بهترین نهال گردو گرمسیری: {فروش نهال گردوی گرمسیری + گردو پکان}

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
2021.11.13

فروش نهال گردوی گرمسیری:

آیا تا به حال قصد پرورش نهال های گردو را داشته‌اید؟ اگر پاسخ شما به این پرسش مثبت است، پس حتما متوجه تفاوت در نمونه‌ها و نژادهای مختلف این نهال شده‌اید. نکته مهم در مورد کاشت نهال گردو گرمسیری، توجه به سازگاری آن با محیط و آب و هوای محل زندگی شماست.

از آنجایی که نهال گردو اغلب با آب و هوای مناطق سردسیر سازگارتر است، انتخاب بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیر، شاید کار آسانی به نظر نرسد. بر این اساس در این مقاله هدف ما معرفی بهترین درخت گردو گرمسیری، است تا افرادی که قصد کاشت و یا خرید نهال گردو در مناطق گرمسیر را دارند، بتوانند آن را به بهترین شیوه کشت کنند.

گردو گرمسیری

درخت گردو گرمسیری را بهتر بشناسید:

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، درخت گردو جز درختانی است که اغلب در مناطق سردسیر رشد می‌کند. با این حال رقم گردو گرمسیری یک نهال گردو مقاوم به گرما، است که در مناطقی با درجه هوای بالاتر رشد می‌کند. گردوی گرمسیری، همچنین نسبت به بیماری‌ها و آفات معمول که به نهال گردو حمله می‌کنند، مقاوم‌تر است و بدین ترتیب کشت آن از نظر اقتصادی هم بسیار مناسب و سودآور می باشد. این نهال گردو دارای خصوصیاتی است که در قسمت‌های بعد به آن اشاره خواهیم کرد.

ویژگی‌های نهال گردو گرمسیری:

برخی از ویژگی‌ های درختان گردوی گرمسیری، سبب شده است تا این نوع نهال متقاضیان زیادی داشته باشد. به طور مثال باردهی این نوع درخت معمولا بسیار زیاد است و این مسئله به عنوان یک نکته ترغیب کننده برای خرید آن به شمار می‌رود.

البته باید توجه داشت که باردهی این درخت در سال‌های پرمحصول کنترل شود تا توان لازم برای باردهی در سال‌های بعد نیز از بین نرود. همچنین در مورد کاشت و پرورش نهال گردو در مناطق گرمسیر، باید توجه لازم به کار گرفته شود تا بیشترین بازده از آن حاصل شود.

نحوه کاشت و پرورش گردو گرمسیری

یکی از مهمترین سوالاتی که در مورد نهال گردو گرمسیری مطرح می‌شود، نحوه کاشت آن و همچنین مراقبت‌های پس از کشت است. توصیه نهالستان‌ها برای کشت این محصول در نظرگیری فاصله کاشت 7 متر از هر جهت در اراضی مسطح است. در اراضی شیبدار نیز فاصله 5 متر از هر سو برای هر درخت است.

برای آنکه بتوانید بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر، را کشت کنید و بهترین میزان بازدهی از آن را داشته باشید، حفظ الگوی مربعی شکل بین نهال‌ها و همچنین گودبرداری مناسب به شما در دستیابی به این امر کمک می‌کند.

گردو پکان گرمسیری

مزایای کشت گردوی گرمسیری:

همان طور که پیشتر نیز عنوان کردیم، درختان گردو گرمسیری معمولا پر بازده هستند. مغز این نوع از گردو بسیار مقوی و پرخاصیت است و طعم مطلوبی دارد. یکی از دلایل کاشت نهال گردو مقاوم به گرما (Heat-resistant walnut seedlings)، استفاده از چوب این نوع درخت است؛ چرا که چوب آن بسیار مقاوم بوده و در صنعت بسیار مورد بهره مندی قرار می‌گیرد. سازگاری این نياد نهال گردو با مناطق گرمسیر از دیگر ویژگی‌های مهم و حائز اهمیت در مورد آن است که مورد توجه مشتریان قرار خواهد گرفت.

اهمیت کاشت گردو در مناطق گرمسیر:

همانطور که می‌دانید، گردو یک محصول عامه پسند در سراسر جهان است که به دلیل خواص متعدد و ارزش غذایی بالا، مورد توجه بوده است. به همین علت ایجاد سازگاری در ارقام آن می‌تواند به افزایش سطح زیر کشت این نهال و همچنین برداشت محصول کمک کند. به طور مثال در ایران مناطق جنوبی بعضا قادر به کشت این نوع نهال نبوده‌اند. اما امروزه به لطف نهالستان‌های تخصصی تولید کننده نهال گردو گرمسیری، می‌توان آن را در بسیاری از مناطق کشور کشت داد و از محصول آن به صورت بومی استفاده کرد.

تولید نهال گردو گرمسیری از کجا آغاز شد؟

می بایست مطلع باشید که تولید نهال گردوی گرمسیری ابتدا در کشور ایالت متحده آمریکا آغاز شد و این کشور به عنوان منشا تولید آن شناخته می‌شود. با این حال امروزه بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر، به صورت کاملا بومی در کشور تولید می‌شود که خاستگاه اصلی آن شهر میاندوآب است. با توجه به استقبال از این نوع نهال، امروزه نهالستان‌های تخصصی در کشور اقدام به تولید آن می‌کنند. همچنین تولید انواع نهال گردو گرمسیری از نژاد گردوهای آمریکایی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

انواع ارقام نهال گردو مقاوم به گرما:

نهال‌ های گردو مقاوم به گرما در ایران در دو دسته کشت می‌شوند. اولین رقم با عنوان گردو پکان گرمسیری شناخته می‌شود. این نمونه که از ارقام گردوهای گرمسیری آمریکایی به شمار می‌رود، جزو گران‌ترین ارقام گردو به حساب آید. با توجه به بازدهی بالای آن امروزه این نوع نهال در مناطق مختلف کشور مثل استان‌های گیلان، گلستان، خوزستان و… کشت می‌شود.

رقم دوم نیز نمونه بومی‌گردو گرمسیری است که در قسمت قبل در مورد آن مطالبی عنوان شد. نهال بومی مخصوص ارتفاعات حداکثر 1000 متری بوده و نسبت به رقم پکان ارزان‌تر است.

آشنایی با گردو پکان گرمسیری:

در قسمت قبل نیز اشاره شد که رقم پکان بهترین نهال گردو گرمسیری، به شمار می‌رود. پکان، (Carya illinoinensis) ، از انواع آجیل و از خانواده گردو (Juglandaceae) بومی مناطق معتدل آمریکای شمالی است.

گردوی پکان از نظر طعم و بافت غنی و متمایز از سایر ارقام بوده و دارای یکی از بالاترین میزان چربی در بین هر محصول گیاهی و ارزش کالری نزدیک به کره است. از این محصول به طور گسترده در شیرینی‌ها، مانند کیک قهوه و اغلب همراه با شکلات استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن در غذاهای مختلف نیز استفاده کرد.

مشخصات ظاهری مغز گردو گرمسیری پکان:

ارتفاع این درخت، گهگاه به حدود 50 متر و قطر تنه آن به 2 متر می‌رسد. تنه این درخت که از انواع مقاوم به گرماست، دارای پوست شیاردار و برگ‌های مرکب با 9 تا 17 برگچه دندانه دار است که به شکل پر در کنار هم چیده شده‌اند. میوه‌های آن دارای پوسته‌های قهوه‌ای خالدار هستند که ضخامت آن‌ها بسیار متفاوت است.

مقدار باردهی گردو پکان گرمسیری از 100 تا 250 در کیلوگرم (45 تا 225 در هر پوند) و شکل آن‌ها از بلند و استوانه‌ای با راس نوک تیز تا کوتاه و گرد متغیر است. اگر به دنبال نهال گردو مقاوم به گرما، هستید، خرید رقم پکان یکی از بهترین توصیه‌ها خواهد بود.

نیاز سرمایی نهال گردو گرمسیری:

همان طور که می‌دانید نیاز سرمایی گیاهان یکی از مهمترین شرایط لازم برای رشد و نمو آن‌ها است که باید متناسب با نیاز گیاه تامین شود؛ این مسئله در مورد نهال گردو نیز صدق می‌کند. ارقام معمول گردو معمولا نیاز سرمایی بالایی دارند. اما آنچه در مورد نهال گردو مقاوم به گرما، مورد توجه است، کمتر بودن این نیاز سرمایی نسبت به سایر ارقام است. همین امر موجب شده است تا این رقم بتواند در مناطقی با آب و هوای گرم نیز به خوبی رشد کند.

خاک مناسب برای کاشت بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر:

اگر قصد کاشت درخت گردوی گرمسیری را دارید، ابتدا باید شرایط لازم برای کاشت آن را فراهم کنید. انتخاب یک خاک مناسب جهت کشت محصول یکی از مهمترین شرایطی است که باید در زمان کاشت به آن توجه کرد. مناسب‌ترین خاک برای کاشت نهال گردو گرمسیری، خاک با بافت لومی است.

چنانچه خاک از رطوبت مناسب و کافی برخوردار باشد و سرشار از مواد آلی برای رشد و نمو گیاه باشد، می‌توان بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر، را پرورش داد. همچنین اندازه حفره‌ها برای قرارگیری نهال می‌تواند به رشد بهتر ریشه آن کمک کند.

سایر شرایط لازم جهت کاشت نهال گردو پکان گرمسیری:

علاوه بر خاک و نیاز سرمایی، شرایط دیگری نیز پس از انجام کشت باید برای گیاه فراهم شود تا بتوان حداکثر بهره وری را از درخت انتظار داشت. کوددهی مناسب و به موقع یکی از این شرایط است که باید مد نظر قرار گیرد. در اوایل رشد معمولا دو نوبت کوددهی در سال انجام می‌شود که شامل استفاده از کود شیمیایی در اول بهار و استفاده از کودهای دامی در اواخر فصل پاییز است.

همچنین نیاز می باشد تا هرس به موقع درختان و آبیاری دوره‌ای بسته به نیاز گیاه در فصول مختلف سال انجام شود تا نهال گردو پکان گرمسیری (Walnut Pecan) بتواند دوره رشد خود را به خوبی پشت سر بگذارد.

خصوصیات مغز گردو گرمسیری:

در نهایت آنچه برای ما مورد توجه است، کیفیت مغز و ویژگی‌های این نوع گردو است. در این باره باید عنوان کرد که مغز گردو گرمسیری، از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این مغز دارای چربی فراوان و مقادیر زیادی پروتئین است که ارزش آن را دوچندان می‌کند. این مغز به رنگ قهوه‌ای بوده و به راحتی از پوسته خود جدا می‌شود و حالت سوزنی ندارد. به دلیل برخورداری از این ویژگی‌ها، می‌توان مغز این گردو را جزو محبوب‌ترین مغزها در انواع ارقام دانست.

جمع بندی نهایی فروش نهال گردوی گرمسیری:

چنانچه قصد خرید بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر، را دارید، می‌توانید از طریق نهالستان‌ معتبر آریا نهال خرید نهال گردوی گرمسیری خود را صورت دهید. آریا نهال این اطمینان را به شما می‌دهد تا بتوانید رقم مورد نظر خود را بدون نگرانی و با سلامت و ضمانت بازگشت کالا تهیه نمایید.

منابع مقاله گردو پکان گرمسیری:

  1. https://goldnahal.ir
  2. https://www.khabaronline.ir
  3. https://drnahal.ir
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

برچسب ها:

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
107

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین نهال گردو گرمسیری: {فروش نهال گردوی گرمسیری + گردو پکان}”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *