نکات طلایی کاشت و خریداری نهال گردو

نهال گردو؛ برای رشد و باردهی مناسب و تبدیل شدن به درختی تنومند از روز نخست باید در بهترین شرایط پرورش را تجربه نماید. اگر شرایط مساعد را برای کاشت درخت گردو را در نظر بگیرید، این درخت می‌تواند پس از بلوغ با ثمردهی عالی خود، سالیان سال پاسخی در خور دسترنج شما بدهد، البته به شرط آن که بدانید چه نهال گردویی را باید در زمین خود بکارید.

با ما همراه باشید تا هر آنچه از نکات کاشت نهال گردو لازم است بدانید را با شما در میان بگذاریم و بهترین تجربه خرید نهال گردو را با شما به اشتراک بگذاریم.

انواع روش‌های کاشت نهال گردو

مغز گردو، میوه ‌ای بومی فلات ایران است که برای هزاران سال در این منطقه مورد کشت قرار می‌گرفته و بنا به تحقیقات به عمل آمده، از همین فلات به دیگر نکات جهان نیز صادر شده است. درخت گردو، درختی با طول عمر اقتصادی بالا و عملکردی عالی است که در صورت فراهم آوردن شرایط رشد، می‌تواند محصول فراوان و ارزنده‌ای به شما ارائه کند.

خوشبختانه شرایط اقلیمی ایران این اجازه را به باغداران می‌دهد که با خیالی آسوده نسبت به تاسیس باغ گردو اقدام نمایند؛ به طوری که در حال حاضر ایران رتبه دوم جهان از نظر مساحت تحت کشت درخت گردو است و وارد شدن ارقام گوناگون گردو متناسب با انواع اقلیم‌های آب و هوایی ایران نیز به گسترش این سیطره کمک می‌کند.

انواع روش‌های پرورش درخت گردو را می‌توان به دو دسته کلی:

  1. کاشت گردو بذری
  2. و کاشت گردو پیوندی تقسیم کرد که هر یک از این دسته‌بندی‌ها خود ممکن است شامل انواع روش‌ها باشند.

البته در هر دو نوع بذری و پیوندی باید شرایط لازم برای رشد نهال را فراهم کرد تا خدای ناکرده زحمات شما به هدر نرود. یک روش بهتر و مطمئن‌تر برای کاشت درخت گردو، خرید نهال گردو از نهالستان‌های معتبر است.

مزایای خریداری نهال های گردو چیست؟

امروزه اگر شما قصد احداث یک باغ گردو را داشته باشد، برای این سرمایه گذاری مطمئن و سودآور نیاز به صرف زمان فراوان و تحقیق در مورد نهال ‌های متعدد نخواهید بود. شما می‌توانید به سادگی درباره اقلیم آب و هوایی خود تحقیق کرده و رقم مناسب زمین خود را بیابید. سپس از نهالستان‌های معتبر همچون آریا نهال، انواع نهال گردو بذری-پایه‌ای یا پیوندی از همان رقم را به تعداد دلخواه سفارش دهید.

در امر احداث باغ گردو ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: خرید نهال گردو مثل دلار سود دارد، اما این خریدن نهال های گردو می تواند با خرید نهال های گردو پیوندی تحقق یابد زیرا با نهال های گردو پیوندی شما شاهدِ ثبات باردهی، مقاومت مناسب نهال در برابر آفات و باردهی بی نظیر آن خواهید بود.

اگر بخواهید گردو را به صورت بذری پایه‌ای خریداری یا پرورش دهید، باید آزمون و خطای بسیاری انجام دهید و اگر بخواهید به صورت پیوندی آن خود پیوند بزنید، باید حداقل دو سال پس از پرورش بذر نیز صبر کنید. بنابراین خرید نهال گردوی اصلاح شده یا همان پیوندی، عاقلانه‌ترین کار به نظر می‌آید.

‌شرایط اقلیمی کاشت نهال گردو چیست؟

از دیگر نکات مهم کاشت نهال گردو می توان به انتقال نهال گردو به خاک اشاره کرد که مستلزم رعایت شرایط آب و هوایی خاصی است که به ریشه دواندن نهال شما کمک خواهد کرد. اگر بتوانید این شرایط را (به‌خصوص در ماه اول پس از کاشت) رعایت کنید، دیگر قادر خواهید بود برای بیش از 50 سال از باردهی مناسب درختان باغ خود اطمینان حاصل نمایید.

وقتی که نهال گردو، به دل خاک منتقل می‌شود، در بازه‌ای 14 الی 20 روزه نیاز به مراقبت آب و هوایی ویژه دارد. در این بازه زمانی شما باید به صورت پیوسته خاک نهال خود را مرطوب نگاه دارید و همچنین مراقب باشید که گرمای زیاد و سرمای طاقت‌فرسا، به گیاه شما آسیب وارد نکند. به همین دلیل بسیاری از باغ داران، کاشت نهال گردو را به فصلی موکول می‌کنند که از اعتدال آب و هوایی طی دو هفته آتی، اطمینان داشته باشند.

در مناطق کوهپایه‌ای ایران، کاشت نهال گردو در ابتدای ماه مهرماه و تا فروردین ماه ادامه خواهد داشت و در مناطق معتدل و سردسیر این را می‌توان در دو نوبت ابتدای آبان ماه و نهایتا تا انتهای فروردین ماه انجام داد و در مناطق گرمسیری، در اسفند ماه، یکی از بهترین زمان‌ها برای کاشت نهال گردو است.

خرید انواع نهال گردو از بزرگ‌ترین نهالستان خاورمیانه

اگر در فکر یک سرمایه گذاری پر سود و ماندگار در زمین خود هستید، احداث باغ درخت گردو را به شما توصیه می‌کنیم و اگر در فکر ایجاد یک باغ گردو هستید، بهترین کار خرید نهال گردو، از یک نهالستان معتبر است. در حال حاضر بزرگ‌ترین و بهترین نهالستان در ایران و خاورمیانه که در آن می‌توان از هر نوع میوه، انواع ارقام آن را یافت و بهترین نهال‌های مرغوب را از آن خریداری نمود، نهالستان بزرگ «آریا نهال» است.

شما می‌توانید انواع نهال‌ گردو بذری-پایه‌ای و انواع نهال گردو پیوندی را در ارقام متنوع و تعداد گوناگون، از سایت نهالستان آریا نهال سفارش دهید. بدون شک داشتن اطمینان از رقم گردو و سلامت نهال خریداری شده، برای شما مهمترین رکن به شمار می‌آید و این همان چیزی است که اریا نهال در کنار قیمت مناسب نهال‌ها، به شما ارائه خواهد کرد. برای مشاهده محصولات، دریافت مشاوره رایگان درباره انتخاب نوع و خرید نهال، همین حالا می‌توانید با شماره تماس کارشناسان اریا نهال ارتباط بر قرار نمایید.