مقایسه درخت نهال گردو چندلر و فرنور:

مثل هر پدیده‌ ی دیگری در جهان اطراف ما، تفاوت‌ها عامل اصلی به وجود آمدن ویژگی‌های مختلف در باغداری و کشاورزی هستند. تفاوت در مقدار باردهی دو نهال، تفاوت در نژاد دو گیاه، نوع گلدهی دو درخت و… همگی از مجموعه تفاوت‌هایی هستند که جهان اطراف ما بر پایه‌ی آن‌ها شکل گرفته است.

تفاوت میان دو درخت یا دو نهال گردو اثری مستقیم در نوع کارکرد آن‌ها، نوع محصول تولیدی و سایر شاخصه‌های آن دارد. مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه ما باشید.

دلیل مقایسه گردو چندلر و فرنور چیست؟

کسانی که به کاشت درختان گردو و سایر گیاهان علاقه دارند، باید نسبت به تفاوت‌های گیاهان مختلف مثل ویژگی‌های زیستی، شرایط نگهداری، نوع و زمان گلدهی و همچنین نوع رشد گیاه دقت کنند.

به همین دلیل، کشاورزانی که نسبت به تفاوت‌های گیاهان مختلف بی توجه هستند، موفق به بارآوری درست محصولات نمی‌شوند. اگر شما هم به عنوان تجارت یا تفریح قصد دارید درخت گردو بکارید و از راه‌های مختلف با دو نوع نهال پیوندی گردو آشنا شده‌اید، لازم است ویژگی‌های هر یک را بشناسید و بتوانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. بنابراین مقایسه گردو چندلر و فرنور، می‌تواند اطلاعات موثق و به دردبخوری را در اختیار شما قرار دهد.

گردوی چندلر

نهال گردو چندلر چه ویژگی‌هایی دارد؟

در جریان مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ مهمترین ویژگی نهال گردو چندلر این است که درخت‌های گردو حاصل از آن، میوه‌هایی بسیار درشت تولید می‌کنند. نهال گردو چندلر دیر گل می‌دهد و باید حسابی در پرورش آن صبور باشید و به گیاه اجازه‌ی رشد بدهید.

تحقیقات و تجربیات محققان کشاورزی و کشاورزان مختلف نشان داده است نهال گردو چندلر بسیار پرمحصول است و در صورتی که شرایط رشد آن استاندارد باشد، علاوه بر تولید گردوهایی درشت و سنگین، از هر درخت حاصل از آن مقدار زیادی گردو نیز به دست می‌آید.

جهت مشاهده لیست قیمت خرید انواع نهال گردوی پربار روی عبارت (نهال گردو) کلیک نمایید.

تاریخچه تولید نهال گردو چندلر:

در فاصله‌ سال‌های 1980 تا 1990 میلادی، محققان آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیای این کشور موفق به پیوند و عمل‌آوری نهال گردویی شدند که بازدهی بالایی داشت و میوه‌های حاصل از آن بسیار درشت بودند. نهال چندلر آنقدر در آمریکا شناخته شد و عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت که امروزه گزارش شده است بسیاری از باغات گردوی کشور آمریکا با استفاده از این نهال کشت شده‌اند.

دلایل موفقیت نهال گردو چندلر:

تولید انبوه محصول، بارآوری میوه‌های درشت و پرمغز و همچنین زودبازده بودن این نهال، باعث شده است تا این نهال نه تنها عملکردی موفق داشته باشد، بلکه در میان کشاورزان بسیار محبوب گردد.

نهال گردو چندلر، معمولا در سال اول، میوه‌دهی را آغاز می‌کند اما محققان کشاورزی معتقدند باید برای راندمان بهتر درخت، از برداشت میوه‌های آن در سال اول خودداری کرد. آن‌ها معتقدند بهتر است در سال اول، مثل دو سال نخست رشد نوزاد انسان، انرژی نهال صرف رشد، قوام اندام‌ها و در نهایت قوی‌شدن آن‌ها شود.

این نهال در ده سال اول رشد خود، رشدی تصاعدی را تجربه خواهد کرد؛ به‌طوری که محصول آن هر سال نسبت به سال بعد افزایش می‌یابد. اما با آغاز دهه‌ی دوم عمر درخت گردو، میزان محصول تولیدی به مقداری ثابت خواهد رسید.

آشنایی با نهال گردو فرنور:

نهال گردو فرنور یکی دیگر از انواع نهال‌های پیوندی است که یک ویژگی مهم، آن را نسبت به سایر هم خانواده‌هایش متمایز کرده است؛ این نهال گردو به‌خوبی در برابر سرما مقاومت کرده و می‌تواند حتی در دمای بسیار پایین هم به زندگی ادامه دهد. مقاومت این نهال در برابر سرما باعث شده تا بسیاری نام این نهال مقاوم را گردوی سرمایی بگذارند؛ ویژگی مهمی که در جریان مقایسه گردو چندلر و فرنور، بسیار به کار می‌آید.

اندازه‌های استانداردی که تاکنون درباره درخت خاصل از نهال فرنور به دست آمده است، نشان می‌دهد این درخت ممکن است بین 3 تا بیش از 10 متر ارتفاع داشته باشد. اما یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا نهال گردو فرنور انتخاب مناسبی برای استفاده‌های تجاری نباشد، بازدهی چندساله‌ی آن است.

گردوی فرنور

نهال گردو فرنور برای آنکه به مرحله‌ی بازدهی برسد و میوه‌ی آن قابل برداشت باشد، به بیش از سه سال زمان نیاز دارد و کشت آن در باغاتی که نیازمند باردهی سریع محصول هستند، انتخاب مناسبی نیست. اما در برخی از مناطق که سرمای هوا مانع از کشت هر نوع دیگری از نهال درخت گردو می‌شود، می‌توان فرنور را بدون نگرانی از آسیب آن در برابر سرما کاشت و پس از چند سال، محصولات آن را برداشت کرد.

فرنور برای مکان‌های مرتفع که در آن‌ها دمای هوا بسیار پایین است، انتخاب مناسبی است؛ چراکه علاوه بر مقاومت دربرابر سرما، از دمای پایین محیط استفاده کرده و باروری خود را افزایش می‌دهد. نهال گردوی فرنور تا 800 ساعت توانایی مقاومت در برابر سرمای شدید را دارد و حتی با وجود این دما، می‌تواند به جریان رشد خود نیز ادامه دهد.

مقایسه گردو چندلر و فرنور:

  1. این دو نوع نهال گردو که از تغییر ژنوتیپ گیاه حاصل شده‌اند، مقاومت و بارداری بهتر و بیشتری نسبت به اجداد خود نشان می‌دهند.
  2. در حقیقت در جریان بهسازی این نهال‌ها، نقص‌هایی که باعث ضعیف‌شدن درختان قبلی می‌شد شناسایی شده است تا گیاه عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد.
  3. بنابراین در مقایسه گردو چندلر و فرنور، باید به این نکته توجه داشته باشید.

 مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ رنگ و اندازه مغز:

در جریان مقایسه گردو چندلر و فرنور، آنچه از نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور به دست می‌آید دارای مغزی درشت و پرملات، رنگی روشن و کیفیتی بسیار بالا است. مشخص است که این دو مورد باتوجه به اصلاحات ژنتیکی صورت گرفته بر روی این نهال‌ها به دست آمده‌اند و نقش مهمی در پرطرفدار شدن این نهال‌ها دارند.

حتما شما هم بارها و بارها در تبلیغات گردو شنیده‌اید که گردوی مرغوب را با عنوان «گردوی کاغذی» معرفی می‌کنند و مردم هم علاقه‌ی بیشتری به گردوهایی دارند که دارای پوستی کاغذی هستند. پوست کاغذی درواقع به پوسته‌ی گردوهایی گفته می‌شود که پس از رسیدن میوه‌ی گیاه به راحتی شکسته شود و نیازی به اهرم فلزی مثل گوشت‌کوب یا گردوشکن نداشته باشد.

مغز حاصل از نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور، پوستی بسیار نازک دارد. البته مشاهده شده که در مقایسه گردو چندلر و فرنور، پوست مغز چندلر به مراتب از پوست مغز حاصل از فرنور نازک‌تر است و این موضوع یک موفقیت اقتصادی قابل توجه برای نهال گردو چندلر محسوب می‌شود.

مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ چربی و مواد تشکیل دهنده مغز:

برتری دیگر این دو نهال نسبت به سایر نهال‌های مشابه، میزان روغنی است که از هر مغز گردو به دست می‌آید. نسبتی که میان درصد مغز و درصد پوسته هم وجود دارد از دیگر معیارهای کیفیت‌سنجی مغز گردو است.

با این تعریف جالب است بدانید که با مقایسه مقایسه گردو چندلر و فرنور، مشاهده شده مغز گردوی حاصل از نهال گردو چندلر، نزدیک به 60 درصد کل میوه را به خود اختصاص می‌دهد درحالی که درصد مغز میوه‌ی فرنور به کل آن، زیر 50 درصد است.

این موضوع یعنی مغز حاصل از نهال گردو چندلر بسیار به‌صرفه‌تر از مغز حاصل از نهال گردو فرنور است. چربی حاصل از مغز هر دو نهال هم اگرچه در میزانی یکسان اندازه‌گیری شده است اما آزمایش‌های مختلف ثابت کرده‌اند روغن حاصل از مغز نهال گردو چندلر بیشتر از روغن حاصل از مغز نهال گردو فرنور است.

بررسی فواصل مناسب جهت کاشت گردو:

  • هر گیاه یا درختی برای رشد مناسب، علاوه بر آب، خاک و نور، نیازمند فضای کافی هم هست.
  • اگر فضای اطراف یک گیاه بیشتر از حد ظرفیت آن با سایر گیاهان پر شده باشد، گیاه نمی‌تواند مواد موردنیاز خود را از خاک دریافت کند.
  • همچنین با اشتباه در فاصله‌گذاری ممکن است مانع از رشد گیاهان مختلف شویم.
  • در مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ هم این قاعده بر قرار است؛ بر اساس تجارب آزمایش‌شده، هر نهال گردو چندلر نسبت به سایر نهال‌های اطرافش باید در یک فضای 6 متر در 7 متری کاشته شود.
  • فاصله‌ی ایمن برای نهال گردو فرنور هم 7 متر در 7 متر است.
  • همانطور که دیدید نهال گردو فرنور به فضای بیشتری نیاز دارد و باید حتما این موضوع را در نظر بگیرید.

جمع بندی مقاله ی تفاوت نهال گردو چندلر و فرنور:

جهان پر از تفاوت است. تمام پدیده‌هایی که در اطراف ما وجود دارند دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی هستند که باعث تمایز آن‌ها از یکدیگر خواهد شد. تفاوت میان دو انسان، دو درخت یا دو پرنده به ما کمک می‌کند تا ویژگی‌های مختلف پدیده‌ها را بشناسیم و خود را نسبت به آن‌ها سازگار کنیم.

تفاوت شرایط زیست گیاهان نشان می‌دهد که اگر مبحث «تفاوت» را نپذیریم و با همه‌ی گیاهان به یک نوع برخورد کنیم، نمی‌توانیم از تمام آن‌ها انتظار بازدهی داشته باشیم. به همین دلیل است که تفاوت گردوهای چندلر و فرنور، به‌عنوان دو نهال پیوندی بسیار حائز اهمیت است.

وجه تمایز میان نهال‌های گردو و در اینجا توجه به مقایسه گردوی چندلر و فرنور، به نوعی دفترچه راهنمای کاشت آن‌ها است. اگر این راهنما را نخوانید، نمی‌توانید کاشت، داشت و برداشت موفقی داشته باشید. شما قصد دارید چه نهال گردویی را کِی و در کجا بکارید؟