معرفی انواع درخت ازگیل پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.02.15

انواع درخت ازگیل در زمره محبوب‌ترین درختان میوه‌ای قرار می‌گیرند که در مناطقی با تابستان گرم و زمستان مطلوب رشد می‌کنند. خاستگاه و زادگاه اصلی این درخت به کشورهای آسیایی مثل ایران، سوریه، هند و جنوب دریای خزر بر می‌گردد.

در گویش شمالی به میوه این درخت کونوس نیز می‌گویند. در ادامه قصد داریم تا چند نمونه از انواع نهال ازگیل را به شما معرفی کرده و نکات مهم را بازگو کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی انواع درخت ازگیل

همانطور که گفته شد، ازگیل انواع مختلفی دارد که در شرایط متفاوت کاشت و برداشت می‌شود. بنابراین، شما با توجه به ویژگی‌های هرکدام از انواع درخت ازگیل می‌توانید به این نتیجه برسید که چه نوعی برای منطقه شما مناسب خواهد بود.

آشنایی با نهال ازگیل پیوندی

ازگیل پیوندی یکی از انواع درختان ازگیل محسوب می‌شود که منشاء اصلی آن کشور فرانسه است. این نوع از درخت ازگیل به طور معمول به ارتفاع ۶ الی ۱۰ متر دست می‌یابد اما رشد ارتفاع آن نسبت به سایر ارقام ازگیل کمتر است.

نهال ازگیل پیوندی ریشه‌های بسیار قوی دارد که به خوبی در برابر خشکی و آفات ایستادگی کرده و سلامت خود را حفظ می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های ازگیل پیوندی دیرگل بودن آن است که باعث می‌شود در شرایط آب و هوایی سرد نیز دوام بیاورد و رشد خوبی رقم زند.

باردهی درخت ازگیل پیوندی را از سال دوم می‌توانید مشاهده کنید که میوه‌های آن هم بسیار درشت و باکیفیت است.

اگر دوست دارید که در بین انواع نهال ازگیل یک رقم ازگیل در حیاط منزل خود داشته باشید که هر وقت اراده کردید، به آن دسترسی داشته باشید و بتوانید میوه‌های آن را به صورت تازه و سالم میل کنید، این نژاد ازگیل مناسب شما خواهد بود.

نهال ازگیل پیوندی

بررسی درخت ازگیل جنگلی

وقتی درباره انواع درخت ازگیل صحبت می‌شود، اغلب افراد فکر می‌کنند که منظور ازگیل جنگلی است. این رقم بسیار معروف و شناخته‌شده است که بیشتر آن را به‌عنوان گلسرخیان می‌شناسند.

همانطور که از اسم آن بر می‌آید، این رقم مقاومت بالایی دارد و پوست محصولات آن سفت و سخت بوده و به‌راحتی جدا نمی‌شود. همین مسئله باعث شده تا به‌راحتی تحت تاثیر آفات و بیماری‌های مختلف قرار نگیرد. از جمله ویژگی‌های مثبت ازگیل جنگلی می‌توان به طعم بی‌نطیر آن اشاره کرد که بازار را به انحصار خود در آورده‌است.

این درخت حتما باید دوره رشد خود را تکمیل کند تا محصولات آن قابل خوردن باشد. در غیر این صورت، بخش اسیدی آن باعث می‌شود که نتوانید آن را به‌راحتی میل کنید. علاوه‌بر این، درخت ازگیل جنگلی در بین انواع درخت ازگیل فقط در شرایط و اقلیم جنگلی قابل کشت می باشد.

اگر بخواهید درباره خواص ازگیل جنگلی بدانید، باید به سراغ طب سنتی بروید و ببینید که تا چه اندازه در درمان بیماری‌های دستگاه گوارش یا کنترل آن به افراد کمک می‌کند.

جهت دیدن نمونه های بیشتر نهال ازگیل و استعلام قیمت آن ها بر روی عبارت نهال ازگیل کلیک نمایید.

درخت ازگیل جنگلی

درخت ازگیل ژاپنی و ویژگی های آن

یکی دیگر از ارقام ازگیل که مربوط به انواع نهال ازگیل است و ریشه و خاستگاه آن به خانواده گلسرخیان می رسد، رقم وارداتی ازگیل ژاپنی محسوب می‌شود. اگر در فصل بهار در یک باغ، درخت ازگیلی را مشاهده کردید که شکوفه‌های سفید رنگ و زیبایی آن شما را به خود خیره کرده و بوی آن مانند یک رویا در فضا پیچیده، شک نکنید که آن درخت، ازگیل ژاپنی است.

چیزی که باعث می‌شود، ازگیل ژاپنی مورد استقبال افراد زیادی در سطح جهان قرار گیرد، خوش آب و رنگ‌بودن میوه‌های آن است که با یک بار مصرف، جای خود را دل مردم باز می‌کند. بنابراین، شما با کاشت این نهال هیچ‌گاه نگرانی من باب فروش و عرضه آن نخواهید داشت.

گلدهی این نوع در بین انواع درخت ازگیل ۳ ماه به طول می‌انجامد و در اوایل فصل بهار تا تابستان می‌توانید به برداشت محصولات آن بپردازید. چیز دیگری که باعث می‌شود توجه به ازگیل ژاپنی بیشتر از سایر ارقام ازگیل باشد، همیشه سبز بودن آن است.

