معرفی انواع درخت توت پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.02.10

توت یکی از انواع نهال‌های بومی کشورهای آسیایی از جمله چین و ژاپن است که به سایر نقاط جهان نیز صادر می‌شود. با این وجود، یکی از دغدغه‌های اصلی باغداران و کشاورزان پیدا کردن بهترین نوع آن در بین انواع درخت توت بوده و هست.

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که چند نوع از این نهال وجود دارد یا حتی چگونه می‌توان از بین انواع نهال توت یکی را به‌عنوان بهترین گزینه برای آب و هوای مورد نظر خود انتخاب کرد. در این مطلب از آریا نهال قصد داریم به این سوال شما پاسخ دهیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی انواع درخت توت بارور

همانطور که گفته شد، درخت توت انواع مختلفی دارد که براساس ویژگی‌های آن می‌توانید برای کاشت و پرورش اصولی نهال توت اقدام کنید. در ادامه چند نوع از انواع درخت توت بارور را به شما معرفی کرده‌ایم.

توت سفید؛ پرطرفدارترین رقم توت

وقتی صحبت از میوه توت می‌شود، عده زیادی فکر می‌کنند که تنها توت سفید در این دسته قرار دارد. توت سفید از جمله درختان بومی کشورهای چین و هند بوده که در بین کشورهای آسیایی نظر افراد مختلفی را به خود جلب کرده ‌است.

میوه ی درخت توت، رنگ سفید و مایل به سبزی دارد و با طعم شیرین، جای خود را در دل همه باز کرده‌است.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود، باغداران به این رقم توجه ویژه نشان دهند، ارتفاع آن است. ارتفاع این درخت به 15 تا 20 متر می‌رسد که در طول چندین سال به آن دست پیدا می‌کند. علاوه‌بر این، درخت توت سفید با اکثر شرایط آب و هوایی سازگار است.

نهال توت سفید

شاه‌ توت؛ با طعم ترش و ملس

شاه توت یکی از میوه‌های موردعلاقه مردم کشورمان است که در فرآورده‌های مختلفی مثل آبمیوه و بستنی وغیره مصرف می‌شود. افرادی که عاشق طعم‌های ترش و ملس هستند، همیشه یکی از ترکیبات گفته شده را با طعم این میوه خاص در خانه خود دارند.

درخت شاه توت برای رشد و نمو خود به نور زیادی نیاز دارد، بنابراین، برای مناطق کوهستانی که توانایی برطرف‌کردن نیاز نورگرایی آن را ندارند، مناسب نخواهند بود. ضمن اینکه، باردهی را از سال اول آغاز کرده؛ اما مانند سایر ارقام عمر اقتصادی بلندمدتی ندارند.

با این‌وجود، نهال شاه توت از سودآورترین انواع درخت توت محسوب می‌شود که نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. در بین انواع درختان توت، شاه توت خود زیرمجموعه‌هایی دارد که عبارتند از:

  • پاکوتاه
  • اوشان
  • زود بازده.

جهت دیدن نمونه های بیشتر نهال توت و استعلام قیمت آن ها بر روی عبارت نهال توت کلیک نمایید.

نهال شاه توت

توت بدون استخوان؛ رقم اصلاح شده

اگر انواع درخت توت را برای پیدا کردن رقمی که بیشترین سازگاری را با اقلیم و شرایط آب و هوایی کشور ما داشته باشد، جستجو می‌کنید، قطعا با توت بدون استخوان برخورد کرده‌اید. این رقم از توت را می‌توان همیشه بهار دانست که در هر فصلی به رویش خود ادامه می‌دهد.

باردهی آن از سال پنجم آغاز شده و با تولید محصول حداکثری که به ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم می‌رسد، نظر باغداران را به خود جلب کرده‌است. رنگ میوه توت بدون استخوان به شکل سیاه دیده می‌شود و ارتفاع درخت آن به ۲۵ متر هم خواهد رسید.

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده این درخت، رشد در خاک‌های آهکی است که بسته به نوع آب و هوا انتخاب می‌شود. علاوه‌بر این، این رقم توت اصلاح‌شده در بین انواع درخت توت، نورگرایی بالایی دارد و در چنین مناطقی می‌توانید حداکثر عملکرد آن را مشاهده کنید.

درخت توت بدون استخوان

توت قرمز؛ میوه خوشمزه با عمر طولانی

اگر بیشتر از هرچیز دیگر عملکرد و میزان باردهی درخت توت برای شما در اولویت قرار دارد، نباید در انتخاب نهال توت قرمز شک کنید. در بین انواع نهال توت که طول عمر اقتصادی متوسطی داشتند، توت قرمز طول عمر مفید و بیشتری دارد که مورد استقبال باغداران و کشاورزان قرار گرفته‌است.

همچنین، اصالت این نهال به کشورهای آمریکایی می رسد و با اکثر شرایط آب و هوایی ناهنجار مثل خاک‌های ضعیف و کم عمق، آب و هوای آلوده و کمبود آب سازگار می‌شود.

چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، میوه‌های خوش‌رنگ و لعاب حاصل از این درخت است که باعث می‌شود افراد برای میل‌کردن آن صبر و طاقت خود را از دست بدهند. رنگ قرمز و طبیعی این میوه باعث شده تا در مصارف صنعتی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. گفتنی است که ارتفاع درخت توت قرمز از ۱۰ تا ۲۰ متر متغیر است.

این رقم توت ظاهری بسیار شبیه به میوه شاه توت دارد. با این تفاوت که شاه توت طعم ترش و ملسی داشته اما طعم آن شیرین‌تر است. همچنین، نسبت به ارقام مقاومی مثل توت سفید، مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد.

معرفی انواع درخت توت غیر بارور

نوع دیگری از درختان توت وجود دارند که برای مصرف خوراکی نیستند، بلکه مصارف دیگری مثل زیباسازی شهر و تولید کاغذ و تغذیه کرم‌های ابریشم را دارند. در ادامه می‌توانید این دسته‌بندی انواع توت را بشناسید.

توت کاکوزا؛ تولید کاغذ

اگر فکر می‌کنید که تمام انواع درخت توت برای مصارف خوراکی کاربرد دارند، در اشتباه بزرگی به سر می‌برید. بعضی از انواع این نهال ها خاصیت زینتی داشته و برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، انتخاب بهترین نوع درخت توت را تبدیل به یک چالش می‌کنند.

میوه‌های توت درخت کاکوزا دارای پوسته‌ای با الیاف داخلی بوده که می‌توانید عمده‌ترین نمونه‌های آن را در کشورهای آسیایی مثل: چین، تایوان، هند و ژاپن ببینید.

از این درخت برای تولید کاغذ بهره می‌برند و از این جهت در تولیدات صنعتی نقش مهمی ایفا می‌کند. از ویژگی‌های کاکوزا در بین انواع نهال توت را می‌توان رشد حداکثری، سازگاری با اکثر اقلیم‌های آب و هوایی، ارتفاع کوتاه به اندازه 1۲ الی 15 متری نسبت به دیگر نژادها و میوه‌های کروی شکل نام برد.

اندازه برگ‌های این درخت در حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر دیده می‌شود و بهترین عملکرد خود را در مناطق با آب و هوای مرطوب نشان می‌دهد. رنگ میوه‌های درخت توت کاکوزا سفید و نارنجی بوده اما جنبه خوراکی ندارند.

یکی از مهم ترین کاربردهای درخت توت کاکوزا مربوط به زیباسازی فضای شهر است که می‌تواند آلودگی‌ها را نیز تا حد زیادی کاهش دهد.

محصول نهال توت کاکوزا

توت موزی؛ کمیاب با برداشت آسان

در بین انواع درخت توت، لقب کمیاب‌ترین آن به درخت توت موزی می‌رسد. این نهال در طول عمر خود به ارتفاع نهایتا ۲۵ متر می‌رسد و از این نظر باغداران را راضی نگه می‌دارد.

