گوجه فرنگی یکی از میوه های پرکاربرد در سراسر دنیا، مخصوصا ایران است. کاشت و پرورش نهال گوجه فرنگی کاری نسبتا آسان است و شما می توانید به راحتی گوجه هایی ارگانیک تولید کنید؛ به شرط آنکه به نکاتی مانند زمان و خاک مناسب کاشت، شناخت روش های کاشت به صورت بذر یا نشاء و انتخاب رقم مناسب منطقه ی خود دقت کنید.

با توجه به سطح زیر کشت گوجه فرنگی در ایران که در حدود 150 هزار هکتار است و رتبه ی هفتم ایران، در تولید گوجه در دنیا می توان اهمیت این میوه را فهمید. با توجه به مطالبی که در ادامه می خوانید به راحتی می توانید کاشت نهال گوجه فرنگی را انجام داده و از محصولات تولیدی خود لذت ببرید.

نهال گوجه فرنگی (TOMATO)

گوجه فرنگی یا بادمجان رومی از خانواده سبزیجات و میوه ‌ای قرمز رنگ و خوشبو است. منشا اصلی آن آمریکای جنوبی و مرکزی است. این میوه خواص فراوانی دارد ازجمله: ویتامین C، پتاسیم، فولات و ویتامین k است. اما از اصلی‌ترین خواص آن می‌شود به درمان سرطان اشاره کرد.

انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کاشت چگونه است؟

انتخاب رقم مناسب در اولین قدم بر اساس شرایط محیطی صورت می گیرد. ابتدا باید مشخص کنید که در چه فضایی می خواهید کشت را انجام دهید. ارقام مناسب فضای باز و بسته با هم متفاوت اند و نادیده گرفتن این مسئله، می تواند به اتلاف وقت و هزینه منجر شود.

گام بعدی انتخاب نهال گوجه فرنگی مناسب خواسته ی خود، از نظر ظاهر و طعم است. شما طبق نیاز خود انتخاب می کنید که کدام رقم را پرورش دهید.

نهال گوجه فرنگی

نهال گوجه فرنگی

انواع ارقام گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ارقام بسیار زیاد و متنوعی دارد؛ که عددی حدود 7500 نوع در سراسر دنیا است. تمام این ارقام از نظر شکل، اندازه، رنگ و طعم باهم متفاوت هستند. دسته بندی انواع نهال گوجه فرنگی، هم طبق موارد گفته شده صورت می گیرد، هم از نظر نوع کشت.

اگرکشت آن در فضای باز صورت گیرد، به آن کشت محدود می گویند و اگر در فضای بسته مانند گلخانه باشد، به آن کشت نامحدود می گویند.

بهترین ارقام نهال گوجه فرنگی مناسب کشت فضای باز(محدود)

از بهترین ارقام مناسب کشت محدود می توان به رقم 8320، بریویو، برنتا، متین، پریمو، سما، سرین،فرمونت و ثمین اشاره کرد.

بهترین ارقام نهال گوجه فرنگی مناسب کشت فضای بسته(نامحدود)

از بهترین ارقام مناسب کشت گلخانه ای می توان به رقم نیوتون، فسا، جگوار، گلدی، چری سیتا، روبی، نمارین و نورا اشاره کرد.

بهترین زمان کاشت نهال گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی در نیمه شمالی کشور در اوایل تا میانه ماه فروردین صورت می‌گیرد؛ اما در نیمه جنوبی ایران این کار در ابتدای مهرماه و یا آبان ماه صورت می‌گیرد. البته در نیمه جنوبی ممکن است کاشت نهال گوجه دو بار در سال و در بهمن و اسفند نیز صورت گیرد.

آموزش کاشت نهال گوجه فرنگی

آموزش کاشت نهال گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی به روش بذر

مهم ترین نکته در کاشت گوجه فرنگی به صورت بذر، این است که بذرها تا زمانی که تبدیل به نشاء شوند، باید در دمای ثابت قرار گیرند. بنابراین محیطی مانند خانه و گلخانه مناسب کاشت بذر گوجه فرنگی است، اما برخی کشاورزان اقدام به کاشت بذرگوجه فرنگی، در زمین زراعی نیز می‌کنند.

در این روش باید زمین را شخم زده و حفره‌های ۲ سانتی‌متری ایجاد کرد و در هر حفره ۲ تا ۳ عدد بذر کاشت. پس از ۲۰ روز از هر حفره دو یا سه ساقه خارج می‌شود، که با وجین ضعیف‌ترها در نهایت یک گیاهچه را باید حفظ کرد.

بهترین زمان کاشت بذر گوجه فرنگی

روش کاشت گوجه فرنگی با بذر زمان زیادتری را نسبت به کاشت نهال گوجه فرنگی می‌طلبد؛ پس در مناطق شمالی ایران بهتر است از میانه تا پایان اسفند ماه کاشت بذر گوجه فرنگی صورت گیرد. در مناطق جنوبی کشور نیز بهتر است کاشت بذر گوجه از اواخر تابستان و شهریور ماه آغاز شود.

