میزان کود اوره برای درخت گردو چقدر است؟ (خواص کود اوره برای گردو)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.10.14

مقدمه ای بر خواص و میزان کود اوره برای درخت گردو:

در ابتدای کاشت نهال گردو، اولین دغدغه ای که ذهن کشاورز و یا باغدار را به خود مشغول می‌کند، پربار کردن درختان گردو است. اینکه کیفیت باردهی نهایی به چه صورت می باشد، مستقیماً به فعالیت هایی که از زمان کاشت نهال تا زمان برداشت محصولات آن انجام می‌شود وابسته است.

کوددهی یکی از عملیاتی است که نقش موثری در تعیین کیفیت محصول و پربار کردن درخت دارد. برای مثال درختان گردو با کودهی اصولی، می توانند باردهی خود را دو برابر کنند. میزان کود اوره برای درخت گردو و خواص آن، موضوعی است که در این نوشتار به آن پرداخته ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

کود اوره

خواص کود اوره برای گردو چیست؟

پیش از این که تأثیر و میزان کود اوره برای درخت گردو، را بررسی کنیم، خوب است که به مشخصات این کود بپردازیم. کود اوره یکی از انواعی است که نه حاوی خاصیت قلیایی بوده و نه مشخصات کودهای اسیدی را دارد. دقیقاً به همین خاطر می باشد که در دسته بهترین کود ها به خصوص برای نهال‌هایی همچون نهال گردو، قرار می‌گیرد.

از دیگر خواص کود اوره برای گردو؛ می توان به حلالیت زیاد آن در آب اشاره کرد. این خاصیت باعث شده است تا کارخانه ‌های کود سازی، بتوانند این محصول را به انواع مختلف مثل اسپری، تبدیل کرده و برای درختانی همچون درخت گردو از آن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از اساسی ترین خواصی که کود اوره را به یکی از بهترین انواع آن دگرگون کرده است، غیر سمی بودن آن می باشد.

ترکیب اصلی و پایه کود اوره، مواد ارگانیک است و به همین علت همانند کودی محبوب و پرخاصیت برای نهال گردو در نظر گرفته شده است. این کود با فرمول شیمیایی (NH2COONH4) به بازار عرضه می‌شود و دائما باعث توجه باغداران و کشاورزان برای استفاده در انواع درخت میوه به خصوص درخت گردو بوده است.

تأثیر کود اوره برای گردو:

احتمال دارد تا به الان این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا کود اوره، یکی از مناسب‌ ترین و بهترین کود برگزیده شده برای درخت گردو می باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر نهال با توجه به ویژگی‌ هایی که دارد، طبیعت خاک و شرایط محیط کاشت آن، موادی مختلف می‌توانند در پربار و پرکیفیت کردن محصول آن تأثیرگذار باشند. در همین راستا، لازم به ذکر است که بگوییم برای نهال گردو، نیتروژن اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

اگر به فرمول شیمیایی کود اوره دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که در ترکیب آن، نیتروژن به کار رفته است. پس حتماً متوجه تأثیر کود اوره برای درخت گردو، شده اید. نیتروژن موجود در آن می‌تواند به رشد هر چه بیشتر و بالا رفتن کیفیت فراورده نهایی نهال گردو کمک کند. به این طریق که نیتروژن موجود در خاک را تا حد خیلی بالایی افزایش می‌دهد و این برای نهال گردو، ضروری و لازم است.

میزان کود اوره برای درخت گردو:

وقتی بحث خواص کود اوره برای درخت گردو به میان می‌آید، یکی از سؤالاتی که همیشه توسط باغداران و یا کشاورزان مطرح می‌شود، میزان کودی است که برای هر نهال باید استفاده شود چقدر است. میزان کود اوره برای درخت گردو نیز در همین راستا اهمیت پیدا کرده است. شاید پاسخ به این سوال کمی پیچیده باشد. دلیل آن هم این است که کود مصرفی و میزان آن، به شدت به نوع خاک و شرایط فیزیکی محلی که نهال در آن کاشته می‌شود وابسته است.

به همین دلیل شاید نتوان مقدار دقیقی را به عنوان میزان کود اوره برای درخت گردو بدون در نظر گرفتن شرایط کاشت نهال اعلام کرد. اما در هر صورت مواردی هستند که برای کاشت هر نوع نهال گردو در هر منطقه و هر خاکی، صدق می‌کنند که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

  1. نخستین سال های کاشت نهال گردو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
  2. به این معنا که مراقبت ‌هایی که در زمان‌ اولیه کاشت نهال انجام می‌شود، نقش کلیدی و مهمی در کیفیت محصول در سال های آینده خواهند داشت.
  3. خاک مناسب، قبل از کاشت نهال گردو، باید کاملاً آماده بوده و ویژگی های لازم برای پرورش درختان گردو را در خود داشته باشد.
  4. پس توصیه می شود با این اوصاف، خاک محل کاشت نهال های گردو به خوبی تقویت گردد اما به طوری که به ریشه های نهال آسیبی وارد نشود.

کود اوره، قبل از کاشت نهال:

پیشنهاد می‌شود که پیش از کاشت نهال، ابتدا گودال ‌هایی در خاک ایجاد کنید. در بسیاری از منابع آمده است که عمقی در حدود یک متر و عرضی تا 50 سانتی متر می ‌تواند ابعاد مناسبی برای گودال‌های مذکور باشد. میزان کود اوره برای درخت گردو را پیش از این از کارشناسان کشاورزی، با توجه به نوع و منطقه کاشت خود پرسیده و آن را در چاله‌ها اضافه نمایید.

قبل از کاشت روی چاله ‌ها را با لایه‌ هایی از خاک بپوشانید تا ریشه‌ها در تماس خیلی مستقیم با کود نباشند تا سلامت آن‌ها حفظ شود. تأثیر کود اوره برای گردو، در صورتی بیشتر است که در چاله‌هایی که در سایه انداز درخت هستند، ریخته و پخش شود. کود دهی خوب است در انتهای فصل زمستان و یا ابتدای بهار انجام شود تا این گونه نهال بتواند انرژی و مواد مغذی لازم برای رشد در فصول بعدی را از آن‌ها دریافت کند.

چرا کود اوره برای گردو بهترین انتخاب است؟

اما شاید هنوز هم این سوال باقی بماند که از میان انواع کودهای شیمیایی و حتی دامی که برای انواع نهال‌ها استفاده می‌شود، چرا همواره کود اوره مورد توجه و معروفیت بسیاری از باغداران و کشاورزان قرار گرفته است. در بالا به اهمیت کود اوره از لحاظ نیتروژنی که دارد اشاره کردیم و اما چرا نیتروژن؟

نه تنها درخت گردو بلکه تمامی نهال های مثمر ثمر، برای ادامه رشد و حیات به نیتروژن نیازمند هستند. کلروفیل، ترکیب شیمیایی در گیاه می باشد که خیلی از عملیات حیاتی مانند فتوسنتز، رشد شاخه‌ها و برگ‌ها و رسیدن مواد غذایی به اندام های مختلف گیاهی، به وسیله آن انجام شده و در طول گیاه گسترش می‌یابد. پس این ترکیب شیمیایی، اهمیت حیاتی برای هر گیاهی دارد.

پس اهمیت و تأثیر کود اوره برای گردو؛ با توجه به نیتروژنی که در آن موجود می باشد کاملاً مشخص و روشن است. نکته دیگر این که پروتئین سازی در نهال گردو که همچون دیگر نهال‌ ها از موارد پر اهمیت است، نیز توسط همین نیتروژن انجام خواهد شد. بنابرآن چه ذکر کردیم، ابتدا آزمایشاتی روی خاک کاشت نهال گردو انجام می‌گیرد و بعد از آن با توجه به سرانجام آن بررسی‌ها و با در نظر گرفتن شرایط خاک، مقدار کود اوره برای درختان گردو تعیین می‌شود.

جمع بندی مقاله خواص کود اوره برای گردو:

آنچه در این جا بدان پرداختیم، بررسی اهمیت و تأثیر کود اوره برای گردو، بود. این نکته را ذکر کردیم که این کود به دلیل این که حاوی نیتروژن است، از اهمیت زیادی برای نهال گردو برخوردار است. همان طور که در این نوشتار بیان کردیم، انتخاب مقدار کود اوره برای درختان گردو تا حد نسبتاً زیادی به شرایط خاک و بررسی منطقه کاشت بستگی خواهد داشت. بنابراین، بعد از مشاوره با کارشناسان در این زمینه، مقدار مصرفی کود را خریداری کرده و عملیات کوددهی را آغاز کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
68

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “میزان کود اوره برای درخت گردو چقدر است؟ (خواص کود اوره برای گردو)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *