معرفی انواع درخت گیلاس پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.03.10

گیلاس یکی از پرطرفدارترین ارقام میوه در فصل تابستان به شمار می‌رود. از این میوه برای مصارف صنعتی مثل کمپوت و آبمیوه‌سازی نیز استفاده می‌شود.

از آن‌جایی که انواع درخت گیلاس طیف گسترده‌ای دارد که براساس ویژگی‌های خود در مناطق خاصی کشت شده و پرورش می‌یابند، قصد داریم در این مطلب از نهالستان گلدنهال به معرفی پرکاربردترین انواع آن بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع نهال گیلاس سردسیر

همانطور که گفته شد، انواع نهال های گیلاس با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، برای کاشت و پرورش در یک ناحیه خاص مناسب می باشند. مثلا، انواع درخت گیلاس که در مناطق سردسیر مورد استفاده باغداران قرار می‌گیرد، دیرگل است.

همچنین، قابل کاشت در ارتفاعات بوده تا نیاز سرمایی آن ها به خوبی برطرف شود. در ادامه با چند نمونه از این ارقام آشنا شده و به اختصار ویژگی‌های هریک را شرح می دهیم.

معرفی گیلاس صورتی لواسان

لواسان یکی از مناطق شناخته‌شده ایران است که بسیاری از باغ‌ها در آن قرار گرفته‌اند. آب و هوای معتدل تا خنک این منطقه باعث شده تا میوه‌ و گیاهان زیادی در آن رشد و پرورش یابند که یکی از آن‌ها را می‌توان درخت گیلاس دانست.

گیلاس صورتی لواسان که در دسته‌بندی انواع درخت گیلاس بومی قرار می‌گیرد؛ میوه‌های درشت و صورتی تولید می‌کند که مورد توجه عام و خاص است. علاوه‌بر این، دیرگل بوده و برای کاشت در مناطق سردسیر تا نیمه سردسیر بدون هیچ آسیبی تا ۳۰ سال پیاپی مناسب است.

اگر می‌خواهید یک رقم اقتصادی از گیلاس را بکارید که عملکرد و باردهی خوبی داشته باشد، به سراغ گیلاس صورتی لواسان بروید. بیشترین عملکرد این درخت از سال ششم به بعد قابل مشاهده‌ است.

اگر تمایل به خرید هر یک از نژادهای نهال گیلاس را دارید، بر روی عبارت نهال گیلاس کلیک نمایید.

انواع نهال گیلاس

درخت گیلاس رژینا

از اولین و پرطرفدارترین انواع نهال گیلاس می‌توان به رژینا اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، این رقم وارداتی است و از فرانسه سرچشمه می‌گیرد. باردهی و کیفیت بالای این درخت باعث شده تا تبدیل به یک درخت گیلاس معروف شده و به سراسر دنیا ارسال شود.

از این رو، اگر می‌خواهید فرصت این را داشته باشید که تجارت خود را گسترده‌تر کرده و در بازارهای جهانی نیز حضور پیدا کنید، تحقیقات خود را در زمینه درخت رژینا شروع کنید.

چیزی که باعث خاص و متفاوت بودن رژینا نسبت به سایر نهال‌های گیلاس می‌شود، خوشه‌ای بودن میوه‌های آن است که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. طعم تلخ و شیرین این میوه باعث شده تا افراد زیادی در طلب آن باشند. آغاز باردهی این درخت از سال سوم پس از کاشت شروع شده و در اواخر فصل بهار قابل برداشت است.

گیلاس گزیلا؛ بهترین درخت سردسیری

یکی دیگر از انواع درختان گیلاس سردسیر، گزیلا محسوب می‌شود. این نهال گیلاس یکی از پیوندهای موثر و قوی برای تکثیر گیلاس به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید که خیال خود را از میزان باردهی و تولید محصول گیلاس در باغ خود راحت کنید، این نهال را در اولویت قرار دهید. عملکرد نهال گزیلا در ارتفاعات و نواحی سردسیر بسیار مناسب است.

علاوه‌بر این، نیازی به آبیاری پی در پی در فواصل زمانی اندک ندارد و می‌تواند رطوبت را تا مدت زمان زیادی در خود حفظ کند. با این‌حال، درخت گیلاس گزیلا برای رشد و عملکرد بهتر به خاک‌های غنی که مواد آلی را در خود جای داده‌اند، نیاز دارد.

آشنایی با گیلاس زرد ارومیه

گیلاس زرد ارومیه یکی از محبوب‌ترین و خاص‌ترین انواع درخت گیلاس به شمار می‌رود. همانطور که از اسم آن بر می‌آید، برخلاف گیلاس‌های دیگر که رنگ سرخ دارند، این گیلاس‌ها به رنگ زرد دیده می‌شوند. این رقم بومی کشورمان ایران است و در شهر ارومیه بیشترین تنوع را دارد.

این درخت قابلیت پرورش در ارتفاعات با طیف ۸۰۰ تا ۲۵۰۰متر را دارد. همچنین، بهترین عملکرد درخت گیلاس ارومیه را می‌توانید در مناطق سردسیر ببینید. ریشه‌های مقاوم و رطوبت‌پذیری مناسب آن‌ها باعث شده تا به خوبی در مقابل آب و هوای سرد و یخ زدگی ایستادگی کنند.

نهال گیلاس زرد ارومیه

نهال گیلاس تکدانه مشهد

گیلاس تکدانه مشهد یکی دیگر از انواع درخت گیلاس به شمار می‌رود. یعنی، این درخت نورگرایی بالایی دارد و ریشه‌های آن به خوبی در برابر هوای سرد مقاومت می‌کنند. اگر می‌خواهید تا در آب و هوای معتدل تعداد بیشتری از محصول گیلاس را برداشت کنید، توجه خود را روی این رقم بگذارید.

همانطور که نام آن بر می‌آید، این درخت مربوط به شهر مشهد در ایران است. از این رو، به‌عنوان یک رقم بومی شناخته می‌شود که می‌تواند خود را با شرایط آب و هوای ایران انطباق دهد. از طرف دیگر، این رقم جزء ارقام میان رس است که در اواسط تا اواخر بهار قادر به مشاهده باردهی آن هستید.

شناخت نهال گیلاس سیلویا

اگر بخواهیم یک رابطه نژادی و بومی بین انواع درخت گیلاس در نظر بگیریم، رژینا و سیلویا در یک دسته قرار می‌گیرند؛ زیرا هر دو متعلق به فرانسه می باشند. به این رقم، درخت پیش رس سیلویا نیز گفته می‌شود که بیانگر عملکرد مناسب و زودبازده بودن آن است.

این درخت برای کاشت در مناطق سرد هیچ مشکلی ندارد؛ چرا که ریشه‌های مقاومی نسبت به کاهش دما دارد. علاوه‌بر این، نهال گیلاس سیلویا خیلی زودتر از سایر ارقام گیلاس شکوفه می‌دهد.

بنابراین، اگر در مناطقی قرار بگیرد که در بهار نیز سرمای زیادی در آن جاری است، شکوفه‌ها دچار یخ‌زدگی نمی شوند و از بین نمی‌روند. در نتیجه، از این رقم برای مناطق سردسیر تا معتدل که سرمای بهاره را تجربه می کنند، بهره ببرید.

درخت گیلاس سیلویا

نکات مهم در هنگام کاشت و پرورش نهال گیلاس

برای اینکه بتوانید انواع درخت گیلاس را انتخاب کرده و در باغ خود پرورش دهید، نیاز به رعایت یک‌سری از نکات کلی دارید که در ادامه ذکر شده‌اند:

  1. انتخاب نوع کاشت نهال گیلاس:

انواع نهال گیلاس به روش‌های متعددی مثل: کاشت بذر گیلاس، نهال آماده و قلمه‌زنی از گیلاس کشت می‌شوند. بنابراین، شما بر حسب نوع رقم انتخابی می‌توانید از یکی از این روش‌ها بهره ببرید.

  1. در نظر داشتن عمق کاشت:

یکی از نکات مهمی که از چشم خیلی از افراد دور می‌ماند، عمقی است که باید انواع درخت گیلاس در آن کاشته شوند. حداقل عمق گودالی که برای کاشت این نهال مناسب است، عمق ۱.۵ متری همراه با عرض ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر می باشد.

  1. آبیاری انواع درخت گیلاس:

اینکه درخت گیلاس شما در چند نوبت آبیاری شود یا در هر نوبت چه مقدار آب نیاز دارد، به عوامل متعددی بستگی دارد. با این‌حال، روش پیشنهادی ما برای آبیاری ارقام مختلف این محصول، روش آبیاری تحت فشار محسوب می‌شود. از آن‌جایی که درختان گیلاس در دسته درختان با گزومورفی پایین قرار دارند، بهتر است که حداقل دوبار در ماه آبیاری شوند.

آشنایی با آفات و بیماری درختان گیلاس

یکی دیگر از چیزهایی که باید در کاشت و پرورش انواع درخت گیلاس مورد توجه قرار دهید، آفت‌ها و بیماری‌های آن به شمار می‌رود. به‌عنوان یک باغدار و کشاورز شما موظف به شناخت علائم اولیه بیماری در درختان هستید.

بنابراین، آشنایی با آفت و بیماری‌های انواع نهال گیلاس برای شما ضروری خواهد بود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شته و کرم گیلاس
  • مونیلیوز گیلاس
  • کوکومایکوزیس گیلاس شیرین
  • لکه‌ بینی سوراخ‌دار
  • ورتسیلیوم گیلاس پژمرده
انواع بیماری های نهال گیلاس

کلام پایانی در ارتباط با انواع درخت گیلاس

در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا نمونه‌های مختلفی از انواع درخت گیلاس را به شما معرفی کنیم. توجه به آب وهوا یکی از از عوامل موثر در پرورش هر درختی محسوب می‌شود که نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجهی کرد.

در نتیجه، شما باید ناحیه آب و هوایی خود را بشناسید و یکی از ارقام مناسب با آن را انتخاب کنید تا در سریع ترین زمان ممکن نهالستان آریا نهال، نهال گیلاس سالم و بدون بیماری را برای شما ارسال کند.

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
5

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت گیلاس پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *