سال است و در این مدت می تواند سود خوبی را برای شما به همرا بیاورد. برای آشنایی بیشتر با این نهال توصیه می کنم مطلب نهال گردو پکان را مطالعه کنید این نهال بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیری است.

نهال بعدی، نهال ژنوتیپ آریا؛ است. این نهال با توجه به اصلاح نژاد های بسیاری که روی آن انجام گرفته است، در برابر کم آبی و دمای بالا بسیار مقاوم بوده و می تواند در مدت 80 تا 100 ساله عمر اقتصادی خود، سود بسیار زیادی را برای باغداران و تولید کنندگان به همراه داشته باشد. از این درخت با نام ژنوتیپ برتر نیز یاد می شود که جزع بهترین نهال گردو مناطق گرم و خشک است.

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “بهترین نهال گردو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

درخواست تماس مستقیم