برسی کامل فواید بادام:

هر آنچه بر روی زمین است، بهر کاری ساخته شده و دارای خواصی نهان یا پیداست. این نوشتار را با این جمله شروع کردیم تا در همین ابتدا خاطر نشان کنیم که خواص بادام، مانند برای هر یک از نعمت‌های خدا بر روی کره زمین، قطعاً خاصیت های فراوانی وجود دارد. در آفرینش هر چیزی، حکمتی بوده است؛ در دنیای خوراکی‌ها نیز این موضوع مبین و روشن است. مواد غذایی، مغزها و میوه‌ها هر کدام سرشار از خواص مختلف هستند.

اگر از هر کدام از این مواد به درستی و با رعایت اعتدال استفاده گردد، شاید دیگر به خوردن این همه داروهای ویتامین و مکمل‌ها که متأسفانه در سبک زندگی جدید به شدت استفاده می‌شوند، نباشد. حال پیرو همین موضوع، در این نوشتار برآنیم تا خاصیت بادام، را بررسی کنیم. دانه‌ای که در پوششی سخت قرار گرفته و بعد از پیدا شدنش از آن حریم سخت، می‌تواند معجزه‌ای برای بدن باشد.

تاریخچه خواص بادام در دنیا:

کاشت درخت بادام و استفاده از خاصیت بادام، پیشینه‌ای طول و دراز دارد. نهال بادام که در بسیاری دیگر از نقاط مختلف جهان نیز کاشت و برداشت می‌شود. برای مثال در دو کشور آمریکا و اسپانیا، کاشت بادام به شدت رونق دارد و از محصولات اصلی در این دو کشور به شمار می‌رود. همین که از چند صد سال قبل از همین محصول برای درمان‌های فراوانی استفاده می‌شده است، خود نشان از پیشینه‌ تاریخی آن دارد. در خیلی موارد از طب‌های سنتی، میوه بادام و به خصوص روغن آن، نقش مهمی را بازی می‌کنند. پس گذشتگان نیز از فواید بادام، که به طور شگفت انگیزی می‌تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد، آگاه بوده اند.

بررسی خواص بادام از نظر ارزش غذایی:

از خواص بادام می توان به این اشاره داشت که بادام دانه‌ای به شدت چرب ‌است که بخشی از آن اشباع نشده است. بدین معنا که می‌تواند مقدار کلسترول را در یک حد مشخص حفظ کرده و این گونه به سلامت قلب، کمک می‌کند. در بادام، فیبر و پروتئین به وفور یافت شده و از همین رو ارزش غذایی آن بسیار بالا است. به طوری که خوردن تعدادی مغز بادام به خصوص همراهی آن با یک لیوان شیر، می‌تواند جای خوردن چند پرس گوشت با برنج را بگیرد!

ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله:

 • ویتامین E،
 • سلنیوم،
 • منیزیوم،
 • ویتامین B،
 • روی و کلسیم نیز به فراوانی در آن یافت می‌شوند.

چه مقدار از فواید بادام باید در رژیم غذایی ما قرار بگیرد؟

قبل از این که به بررسی دیگر خواص بادام؛ بپردازیم، به سؤالی پر تکرار پاسخ می‌دهیم. پیش‌تر نیز اشاره کردیم که هر یک از انواع مختلف مواد غذایی باید در حد اعتدال استفاده شوند. یک ماده غذایی هر چقدر هم که پر ارزش باشد، باز هم اگر بیش از اندازه مصرف شده و در رژیم‌های غذایی قرار بگیرد، می‌ تواند آسیب زا باشد. برای میوه بادام نیز طبق پژوهش‌ ها و تحقیقاتی که بر روی خواص آن برای بدن انجام شده است، بین 20 تا 50 گرم در روز برای بزرگسالان می‌تواند در حد اعتدال و کاملاً مناسب باشد.

خواص بادام در کاهش وزن:

شاید با در نظر گرفتن این که بادام دانه‌ ای به شدت چرب است، کاهنده وزن بودن آن کمی بی معنی به نظر برسد. اما باید بگوییم طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، میوه بادام در کاهش وزن، مؤثر ‌است. قبل‌تر به این موضوع اشاره کردیم که چربی بادام از نوع اشباع نشده بوده و به شدت سطح کلسترول و سلامت قلب را حفظ می‌کند. طبق رژیم‌ های علمی توصیه شده‌، اگر از چند دانه بادام به عنوان چاشت در طول روز و قبل از وعده اصلی استفاده شود، میزان مصرف غذای اصلی کمی کم‌تر شده و این خود می‌تواند خاصیت بادام، در کاهش وزن باشد.

خواص بادام و تأثیر گذاری آن بر دیابت:

از جمله دیگر موارد مربوط به خاصیت بادام؛ تأثیرگذاری آن بر بیماری دیابت است. طبق تحقیقاتی که بر روی بیماران دیابت نوع 2 در کشورهای هند و چین انجام شده است، استفاده از بادام و قرار دادن آن در رژیم‌های غذایی، می‌تواند سطح قند خون را کاهش داده و نیاز به انسولین را کمتر کند. البته که بیماران دیابتی قبل از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود حتماً باید با پزشک مربوطه، مشورت کنند.

فواید بادام در پیشگیری از سرطان:

یکی دیگر از تأثیرات معجزه انگیز و شگفت آور دانه بادام، پیشگیری آن از بیماری سرطان به خصوص سرطان سینه در خانم‌ها ‌است. انواع فیبرها و پروتئین‌هایی که در این دانه وجود دارد، باعث می‌شود احتمال ایجاد سلول‌های سرطانی به شدت کاهش یابد. طبق پژوهش‌های انجام شده، استفاده از انواع آجیل به خصوص بادام در طول روز، پیشگیری کننده از به وجود آمدن انواع سرطان‌ها است.

خواص بادام برای مغز؛ حافظه تان را قوی کنید!

 1. اخیراً تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام شده است که نشان دهنده یکی دیگر از فواید بادام، بر روی ارگان‌های بدن است.
 2. مغز، دیگر بخشی است که می‌تواند از خاصیت بادام، بهره مند شود. ویتامین E، فولات و اسیدهای چرت اشباع نشده موجود در بادام، خاصیت محافظت از اعصاب مغز را دارا هستند.
 3. قوی‌تر کردن سیستم حافظه و جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر به خصوص نوع زود هنگام آن نیز از دیگر تأثیرات بادام بوده که البته باید مطالعات بیشتری روی آن انجام شود.

خداحافظی با بیماری قبلی؛ خواص بادام برای قلب:

به دلیل سرشار بودن بادام از موادی هم چون اسیدهای چرب اشباع نشده، فیتو استرول‌ها، منزیوم، ویتامین‌هایی چون ویتامین E، مس و منگنز، محافظت از قلب و پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی، با مصرف آن ممکن ‌است. البته طبق برخی از تحقیقات انجام شده در سال‌های 2012 و 2014، مصرف بادام برای افرادی با وزن بالا، می‌تواند خطرناک باشد و حتی ریسک ایجاد بیماری‌های قلبی را در آن‌ها زیاد می‌کند. اما پژوهش‌ هایی که در سال‌های اخیر انجام شده است، نشان داده که مصرف بادام تا حد خیلی بالا ریسک هر گونه ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. در هر صورت افرادی که دارای اضافه وزن هستند باید برای ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود، با پزشک متخصص مشورت کنند.

پوستی درخشان، خاصیت بادام بر روی پوست:

حال نوبت آن رسیده است که پای بادام را بر موضوعات مربوط به زیبایی نیز بکشانیم. در این مبحث هم خواص بادام، می‌تواند نقش پررنگی را بازی کند. کسانی که از پوست‌هایی خشک و پوست پوست شده رنج می‌برند، می‌توانند با مصرف روغن بادام و یا کرم‌های بهداشتی و آرایشی که حاوی این روغن هستند، پوستی نرم و مرطوب داشته باشند.

ویتامین‌ های A و E موجود در دانه بادام باعث می‌شوند پوست شما علاوه بر رطوبت، دارای درخشانی بالایی نیز شود. پس همین امروز استفاده از روغن بادام و یا محصولات حاوی آن را در برنامه خود قرار دهید. نکته جالب دیگر این که شما می‌توانید خود، روغن بادام را با انواع دیگر از روغن‌های مناسب پوست، به خصوص آن‌ها که دارای بویی خوش هستند، مخلوط کرده و روغن دست ساز خودتان را داشته باشید.

اشتهای زیاد دارید؟! از فواید بادام بهره مند شوید:

 • بسیاری از افراد از این موضوع گلایه دارند که در طول روز بارها و بارها چیزهای شیرین هوس می‌کنند و هر لحظه در حال خوردن شیرینی و یا شکلات هستند.
 • این موضوع می‌تواند با گذشت زمان خطراتی چون اضافه وزن و ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت را موجب شود.
 • خواص بادام؛ به گونه‌ای است که با خوردن چند دانه از آن، می‌توان اشتهای اضافی را مهار کرد تا هم جلوی اضافه وزن گرفته شود و هم قند بیش از حد در بدن به تعادل برسد.

تغذیه مو با روغن بادام:

همانطور که پیش‌تر در رابطه با خواص بادام؛ بر روی پوست با شما سخن گفتیم، برای موهای شما نیز می‌توانیم از اثرات معجزه انگیز آن صحبت کنیم. اگر به هر دلیلی، هوای خشک دارید و یا استفاده از رنگ مو، موهای شما را خشک و شکننده کرده است، تنها داروی شفا بخش می‌تواند روغن بادام باشد.

با استفاده از عصاره روغن بادام می‌ توان هر تار مو را رطوبت بخشید و درخشندگی آن را نیز چندین برابر کرد. از طرفی از آن جا که بادام سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است، این محصول از سفیدی زود هنگام موهای شما نیز جلوگیری خواهد کرد. پس قبل از این که سراغ مواد شیمیایی بروید، ابتدا از بی نظیرترین فواید بادام، برای موهای خود بهره مند شوید؛ ما به شما اطمینان می‌دهیم که دیگر نیازی به استفاده از هیچ ماده شیمیایی نخواهد بود.

کاهش فشار خون، خواص بادام بر بدن:

یکی دیگر از مهم‌ترین فواید بادام؛ کاهش فشار خون و یا به عبارتی جلوگیری از افزایش بیش از اندازه آن ‌است. دلیل این امر سرشار بودن بادام از منیزیوم است؛ ماده‌ای که کمبود آن در بدن شما می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون شود. روشن است که فشار خون بالا می‌تواند بیماری‌های قلبی ایجاد کند؛ ما پیش از این از اثرات بادام بر روی قلب نیز سخن به میان آوردیم. پس شاید دیگر لازم نباشد بیش از این تأکید کنیم که برای سلامت قلب و فشار خون خود چقدر نیاز به بادام دارید.

خاصیت بادام، یعنی اکسیر جوانی:

همین که بر روی یک محصول برچسب اکسیر جوانی و افزایش دهنده عمر زده می‌شود، توجه همه به شدت به آن جلب خواهد شد. در رابطه با بادام نیز باید بگوییم که همین امر صدق می‌کند. طبق تحقیقات و پژوهش‌هایی که در سال‌های گذشته انجام شده است، روزی به اصطلاح یک مشت آجیل که شامل بادام نیز می‌شود، می‌تواند از مرگ زودرس جلوگیری کند.

اگر بخواهیم علمی‌تر به این قضیه نگاه کنیم، روشن است که با فواید بادام، بر بدن و جلوگیری از بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، دیابت و… که از همه‌ آن‌ها در مطالب بالا سخن گفتیم، از مرگ زودرس که ناشی از هر کدام از بیماری‌های مذکور می‌تواند باشد، جلوگیری به عمل می‌آید. پس اگر مایل به زندگی طولانی‌تری بر روی این کره خاکی هستید، همین لحظه، مصرف روزانه بادام را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

آیا ورزشکار هستید؟ انرژی خود را ازفواید بادام بگیرید:

ورزشکاران و بدن سازان در حین ورزش در حال سوزاندن انرژی هستند؛ در نتیجه رژیم غذایی برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار ‌است. این افراد باید موادی را مصرف کنند که بتواند انرژی از دست رفته را برای آن‌ها تأمین نماید. بادام نیز با چربی سالمی که دارد می‌تواند این نقش را در بدن ورزشکاران ایفا کند؛ تأمین کننده انرژی.

از طرفی ورزشکاران به عضله سازی نیز نیاز خواهند داشت که از دیگر خواص بادام، با توجه به پروتئین فراوانی که دارد، می‌تواند ایجاد عضله سازی برای این افراد باشد. آنزیم‌های بدن ورزشکاران نیز با مصرف بادام تنظیم شده و گرفتگی عضلات و یا رگ‌ها در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. پس اگر اهل ورزش و بدن سازی هستید، همیشه در ساک ورزشی خود مقداری بادام داشته باشید.

خواص بادام، دارویی برای همه دردها:

در نهایت باید بگوییم خواص بادام؛ به گونه‌ای است که بر هر دردی دواست. در مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، مصرف بادام برای ارگان‌های مختلف بدن می‌تواند معجزه آور باشد. قرار دادن مقداری دانه بادام در رژیم غذایی روزانه، می‌تواند سلامتی شما را تا حد خیلی زیادی بالا ببرد. جالب است بدانید که نه تنها مغز بادام که حتی پوست روی آن و همچنین پوست سخت پیرامون آن نیز دارای خاصیت هستند.

یعنی محصولی که از تک تک قسمت‌ های آن می‌ توان برای موارد مختلف استفاده کرد. دم کردن پوست نازک اطراف بادام برای از بین بردن انواع التهاب‌های تنفسی می‌تواند بسیار سودمند باشد. از پوست چوب اطراف آن نیز می‌توان در بهداشت دندان و ساخت موادی که منجر به تمیز شدن دندان‌ها می‌شوند، استفاده کرد.

جمع بندی و نتیجه گیری در رابطه با خواص بادام:

آن چه در این جا بدان پرداختیم بررسی خاصیت بادام؛ برای سلامتی بدن از نقطه نظرات متفاوت بود. این طور که از این نوشتار بر می‌آید، با مصرف فقط چند دانه بادام در روز، می‌توانید از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنید.

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-almonds