نهال انار گرمسیری چیست؟ (خرید آنلاین + راهنمای کاشت و پرورش)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.10.22

معرفی کامل نهال انار گرمسیری:

کاشت نهال انار گرمسیری؛ و پرورش درخت آن می ‌تواند مزیت‌ های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. درخت انار مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف محیطی دارد و از این رو کاشت آن نیز چالش زیادی به دنبال نخواهد داشت. برای اینکه بتوانید این درخت و نهال آن را کاشته و پرورش دهید، لازم است تا حتما ابتدا اطلاعات لازم در این باره را کسب کرده و همچنین برای خرید نهال از یک مجموعه مناسب اقدام کنید.

در این مقاله، جزئیات کامل و دقیق این نهال اعم از شرایط کاشت و انواع آن را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر در صدد انتخاب و خرید یکی از انواع نهال انار هستید، در انتهای این مقاله خواهید توانست تا بهترین گزینه را برای خود داشته باشید.

درخت انار گرمسیری

آشنایی با نهال انار گرمسیری:

نداشتن اطلاعات درباره کاشت انواع نهال درخت ‌های مختلف، یکی از عوامل اصلی است که باعث می‌شود تا کشاورزان و باغداران عزیز نتوانند به نتیجه مطلوب برسند؛ زیرا هر درختی شرایط کاشت و نگهداری خاص خود را دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما مطالب مندرج در این مقاله را به خوبی مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز آن‌ها را جایی ذخیره کنید تا در مواقع لزوم نیز بتوانید از این اطلاعات استفاده نمایید.

درخت انار یکی از درخت هایی است که در مناطق گرمسیری با تحمل بالایی همراه بوده و از این جهت در بسیاری از این مناطق کشت می‌شود. به جز گونه های بسیار خاص از درخت انار که مخصوص مناطق سردسیری هستند، اکثر نسل‌های انار در مناطق گرمسیری رشد کرده و مربوط به این آب و هوا هستند.

گزرومورفی نامی است که در علوم گیاه شناسی به این دست از گیاهان اطلاق می‌شود. انار می‌تواند در فصول گرم مقاومت بالایی داشته و با کمترین میزان آب، به حیات خود ادامه دهد. این تحمل بالا در درخت انار گرمسیری، بیشتر از سایر درختان مشاهده می شود.

زادگاه و موقعیت جغرافیای مناسب پرورش نهال‌ انار گرمسیری

درخت انار گرمسیری؛ مخصوص مناطق خشک و گرم است. این درخت به دلیل مقاومت بالا در برابر بی آبی، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در چنین منطقی شده است. رشد آن در نیمکره شمالی بیشتر اتفاق می ‌افتد. در بخش‌هایی از اروپا درخت این میوه تا بیش از دویست سال به زندگی خود ادامه می ‌دهد و در آمریکای شمالی نیز در قسمت‌ های خشک مانند کالیفرنیا رشد خوبی دارد. درختی که هم مقاومت بالایی در بی آبی دارد و هم در مقابل یخبندان نسبی نیز می‌تواند تا حدی مقاومت کرده و بار دهد.

ویژگی‌ های ظاهری درخت انار گرمسیری:

انار گرمسیری، درختی است که میوه آن در فصل پاییز به بار می‌نشیند. از این رو می ‌توانید آن را در شب یلدا به عنوان یک میوه پاییزی شیرین استفاده کنید. در این فصل تعداد میوه ‌ها کمتر از فصل تابستان بوده و به همین دلیل وجود چنین میوه تازه و شیرینی می‌تواند یک هدیه بزرگ از جانب خالق باشد.

میوه انار گرمسیری بزرگ و بسیار شیرین است. رنگ پوست آن نیز قرمز و یا صورتی روشن است. میوه درخت ‌های مناطق گرمسیری معمولا نسبت به مناطق سردسیری بزرگ‌تر است. همچنین رنگ آن نیز سرخ‌ تر و پر رنگ ‌تر است.

شروع باردهی نهال انار گرمسیری در چند سالگی است و مقدار باردهی هر درخت بالغ انار گرمسیری

 1. برای اینکه درخت انار گرمسیری؛ به بلوغ رسیده و میوه آن قابل فروش باشد، نیاز به 4 یا 5 سال زمان خواهد داشت.
 2. البته در مناطق کویری ‌تر این سن کمتر شده و ممکن است در سن 3 سالگی شاهد بالغ شدن درخت انار باشید.
 3. همچنین این درخت تا 40 سالگی باردهی عالی خود را ادامه می‌دهد.
 4. البته میوه‌ های نابالغ درخت انار را می ‌توانید در دو سال اول کاشت آن نیز شاهد باشید.
 5. مقدار باردهی هر نهال انار به عوامل مختلفی از جمله نوع آب و هوا و شرایط خود درخت دارد.
 6. به صورت حدودی میزان باردهی یک درخت بالغ می ‌تواند بیش از 70 کیلوگرم باشد.

عمر مفید نهال انار گرمسیری چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر هستند؟

درخت انار در مناطق مختلف جهان با طول عمر متفاوتی روبرو است. در برخی جاها بیش از 2 دهه و در برخی مناطق نیاز تا بیش از 1 دهه عمر می‌کند. همچنین عمر مفید و زمان باردهی نهال انار گرمسیری، نیز متعاقباً در مناطق مختلف متفاوت می باشد.

عوامل مختلفی در این امر تاثیر دارند. عواملی همچون شرایط خاک، آب و هوای منطقه و میزان آب می‌توانند در طول عمر مفید این محصول تاثیر داشته باشند. به طور متوسط می‌توان طول عمر مفید این درخت را 20 تا 40 سال در مناطق مختلف تعریف کرد.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال انار گرمسیری چگونه است؟

بهترین فصل برای کاشت این درخت، با آغاز بهار می باشد. در این فصل درختان انار به تازگی از خواب زمستانی بلند شده و بهترین زمان برای کشت اولیه آن‌ها است. دمای مناسب و خاک پربار در این فصل می ‌تواند بهترین شرایط رشد را برای درختان انار گرمسیری به دنبال داشته باشد.

برای کاشت آن نیز بهتر است در فواصل 3 تا 4 متری در زمین گودال ‌هایی کنده و داخل گودال را پر از کود حیوانی کنید. این ترفند باعث می‌شود تا نهال انار گرمسیری، رشد بهتری داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است خاک نتواند مواد لازم برای رشد گیاه را فراهم کرده و فقیر باشد. عمق گودال‌ های کنده شده برای کاشت این درخت بهتر است 51 سانتی متر و عرض آن‌ها نیز 41 سانتی متر باشد.‌

مقدار نیاز آبی درختان انار گرمسیری چه مقدار است؟

مقدار نیاز آبی این درخت انار نیز به آب و هوای منطقه مورد کشت بستگی دارد. همچنین در روش‌های مختلف آبیاری نیز این نیاز آبی متفاوت خواهد بود. در روش آبیاری قطره ‌ای برای هر هکتار 7600 تا 13000 مترمکعب آب نیاز خواهد بود و در روش آبیاری غرقابی نیز بسیار بیشتر از 23000 مترمکعب برای هر هکتار است. البته این نیازهای آبی می ‌تواند تحت تاثیر آب و هوا و سایر شرایط متفاوت باشد. همچنین نوع نهال انار گرمسیری، را نیز می‌توان در تعیین این مقدار نیاز آبی، موثر دانست.

بهترین خاک جهت پرورش نهال‌ های انار گرمسیری:

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های نهال انار گرمسیری، در توان بالای آن در انواع خاک‌ها است. به همین دلیل است که حتی در مناطق خشک و بیابانی نیز می‌توان برای کشت آن اقدام کرد. حتی در زمین‌ هایی با خاک شور نیز ممکن است انار به عمل آید. در هر صورت خاک‌ های رسی و شنی می‌توانند بهترین شرایط را برای رشد انار گرمسیری ایجاد کرده و با اضافه شدن بافت ‌های لومی و کود حیوانی نیز می ‌توان شرایط را بهتر کرد.

مهم‌ترین کودها و سم‌ها برای بهبود راندمان نهال‌ انار گرمسیری:

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای افزایش باردهی درخت انار گرمسیری، یا (Tropical pomegranate) دقت به کودهای مورد استفاده برای آن است. کودهای حیوانی اعم از کود مرغی، کود اسب، گوسفند و گاو می‌توانند بهترین شرایط را برای رشد بهتر این درخت ایجاد نمایند. همچنین کودهای شیمیایی حاوی آهن، فسفر، کلسیم، نیتروژن، گوگرد، پتاسیم و روی نیز لازمه رشد این درخت هستند. هر کدام از این مواد می‌ توانند برای یک جنبه از رشد این درخت موثر باشند.

همچنین دقت کنید در ماه‌های اولیه از مصرف کود آلی برای این درخت خودداری کنید. استفاده از کودهای آلی در فصل زمستان باعث پوسیدگی ریشه‌های آن خواهد شد. برای تهیه غذای گیاه حتما باید به این موارد دقت نمایید.

مهم‌ترین بیماری و آفاتی که درختان انار گرمسیری را تهدید می‌ کنند:

اصلی ‌ترین آفت مربوط به میوه درخت انار، ترکیدگی آن است. این مهم می‌تواند دلایل بسیار زیادی اعم از آبیاری نامنظم درختان، تفاوت‌های بسیار بالایی دمایی در روز و شب ، کم آبی، باران و… باشد. ترک خوردگی انار باعث کم شدن طول عمر این میوه می‌شود؛ همچنین روی قیمت آن نیز تاثیر گذار است.

کرم سفید یکی از آفات مربوط به ریشه درخت انار گرمسیری، است که معمولا می ‌توان آن را با استفاده از برخی سموم مدیریت کرد. وجود باکتری‌ ها و برخی از کرم‌ها و قارچ ‌ها نیز باعث می‌شود تا شاهد پوسیدگی خود درخت باشید. این آفت می ‌تواند ضرر بسیار بزرگی را برای باغ‌ های انار به دنبال داشته باشد. همچنین پوسیدگی میوه انار به دلیل وجود کرم گلوگاه نیز یکی دیگر از آفت‌های رایج برای این درخت است.

نحوه هرس نهال انار گرمسیری و زمان مناسب آن:

یکی از اساسی ترین موارد و عوامل در بالا بردن راندمان درختان انار و بهبود کیفیت محصول آن‌ها، هرس به موقع و کافی است. دقت کنید که هرس این درخت نیازمند دقت و تجارب بالایی است. در دو زمان از سال باید برای هرس این درخت اقدام کنید.

یک بار در فصل زمستان به عنوان هرس سیاه باید درخت را هرس کرد و یک بار هم در فصل تابستان به عنوان هرس سبز باید این درخت را هرس نمود. هرس کردن به موقع و دقیق برگ و ساقه این درخت باعث می‌شود تا هم اندازه میوه‌ها و هم کیفیت آن‌ها بهتر شده و نور کافی برای رشد به آن‌ها برسد.

قلمه زدن و قیم گذاری چه تاثیری در رشد درخت انار گرمسیری دارد؟

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا رشد درخت انار بهتر شده و همچنین میوه‌ های آن نیز با کیفیت بیشتری تولید شوند، این است که باید به قلمه نیز دقت کنید. هم زمان قلمه زنی و هم نوع قلمه زنی باید در شرایط ایده آل صورت پذیرد. بهترین زمان برای قلمه زنی، اواخر زمستان است؛ زمانی که فصل سرما به پایان رسیده و دیگر خطری از بابت یخبندان درخت را تهدید نمی‌کند. این مهم باعث می‌شود تا رشد درخت نیز بهتر شود.

گردافشان چیست و چه رقم گرد افشانی مناسب نهال انار گرمسیری است؟

 • به عمل انتقال گرده ‌ها در میان درختان، گرده افشانی گفته می‌شود.
 • این راه یکی از راه‌های باروری در میان درخت انار گرمسیری، نیز هست.
 • درختان انار در طول هر سال 3 تا 4 بار گل می‌دهند.
 • اولین زمان باردهی در طول سال منجر به ایجاد گرده‌های باور می‌شود.
 • البته تنها 5 درصد از این گل‌ها باقی مانده و بقیه می‌ریزند.
 • همچنین گرده افشانی در این نهال انار به جنس آن نیز بستگی دارد.
 • برخی از درختان انار خودگشن و بعضی نیز دگرگشن هستند که نیاز به گرده افشانی خواهند داشت.

مهم‌ترین خواص انار برای انسان:

میوه انار می ‌تواند خواص متنوع و زیادی برای بدن انسان داشته باشد. به همین دلیل این میوه از دیرباز مورد توجه انسان‌ها و حتی اطباء قرار گرفته و یک میوه محبوب محسوب می‌شود. از جمله مهم‌ترین خواص انار برای انسان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. یکی از اصلی ‌ترین خواص این میوه برای تقویت حافظه است. استفاده روزانه این میوه حتی در افراد مسن می ‌تواند این مزیت را به دنبال داشته باشد.
 2. انار یکی از بهترین کشنده‌ های باکتری‌ها و قارچ‌ها محسوب می‌شود.
 3. یکی از مهم‌ترین خواص انار برای جلوگیری از بیماری ‌های قلبی است.
 4. برای تقویت پوست سر و موها نیز موثر می باشد.
 5. جهت تقویت قوای جنسی و باروری
 6. مفید برای پوست صورت
 7. برای کاهش فشار خون
 8. درمان سرطان

قیمت نهال انار گرمسیری در نهالستان انار حدودا چه مقدار است؟

اگر به دنبال خرید نهال انار گرمسیری، هستید، احتمالاً باید قیمت این نهال‌ها برای شما اهمیت زیادی داشته باشد. قیمت این نهال ‌ها در وهله اول به جنس و نوع نهال بستگی دارد. جنس‌های مرغوب‌تر و باکیفیت بیشتر، می‌توانند قیمت بیشتری هم داشته باشند.

البته نحوه خرید شما نیز می ‌تواند در تعیین این قیمت تاثیر داشته باشد. اگر برای خرید عمده آن اقدام کنید، در نهایت می‌توانید قیمت پایین تری برای آن بپردازید. به صورت متوسط قیمت نهال این درخت در نهالستان ‌ها به صورت عمده در حوالی هر نهال 40000 تومان تعیین می‌شود؛ البته این قیمت می ‌تواند از یک نهالستان به نهالستان دیگر، متغیر باشد.

جمع بندی مقاله نهال انار گرمسیری:

در انتها برای خرید نهال انار گرمسیری؛ می‌ توانید به صورت اینترنتی و آنلاین اقدام کنید. برای این منظور ابتدا باید تمام ویژگی ‌های مربوط به این نهال انار را مطالعه کرده و بعد از تشخیص بهترین نهال برای منطقه مورد نظر خود، برای خرید آن اقدام نمایید.

همچنین شما می‌توانید قبل از اقدام برای خرید اینترنتی، از خدمات مشاوره نیز استفاده کرده و سوالات و چالش‌های خود را با ما مطرح نمایید. این مهم باعث می‌شود تا در نهایت، خرید بهتری برای خود رقم بزنید. بعد از انتخاب محصول مورد نظر و ثبت سفارش، می‌توانید نهال‌های خریداری شده را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید؛ این موضوع باعث می‌شود تا دیگر چالشی برای جابجایی این نهال‌ها هم نداشته باشید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
40

نفر این مطلب را پسندیدند

نهال انار گرمسیری
آنچه در این مقاله میخوانید
محصولات مرتبط مقالات مرتبط نظرات کاربران

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.08.20 علی

  سلام منطقه ما به شدت هوا گرمه و بیشتر انارهای باغات بی کیفیت و بی آب و آفتاب سوخته میشن با توجه به گرمای۴۷_۴۸ درجه به نظرتون این گونه جواب میده و اینکه رنگ دانه های انار قرمزه یا سفید؟

  • 1402.08.22 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   به طور کلی این درخت انار تا دمای 40 درجه را تحمل می کند و از طرفی به 200 ساعت دمای منفی 7 درجه نیز احتیاج دارد. حتی نسبت به گونه های دیگر تو سرخ تر می باشد.