علاوه‌بر این، بخاطر ریشه‌های قوی و مقاومی که نسبت به خشکی و سرما دارد، تقریبا با هر شرایط آب و هوایی خود را منطبق کرده و به تولید توت‌های آویزی و به شکل موز می‌پردازد؛ همچنین رنگ میوه‌های این درخت از سفید شروع شده و رفته رفته به قرمز می‌رسد.

از جمله مصارف دیگر این درخت این است که می توان برای زیبا کردن فضای سبز باغ و ایجاد سایه برای کاشت محصولاتی دیگر، استفاده کرد. گفتنی است که عملکرد درخت توت موزی در هر هکتار، ۱۸ کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود.

توت مجنون؛ تاریخی و با قدمت بالا

توت مجنون از انواع درخت توت به شمار می‌رود که قدمت تاریخی زیادی دارد و از مناطق شرق آسیا سرچشمه گرفته‌است. از این درخت بیش از هرچیزی برای تغذیه کرم‌های ابریشم استفاده می‌شود. همچنین توت مجنون از جمله پرطرفدارترین انتخاب‌ها برای مصارف شهرسازی است؛ زیرا توانایی زیادی در کنترل آلودگی آب و هوا دارد.

همچنین، بیشترین سهم آن مربوط به آب و هوای گرم و معتدل است که عملکرد بهتری نیز در این شرایط از خود نشان می‌دهد. این درخت دیرگل بوده و باردهی را از سال دوم پس از کاشت شروع می‌کند.

نهال توت مجنون

بررسی نکات مهم در نگهداری از درخت توت

پس از تهیه رقم مورد پسند خود در انواع درخت توت، نوبت به شیوه نگهداری از آن‌ها می‌رسد. شما باید بدانید که برای افزایش روند رشد و بهبود عملکرد این درختان چه کارهایی باید انجام دهید.

انواع نهال توت ویژگی‌های مشترکی دارند که شرایط نگهداری از آن را تا حد زیادی مشابه یکدیگر می‌کند. در ادامه نکات مهم در نگهداری از انواع درختان توت را نام برده‌ایم:

  1. فاصله کاشت:

اولین نکته مهم در زمینه کاشت انواع درخت توت است که باید رعایت شود تا نیاز نورگرایی آن‌ها رفع شود. بهترین فاصله برای کاشت ارقام توت ۵*۵ متر است که امکان تغییر آن با توجه به شرایط نیز وجود دارد.

  1. آبیاری:

از جمله نکات مهم دیگر می‌توان به میزان آبیاری اشاره کرد که با توجه به آب و هوا متفاوت خواهد بود. همچنین، در فصول سرد سال نیاز به آبیاری کمتر است. درحالی که، درخت توت در فصل‌های گرم به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

  1. جلوگیری از آفت و بیماری:

یکی دیگر از اقدامات مراقبتی، مربوط به جلوگیری از آفت و بیماری‌های انواع درخت توت است که باید به کنترل باغدار در بیایند. برای این کار فرآیندی مثل: هرس به موقع، کوددهی مناسب و سم‌پاشی در زمان بروز بیماری بسیار حیاتی است.

کلام پایانی در ارتباط با انواع درخت توت

در این مطلب به بررسی انواع درخت توت پرداخته‌ایم که هرکدام به نوبه خود مورد استفاده باغداران و کشاورزان قرار می‌گیرد. همچنین، ویژگی‌ها و شرایط نگهداری از هر یک از آن‌ها را ذکر کرده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید به یک دستورالعمل ویژه در مراقبت از آن‌ها برسید.

با توجه به گفته های این مقاله، شما کشاورزان عزیز می توانید با بهره گیری از مشاوره های تلفتنی مجموعه ی آریا نهال نسبت به خرید بهترین نهال توت اقدام نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
1

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت توت پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *