بررسی بهترین کود برای رشد سریع نهال

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.11.12

بهترین کود برای رشد سریع درختان

بهترین کود برای رشد سریع نهال، کودی است که مواد غذایی مورد نیاز یک نهال را برای بزرگ شدن تأمین کند. اگرچه نهال‌های کوچک در چند هفته اول به هیچ چیزی جز آب، گرما و نور نیاز ندارند و می‌توانند تا حدی خودشان را تغذیه کنند، اما پس از آن یک درخت تقریباً برای تمام نیاز‌هایش به خاک وابسته خواهد بود که این شامل تغذیه نیز می‌شود.

به همین دلیل با پیروی از اصول و دستورالعمل‌های استاندارد، باید بهترین کود برای رشد سریع نهال تأمین شود. در ادامه به چند فاکتور اساسی برای انتخاب بهترین کود خواهیم پرداخت.

بهترین کود برای رشد سریع نهال

انتخاب بهترین کودها برای رشد نهال

برای اطمینان از داشتن نهال‌های سالم و قوی، باید یک برنامه کوددهی منظم را شروع کنید و به خاطر داشته باشید که اولین کوددهی بسیار مهم است. برای انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال ابتدا باید با انواع کودها آشنا شوید.

 • کود مصنوعی:

کود مصنوعی کودی غیرطبیعی و شامل عناصر مورد نیاز نهال است. مزیت کود مصنوعی این است که می‌توانند بلافاصله جذب شوند. نیتروژن ((N، فسفر (P) و پتاسیم (K) سه غذای اصلی برای رشد نهال هستند که هر کدام نقش خاص خود را در سلامت و تندرستی گیاه دارند.

این مواد در درون بهترین کود برای رشد سریع نهال، به نهال ها کمک می‌کند تا نه تنها شکوفا شوند، بلکه بهتر در برابر حملات آفات و بیماری‌ها مقاومت کند. همچنین نیتروژن باعث رشد سالم برگ و اندام تنفسی می‌شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که نهال‌ها معمولاً به کود‌هایی با فسفر بالا نیاز دارند. فسفر رشد ریشه را تحریک می‌کند و بخشی از پروسه فتوسنتز است. همچنین پتاسیم تولید گل و میوه را بهبود می‌بخشد.

کود شیمیایی

یک کود عمومی که تعادلی بین هر سه ماده مغذی اصلی، به علاوه مقدار زیادی مواد جزیی و عناصر کمیاب از منیزیم و آهن گرفته تا منگنز و مولیبدن را ارائه دهد، برای انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال گزینه مناسبی است.

با این حال، اغلب بهتر است که توصیه نوشته شده روی برچسب کود را حداقل به نصف کاهش دهید. زیرا نهال‌های لطیف به راحتی با کود زیاد از بین ‌می‌روند.

برخی از کود‌های مصنوعی به صورت آهسته رهش یا رهش کنترل شده به بازار عرضه می‌شوند. در این نوع کود‌ها اثرات کود در مدت زمان طولانی‌تری تحویل نهال داده می‌شود. تغذیه مداوم را در یک دوره زمانی ارائه می‌کنند. این نوع کود برای باغ‌دارانی که زمان کافی برای رسیدگی به نهال را ندارند بسیار مناسب است.

 • کود آلی:

کودآلی یا ارگانیک معمولاً از مخلوط کود گیاهی و حیوانی بدست می‌آید و منشاء طبیعی دارد. کود آلی مایع، بهترین کود برای رشد سریع نهال است. چرا که می‌تواند مواد مغذی لازم برای شروع کار را به نهال‌های شما بدهد. همچنین خطر سوختن نهال‌ها را کاهش دهد.

این فرآیند باعث می‌شود که باکتری‌های خاک برای تجزیه مواد آلی به اجزای ساده‌تر، که گیاهان مستقیماً به آن‌ها دسترسی دارند، عملکرد بالای بهتری داشته باشند. طریقه مصرف کودهای آلی، به صورت یک دوز در هفته می باشد. اما در صورتی که کود مصرفی، ساخته شده نهال شما نمی باشد می توانید آن را با آب رقیق کنید تا بهترین کود برای رشد سریع نهال شما محسوب شود.

بسیاری از باغبانان این کار را زمانی انجام می‌دهند که نهال‌هایشان آماده انتقال از گلدان اولیه به گلدان‌های بزرگتر است. اگر تمایل به استفاده از کود آلی جامد و دانه‌ای دارید، سعی کنید آن را به لایه زیرین مخلوط گلدانی یا خاک زمین اضافه کنید و اجازه ندهید مستقیماً با نهال شما تماس پیدا کند. حتی کود‌های آلی در صورت استفاده بیش از حد می‌توانند موجب سوزاندن نهال شود.

