معرفی انواع درخت فندق پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.12.28

بهترین نهال های فندق در ایران و خارج از کشور

کاشت درختان فندق با مزایای فراوانی برای کشاورزان همراه است. این درختان به دلیل مقاومت در شرایط مختلف اقلیمی و خاکی، محصولات با کیفیت و ارزشمندی ارائه می‌کنند. همچنین، انواع درخت فندق به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار برای کشاورزان شناخته می‌شود.

از آن جا که ایران یک کشور با تنوع آب‌وهوایی و جغرافیایی است، درختان فندق نیز در مناطق مختلف دارای توانایی رشد می باشند. انواع نهال فندق در استان‌های قزوین، زنجان، قم و مناطق دیگر وجود دارند که هر یک با شرایط آب و هوایی خود سازگارند و میزان تولید محصولات با کیفیت را افزایش می‌دهند.

انواع درخت فندق در ایران

کاشت نهال فندق، ابتدایی ترین قدم در ساخت یک باغ مثمر و پر بازده است. این ثمره با استفاده از نهال‌های با کیفیت و همچنین با شرایط مناسب پرورش به دست می‌آید. با کاشت انواع نهال فندق ایرانی و استفاده از تکنیک‌های نوین در کاشت آن‌ها، در مدت زمان کمی می‌توانید به درآمد خوب دست پیدا کنید.

در خصوص نهال های ایرانی می توان به:

 • نهال فندق زنجان
 • فندق قزوین
 • فندق قم
 • و درخت فندق نخجوان اشاره داشت.
انواع نهال های فندق

بررسی ویژگی های نهال فندق زنجان

فندق زنجان، یک گونه منحصر به فرد در خانواده نهال‌های زودبازده به شمار می‌رود. با داشتن ویژگی‌های عالی مانند مقاومت نسبت به سرما، این نهال تبدیل به یک گزینه محبوب برای کشاورزان شده است. خصوصیات خاص این گونه، به واسطه‌ی خاک مرغوب و توجه به اصول نگهداری، باعث می‌شوند تا سریع‌ترین نتیجه را نسبت به کاشت انواع نهال فندق دیگر بگیرید.

در سال اول پس از کاشت، امکان برداشت محصولات مطلوب از فندق زنجان وجود دارد، به شرطی که مراقبت‌های لازم انجام شده باشد. این نهال با داشتن سیستم ریشه‌ای قوی و مناسب، از ابتدا توانایی تولید میوه‌های باکیفیت را دارد.

فندق قزوین؛ از گونه های درخت فندق ایرانی

یکی دیگر از انواع درخت فندق، نهال فندق قزوین است. فندق قزوین، در رده‌ی برترین درختان فندق ایران قرار دارد و با ویژگی‌های عالی خود، جایگاهی خاصی برای خود در میان کشاورزان به وجود آورده است. این گونه به شرایط جغرافیایی خاصی نیاز دارد که شامل آب و هوای معتدل و مناسب است. این شرایط محیطی، به گیاه فرصت بهترین شرایط رشد را می‌دهد.

برای برداشت بهترین محصول از درخت فندق قزوین، مهم ترین عنصرها دما و رطوبت مناسب هستند. این درختان نسبت به انواع نهال فندق، به یک تراز مشخص از گرما و رطوبت نیاز دارند تا بتوانند بهترین عملکرد را ارائه دهند.

 همچنین دقت داشته باشید که 4 الی 5 سال بعد از کاشت نهال فندق قزوین، شما می توانید شاهد باردهی مطلوبی باشید.

همچنین شما می توانید با کلیک بر روی (انواع نهال فندق) به مشاهده ی قیمت و مشخصات بهترین نهال های فندق بپردازید.

نهال فندق قزوین

نهال فندق قم؛ فندق بارور ایرانی

اگر در میان انواع نهال فندق به دنبال نهالی هستید که بتوانید با وجود شرایط سرد، از آن کشت خوبی داشته باشید، بهتر است خرید فندق قم را در نظر بگیرید. نهال فندق قم، بهترین نژاد ارتفاعات شهر قم است که با وجود آمریکایی بودن این گونه، آن را به عنوان گونه بومی این منطقه در سطح کشور می شناسند.

این گونه از فندق با خصوصیاتی مثل مقاومت در برابر سرما، باعث شده تا کشاورزان زیادی به سراغ خرید نهال فندق قم بروند. درختان فندق قم، از سال پنجم بعد از کاشت، میزان باردهی خود را افزایش می دهند.

