سم پاشی درخت میوه

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2021.09.27

مقدمه ای بر سم پاشی درختان میوه:

سم پاشی درخت عملیاتی است که به منظور پیشگیری و یا دفع بیماری ها و آفات درختان میوه استفاده می شود. سموم مورد استفاده برای درختان معمولا در اثر استعمال و یا استفاده انسان موجب مسومیت های شدید خواهد شد.

سم پاشی درختان میوه، فرایندی است که در غالبا به منظور پیشگیری از بیماری ها و قبل از مشاهده آنها با توجه به بیماری های شایع هر درخت انجام می شود. طبق گفته متخصصین سم سازی در منابع متعبر هیچ سمی به طور صد درصد درختان شما را در برابر بیماری و آفات ایمن نمی سازد بلکه به ایمنی آنها کمک خواهد کرد.

در این مطلب همراه ما باشید تا در مورد سموم مورد استفاده برای بیماری های شایع درختان به طور کامل و تخصصی برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تاریخچه و چگونگی کشف سم پاشی درختان میوه:

اولین بار در یونان باستان از سموم استفاده شده بود و در بسیاری از منابع رونمایی و کشف سموم را متعلق به این کشور می دانند. از قرن 16 میلادی، استفاده از سم پاشی درختان میوه، به طور رسمی آغاز شد و تا به امروز ادامه پیدا کرده است. امروزه با استفاه از تکنیک های پیشرفته اصلاح نژاد مثل ژنوم ادیتینگ؛ نرخ حساسیت یک درخت نسبت به بیماری و آفات کاهش پیدا می کند در نتیجه نسبت به گذشته درختان کمتر بیمار می شوند.

بیماری ها و آفات هم از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی داشته اند و بر همان اساس استفاده از سموم و سازگان آنها دائما در حال تغییر و قوی تر کردن سموم برای دفع بیماری و آفات هستند.

بهترین سموم مناسب درختان گردو و نحوه سم پاشی درختان:

برای آنکه بتوانیم بهترین سموم برای درخت یا نهال گردو را معرفی کنیم باید بیماری و آفات شایع آن را بدانید. از جمله بیماری و آفات درخت گردو می توان به کرم گردو، کنه قرمز، بلایت گردو، پروانه فری، باکتریوز و آنتراکتوز اشاره کرد.

سموم مورد استفاده برای این بیماری ها به ترتیب عبارتند از: محلول بردو، پتان 9 درصد، قارچ کش سیتمیک، سموم گازی، بی سلفید کربن، متیل بروماید و کارباریل استفاده کرد. عمده این سم ها محلول در آب استفاده می شوند و نحوه استفاده انها به صورت پاششی است.

معرفی بهترین سموم درختان پسته:

آفات درخت پسته شامل پسیل پسته، پروانه چوبخوار، پروانه میوه خوار، شپشک، سوسک شاخ دار، زنبور مغز خوار و بیماری های پسته شامل پوسیدگی ریشه و طوقه درخت، بیماری کموز، غده ریشه درخت پسته و قارچ ورتیسیلیومی است.

همچنین سموم مورد استفاده برای درختان پسته شامل:

 • مالچ،
 • آمیتراز،
 • کنسالت،
 • دارتون،
 • کنیفیدوز،
 • فسفره،
 • دیمتوآت و سم آندوسولفان استفاده کنید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که بعضی از بیماری ها هماننده غده ریشه، راه حل درمانی از طریق سموم نداردن و باید آن قسمت ها از درخت پسته جدا شوند.

سم پاشی درخت

طریقه ی سم پاشی درختان میوه انگور:

بیماری های مهم درخت انگور شامل کرم خوشه خوار، گال طوقه درخت، زنجره مو، سفیدک پودری مو، پوسیدگی مو، لکه نارنجی، پوسیدگی سطحی مو اشاره کرد. این بیماری ها در انواع مختلف درخت انگور می تواند متفاوت باشد.

سموم مورد نیاز برای دفع بیماری های درخت انگور شامل: قارچ کش مس، کاپتان، فولیت، ترکیبات گوگردی، الوزال، کاراتان، توپسین، فتالمیدها، وتابل، تریمیدال، کالکسین و … اشاره کرد که مهمترین سموم برای درخت انگور هستند.

مناسب ترین سم پاشی درختان بادام:

آفات و بیماری های درخت بادام شامل شته سبز بادام، شته آردی، سپردار آسیایی، شپشک بخودی، سوسک پوستخوار و کرم طوقه و ریشه هستند. سموم مورد استفاده برای این بیماری ها به شرح زیر است.

استفاده از گرانول دیازینون، دورسپان، گرانول، روغن ولک، متاسیتوکس از معروفترین سموم مورد استفاده برای سم پاشی درختان بادام است. بعضی از بیماری هایی که درمانی برای آن نیست، باید با قطع قسمت بیمار درختان بیماری را از درختان دور کرد.

مطالعه ی مقاله ی هرس درخت میوه

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان هلو:

برای سم پاشی درختان هلو، معمولا به صورت محلول در آب استفاده می شود و با وسیله دستگاه های پاشش سم، مورد استفاده قرار می گیرد. این سموم ممکن است برای سلامت انسان ها خط آفرین باشد. در نتیجه سعی کنید تا دهان و بینی و چشمان خود را بپوشانید.

بیماری های شایع درخت هلو شامل: گاموز، گال طوقه و ریشه، لکه های باکتریایی، لکه سیاه هلو، کرم هلو وشته می شوند که توسط سموم مثل ترکیبات مس، دروسبان، روغن ولک و آدمیرال و بیشتر در 3 ماه اول سال انجام می شود.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان شلیل:

سم پاشی در درختان شلیل همانند درختان هلو می باشد. اما بیماری های آنها با هلو کمی تفاوت دراند. بیماری های مهم شلیل عبارتند از: شامل پوشیدگی قهوه ای، شانکر باکتریایی و انتراکتوزريال بیماری های قارچی و بیماری های باکتریایی.

سموم رایج برای دفع بیماری های گفته شده شامل، روغن ولک، دورسبان، آدمیرال، کاپتان، بنومیل، پتوسین، و برخی از قارچ کش ها مثل انویل است. برای پیشگیری از بیماری ها بهتر است در ماه ها ابتدایی سال اقدام به سم پاشی درختان میوه شلیل نمایید.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم های درخت انجیر:

آفات و بیماری های شایع درخت انجیر شامل پروانه برگخوار، شپشک سبز، کنه تارتن، پروانه فری و برخی از بیماری های قارچی و گال می باشد. این بیماری ها از معروفترین بیماری های درخت انجیر است.

بیماری هایی که به آن اشاره کردیم توسط سمومی مثل بنزوکسی میت، پروپارژیت، آمبوش، دیفلوبنوزورون و … می باشد که به وسیله این سموم می توانید درختان خود را تا حد زیادی در برابر بیماری های گفته شده ایمن سازید.

بهترین سم پاشی در درختان سیب:

بهترین زمان سم پاشی درخت سیب در اسفند و فروردین ماه می باشد. در این ماه ها بهتر است برای جلوگیری از بیماری های درخت سیب مثل بیماری های باکتریایی، از سم هایی مثل:

 1. زوغن ولک دیموترایت،
 2. آدمیرال،
 3. اتیون،
 4. دروسبان ودیازونین استفاده نمایید.

بهترین سم پاشی برای درختان زردآلو:

برای مقابله با آفات و بیماری های درخت زرد آلو مناسب ترین سموم می تواند شامل: شته سبز، لارو برگخوار، شانکر باکتریایی و …  باشد که توسط سمومی مثل بدروفیکس، دیازونین، کنفیدور، در بعضی مواقع استفاده از الکل صنعتی، بهترین روش برای دفع بیماری های زرد آلو مناسب می باشد.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان انار:

سم پاشی درخت انار در اکثر مواقع به صورت ترکیب سم محلول درآب است. اما بعضی از روش هایی مثل کف زنی به میوه انار یا شاخه های بارده نیز می تواند روش موثری برای جلوگیری از بیماری های درخت انار باشد.

نحوه سم پاشی درختان میوه آلو و بهترین سموم:

بیماری های شایع درخت آلو شامل بیماری های باکتریایی، شانکر، ویروس آبله، پوسیدگی قهوه ای رنگ برگ ها و گرده سیاه درخت آلو است که میتوان آن های را به وسیله سمومی مثل: اسپری کردن سموم دیازنون و ترکیبات مس روی میوه های آلو و همچنین استفاده از سم فوزالن موثر ترین سموم برای دفع بیماری ها و آفات درخت آلو است.

بهترین سم برای آفات درخت گیلاس:

مگس گیلاس، کنه قرمز، پروانه فری، کرم سفید، کرم خراط شپشک از جمله بیماری ها و آفات شایع درخت گیلاس هستند که با استفاده از سمومی مثل:

 • فن والریت،
 • دیازینون،
 • کلرپفوس،
 • زولون،
 • و قارچ کش هایی بهترین سم برای درختان گیلاس هستند.

طریقه ی سم پاشی درختان درخت گلابی:

درخت گلابی دسته درختان میوه حساس به انواع بیماری است و اگر مراقبت های لازم از آن صورت نگیرد می تواند خسارات بسیار زیاد و جبران ناپذیری روی دست کشاورزان بگذارد.

بیماری های شایع درختان گلابی شامل: پسیل گلابی، شانکر گلابی، سفیدک سطحی، لکه برگی، اسکپ گلابی و پوسیدگی طوقه و همچنین آفاتی مثل کرم گلابی، شته، سوسک شاخدار و کنه سبز هستند.

این بیماری ها و آفات می توانند توسط سمومی مثل: سک گاسگید، آکتارا، موسیپلان و دیازینون، برای دفع و یا درمان توصیه می شوند. اقدام به موقع برای سم پاشی درختان میوه گلابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “سم پاشی درخت میوه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.