این درختچه با ارتفاع ۵ الی ۱۰ متر از جمله درختان کوتاه قد به شمار می‌رود. همچنین، شما می‌توانید از سال دوم شاهد محصول‌دهی این درخت فوق‌العاده باشید و از آن کسب سود کنید.

درخت ازگیل ژاپنی

شرایط کاشت و نگهداری از انواع درخت ازگیل

حال که با انواع درخت ازگیل آشنا شده‌اید، باید بدانید که هر نهال ازگیل چه شرایط مراقبتی دارد. در ادامه شرایط کاشت و نگهداری از نهال ازگیل را مطالعه خواهید نمود.

نوع خاک؛ بستری که ازگیل در آن رشد می‌کند

همانطور که گفته شد، ازگیل ریشه‌های مقاومی دارد و به خوبی در مقابل خشکی، سرما و آفات ایستادگی می‌کند. با این‌حال، نوع خاکی که قرار است در آن پرورش یابد، در میزان مقاومت آن نقش پررنگی دارد. همچنین، تراکم و بافت خاک باغ شما تاثیر زیادی بر رشد ازگیل خواهد داشت.

اگر خاک منطقه شما سرد و مرطوب است و می‌تواند رطوبت را در خود حفظ کند، بهترین انتخاب برای کاشت و پرورش انواع درخت ازگیل خواهد بود.

آب و هوا؛ هماهنگی منطقه با درخت ازگیل

ایران به‌عنوان یک کشور بزرگ، از اقلیم‌ها و نواحی آب و هوایی متفاوتی تشکیل می‌شود. بعضی از نقاط آب و هوای سرد و کوهستانی دارند؛ درحالی که در نقاط دیگر آب و هوای خشک و گرم قالب است.

در نتیجه، این شما هستید که باید بر اساس آب و هوای منطقه خود یکی از انواع نهال ازگیل را انتخاب کرده و در باغ خود بکارید.

پس در هنگام خرید باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید؛ زیرا اگر این مهم رعایت نشود، کیفیت محصول و رشد آن کم و کمتر می‌شود. البته، ازگیل ریشه‌های پر استقامتی دارد که تا حد زیادی آب و هوای خیلی سرد یا خیلی گرم را تحمل می‌کند.

آب و هوای مساعد کشت

آبیاری؛ موثر در تغذیه گیاه

هر درختی برای رشد تمام قسمت‌های خود نیاز به سطح مناسبی از آبیاری دارد. با این‌حال، ارقام ازگیل نسبت به سایر درختان نیاز کمتری به آبیاری دارند. مثلا اگر درخت هلو به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز داشته باشد، ازگیل هر ۱۰ روز یک بار یا یک هفته در میان می‌تواند آبیاری شود. البته نباید تاثیر فصل و آب و هوای منطقه را در این امر نادیده گرفت.

فاکتورهای مهم در خرید انواع نهال ازگیل

  1. جنس نهال؛ بیانگر مقاومت آن

مهم ترین نکته در زمان خرید، جنس نهال است. انواع ازگیل در ایران به ۳ نمونه که معرفی کرده‌ایم محدود می‌شوند. بنابراین، انتخاب‌کردن از بین گزینه‌ها کار سختی نیست.

  1. شرایط اقلیمی؛ محیطی که در آن رشد می‌کند

شما نمی‌توانید در محیط گرم و خشکی مثل جنوب اقدام به کاشت نوعی از نهال ازگیل کنید که با آب و هوای سرد و کوهستانی تطابق دارد. بنابراین، از مهم ترین نکات و فاکتورها در زمان خرید، سنجیدن شرایط اقلیمی و مقایسه آن با شرایط اقلیمی محل زندگی شما خواهد بود.

  1. قیمت؛ ارزش واقعی محصول

از مهم ترین نکاتی که در زمان خرید به نظر هر فردی می‌آید، قیمت است. همه با توجه به بودجه خود دست به خرید می‌زنند اما باید این نکته را مدنظر داشت که با وجود اینکه، هر ارزانی یا هر گرانی بی‌دلیل نیست، نمی‌توان تنها به قیمت اکتفا کرد.

مجموعه عوامل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند شما انتخاب مناسب یا نادرستی داشته باشید. با این‌حال، مقایسه قیمت و ارزش واقعی انواع نهال ازگیل در بازار کار سختی نیست و بهتر است، قبل از نهایی‌کردن خرید، استعلام آن را از چند نهالستان مختلف بگیرید.

شرایط خرید نهال ازگیل

کلام پایانی در ارتباط با انواع درخت ازگیل

انتخاب یک نمونه از انواع درخت ازگیل کار سختی نیست، اگر شما شناخت کاملی نسبت به آن داشته باشید. این شناخت شامل انواع نهال ازگیل، شرایط کاشت و نگهداری آن و فاکتورهای مهم در زمان خرید است که به‌طور کامل در این مطلب مورد بحث و بررسی قرار گرفته شد.

شما کشاورزان و باغداران عزیز می توانید جهت خرید مرغوب ترین نوع ازگیل و پشتیبانی بلند مدت پس از خرید خود با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن نهال مورد نظر را تحویل بگیرید.

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
2

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت ازگیل پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *