سم پاشی درختان میوه چگونه می باشد؟ {بهترین سم برای درختان میوه}

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.07.05

مقدمه ای بر سم پاشی درختان میوه:

سم پاشی درخت عملیاتی است که به منظور پیشگیری و یا دفع بیماری ها و آفات درختان میوه استفاده می شود. سموم مورد استفاده برای درختان معمولا در اثر استعمال و یا استفاده انسان موجب مسومیت های شدید خواهد شد.

سم پاشی درختان میوه، فرایندی است که در غالبا به منظور پیشگیری از بیماری ها و قبل از مشاهده آنها با توجه به بیماری های شایع هر درخت انجام می شود. طبق گفته متخصصین سم سازی در منابع متعبر هیچ سمی به طور صد درصد درختان شما را در برابر بیماری و آفات ایمن نمی سازد بلکه به ایمنی آنها کمک خواهد کرد.

در این مطلب همراه ما باشید تا در مورد سموم مورد استفاده برای بیماری های شایع درختان به طور کامل و تخصصی برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

سمپاشی

تاریخچه و چگونگی کشف سم پاشی درختان میوه:

اولین بار در یونان باستان از سموم استفاده شده بود و در بسیاری از منابع رونمایی و کشف سموم را متعلق به این کشور می دانند. از قرن 16 میلادی، استفاده از سم پاشی درختان میوه، به طور رسمی آغاز شد و تا به امروز ادامه پیدا کرده است. امروزه با استفاه از تکنیک های پیشرفته اصلاح نژاد مثل ژنوم ادیتینگ؛ نرخ حساسیت یک درخت نسبت به بیماری و آفات کاهش پیدا می کند در نتیجه نسبت به گذشته درختان کمتر بیمار می شوند.

بیماری ها و آفات هم از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی داشته اند و بر همان اساس استفاده از سموم و سازگان آنها دائما در حال تغییر و قوی تر کردن سموم برای دفع بیماری و آفات هستند.

بهترین سم برای درختان میوه گردو نحوه سم پاشی درختان:

برای آنکه بتوانیم بهترین سموم برای درخت یا نهال گردو را معرفی کنیم باید بیماری و آفات شایع آن را بدانید. از جمله بیماری و آفات درخت گردو می توان به کرم گردو، کنه قرمز، بلایت گردو، پروانه فری، باکتریوز و آنتراکتوز اشاره کرد.

سموم مورد استفاده برای این بیماری ها به ترتیب عبارتند از: محلول بردو، پتان 9 درصد، قارچ کش سیتمیک، سموم گازی، بی سلفید کربن، متیل بروماید و کارباریل استفاده کرد. عمده این سم ها محلول در آب استفاده می شوند و نحوه استفاده انها به صورت پاششی است.

معرفی بهترین سموم درختان پسته:

آفات درخت پسته شامل پسیل پسته، پروانه چوبخوار، پروانه میوه خوار، شپشک، سوسک شاخ دار، زنبور مغز خوار و بیماری های پسته شامل پوسیدگی ریشه و طوقه درخت، بیماری کموز، غده ریشه درخت پسته و قارچ ورتیسیلیومی است.

همچنین سموم مورد استفاده برای درختان پسته شامل:

 • مالچ،
 • آمیتراز،
 • کنسالت،
 • دارتون،
 • کنیفیدوز،
 • فسفره،
 • دیمتوآت و سم آندوسولفان استفاده کنید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که بعضی از بیماری ها هماننده غده ریشه، راه حل درمانی از طریق سموم نداردن و باید آن قسمت ها از درخت پسته جدا شوند.

سم پاشی درخت

طریقه ی سم پاشی درختان میوه انگور:

بیماری های مهم درخت انگور شامل کرم خوشه خوار، گال طوقه درخت، زنجره مو، سفیدک پودری مو، پوسیدگی مو، لکه نارنجی، پوسیدگی سطحی مو اشاره کرد. این بیماری ها در انواع مختلف درخت انگور می تواند متفاوت باشد.

سموم مورد نیاز برای دفع بیماری های درخت انگور شامل: قارچ کش مس، کاپتان، فولیت، ترکیبات گوگردی، الوزال، کاراتان، توپسین، فتالمیدها، وتابل، تریمیدال، کالکسین و … اشاره کرد که مهمترین سموم برای درخت انگور هستند.

مناسب ترین سم پاشی درختان بادام:

آفات و بیماری های درخت بادام شامل شته سبز بادام، شته آردی، سپردار آسیایی، شپشک بخودی، سوسک پوستخوار و کرم طوقه و ریشه هستند. سموم مورد استفاده برای این بیماری ها به شرح زیر است.

استفاده از گرانول دیازینون، دورسپان، گرانول، روغن ولک، متاسیتوکس از معروفترین سموم مورد استفاده برای سم پاشی درختان بادام است. بعضی از بیماری هایی که درمانی برای آن نیست، باید با قطع قسمت بیمار درختان بیماری را از درختان دور کرد.

مطالعه ی مقاله ی هرس درخت میوه

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان هلو:

برای سم پاشی درختان هلو، معمولا به صورت محلول در آب استفاده می شود و با وسیله دستگاه های پاشش سم، مورد استفاده قرار می گیرد. این سموم ممکن است برای سلامت انسان ها خط آفرین باشد. در نتیجه سعی کنید تا دهان و بینی و چشمان خود را بپوشانید.

بیماری های شایع درخت هلو شامل: گاموز، گال طوقه و ریشه، لکه های باکتریایی، لکه سیاه هلو، کرم هلو وشته می شوند که توسط سموم مثل ترکیبات مس، دروسبان، روغن ولک و آدمیرال و بیشتر در 3 ماه اول سال انجام می شود.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان شلیل:

سم پاشی در درختان شلیل همانند درختان هلو می باشد. اما بیماری های آنها با هلو کمی تفاوت دراند. بیماری های مهم شلیل عبارتند از: شامل پوشیدگی قهوه ای، شانکر باکتریایی و انتراکتوزريال بیماری های قارچی و بیماری های باکتریایی.

سموم رایج برای دفع بیماری های گفته شده شامل، روغن ولک، دورسبان، آدمیرال، کاپتان، بنومیل، پتوسین، و برخی از قارچ کش ها مثل انویل است. برای پیشگیری از بیماری ها بهتر است در ماه ها ابتدایی سال اقدام به سم پاشی درختان میوه شلیل نمایید.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم های درخت انجیر:

آفات و بیماری های شایع درخت انجیر شامل پروانه برگخوار، شپشک سبز، کنه تارتن، پروانه فری و برخی از بیماری های قارچی و گال می باشد. این بیماری ها از معروفترین بیماری های درخت انجیر است.

بیماری هایی که به آن اشاره کردیم توسط سمومی مثل بنزوکسی میت، پروپارژیت، آمبوش، دیفلوبنوزورون و … می باشد که به وسیله این سموم می توانید درختان خود را تا حد زیادی در برابر بیماری های گفته شده ایمن سازید.

بهترین سم برای درختان میوه سیب:

بهترین زمان سم پاشی درخت سیب در اسفند و فروردین ماه می باشد. در این ماه ها بهتر است برای جلوگیری از بیماری های درخت سیب مثل بیماری های باکتریایی، از سم هایی مثل:

 1. زوغن ولک دیموترایت،
 2. آدمیرال،
 3. اتیون،
 4. دروسبان ودیازونین استفاده نمایید.

بهترین سم پاشی برای درختان زردآلو:

برای مقابله با آفات و بیماری های درخت زرد آلو مناسب ترین سموم می تواند شامل: شته سبز، لارو برگخوار، شانکر باکتریایی و …  باشد که توسط سمومی مثل بدروفیکس، دیازونین، کنفیدور، در بعضی مواقع استفاده از الکل صنعتی، بهترین روش برای دفع بیماری های زرد آلو مناسب می باشد.

نحوه سم پاشی و بهترین سموم درختان انار:

سم پاشی درخت انار در اکثر مواقع به صورت ترکیب سم محلول درآب است. اما بعضی از روش هایی مثل کف زنی به میوه انار یا شاخه های بارده نیز می تواند روش موثری برای جلوگیری از بیماری های درخت انار باشد.

نحوه سم پاشی درختان میوه آلو و بهترین سموم:

بیماری های شایع درخت آلو شامل بیماری های باکتریایی، شانکر، ویروس آبله، پوسیدگی قهوه ای رنگ برگ ها و گرده سیاه درخت آلو است که میتوان آن های را به وسیله سمومی مثل: اسپری کردن سموم دیازنون و ترکیبات مس روی میوه های آلو و همچنین استفاده از سم فوزالن موثر ترین سموم برای دفع بیماری ها و آفات درخت آلو است.

بهترین سم برای درختان میوه گیلاس:

مگس گیلاس، کنه قرمز، پروانه فری، کرم سفید، کرم خراط شپشک از جمله بیماری ها و آفات شایع درخت گیلاس هستند که با استفاده از سمومی مثل:

 • فن والریت،
 • دیازینون،
 • کلرپفوس،
 • زولون،
 • و قارچ کش هایی بهترین سم برای درختان گیلاس هستند.

طریقه ی سم پاشی درختان درخت گلابی:

درخت گلابی دسته درختان میوه حساس به انواع بیماری است و اگر مراقبت های لازم از آن صورت نگیرد می تواند خسارات بسیار زیاد و جبران ناپذیری روی دست کشاورزان بگذارد.

بیماری های شایع درختان گلابی شامل: پسیل گلابی، شانکر گلابی، سفیدک سطحی، لکه برگی، اسکپ گلابی و پوسیدگی طوقه و همچنین آفاتی مثل کرم گلابی، شته، سوسک شاخدار و کنه سبز هستند.

این بیماری ها و آفات می توانند توسط سمومی مثل: سک گاسگید، آکتارا، موسیپلان و دیازینون، برای دفع و یا درمان توصیه می شوند. اقدام به موقع برای سم پاشی درختان میوه گلابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهترین سم برای آفات درخت توت:

آفات درخت توت شامل شپشک سپردار، شپشک آردی، بیماری های باکتریایی و قارچی است که به وسیله سمومی مثل: شامل قارچ کش ها و سمومی مثل کاپتان است که برای دفع و مقابله با اثرات بد بیماری و آفات، بهترین سموم برای درخت توت هستند.

بهترین سم برای درختان میوه گوجه سبز:

برای مبارزه با آفات و بیماری های درخت گوجه سبز، چند را وجود دارد که یکی از ان ها استفاده از سموم مناسب برای هر بیماری است. برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید اول باید انواع بیماری و آفات درخت گوجه سبز را بشناسید.

بیماری های شایع درخت گوجه سبز شامل کرم آلو، شته سبز و شته آردی است که بیشترین آمار بیماری از این 3 بیماری مشاهده شده است. برای مقابله با این آفات و بیماری ها بهتر است از سمومی مثل: دیازنون، کاپتان، آلدرو، فتوفنتامین، استفاده شود تا درختان گوجه سبز خود را درمان کرده و یا از بیماری و آفت دور نگه دارید.

بهترین سم برای آفات و بیماری های درخت ازگیل:

معروف ترین بیماری درخت ازگیل شامل کرم صد پا، پوسیدگی طوقه و ریشه درخت و کرم ازگیل اشاره کرد. این بیماری ها و آفات می توانند توسط سمومی مثل فالارا، امتین، فیتوترا و کاپتان درمان گردند.

از آنجایی که ازگیل بیشتر میوه جنگلی به حساب می آید، ممکن است بیماری و آفاتی مثل پوسیدگی ریشه برای آن به دلیل رطوبت بسیار بالای مناطق پیش بیاید. این گونه از بیماری ها معمولا روش درمان خاص و مستقیمی ندارد و باید درختان قطع شوند و یا قسمتی از آن جدا شوند.

بهترین سم برای آفات و بیماری های درخت به:

بیماری های همیشگی و شایع درخت به شامل بیماری پوسیدگی قهوه ای، زخم برگ ها، آتشک برگ ها، تاج گال یا همان طمور شاخه درختان، کپک پودری، پروانه میوه، آفات دم قهوه ای  و … می شوند.

این بیماری ها هر یک سموم مخصوص به خود را دارند که معروفترین آنها عبارتنداز: سولوپتاس، کائولین دیازینون، آمیتراز، روغن کلک است و بهترین زمان برای سم پاشی درختان به، اوایل فصل بهار است.

بهترین سم برای درختان میوه عناب:

آفات و بیماری های رایج درخت عناب شامل: سنک عناب، پروانه پارانشیم،  کنه پا کوتاه، تریپس توتون، مینوز، کنه زرد، حلزون، ملخ، و زنبور است. عمده این بیماری ها درمان وسموم منحصر به فرد خود را دارند اما برای مقدار و میزان استفاده از آن بهتر است با متخصصین کشاورزی مشورت کنید.

سموم مورد مورد استفاده برای بیماری های درخت عناب شامل استفاده از سموم دیازینون، دیمتورات، آمونیوم، اوزینول، یپترکس است که بهترین سموم برای دفع بیماری های درخت عناب است.

سموم مناسب برای درخت زرشک:

بیماری ها و آفات درختان زرشک شامل زنبور سرشاخه دار، پروانه برگخوار، کتابی شدن شاخه ها و …  می باشد که بین اکثر درختان زرشک مشابه است. در ادامه چند سموم رایج برای درمان این بیماری ها و آفات معرفی خواهد شد. سمومی مثل فسفره، استامی پراید، روغن ولک و سم اتیون، دیازنون از جمله سموم  مورد نیاز برای درختان زرشک است.

سموم مناسب برای درختان آلبالو:

آفات و بیماری های شایع درختان آلبالو تا حد زیادی شبیه به درختان گیلاس است. در نتیجه می توانید برای دفع آفات این درختان نیز از همان سموم درختان گیلاس استفاده کنید.

بهترین سم برای درختان میوه برای درختان انبه:

آفات و بیماری های درخت انبه شامل مگس انبه، پشه گل آذین انبه، زنجرک انبه، پشه گالزا، کنه جوانه خوار انبه، تریپس انبه می باشد. این بیماری ها توسط سموم رایجی مثل قارچ کش های گوگردی، حشره کش دیمتوارت، ملاتیون استفاده می شود.

سموم مناسب برای درختان فندق:

آفات و بیماری های رایج درختان فندق شامل: استاکو، سفیدک پودری فندق، بالانن فندق، شپشک زرد فندق، شته فندق و کرم سفید ریشه فندوق است. این بیماری ها و آفات توسط سمومی مثل: اندولوسفان، diazinon، فوسفامیدن، موین فوس و ایزوکان درمان می شوند.

سموم مناسب برای درختان خرمالو:

مگس سفید، شپشک نباتی، تریپس ها سه بیماری رایج و عمده درختان خرمالو هستند که به طرق مختلف از جمله سم پاشی می توان از این بیماری های پیشگیری کرد و یا آنها را دفع نمود. سموم مورد استفاده برای بیماری ها فوق شامل: سموم سیلیسی، استفاده از انواع شوینده ها و حشره کش ها می توان این بیماری ها را دفع نمود.

جمع بندی نهایی در رابطه با بهترین سم برای درختان میوه:

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل و تخصصی روش های سم پاشی و انواع سموم بر اساس نوع بیماری درختان میوه را برای شما عزیزان شرح دهیم. بیماری های گفته شده بیماری هایی هستند که تا سال 1400 کشف و شناسایی شده اند.

همانطور که میدانید بیماری های درختان همانند بیماری های انسانی روز به روز درحال گسترش هستند. در این مطلب بلافاصله پس کشف بیماری های جدید و روش درمان آنها توسط متخصصین گیاه پزشکی و علوم آزمایشگاهی، این مطلب را به روز رسانی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید میزان و مقدار مصرف از سموم نام برده شده در تمامی درختان بر اساس شدت بیماری و با تجویز متخصصین کشاورزی انجام می شود. همچنین از استفاده خودسر سموم برای مزارع خود، خودداری نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
252

نفر این مطلب را پسندیدند

سم پاشی درختان میوه
آنچه در این مقاله میخوانید
محصولات مرتبط مقالات مرتبط نظرات کاربران

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.12.20 اکبر سلیمی

  با درود بیگران به شما دوست داران طبیعت لطفا آدرس لویزان را جهت مراجعه و خرید اعلام فرمایید. ممنون از محبت شما

  • 1402.12.23 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه در منطقه لویزان آریا نهال شعبه ای ندارد و فقط در شهر میاندوآب می باشد. جهت مشاوره و خرید با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.07.25 مجید برسلانی

  خیلی عالی

 • 1402.04.21 سعید اسماعیلی

  لطفا دو تا نهال گردو پیوندی پوست کاغذی یا اسرائیلی برام بفرستید ممنونم

  • 1402.07.06 ariyanahal

   درود بر شما
   جهت ثبت سفارش خود با شماره های درج شده کنار محصول تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.04.20 اعظم قاسمی

  سلام رو بدنه ماشین من مواد سمپاشی درخت ریخته چه جوری پاک کنم بصورت نقاط ریز قرمز رنگ

  • 1402.07.06 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه در حوزه تخصصی آریا نهال نمی باشد.

 • 1402.03.01 ایوب رستمی اقدم شندی

  لطفا بفرمایید سم سومسیدین برای کرم گلابی مناسبه یا نه؟
  با احترام ایوب رستمی از شندآباد آذربایجان شرقی

  • 1402.07.06 ariyanahal

   درود بر شما
   اطلاعات دقیقی راجب سم سومسیدین نداریم اما شما میتوانید جهت درمان این بیماری می توانید از سموم موسیپلان،کالیپسو،آکتارا،کنسالت استفاده کنید.

 • 1402.03.01 ایوب رستمی اقدم شندی

  با عرض سلام وادب ،مطالب سایت خیلی مفید و مورد استفاده بوده که جای امتتنان و تشکر را دارد .
  با احترام ایوب رستمی از شندآباد آذربایجان شرقی

  • 1402.07.06 ariyanahal

   با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز
   سپاس بیکران از لطف و محبت شما.

 • 1401.10.15 سجاد احمدی

  باسلام واحترام برای اینکه همه درختان را در فصل بهار سمپاشی کنیم از چه سمی استفاده کنیم چون از هر دخت سه چهار تا داریم

  • 1401.10.25 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. حقیقتا توضیح بسیار طولانی دارد و برای هر بیماری یا افات یک سم مناسب است.. لطفا از کارشناسان امر که به فروش انواع سم می پردازند مراجعه نمایید. با احترام

 • 1401.08.13 salar seidli

  باسلام وخسته نباشیدخدمت شما دست اندر کاراان محیط زیست.
  درکانال خبرسمی معرفی شدکه برای د رخت گردوبجای همه سمهاکافی بود
  البته اسم رافراموش کردم،این سم درخت گردوامسال تولیدشده وچندکاره است.
  ضمن معرفی سم موردنظردرصورت درست بودن ،راهنمایی لازم رامرحمت بفرمایید
  متشکرم..

  • 1401.09.15 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. واقعیت امر این مقاله را مطالعه نکرده ایم، ممنون میشویم لینک مورد نظر را با ما هم به اشتراک بذارید.

 • 1401.02.04 محمد نوری اره جان

  با سلام و احترام و ارزوی سلامتی همه از حقتعالی / باتشکر از مطالب با ارزش و مفید که راهنمای خیلی از جویندگان مثل بنده را بر اورده میکنید / با توجه به پیش شماره تان که متعلق به اذربایجان عزیز میباشد ایا در استان تهران نیز نمایندگی فروش نهال دارید که جهت خرید مراجه کنیم / باتشکر فراوان 1401/2/4

  • 1401.02.04 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناب نوری اره جان گرامی. سپاس از لطف و محبت شما. بله نمایندگی اصلی اریا نهال در استان آذربایجان غربی، شهرستان مینادوآب است، اما به تازگی دفتر فروشی در استان تهران، در منطقه ی لویزان دایره شده است، برای استعلام موجودی نهال و یا دریافت نشانی دقیق، می بایست با تیم مشاوره و فروش تماس بفرمایید که پس از چک کردن موجودی، برای خرید حضوری تشریف ببرید. با احترام

  • 1401.07.24 مجتبی فاروقی

   سلام و روزتون زیبا.عالی بود ممنونم

 • 1401.01.19 نورالله سارانی

  سلام
  برای شپشک استرالیایی سم کنفیدور مناسب هست؟؟
  توباغچه میخک هندی .رز.ساناز.وبرگ بو داریم

  • 1401.01.19 ariyanahal.ir

   سلام وقت بخیر. این لینک را مشاهده نمایید. با احترام