مراحل کاشت گوجه فرنگی

مراحل کاشت گوجه فرنگی

مراحل کاشت نهال گوجه فرنگی

نهال یا نشاء گوجه فرنگی طبق مراحل زیر کاشته می شود:

  1. فاصله میان نشاءهای گوجه فرنگی باید حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشند؛ چرا که پس از رشد، بوته بزرگ شده و فاصله کم میان بوته‌ها جریان هوا و نور را در آن ها مختل می‌کند.
  2. ابتدا نهال گوجه فرنگی را از سینی نشاء، طوری که ریشه ها آسیب نبینند، به آرامی خارج کنید..
  3. سپس چاله ای به  عمق 20 الی 25 سانتی متر ایجاد کرده و نشاء را درون چاله گذاشته و اطرافش را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید.

خاک مناسب کاشت نهال گوجه فرنگی چیست؟

گوجه فرنگی در خاک‌های گرم و غنی با زهکشی مناسب رشد بهتری دارد. همچنین این گیاه حداقل ۸ ساعت در روز نیازمند تابش نور خورشید است. PH خاک برای رشد بهتر گوجه فرنگی نیز باید در بازه ی ۶ تا 8/6 باشد.

نکات طلایی در کاشت نهال گوجه فرنگی

  • گیاه گوجه فرنگی علاقه مند به نور خورشید است، آن ها برای رشد مناسب و طعم بهتر و باردهی سریع تر، نیاز به نور زیاد دارند. لذا نورگیرترین قسمت زمین را به کاشت نهال گوجه فرنگی اختصاص دهید.
  • بهتر است نهال گوجه فرنگی را عمیق بکارید، به طوری که فقط چند برگ از خاک نمایان باشد. این کار باعث می شود ریشه ها نیز در کنار ساقه، به خوبی رشد کنند و گیاهی قوی تر داشته باشید.
  • وقتی بوته‌ها بیش از نیم متر رشد کردند، برگ‌های پایینی که نزدیک به خاک هستند را جدا کنید؛ چرا که برخورد آنها با خاک می‌تواند انتقال بیماری‌های مختلف را از خاک سرعت بخشد.
  • هرس بوته‌های گوجه فرنگی را فراموش نکنید. علف‌های هرز را کنده و برگ‌هایی را که باعث سایه بر روی میوه می‌شوند را جدا کنید.
  • آبیاری منظم را فراموش نکنید و تا زمانی که خاک خشک نشده است، اقدام به آبیاری نهال گوجه فرنگی نکنید.
  • برداشت گوجه ها را هنگامی آغاز کنید که آن ها رنگ گرفته و رو به سرخی رفته اند. البته کشاورزانی که محصول خود را صادر و یا به نقاط دوردست می فرستند، برداشت محصول را زودتر آغاز می کنند.
بوته گوجه فرنگی

بوته گوجه فرنگی

 کاشت گوجه فرنگی در خانه

شما می توانید گوجه فرنگی را در خانه ی خود به صورت ارگانیک پرورش دهید. برای این کار کافی است گلدانی تهیه کنید که زهکش مناسب داشته باشد. بهتر است که بذر گوجه ها را از بیرون تهیه کنید؛ چرا که پوشش ضد قارچ آن می تواند بوته ی سالم تری را به ارمغان بیاورد. در گلدان حفره ای ایجاد کرده و 2 یا3 عدد بذر را درون آن گذاشته و با خاک بپوشانید و آبیاری را انجام دهید. لازم به ذکر است که گلدان، باید در جایی قرار گیرد که نور مستقیم خورشید به آن بتابد.

نهال گوجه فرنگی چقدر طول می کشد محصول دهد؟

بوته های گوجه فرنگی اگر در فضای بسته کاشته شود، در تمام طول سال محصول می دهند. اما به طور کلی 60 الی 80 روز طول می کشد تا نهال گوجه به باردهی برسد.

 سخن آخر در رابطه با کاشت نهال گوجه فرنگی

با توجه به اینکه گوجه فرنگی یکی از میوه های پر استفاده و مهم در صنایع غذایی و مصارف خانگی در ایران است، کاشت نهال گوجه فرنگی نیز می تواند یکی از گزینه های کسب در آمد پرسود باشد. شما می توانید با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله از تولید گوجه فرنگی بهره مند شوید. با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و منطقه ی جغرافیایی محل خود می‌توانید اقدام به کشت ارقام مناسب خود کنید. در میان نیز می توانید از تیم آریا نهال، برای انجام مشاوره در خصوص هرگونه پرسش مرتبط با کشاورزی کمک بگیرید.