شما می توانید در دسته کودهای آلی، از مقاله مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت مطالعه فرمایید.

کود آلی

زمان شروع کوددهی به نهال

حتی اگر بهترین کود برای رشد سریع نهال را در اختیار داشته باشید، اگر در زمان درستی به کوددهی نپردازید، موجب آسیب دیدگی نهال خواهید شد.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، هنگامی که نهال‌ها برای اولین بار از زمین بیرون می‌آیند، همچنان از غذای ذخیره شده در بذر خود تغذیه می‌کنند و تا زمانی که اولین برگ‌های واقعی جوانه بزنند و گیاه بتواند فتوسنتز را آغاز کند، نهال را تغذیه می‌کنند.

پس از شروع به فتوسنتز است که باید از بهترین کود برای رشد سریع نهال استفاده شود. اگر مخلوط خاکی که نهال را در آن کاشته‌اید از قبل دارای کود باشد، نیازی به افزودن کود بیشتر نیست. استفاده از مخلوط بدون کود، ارزان‌تر است و مهم‌تر از آن می‌توانید میزان و نوع غذای نهال‌های خود را کنترل کنید.

زمان مناسب برای کوددهی بسیار مهم است؛ زیرا اگر خیلی زود نهال را تغذیه کنید یا بیش از حد کود دهید، می‌توانید به آن آسیب برسانید.

زمان کوددهی

نکات مهم برای انتخاب بهترین

 1. کود مایع یا محلول در آب معمولاً راه میانبری برای دسترسی به مواد مغذی محسوب می شود. شما همچنین می‌توانید بین کود آلی و مصنوعی، بهترین کود برای رشد سریع نهال را انتخاب کنید که اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد.
کود مایع
 1. به خاطر داشته باشید که ریشه نهال بسیار ظریف است. آن‌ها با تغذیه سبک و رقیق به صورت مکرر بهترین عملکرد را دارند. حتی در هنگام استفاده از کود‌های مایع آلی، مهم است که تغذیه با محلول کود رقیق شده شروع شود و با رشد نهال دوز آن افزایش یابد.
 2. نهال‌ها، کودی می‌خواهند که دارای فسفر زیاد باشد. این ماده مغذی سبب رشد قوی ریشه می‌شود و به فتوسنتز بهتر کمک می‌کند. گیاهان نابالغ نسبت به گیاهان مسن‌تر به فسفر بیشتری نیاز دارند و مواد مغذی برای اطمینان از سلامت گیاهان جوان مهم است. در این مرحله از زندگی نهال، نیتروژن نیز بسیار مهم است. بهتر است یک کود متعادل یا کود با نسبت نیتروژن و فسفر بیشتر انتخاب کنید.
 3. به نهال‌هایی که تحت فشار هستند، یعنی نهال‌هایی که در زمین کوچک و به دور از نور و آب کافی کاشته شده‌اند کود ندهید. این نوع نهال‌ها بیش از هر چیز به آب و نور کافی نیاز دارند.
 4. هنگام استفاده از کود دانه‌ای، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ دانه‌ای با ساقه یا ریشه نهال در تماس نباشد زیرا می‌تواند بافت گیاه را بسوزاند.

کلام آخر در ارتباط با بهترین کود برای رشد سریع نهال

علاوه بر تامین شرایط محیطی و اقلیمی جهت پرورش مطلوب گیاهان، توجه به نیاز درخت و تامین مواد غذایی مورد نیاز آن علاوه بر خاک، به صورت استفاده از مواد خارجی بسیار حائز اهمیت است. دقت در استفاده از بهترین کود برای رشد سریع نهال و انتخاب زمانی مناسب، به کشاورزی و باغداری مطلوب شما کمک خواهد کرد.

جهت خرید نهال های مقاوم به شرایط اقلیمی و نیز مشاوه رایگان در خصوص بهترین کودها برای درختان، شما می توانید از طریق پل های ارتباطی سایت آریا نهال با ما در تماس باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
11

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.11.25 رویا روشنی

  سلام،، میشه بادام رو خیساند و در فریزر یخ زده شده را در زمین مستقیم بکاریم

  • 1402.11.26 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   احتمال از بین رفتن بذر ها با اینکار وجود دارد.
   بهتر است همان مغز بادام را به طور معمولی آماده جوانه زدن کنید.