بهترین خاک برای کاشت نهال پسته

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.06.09

کاشت و پرورش نهال پسته به دلیل سودآوری بسیار زیاد، همواره مورد توجه باغداران بوده است. در این میان برای داشتن درختانی سالم، باید به نکاتی همچون خاک مناسب برای کاشت نهال پسته، کوددهی، مبارزه با آفات، آبیاری، شرایط آب و هوایی و شناخت بهترین ارقام پسته توجه کرد. به دلیل بازار داغ داخلی و خارجی در خرید و فروش پسته، کشاورزان می توانند کاشت نهال پسته را روشی تضمینی برای کسب درآمد بدانند. اما در این راه باید صبور باشند، چرا که آن ها پس از 7 الی 8 سال باردهی خود را آغاز می کند.

در این مقاله شما با تمامی نکات لازم اعم از بهترین خاک برای کاشت نهال پسته، عمق چاله برای کاشت نهال پسته، بهترین زمان کاشت، نمونه برداری از خاک و تمامی نکات دیگر برای پرورش و مراقبت ازدرخت پسته آشنا می شوید.

بهترین خاک برای رشد نهال پسته چیست؟

قطعاً خاک یکی از عوامل بسیار مهم در رشد نهال است. درختان پسته به دلیل ریشه‌های طویل در خاک که گاهاً تا 2 متر در عمق زمین می‌رسد، نیاز به خاکی بسیار مناسب دارند،که باغداران باید قبل از کاشت نهال به آن توجه کنند.

خاک هایی با نفوذ پذیری بالا که از زهکشی خوبی برخوردار هستند، بسیار مناسب کاشت پسته اند. نهال پسته در خاک ‌های شنی لومی، که دارای نگهداشت آب و تهویه ی خوب هستند، بیشترین رشد را دارد. برای تشخیص هر چه بهتر این موارد باید نمونه برداری از خاک انجام شود.

پرورش نهال پسته

پرورش نهال پسته

نمونه برداری از خاک برای کاشت نهال پسته

نمونه برداری از خاک برای تشخیص ویژگی‌های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی خاک، همچنین تعیین سطح PH، شوری خاک و مواد مغذی صورت می گیرد.

قبل از کاشت نهال پسته در باغ خود می‌توان نمونه‌های کوچکی از خاک را برداشته و به آزمایشگاه خاک انتقال دهید. توجه کنید که در هر هکتار حداقل ۴ نمونه از قسمت‌های مختلف زمین را باید برای نمونه گیری در نظر بگیرید. البته نمونه برداری شاید به ظاهر کار ساده ای باشد، اما اصولی دارد که باید رعایت شود. از این رو باغداران می توانند از کارشناسان متخصص در زمینه ی خاک برای نمونه برداری از خاک باغ خود کمک بگیرند. پس از نمونه برداری و مشخص شدن کمبود و اشکالات خاک باید به تقویت خاک باغ خود بپردازید.

PH مناسب خاک برای کاشت نهال پسته چه قدر باید باشد؟

به طورکلی پسته در خاک‌های خنثی که میزان PH آن ها در بازه ۷ الی ۸ است، رشد خوبی دارد.

شوری خاک در رشد نهال پسته تا چه میزان تاثیرگذار است؟

شاید شما هم شنیده باشید،که پسته نسبت به خاک‌های شور مقاوم است. اما شوری زیاد خاک می‌تواند نهال پسته را از بین ببرد. شوری خاک باید کمتر از ۶ دسی زیمنس باشد.

کاشت و پرورش درخت پسته

کاشت و پرورش درخت پسته

عمق چاله برای کاشت نهال پسته

اگر خاک باغ شما ویژگی هایی که در قبل نیز به آن اشاره کردیم را  داشت؛ باید نهال‌های پسته را در چاله‌های 50*50*50 بکارید.

اما اگر خاک باغ شما مناسب نیست و عملیات احیای خاک را نیز انجام نداده‌اید، باید چاله‌ای به قطر 1 متر و عمق 5/1 متر در زمین ایجاد کرده و در آن خاک مناسب و مقداری اسید هیومیک بریزید و سپس کاشت نهال پسته را انجام دهید.

کاشت پسته چگونه است؟

پسته را می‌توان به سه روش کاشت بذر در زمین، بذر در گلدان و نهال پرورش داد.

اما میان این سه روش، کاشت نهال پسته بهترین و تضمینی‌ترین روش است. کاشت نهال پسته، اگرچه به هزینه بیشتری نیازمند است؛ اما سبب باردهی سریع‌تر می‌شود. در نتیجه، باغدار می تواند در زمان کمتری به سوددهی برسد.

انواع ارقام نهال پسته

انواع ارقام نهال پسته

بهترین زمان کاشت نهال پسته

به طور کلی بهترین زمان برای کاشت انواع نهال پسته هنگامی است که، آن ها خواب هستند. در مناطقی با آب و هوای معتدل و گرم، نهال پسته در فصل پاییز کاشته می‌شود و در مناطق سردسیر، پس از پایان برودت هوا، یعنی پایان فصل زمستان باید کاشته شود.

بهترین شرایط آب و هوایی و اقلیمی برای کاشت نهال پسته چیست؟

مناطق نیمه خشک با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد، بهترین مناطق برای کاشت نهال پسته هستند. پسته سازگاری کمی در مناطق مرتفع و کوهستانی دارد؛ آن هم به این خاطر است که سرما در این مناطق، بیش از حد زیاد است و یخبندان رخ می‌دهد. پسته به دمای کمتر از منفی ۹ درجه حساس است.

بهترین نهال پسته ایرانی و خارجی کدام است؟

بهترین ارقام پسته ایرانی شامل رقم:

 1. کله قوچی،
 2. احمد آقایی،
 3. پسته اکبری
 4. و پسته اوحدی یا فندقی است.
 5. و رقم های خارجی شامل پسته پیترز، ردالپو و رندی است.

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال پسته به خرید و مشاهده قیمت نهال پسته اقدام نمایید.

مناسب ترین خاک برای کاشت نهال پسته

مناسب ترین خاک برای کاشت نهال پسته

فاصله نهال پسته از یکدیگر چقدر باید باشد؟

فاصله ی مناسب در کاشت نهال پسته بسیار حائز اهمیت است. چرا که درختان پسته حتی تا ۱۰ متر هم رشد می‌کنند، پس باید فضای کافی برای رشد آن ها وجود داشته باشد. نهال های پسته را در هر ردیف در فاصله ی ۴ الی ۵ متر از یکدیگر بکارید. فاصله ی ردیف‌ها از هم نیز باید ۵ الی ۶ متر باشد.

آبیاری نهال پسته چگونه است؟

یکی از ویژگی‌های برتر درخت پسته مقاومت آن در برابر خشکی و تنش آبی است. در مناطقی که بارندگی وجود دارد نیاز به آبیاری درخت پسته نیست. البته این جمله به آن معنا نیست که درخت پسته اصلا به آبیاری نیاز ندارد؛ بلکه باید در تابستان‌های گرم هر 2 هفته اقدام به آبیاری نهال پسته کرد.

کوددهی نهال پسته به چه صورت است؟

درختان پسته دو مرتبه در سال نیاز به کوددهی دارند.کود مناسب برای درختان پسته در فصل پاییز و زمستان،کودهای گاوی و گوسفندی هستند. همچنین شما می‌توانید در فصول گرم همراه با آبیاری از کودهای شیمیایی نیز استفاده کنید.

درخت پسته

درخت پسته

مبارزه با آفات و بیماری ها در نهال پسته چگونه است؟

سم پاشی در ماه اردیبهشت، می تواند آفات و بیماری های درخت پسته را تا حد قابل توجهی از بین ببرد. به عنوان مثال برای از بین بردن آفت پسیل،که در درختان پسته بسیار شایع است؛ باید از تله های زرد رنگ و چسبنده استفاده شود، تا حشرات را به خود جذب کند.

جمع بندی مقاله ی بهترین خاک برای کاشت نهال پسته

توجه به خاک مناسب برای کاشت نهال پسته یکی از گام های بزرگ در رشد آن است. در کنار این عامل توجه به سایر نکات ذکر شده در این مقاله نیز بسیار مهم است. شما با رعایت این نکات می توانید درختانی سالم، با باردهی بالا و محصولات باکیفیت را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه نمایید.

کاشت و پرورش نهال پسته می تواند سود قابل توجهی را برای باغداران به همراه داشته باشد. این محصول در کنار فروش در کشورمان، بخش مهمی از بازار صادرات را نیز به خود اختصاص داده است. شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار پسته و دریافت مشاوره ی رایگان، با کارشناسان آریا نهال تماس حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
106

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.11.27 اردلان تندرو

  باسلام
  این نوع ارقام‌پیوند هم خورده
  قیمت تک فروشی به چه صورت هست ممنون

  • 1402.12.01 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   بله نهال پیوندی نیز موجود است.
   برای اطلاعات بیشتر از شرایط فروش با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.08.07 فرامرز عادلی

  درود وقت بخیر
  در مناطقی که تابستان شرجی دارن پسته قابل کشت هست

  • 1402.08.09 admin-ariyanahal

   با سلام خدمت دوست عزیز
   به طور کلی پسته در اقلیم گرم و خشک و خاک کمی شور، روند رشد مناسبی دارد.