همچنین فندق قم در میان انواع درخت فندق، مقاومت خوبی در برابر سرما دارد؛ این ویژگی به خصوص در فصل‌های سرد سال، از اهمیت بسیاری برخوردار است و به کشاورزان کمک می‌کند تا در شرایط دشوارتر نیز به تولید محصولات با کیفیت ادامه دهند.

فندق نخجوان؛ مناسب ترین فندق برای کشت

نهال نخجوان، یکی دیگر از انواع نهال فندق است که تقریبا با اکثر اقلیم ها در ایران سازگار است. همچنین گونه ای بومی شده می باشد که ریشه ی اصلی آن مربوط به کشور آذربایجان است.

برای خرید نهال فندق نخجوان، باید به یک نکته دقت کنید که اگر به دنبال درخت ماندگار هستید، این گونه مناسب شما نیست؛ زیرا عمر کوتاهی دارد. از طرفی در همین سال های کوتاه، مقدار باردهی این درخت در هر هکتار در حدود 7 تن می باشد.

درخت فندق نخجوان

آشنایی با انواع درختان فندق خارجی

در ادامه چندین درخت فندق خارجی را بررسی می‌کنیم:

 1. نهال فندق فرتیل دو کوتارد:

فندق فرتیل دو کوتارد، یک نوع ویژه از انواع درخت فندق است که برای مصرف آجیلی به شدت مناسب می‌باشد. محصولات حاصل از کاشت این نهال فندق، به دلیل ویژگی‌های خود مانند اندازه مناسب و مجلسی، برای مخلوط کردن با آجیل‌ها مناسب است.

فندق فرتیل دو کوتارد به کشور فرانسه تعلق دارد و از آنجا که این کشور یکی از تولیدکنندگان برجسته فندق در جهان است، این گونه فندق نیز کیفیت و استانداردهای بالایی دارد.

دو نوع دیگر از انواع نهال فندق خارجی شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 1. نهال فندق گردویی (ایتالیا):

نهال گردویی ایتالیایی، بهترین گزینه برای کاشت درخت فندق در مناطقی است که از نظر اقلیمی، آب و هوای خشکی دارند و میزان آبیاری در این مناطق محدود است.

 1. نهال فندق روند دو پیمون:

نهال روند دو پیمون، یک گونه گیاه با طعم متفاوت و خاص در بین انواع درخت فندق است که زادگاه اصلی آن مانند دیگر نهال های خارجی فندق، کشور فرانسه است. این گونه به خصوص به دلیل طعم دلپذیری که دارد، مصرف‌کنندگان زیادی در سراسر دنیا برای خود به وجود آورده است.

ویژگی‌های مهم برای انتخاب نژاد فندق

 • انتخاب یکی از انواع درخت فندق به سازگاری آن با شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد. ویژگی‌های مقاومت به سرما یا گرما و توانایی سازگاری با رطوبت یا خشکسالی نقش مهمی در عملکرد درختان دارد.
 • انواع نهال فندق برای رشد کردن نیاز به خاک‌های به‌خصوصی دارند. انتخاب یک نوع فندق که با خاک موجود در منطقه سازگاری داشته باشد، به عملکرد بهتر کمک می‌کند.
 • برخی از درختان فندق با توجه به زمان برداشت، مقدار محصول، و کیفیت آن به لحاظ اقتصادی جذاب‌تر هستند.
 • انتخاب نوع فندقی که مقاومت قابل توجهی در برابر بیماری‌ها و آفات داشته باشد، به حفظ سلامت درختان و حداکثرسازی عملکرد آن ها کمک می‌کند.
 • انواع درخت فندق که از نظر ژنتیکی متنوع و پایدار باشند، به جلوگیری از مشکلات مرتبط با تنوع ژنتیکی و افزایش امکانات نگهداری می‌پردازد.
 • بسته به مقصود کشاورز، میزان روغن در محصول می‌تواند یک فاکتور برای تصمیم‌گیری باشد؛ زیرا انواع نهال فندق نسبت به درصد تولید روغن با یکدیگر متفاوت می باشند.
ویژگی های نهال فندق

سخن پایانی در خصوص انواع نهال فندق ایرانی و خارجی

انتخاب درخت فندق، از میان انواع درخت فندقی که در ایران وجود دارد کار سختی است. هنگام خرید با گزینه‌های مختلفی روبرو می‌شوید که هر کدام شرایط خاصی برای کاشت دارند. اما با بررسی کامل شرایط زمین و همچنین اطلاع کافی از شرایط کاشت انواع نهال فندق، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

هم‌اکنون با کارشناسان مجموعه ی آریا نهال تماس بگیرید تا در مسیر انتخاب و خرید بهترین نوع نهال از میان انواع فندق بر اساس شرایط اقلیمی، شما را راهنمایی کنند.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
2

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت فندق پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *