معرفی نهال های گردوی نهالستان گردو آریا نهال:

پرورش و رشد درختان میوه، روش ‌های متفاوتی دارد. برخی افراد که به‌ قصد لذت بردن از طبیعت و کاشت درخت در باغ شخصی اقدام به خرید نهال گردو می ‌کنند. اغلب باغداران که قصد پرورش باغ ‌گردوی زیبا و پربار را دارند تمایل دارند که در زمان خود صرفه‌ جویی کرده و نهال درخت  گردوی مورد نظر را تهیه کنند.

یکی از درختان پر مخاطب در میان باغداران، درخت گردو است. نهال گردو نژاد و انواع گوناگونی دارد که هرکدام برای کشت و پرورش در منطقه‌ای خاص، رشد یافته‌ اند. در ادامه به معرفی انواع نهال گردو، خواهیم پرداخت، پس تا انتهای این نوشتار ما را یاری کنید تا در زمان مراجعه به نهالستان ها، نیاز خود را بشناسید.

نهالستان گردو آریا نهال

معرفی انواع نهال موجود در نهالستان گردو در آریا نهال:

درخت گردو در گروه نهال‌ های پر سود قرار دارد. برخی از نهال‌ های گردو در همان سال‌ های اولیه کاشت باردهی خود را شروع کرده و برخی دیگر پس از گذشت سه تا پنج سال، باغدار را به سودهی اولیه می رساند. در ادامه نهال ‌های متنوع و مختلف موجود در نهالستان گردوی مناطق مختلف کشور را به شما معرفی خواهیم کرد.

نهال گردو چندلر پیوندی (Chandler walnut seedlings):

نهال گردو چندلر پیوندی، نژادی مقاوم افت دما و سرما است. پس درصورتی‌که در مناطقی سرد زندگی می‌کنید، پیشنهاد ما به شما خرید نژاد چندلر از نهالستان گردو، منطقه خود است. این رقم از گردو به آسانی می‌تواند آب‌وهوای خشک را تاب آورد.

زیبایی درخت گردو چندلر زمانی مشخص می‌شود که میوه ‌های درخت با رشد خود به‌صورت آرام از پوست سبز جدا می‌شوند. این رقم از درخت به نسبت درختان گردو مشابه در بهار تقریبا 25 روز دیرتر شکوفه می‌زند. پس در صورتی ‌که منطقه زندگی شما دارای سرمای بهاره است، نژاد چندلر گزینه مناسبی برای کشت محسوب می شود.

این ‌گونه از نژاد درخت گردو به بازدهی بالا و کیفیت میوه بالا مشهور است. به نقل از نهالستان گردو آریا نهال، یکی دیگر از خصوصیات قابل توجه نژاد چندلر، ثمر دهی سریع آن می باشد. این رقم از گردو در از سال ابتدایی کاشت، باروری خود را آغاز می‌کند. علاوه بر آن باردهی در شاخه های جانبی صورت می گیرد که این موضوع به همراه دیر گل بودن آن ، می‌ تواند به حفظ محصولات کمک ویژه‌ای نماید.

به یاد داشته باشید که گردو چندلر از ارقام پیوندی محسوب می شود. این موضوع بدان معنا است که برای باردهی به گونه‌هایی با گل‌های نر نیاز خواهد داشت. بهتر است به ازای هر 20 اصله درخت از این نژاد، یک درخت با نژاد گرده‌افشان در میان آن‌ها قرار دهید.

نهال گردو

نهال گردو فرنور (Frenor walnut seedlings):

نژاد اولیه و اصلی نهال گردو فرنور، کشور فرانسه است. این‌گونه از نهال گردو بسیار محبوب بین صاحبان نهالستان گردو، و باغداران به شمار می‌رود. گردوهای نژاد فرنور کیفیت بالایی دارند و مغز آن ها به آسانی از پوست جدا می گردد. این نژاد به سرما مقاوم است و گل‌دهی آن‌ها در انتهای فروردین انجام می شود. پس برای محیط هایی که سرمای بهاره به درختان آسیب می‌رساند بسیار مناسب است.

نژاد فرنور در گروه پربازده ها قرار می گیرد؛ به صورتی که از هر گل حدود 3 تا 6 گردو به دست می‌آید. علاوه بر آن نهال فرنور جزو ارقام زود بارده به ‌حساب می‌آید؛ به صورتی که درخت در سال سوم یا چهارم کاشت میوه می‌دهد. فراموش نکنید که این نژاد نیز به گرده ‌افشان نیاز دارد، پس به ازای هر 10 درخت فرنور، 1 درخت گردو گرده‌افشان بکارید. ویژگی دیگری که این درخت دارد، وزن کم میوه‌ های آن و طعم بی‌نظیر آن‌ها است.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا نهال:

درخت گردو ژنوتیپ آریا نهال از نژادهای بسیار جدید و پربار در بین نهالستان های گردو محسوب می گردد. این نژاد از اولین سال به باردهی می رسد و مقاومت مناسبی در برابر سرما دارد. مناسب کاشت در مناطق معتدل است و قیمت بسیار مناسبی به نسبت ارقام پیوندی گردو دارد.

نژاد اصلی ژنوتیپ برتر متعلق به آذربایجان غربی می باشد و از نژاد های خود گردافشان باغات گردو محسوب می شود. با خرید این نهال گردو دیگر نیازمند خرید و کاشت نهال گردوی گردافشان نخواهید بود.

نهال گردو فرانکت (Franquette walnut seedlings):

نهال گردو فرانکت، اصالتی فرانسوی دارد. گردو های این درخت، مغزی سفید و مرغوبیت بالایی دارند. این نژاد از گردو در گروه درختان دیر بازده قرار دارد و ثمر دهی آن از سال 1 سال شروع می‌شود. در صورتی‌ که از این درخت گردو به ‌درستی مراقبت شود، عمر اقتصادی آن به 1 دهه نیز می‌رسد.

یکی از نکاتی که در زمان خرید نهال گردو از نهالستان گردو باید به آن توجه کنید این است که این درخت فرانکت تحمل سرمایی بالایی دارد، پس انتخاب خوبی برای کشت در مناطق سردسیر به ‌حساب می‌آید. به خاطر داشته باشید که برای حفظ این درخت از سرمای بهاره، باید از جوانه زدن زودتر از موعد درخت جلوگیری کنید. این‌گونه از نژاد گردو، ایستادگی بالایی در مقابل نور مستقیم خورشید دارد و برگ‌های آن با نور آفتاب دچار سوزش نخواهند شد.

نهال گردو پدرو (Pedro walnut seedlings):

نهال گردوی پدرو در میان باغداران مناطق سردسیر ایران، بسیار محبوب است. پدرو توان تحمل سرمای بالایی دارد و نیاز سرمایی آن حدود سیصد تا هزار و پانصد ساعت است. از دیگر مزیت های کاشت نهال پدرو، خلق کردن گل های نر است.

درختانی که گل‌های نر را رشد می‌دهند می‌توانند به ‌عنوان عامل گرده زا دیگران درختان نقشی مؤثر داشته باشند. در زمان خرید نهال گردو پدرو باید به خاطر داشته باشید که این‌ گونه در مقابل گرمای تابستان بسیار آسیب‌پذیر است؛ پس برای مناطقی مناسب خواهد بود که تابستان‌ هایی خنک دارند.

درخت گردو پدرو به نسبت نژادهای دیگر گردو، قد و قامت کوتاه‌تری دارد و به همین دلیل برای کاشت اشباع، مناسب به شمار می‌رود. میوه‌های این درخت درشت بوده و پوستی کاغذی دارند.

پس در زمان مراجعه به نهالستان گردو، یکی از درختانی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، نهال پدرو است. لازم به ذکر است مغز گردوی حاصل از درخت پدرو، طعم خوبی دارند، پس هم برای استفاده به ‌عنوان آجیل و هم استفاده برای شیرینی‌پزی، مناسب خواهند بود.

نهال گردو لارا (Lara walnut seedlings):

اصالت این نژاد از گردو به کشور آمریکا برمی ‌گردد. اگر در مناطق گرم و معتدل به باغداری می ‌پردازید، این نژاد برای شما مناسب است. نژاد گردو لارا از نژادهای زود گل ده و تحمل  ‌بالایی در  گرمای تابستانی دارد. گردو لارا از نژادهایی است که رشد بالایی دارد و برای ثمر دهی به درخت دیگری برای گرده‌افشانی نیازمند نیست.

درخت گردو لارا را می ‌توانید از نهالستان گردو آریا نهال خریداری کنید. این نژاد از گروه درختان پربازده قرار می ‌گیرد. کیفیت میوه این درخت بالا است؛ به همین دلیل میوه‌های آن را اغلب صادر می‌کنند و یا به‌عنوان آجیل به فروش می‌رسانند. به خاطر داشته باشید این درختان در گروه نیمه بلند قرار می‌گیرند که رشد عرضی خوبی نیز دارند، پس در زمان کاشت، فاصله صحیح را برای رشد درخت در نظر بگیرید.

نهال گردو روند مولتی ناس یا روند (RDM walnut seedlings):

نهال درخت گردو روند با نژادی ایتالیایی، بسیار موردنیاز باغدارانی است که در باغ خود نژادهای پیوندی زیادی کاشته‌اند. همان گونه که می‌دانید نژادهای پیوندی گردو برای باردهی، نیاز به درختانی با گل‌های نر برای گرده‌افشانی خواهند داشت. نژاد روند یکی ارقام تولید بالای گل‌ های نر است. این نژاد ثمر دهی بالایی ندارد، اما در صورتی که می‌خواهید ارقام دیگر گردو را گرده ‌افشانی کنید، این نژاد بهترین گزینه است.

علاوه بر آن این نژاد در گروه درختانی مقاوم است که سن برخی از آن‌ها به 100 سال نیز می‌رسد. البته این نژاد برای انتخاب به ‌صورت انحصاری، مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود؛ چراکه باردهی آن‌چنانی ندارد.

نهال گردو وینا (Vina walnut seedlings):

گردو وینا یکی از ارقام درختان پربار با میوه ‌هایی باکیفیت است. نهال ‌های این نژاد با مکان های گرم و خشک، سازش خوبی دارند. اصالت این نژاد به کشور آمریکا بازمی‌گردد که این روزها به‌وفور در کشور کشت می‌شود. برای خرید این نژاد به نهالستان گردو، منطقه خود مراجعه کنید. این نهال‌ها از گونه ‌های پیوندی به ‌حساب می ‌آیند و میوه‌ هایی با سایز متوسط و کروی شکل (گرد) تولید می‌کنند.

نهال گردو هارتلی (Hartly walnut seedlings):

اصالت اصلی این نژاد درخت گردو ایران است، اما از آنجایی که اولین بار بذر آن در نپال مورد ارزیابی و به ثبت رسیده است، مبدأ آن را نپال معرفی کرده‌اند. میوه ‌های درخت هارتلی بسیار لذیذ و شیرین هستند. به یاد داشته باشید که مقاومت سرمایی این ‌گونه درخت، بسیار پایین است.

پس اگر قصد دارید این‌ گونه را در باغ خود بکارید حتماً قبل از کاشت از نهالستان گردو، منطقه خود مشورت بگیرید. نهال این نژاد از گردو به آفات حساس بوده؛ پس در زمان کاشت باید مراقبت های لازم برای سالم ماندن از دست آفات را به‌درستی انجام دهید.

نهال گردو اسرائیلی یا گردو خوشه ای:

این درخت گردو درواقع مانند اسمش نژاد اسرائیلی دارد و یکی از ارقام محبوب گردو در ایران به‌حساب می‌آید. نهال گردو اسرائیلی در هر خوشه خود بین 3 تا 24 گردو تولید می‌کند. مزیت‌های بالای این نهال، آن را به یکی از محبوب‌ترین ارقام گردو در میان صاحبان نهالستان گردو، بدل کرده است. از ویژگی ‌های متمایز گردو اسرائیلی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوست‌ کاغذی میوه
 • زودبازده بودن
 • چرب بودن مغز گردو اسرائیلی
 • پایه کوتاه بودن
 • مقاومت بالای سرمایی
 • مغز پر میوه
 • باردهی جانبی
 • دیرگل بودن
 • و…

به دلیل موارد گفته شده اگر تصمیم دارید نهالی با عمر اقتصادی بالا با ویژگی‌ های اقتصادی مناسب تهیه کنید، نژاد اسرائیلی انتخاب خوبی به شمار می‌رود.

دیگر نهال های گردویی همچون:

نهال گردو تویسرکان

نهال گردو دماوند

نهال گردو پکان

و.. سایر ارقام گردو که در نهالستان گردو آریا نهال قابل مشاهده و خرید می باشد. کافیست تنها به منوی وب سایت مراجعه نمایید.

جمع بندی مقاله نهالستان گردو:

انتخاب نهال مناسب با توجه به منطقه آب و هوایی، شرایط نگهداری و هدف اقتصادی، به باغداران کمک می‌ کند که گزینه مناسبی را برگزینند. نهال درخت گردو، گونه های متمایزی دارند که هرکدام از آن‌ها مشخصه‌ها و ویژگی‌های گوناگونی دارند. در این مقاله به معرفی انواع نهال گردو، که می‌ توانید آن‌ها را از نهالستان ها تهیه کنید پرداختیم. در صورتی‌ که در منطقه شما گونه‌ای خاص از گردو بهترین ثمر دهی را دارد، حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع مقاله نهالستان گردو:

 1. https://www.thespruce.com/walnut-tree-species-3269725
 2. https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/british-trees/a-z-of-british-trees/walnut/