معرفی انواع درخت زرشک پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.12.23

در کشور ایران، انواع درخت زرشک وجود دارد که در بسیاری از گلخانه های پرورش نهال، کاشته می شود. اگر سری به استان های شرقی ایران زده باشید، زمین های بسیار زیادی را می بینید که در آن، نهال زرشک کاشته شده است.

مشابه این زمین ها نیز در استان های سردسیر مانند آذربایجان و کرمانشاه نیز یافت می شود. باغداران ایرانی به دنبال خرید انواع نهال زرشک پربار هستند تا بتوانند سالیانه، سود خوبی به دست آورند. در ادامه به بررسی چگونگی نهال زرشک و اقدامات لازم جهت کشت آن خواهیم پرداخت.

بهترین نژاد درختان زرشک پربار ایرانی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، انواع درخت زرشک، مربوط به اقلیم اروپا و برخی از کشورهای آسیایی می باشد؛ اما هیچ کدام از این کشورها نتوانسته اند در تولید زرشک اعلا، بدرخشند. مرغوب ترین درختان زرشک در دنیا، مربوط به اقلیم و آب و هوای ایران است. این درختان، بسیار پر بار بوده و اگر به خوبی از آن ها نگهداری شود، محصول بسیار زیادی برداشت می شود.

انواع درخت زرشک پلویی با ارتفاع حدود 1 تا 5 متر می باشد که در واقع بهتر است به جای درخت، واژه ی درختچه به آن ها اطلاق می شود. کشف این درخت و خواص میوه های آن، مربوط به قرن هفتم می باشد.

انواع نهال زرشک

بهترین نژادهای درختان زرشک پربار ایرانی و خارجی، شامل موارد بسیاری هستند که آریا نهال در این قسمت فقط به چند نمونه از مهم ترین آن ها، پرداخته است:

  1. زرشک ولگاریس
  2. زرشک دانه سیاه
  3. زرشک کارتاجینا
  4. زرشک داروینی
  5. زرشک دانسی فلورا
  6. زرشک اینتگریما

همچنین شما می توانید با کلیک بر روی (انواع نهال زرشک) به مشاهده ی قیمت و مشخصات بهترین نهال های زرشک بپردازید.

در این قسمت از مقاله به معرفی همین چند مورد می پردازیم تا اگر شما نیز باغدار هستید و علاقه مند به پرورش انواع نهال زرشک پربار هستید، از این توضیحات، استفاده کامل را برده باشید:

بررسی ویژگی های نهال زرشک ولگاریس

زرشک ولگاریس یا همان زرشک معمولی، گونه ای است که در اکثر باغ های ایرانی کاشته می شود. زرشک ولگاریس برای بیماری های کبد و پاکسازی آن و همچنین برای کاهش دیابت، مورد استفاده قرار می گیرد.

باغداران ایرانی، تمایل بسیار زیادی به کاشت انواع درخت زرشک دارند که گونه ی آمریکایی ولگاریس، یکی از آن ها می باشد. در بیشتر مواقع، ارتفاع این درختچه تا 2 متر و حتی کوچک تر است. در اوایل پاییز، برداشت می شود و همچنین بهترین زمان برای کاشت آن نیز اسفندماه است.

شناخت صفات زرشک دانه سیاه

کشاورزان و باغداران همیشه به دنبال محصولی هستند که بتوانند درآمد بسیاری از آن به دست آورند. بهترین نوع درخت زرشک را می توان از نوع زرشک سیاه دانست. انواع درخت زرشک سیاه، باردهی بسیار خوبی دارد و گران ترین نژاد در بازار می باشد. این زرشک به دلیل نداشتن دانه، یکی از بهترین ها محسوب می شود.

در بین انواع نهال زرشک، این گیاه در کشور ایران فقط در نواحی مرتفع و کوهستانی از جمله کرمانشاه رشد می کند و از آن به عنوان زرشک کوهی یاد می شود. رنگ این زرشک، آبی مایل به بنفش سوخته است که بعد از مدتی از تیرگی زیاد به آن زرشک سیاه می گوند.

آشنایی با درخت زرشک کارتاجینا

این رقم از درخت زرشک ایرانی در نواحی جنوب البرز رشد می کند و ارتفاع درختچه های آن نیز به 1.5 تا 2 متر می رسد. در اوایل بهار، گلدهی دارد. برای رشد بهتر زرشک کارتاجینا، باغداران باید رطوبت خاک را فراهم کنند و آن را در مناطق نسبتا آفتابی کشت نمایند.

در مقایسه با انواع نهال زرشک، این نژاد برای رشد خود حتما به آفتاب و رعایت اصولی و دقیق رطوبت خاک نیاز دارد.

درخت زرشک کارتاجینا

زرشک دنسی فلورا چیست؟

انواع نهال زرشک از نوع دنسی فلورا مناسب اقلیم های ایران و ارمنستان در آسیا می باشند. محصول این درختچه ها، زرشک هایی بیضی شکل هستند که می توانند بسیار پر فایده و پر بازده باشند. به طور کلی می توان از این نوع زرشک در نواحی سردسیر مانند آذربایجان و همدان و البرز، جهت کشت استفاده کرد.

ویژگی های درخت زرشک اینتگریما

در بین انواع درخت زرشک، نهال اینتگریما در استان خراسان کشت می شود و بدون شک، یکی از بهترین و پربارترین درختان زرشک ایرانی است. این رقم زرشک می تواند به راحتی کاهش دما خشکی هوا و خاک را تحمل کند. همچنین برداشت محصول از این نژاد در فصل پاییز مقدور است.

نهال زرشک داروینی؛ آخرین گونه ی پرورش یافته در ایران

نهال زرشک خارجی داروینی برای پرورش خانگی مناسب است. این درختچه ی زیبا در صورت رسیدگی های به موقع و اصولی به ارتفاع 3 متر نیز می رسد. برگ های این درخت در مقایسه با انواع نهال زرشک، چرمی شکل و براق است.

درختان زرشک داروینی، به خاک های مرطوب علاقه ی بسیاری داشته و در ماه های خنک مثل مهر و فروردین شرایط کاشت برای این گونه محیا می شود.

درخت زرشک پس از چند سال بار می دهد؟

انواع درخت زرشک با آب و هوای 4 فصل کشور ما، سازگار است. اما در مناطق سردسیر و خشک یا سردسیر و مرطوب، بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

اگر شما باغ دار هستید و دوست دارید بدانید که درخت زرشک چند ساله بار می دهد، باید بگوییم که این موضوع به نوع درختچه و رسیدگی شما، بستگی دارد. معمولا باغداران در فصل پاییز و زمستان، شروع به کاشت انواع نهال زرشک می کنند. زمان رشد این درخت، در فصل بهار است. معمولا باردهی اولیه درختچه های زرشک، در حدود 3 الی 4 سال بعد از کاشت می باشد. اما این مدت زمان، به نحوه رسیدگی شما، بستگی دارد.

شروع باردهی درخت زرشک

نهال های زرشک در چه مناطقی رشد می کنند؟

مناطق مختلفی را می توان برای کاشت زرشک در نظر گرفت. این گیاه در واقع، نوعی درختچه می باشد که نیاز به آب چندان زیادی ندارد. حتی در مناطق سردسیر و خشک مانند خراسان جنوبی و خراسان رضوی، می توان از نوع اینتگریما استفاده کرد که نیاز چندانی به آب ندارد.

مناطق سرد کوهستانی مانند نواحی غرب و شمال غربی کشور و همچنین دامنه های سردسیر زاگرس هم، می تواند گزینه خوبی برای رشد انواع نهال زرشک باشد. فقط بهتر است در هر منطقه با توجه به میزان رطوبت خاک، سردسیر بودن هوا و همچنین میزان آب در دسترس، نهال خود را انتخاب کرده و کشت نمایید.

مقدار باردهی هر درخت زرشک چقدر است؟

درختان زرشک در اقلیم ایران، با توجه به میزان آب و خاک و رسیدگی باغداران، میزان متغیری از میوه زرشک را، تولید می کنند.

انواع درخت زرشک به طور معمول سالیانه بین 3 تا 5 کیلوگرم زرشک می دهد. البته این میزان به عواملی همچون رطوبت خاک، هرس به موقع، آبیاری لازم و نوع زرشک بستگی دارد. آب و هوای مناسب برای کاشت زرشک، مستقیما، روی میزان زرشک تولید شده، تاثیر می گذارد.

باردهی درختان زرشک

و کلام آخر در خصوص انواع درخت زرشک پربار ایرانی و خارجی

برای کاشت انواع نهال زرشک، باید به خیلی از نکات توجه کنید. اگر دوست دارید زرشک معمولی و پربازده بکارید، باید در منطقه خوش آب و هوایی که زمستان سرد و خشک دارد، اقدام به کاشت کنید. اما در صورتی که می خواهید زرشک سیاه پلویی بکارید، می توانید مناطق مرطوب کوهستانی را انتخاب کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که خرید انواع درخت زرشک، فارغ از نژاد آن از طریق نهالستان آریا نهال امکان پذیر است و شما تنها از طریق تماس با شماره های موجود در سایت می توانید سفارش خود را ثبت کرده و نسبت به کاشت این گونه از طریق کامنت با مشاورین این مجموعه در ارتباط باشید.

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
0

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت زرشک پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *