خواص گردو برای کودکان چیست؟ (خاصیت و فواید گردو در کودکان)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.10.26

خواص گردو برای کودکان:

مصرف گردو نه تنها سلامتی بزرگسالان را تحت تأثیر خواص و فواید خود قرار می‌دهد، بلکه مصرف این آجیل مقوی و بهره از خواص گردو برای کودکان، نیز امری ضروری محسوب می‌شود. همه ما می‌دانیم که تغذیه سالم چه نقش مهمی در رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان دارد. به همین جهت والدین باید با تهیه مواد خوراکی مغذی، شرایط لازم جهت افزایش کیفیت سلامتی و تقویت سیستم ایمنی فرزندان خود را فراهم کنند.

اهمیت تغذیه سالم در رشد کودکان:

سلامت جسم و روح در کودکان به یک اندازه دارای اهمیت است. ارتقا سطح کیفی این دو فاکتور مهم باعث می‌شود تا کودکان در فرایند رشد احساس خوشایندی نسبت به جسم و روح خود داشته باشند. در واقع تغذیه سالم، نقش تعیین کننده‌ای در زندگی آینده کودکان خواهد داشت. یکی از مهمترین اعضای بدن همه ما انسان‌ها مغز است که نسبت به دیگر اندام‌ها، نیروی بیشتری را برای سوخت و ساز می‌کند.

شاید از این موضوع اطلاع نداشته باشید که حدود 20 درصد انرژی روزانه ما توسط مغز و عملکرد آن مصرف می‌شود. به همین جهت تغذیه سالم، مهمترین اصل در سال‌های اولیه زندگی کودکان محسوب می‌شود که در اینجا اهمیت بهره مندی از خواص گردو برای کودکان بسیار زیاد نمایان می گردد.

فواید گردو برای کودکان

مواد خوراکی مقوی در رژیم غذایی:

کودکان علاقه زیادی به مصرف مواد خوراکی موجود در بازار تحت عنوان تنقلات دارند. همان‌طور که می‌دانید این مواد خوراکی، ضرر بسیاری برای سلامتی و رشد کودکان دارند. با این حال طعم جذاب و متفاوت این تنقلات همواره کودکان را به خود جذب کرده و سلامتی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در مقابل بسیاری از کودکان علاقه چندانی به مصرف مواد غذایی سالم و مفید، نشان نمی‌دهند. والدین باید سلیقه غذایی فرزندان خود را شناخته و بر این اساس مواد خوراکی سالم و مقوی را در برنامه غذایی آن‌ها جای دهند. به عنوان مثال والدین می‌توانند با تزئین غذا و ترکیب مواد غذایی مختلف با یکدیگر، انگیزه و اشتیاق فرزندان خود برای غذا خوردن را افزایش دهند.

یکی از مهمترین مواد مغذی که در سلامت افراد در سنین مختلف، اثرات مثبتی دارد، آجیل و مغزهای خوراکی است. مغزهای خوراکی مانند گردو، بادام، فندق و… خواص و مزایای بسیاری دارند که در تقویت مغز و سیستم ایمنی بدن کودکان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مشاهده لیست قیمت انواع نهال گردو و خرید نهال گردو با یک تماس با کارشناسان آریا نهال

برسی فواید گردو برای کودکان:

 • گردو، این مغز مفید و مغذی، پکیجی کامل از مواد معدنی و ویتامین‌های حیاتی برای عملکرد مناسب انسان است.
 • ویتامین B6، تیامین، مس، فسفر، منیزیم، فولیک اسید و… از مهمترین عناصری هستند که می‌توان به این وسیله فواید گردو برای کودکان، را ثابت کرد.
 • نکته مهم در خاصیت گردو برای کودکان، عدم وجود گلوتن،سدیم و کلسترول خوب در این مغز خوراکی است.
گردو برای کودک

تقویت سلامت قلب با بهره مندی از خواص گردو برای کودکان:

شاید بسیاری از ما نسبت به فواید گردو برای کودکان، اطلاعات کافی نداشته باشیم. این ماده خوراکی جذاب و مقوی، تنها مغزی است که در آن یکی از مهمترین اسیدهای چرب ضروری به نام اسید آلفا لینولنیک وجود دارد. وجود این اسید چرب در بدن به تقویت سلامت قلب کمک بزرگی می‌کند. اسید آلفا لینولنیک به میزان قابل توجهی از بروز بیماری‌های خطرناک قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند.

بر اساس تحقیقات و آزمایش های انجام شده در وعده های غذایی روزانه کودکان باید بین 156 تا 250 درصد از این اسید چرب ضروری وجود داشته باشد. شاید این سؤال پیش بیاید که چگونه این مهم را درون سبد غذایی فرزندان خود جای دهیم. بله! درست حدس زدید؛ با مصرف منظم و بهره‌ مندی از خاصیت گردو برای کودکان، می‌توانید نیاز فرزندان خود به این اسید چرب مفید را تأمین کنید.

مطالعه مقاله خواص گردو برای بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن کودک:

بدن کودکان پس از تولید تا چند سال اولیه زندگی، سیستم ایمنی حساس و آسیب‌پذیری دارد. به همین جهت مصرف مواد غذایی مفید و سالم به منظور تقویت این سیستم دفاعی، اهمیت بسیاری دارد. پروتئین، گروه ویتامین B، روی، امگا 3 و… از عناصری هستند که در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند. تمام این مواد در گردو وجود داشته و شما با قرار دادن آن در رژیم غذایی کودکان خود می‌توانید از خواص گردو برای کودکان، بهره‌مند شوید.

تقویت سلامت مغز از دیگر خواص گردو برای کودکان:

همان‌طور که اشاره کردیم مغز، یکی از مهمترین اندام های حیاتی بدن است که درصد زیادی از انرژی روزانه ما را به خود اختصاص می‌دهد. به همین جهت ما باید تقویت سلامت این عضو مهم در بدن را جدی بگیریم. گردو به شکل قابل قبولی در سلامت مغز و کیفیت عملکرد آن نقش دارد. مصرف این مغز مقوی و توجه به خاصیت گردو برای کودکان، در آینده از بروز عارضه‌هایی همچون فراموشی یا آلزایمر پیشگیری می‌کند.

همچنین از دیگر فواید گردو برای کودکان، در این زمینه باید به بهبود وضعیت حافظه، افزایش تمرکز و پردازش بهتر اطلاعات و داده‌های وارد شده به مغز، اشاره کرد. مقالات معتبر در زمینه بررسی خواص گردو نشان می‌دهند که مصرف منظم و متعادل گردو، در تغییر خلق و خوی افراد نیز تأثیرگذار است. در واقع بهبود خلق و خو، کاهش علائم افسردگی، افزایش انرژی و… از دیگر مزایای مصرف این ماده خوراکی هستند.

مزایای وجود فیبر در مغز گردو:

 1. یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده گردو، فیبر است. آیا می دانستید که مصرف فیبر در کنترل وزن انسان نقش دارد؟
 2. امروزه معضل چاقی کودکان در کشورهای مختلف به موضوع مهمی تبدیل شده است.
 3. مصرف فیبر شرایطی را فراهم می‌کند تا کودکان در سنین 2 تا 18 سال از خطر چاقی در امان بمانند.
 4. با ذکر این نکته باید بار دیگر به اهمیت مصرف این مغز خوراکی و خواص گردو برای کودکان، اشاره کنیم.
 5. فیبر موجود در گردو علاوه بر کنترل وزن سالم در کودکان، خطر چاقی را کاهش داده و همچنین در تقویت عملکرد روده و قلب نیز تأثیرگذار است.

گردو؛ منبعی غنی از پروتئین:

خواص گردو برای کودکان؛ به اندازه ای گسترده است که تمام منابع مربوط به آن در این مطلب به اتمام نمی‌رسد. یکی دیگر از فواید گردو برای کودکان، تأمین پروتئین مورد نیاز برای بدن آن‌ها است.

کودکان در سنین مختلف به مقدار متفاوتی از پروتئین نیاز هستند. کودکان بین سنین یک تا سه سال باید در طول روز حدود 25 گرم پروتئین مصرف کنند. این مقدار برای کودکان چهار سال به بعد نیز به 50 گرم در روز می‌رسد.

شما می‌ توانید به راحتی و بدون نیاز به تهیه مواد غذایی خاص، نیاز فرزندان خود به این عنصر مهم را تأمین کنید. گردو یک پروتئین گیاهی است که به صورت طبیعی این ماده ضروری را به بدن شما می‌رساند.پروتئین موجود در این مغز خوراکی، در تقویت استخوان ها، عضلات و جلوگیری از ضعیف شدن استخوان و همچنین پوکی استخوان نقش دارد.

استفاده از مغز گردو به عنوان میان وعده:

در این مطلب اشاره کردیم که بسیاری از کودکان علاقه چندانی به وعده‌های اصلی غذا نشان نمی‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، اجبار و زور کردن کودکان به غذا خوردن هیچ تغییری در سماجت و لجبازی آن‌ها ایجاد نمی‌کند. راه‌حل موجود برای این موضوع، استفاده از مواد خوراکی مقوی به عنوان میان وعده است.

شما می‌توانید از مواد غذایی مانند آجیل و خشکبار در کنار فراورده‌های خوراکی دیگر، میان وعده‌ای مقوی و هیجان‌انگیز برای فرزندان خود فراهم کنید.

البته توجه داشته باشید که وعده‌های اصلی جایگزینی ندارند و کودکان برای رشد و تقویت سلامتی به آن‌ها احتیاج دارند. شما می‌توانید با میان وعده‌هایی جذاب در فرزندان خود انگیزه و اشتیاق لازم برای خوردن اصلی‌ترین وعده‌های غذایی را افزایش دهید.

به عنوان مثال گردو به چشم یک میان وعده همراه با مواد خوراکی دیگر، درصد زیادی از مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن کودکان را تأمین می‌کند. گردو سرشار از چربی‌های خوب است که به تنهایی خاصیت گردو برای کودکان، را ثابت می‌کند. این چربی‌ها از ضروری‌ترین فاکتورها برای افزایش سلامتی بدن انسان و تقویت سیستم ایمنی هستند.

نکته مهم دیگر در ارتباط با خواص گردو برای کودکان، ایجاد احساس سیری است. اگر زمان غذا خوردن فرزند شما فرا رسیده و او گرسنه است اما از غذا خوردن اجتناب می‌کند، بهترین گزینه مصرف گردو است. گردو سرشار از امگا 3 بوده و این عنصر در کنار دیگر مواد معدنی و ویتامین‌ها، فرزند شما را سیر کرده و احساس گرسنگی او را برطرف می‌کند.

فواید گردو برای کودکان در رشد مغز کودک:

گردو، سرشار از امگا 3 و فولات است. این دو عنصر به تنهایی در رشد بهینه مغز کودک و افزایش کیفیت عملکرد آن نقش دارند. این عناصر مهم سلول‌های مغز را تحریک کرده و باعث فعالیت مؤثر آن‌ها می‌شوند.

این فرایند سبب می‌شود تا قدرت مغز افزایش پیدا کرده و همچنین وضعیت حافظه نیز بسیار بهبود بخشد. در این میان باید به وجود ویتامین‌های گروه B در گردو نیز اشاره کنیم. یکی از مهمترین خواص گردو برای کودکان، وجود این ویتامین‌ها بوده که در رشد بافت مغز و تقویت سیستم عصبی کودکان تأثیرگذار است.

خاصیت آنتی‌اکسیدانی مغز گردو:

مصرف مواد غذایی که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند، از بدن در برابر ابتلا به انواع بیماری‌ها محافظت می‌کند. مزایای مصرف و فواید گردو برای کودکان، همراه با خاصیت آنتی‌اکسیدانی که دارد، بدن کودکان را در برابر مواد سمی و مضر ایمن نگه می‌دارد.

با مصرف منظم این مغز مقوی از دوران کودکی، فرزندان شما در بزرگسالی کمتر به بیماری‌های سختی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های التهابی و… مبتلا خواهند شد.

جمع بندی مقاله خواص گردو برای کودکان:

نکته قابل توجه در اشاره به خاصیت گردو برای کودکان، به این موضوع ارتباط دارد که با مصرف این ماده مغذی، سلامتی کودکان در آینده نیز تضمین می‌شود. در واقع مصرف منظم مواد غذایی مهمی همچون گردو از بدن فرزندان ما در برابر ابتلا به انواع سرطان، بیماری‌های قلبی، عارضه‌های التهابی و… به شکل تأثیرگذاری محافظت می‌کند.

اهمیت دادن به وعده‌های غذایی سالم در دوران کودکی به فرزندان ما کمک می‌کند تا در بزرگسالی نیز رژیم غذایی سالم خود را حفظ کرده و ادامه دهند.

منابع:

 1. https://www.ndtv.com/health/know-how-walnuts-are-good-for-your-childs-brain-expert-explains-this-and-other-health-benefits-2270947
 2. https://www.healthshots.com/mom-says/8-health-benefits-of-walnuts-for-children/
برچسب ها:

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
37

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1400.10.28 ع ب

  ما که نون شب را به زور تهیه میکنیم تا کودکمان گرسنه نماند شما از چی حرف می زنید ، جیبتان پر است

  • 1400.10.29 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب اقای عادل، واقعیت امر در مورد تمامی موضاعاتی که با ماهیت وبسایت آریا نهال همسو باشد، تولید محتوا می شود و ارتباطی با جیب پر و خالی ندارد.
   در هر صورت اگر از این بابت شما را آزرده خاطر کرده ایم، از شما پوزش می طلبیم.
   با احترام