علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.11.17

بررسی عوامل پژمردگی نهال تازه کشت شده

علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده ممکن است در هر نهالی و برای هر منطقه‌ای متفاوت باشد. برای باغ‌داران بسیاری پیش آمده که نهالی پس از انتقال از نهالستان به باغ، دیگر رشد نکرده و یا نهال پس از مدتی استقرار، خشک شده است.

از آنجا که دلایل بسیار زیادی می‌تواند علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده باشد، بهترین راه حل، پیشگیری است؛ در ادامه به بررسی دلایل عمده از بین رفتن نهال و راهکار آن خواهیم پرداخت.

عوامل پژمردگی نهال

چند مورد از عوامل اصلی خشکی نهال

قطعاً علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده با توجه به نوع نهال، آب و هوا و بسیاری از موارد، عوامل گسترده دیگری دارد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

  1. کمبود آب کافی:

همه ما می‌دانیم که گیاهان برای زنده ماندن به آب نیاز دارند، اما آیا می‌دانستید یک نهال تاز کاشته شده به مقدار بیشتری آب در روز نیاز دارد؟ شایع‌ترین علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده در اولین فصل رشد، خشک شدن ریشه‌ها و خاک به علت کمبود آب است.

در تابستان گرم، طولی نمی‌کشد که نهال تازه کاشته شده تمام آب چاله کاشت خود را مصرف کند و سپس علائمی از کم آبی نشان دهد؛ علائم شدیدی مانند برگ‌های کدر، پژمرده شدن، عدم رشد، برگ‌های قهوه‌ای و ساقه‌های شکننده از جمله آشکار ترین علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده می باشد.

بسته به آب و هوای منطقه خود، نهال را دو یا سه بار در هفته حدود 10 لیتر در فصل رشد پس از کاشت و بیشتر در هوای گرم آبیاری کنید. اگر دسترسی به آب دشوار است، کیسه‌های آبیاری درختان یا روش‌های دیگری مانند «سطل‌های نشتی» یا شلنگ‌های چکه‌ای را در نظر بگیرید تا در شرایط خشکی خاک، آب را راحت‌تر تأمین کنید.

کمبود آب
  1. آبیاری بیش از حد:

زیاد بودن یک عامل خوب می‌تواند بسیار بد باشد! اگر ریشه درختان در آبی غوطه‌ور شدند که زهکشی ندارد، ریشه‌ها به راحتی خفه می‌شوند. عدم دسترسی ریشه‌ها به اکسیژن رایج‌ترین علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده است.

به یاد داشته باشید که ریشه‌ها برای نفس کشیدن به هوا نیاز دارند. این کار تنها با داشتن خاکی با بافت خوب هوادهی شده توسط کرم‌ها و دیگر موجودات زنده امکان‌پذیر است.

هنگام آبیاری بررسی کنید که خاک خیس شده باشد، اما آنقدر مرطوب نباشد که آب بیش از یک دقیقه یا بیشتر روی سطح جمع شود. علائم آبیاری بیش از حد شامل زرد شدن و ریزش برگ‌ها و عدم براق بودن برگ نهال است که علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده نیز بر همین موضوع تداعی می شود. همچنین گنجاندن مواد آلی در چاله کاشت، خاک را تغذیه می‌کند.

کاشت بیش از حد عمیق، عمده‌ترین علت خشک شدن نهال

کاشت عمیق علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده است. در بیشتر گونه‌ها قسمت پایین تنه نهال، با محیط مرطوب خاک سازگار نیست و دوست دارد در سطح زمین قرار بگیرد. این امر به ویژه برای درختان جوان که هنوز پوست محافظ ضخیم ایجاد نکرده‌اند صدق می‌کند.

با کاشت بیش از حد عمیق نهال، ساقه می‌تواند شروع به پوسیدگی کند. علائم کاشت عمیق نهال ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا خود را نشان دهد و همچنین به صورت عدم رشد و حساسیت به آفات و بیماری‌ها ظاهر می‌شود.

توصیه می‌شود اطراف نهالی را که گمان می‌کنید خیلی عمیق کاشته‌اید را با دقت حفر کنید تا محل قرار گرفتن ریشه را بررسی کرده و شیب ملایمی به سمت بیرون بگذارید. بهترین راه آن است که ریشه‌ها را در همان عمقی که قبلاً در نهالستان رشد کرده بودند بکارید.

کاشت عمیق نهال

یکی از عوامل خشکی نهال، علف‌های هرز

علف هرز گیاهی است که در مکان نامناسب و به طور غیر اردای رشد می‌کند. تمام علف‌های رطوبت‌گیر و هر گیاه گرسنه دیگری که نزدیک نهال تازه کاشته شده باشد، در مکان نامناسبی قرار دارد!

برای نهال، نقل مکان به یک بستر جدید می‌تواند شوک‌کننده باشد و برای کمک به رشد بدون استرس، نیاز به پرورش و مراقبت بیشتر دارد.

اگر اجازه داده شود که علف‌های هرز در ناحیه ریشه رشد کنند، قبل از اینکه به ریشه درخت برسد، آب مورد نیاز نهال را می‌دزدند و نهال تشنه می‌ماند.

در صورتی که علف هرز علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده باشد، نهال ابتدا سعی می‌کند ریشه‌هایی را برای جمع‌آوری آب به عمق خاک بفرستد، اما ممکن است قبل از اینکه این روند امکان‌پذیر باشد، بمیرد. بنابراین از نهال خود با حذف کامل علف‌های هرز در منطقه‌ای به قطر 1 متر در اطراف محل کاشت مراقبت کنید.

علف های هرز

کوددهی بیش از حد، یکی دیگر از عوامل پژمردگی نهال کشت شده

برای جلوگیری از، از بین رفتن نهال باید از درمان خاک با کود زیاد خودداری کنید. درست مانند زمانی که درخت خود را بیش از حد آبیاری می‌کنید، استفاده بیش از حد کود در واقع می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته و شایع ترین علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده باشد.

آسیب شیمیایی ناشی از علف‌کش‌های ناسالم، قارچ‌کش‌ها یا سایر مواد شیمیایی که طبق دستورالعمل روی برچسب استفاده نمی‌شوند یا در شرایط آب و هوایی نامناسب، مانند باد یا گرما زیاد استفاده نمی‌شوند، می‌توانند منجر به آسیب شوند.

آسیب حیوانات و حشرات

درختان تازه کاشته شده تحت استرس بیشتری هستند و آن‌ها را در برابر آفات یا بیماری‌های حشرات آسیب پذیرتر می‌کند. حیوانات زیبا و دوست داشتنی هستند مگر اینکه در مجاورت نهال تازه کاشته شده باشند!

متاسفانه برخی حیوانات با استقرار نهال سازگاری چندانی ندارند و علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده می باشند. مثلا خرگوش‌ها و سایر جوندگان کوچک اطراف پایه درخت را می‌جوند یا سنجاب‌ها دوست دارند پوست درخت را جدا کنند.

دور نگه داشتن حیوانات از نهال و درختان تازه مستقر، بهترین کار است به همین دلیل نصب حفاظ‌های فلزی را در نظر بگیرید.

عدم داشتن تکیه‌گاه جهت نگهداری نهال

ممکن است تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که نداشتن تکیه‌گاه هم می‌تواند علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده باشد. محکم ایستادن در مقابل باد چیزی نیست که یک شبه برای نهال تازه کاشته شده اتفاق بی افتد.

درختان جوان مانند کودکان نوپایی که راه رفتن را یاد می‌گیرند، به کمی کمک برای سرپا ماندن نیاز دارند. نهال‌ها برخلاف کودکان نوپا، اگر زمین بخورند، نمی‌توانند خود را بلند کنند.

چوب‌یا میله تکیه‌گاه قطعه‌ای ضروری است تا به درختان جدید کمک کند در حالی که ریشه‌های کوچکی را پرورش می‌دهند، در جای خود مستقر بمانند.

ایجاد تکیه‌گاه باید به درستی انجام شود. اطمینان حاصل کنید که پایه‌ها به صورت عمودی و در حدود یک سوم طول خود در خاک فرو رفته‌اند. سپس درخت باید با یک فاصله‌دهنده لاستیکی یا سایر مواد نرم بین درخت و  میله یا چوب تکیه‌گاه قرار گیرد تا از علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده جلوگیری شود.

عدم داشتن تکیه گاه

سخن پایانی در ارتباط با علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده

نهال تازه کاشته شده نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد و همانطور که گفته شد، این امکان وجود دارد که غفلت ما یا حتی اشتیاق بیش از حد ما آن‌ها را بکشد.

برای رشد موفقیت‌آمیز نهال های جوان عوامل زیادی لازم است. این‌ها شامل محیط رشد، دما، رطوبت، نور خورشید و گردش هوا است. مشخص کردن عوامل اولیه به شما این امکان را می‌دهد تا اقدامات اصلاحی را در کاشت‌های آینده انجام دهید.

جهت خرید نهال های سالم و مقاوم در برابر هرگونه شرایط محیطی می توانید وارد سایت آریا نهال شوید و با شماره های درج شده جهت ثبت سفارش خود با تیم فروش ما تماس حاص فرمایید.

 

 

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
23

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *