خرید نهال گردو در یاسوج: معرفی 6 گردوی مناسب کهگیلویه و بویراحمد

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.01

آشنایی با بهترین نهال گردو در یاسوج (کهگیلویه و بویراحمد):

استان کهگیلویه و بویراحمد از استان های زیبا و کوچک جنوب غربی ایران است. این استان دارای مساحت 16 هزار کیلومتر مربع است و در امتداد کوه های زیبا و مرتفع زاگرس قرار دارد که بخشی از زمین های قابل کشت این ارتفاعات به پرورش بهترین نهال گردو در یاسوج اختصاص یافته است.

قرار گیری در نزدیکی کوه های زاگرس و دامنه رشته کوه های آن، سبب ارتفاع زیاد این استان از سطح دریا شده است که بیش از 1600 متر است. این استان به مرکزیت شهر سنندج دارای مناطق بکر و دیدنی است که هرساله پذیرای مسافران گردشگران سراسر کشور و جهان است.

این مطلب با هدف آشنایی کشاورزان و باغداران عزیز با این استان و موقعیت های سرمایه گذاری و همچنین معرفی پوشش گیاهی و به ویژه بهترین درختان گردویی که می توان در این استان کشت کرد، گرد آوری شده است.

بهترین درخت گردو در یاسوج (کهگیلویه و بویراحمد):

از آنجایی که استان کهگیلویه و بویراحمد جزء استان های سردسیر و با ارتفاع زیاد محسوب می شود، درختان گردوی زیادی را می توان در این استان کشت کرد. این استان یکی از بهترین مناطق برای کشت بهترین نهال گردو در یاسوج است.

بهترین درختانی که می توانند در این استان به عمل رشد و تولید محصول داشته باشند عبارتنداز:

 1. درخت گردو فرنور،
 2. درخت گردو چندلر،
 3. درخت گردو خوشه ای،
 4. درخت گردو کانادایی،
 5. درخت گردو توسرخ
 6. و درخت گردو ژنوتیپ است.

درخت گردو فرنور؛ یکی از بهترین نهال گردو در یاسوج است که بیشترین مقاومت در برابر سرما و آفات بین درختان گردو را دارد. این درخت گردو بیش از 80 سال عمر اقتصادی دارد و می تواند در این مدت بیشترین سود را برای کشاورزان به همراه داشته باشد. باردهی هر درخت بالغ فرنور 70 کیلو گرم می باشد و از ارقام تجاری باغات گردو محسوب می شود. از دومین سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز می کند.

نهال گردو چندلر؛ محبوب ترین و بهترین درخت گردو از بین ارقام گردو است. این درخت گردو جزء قدیمی ترین درختان به حساب می آید و اولین بار در دانشگاه کالیفرنیا آمریکا به ثبت رسیده است.

عمر اقتصادی این درخت گردو 80 سال است و از سال سوم به بعد باردهی اقتصادی آن آغاز می شود. نهال چندلر نیاز به رسیدگی زیادی ندارد و بسیار در برابر سرما و بیماری ها مقاوم است. باردهی بسیار بالایی همچون فرنور دارد و از دومین سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز میکند.

نهال گردو خوشه ای؛ جزء درختان مرتفع گردو به شمار می رود. این درخت گردو توانایی رشد تا ارتفاع 18 متر را هم دارا می باشد. در سنین بلوغ می تواند در هر هکتار 6  تن گردو تولید کند. رشد و بارهی خوشه ای شکل این درخت گردو، سبب قرار دادن این نام شده است. درخت گردو خوشه ایی بهتر است در خاکی نرم و با اسیدیته پایین کشت شود. ریشه این درخت گردو می تواند تا عمق زیادی از خاک نفوذ کند. بهتر است بدانید این درخت گردو نیاز مراقبت های دوره ای و هرس سالیانه است.

نهال گردو کانادایی؛ یکی از بهترین نهال گردو در یاسوج برای کشت و سرمایه گذاری محسوب می شود. این درخت گردو که زادگاه آن کشور کانادا می باشد، در برابر سرمای زیاد حتی تا -20 درجه می تواند مقاومت داشته باشد. باردهی متوسطی دارد و مغز گردوی آن کاغذی می باشد.پایه بذری بوده و از ارقام گردوی قدیمی مورد کشت در ایران محسوب می شود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا نهال؛ یکی از نژاد های درخت گردو و مناسب برای آب وهوای این استان است. این درخت تولید زیادی دارد و می تواند بیش از 80 سال هر ساله تا 6 تن محصول در هر هکتار تولید کند. پایه بذری بوده و یکی از خاص ترین ویژگی های آن، خودگردافشان بودن آن می باشد که گل های نر و ماده هر دو بر روی یک درخت می باشد. باردهی بسیار بالایی دارد و از ارقام تجاری باغات گردو محسوب می گردد.

نهال گردو توسرخ؛ جزء درختانی گردویی است که در دسته درختان گردو لوکس و گران قیمت قرار دارد. این درخت گردو مغزگردویی با رنگ قرمز دارد و در اروپا و امریکا شمالی طرفداران بسیاری دارد. عمر اقتصادی این درخت گردو برخلاف سایر درختان گردو، کوتاه است و حداکثر تا 60 سال عمر می کند. اما در این مدت و با رسیدگی های منظم می تواند 2 برابر سایر درختان گردو سودهی داشته باشد.

مشاهده بهترین نهال گردو در زاهدان

آب و هوا و اقلیم استان تا چه حد مطلوب پرورش بهترین نهال گردو در یاسوج می باشد:

آب وهوا در استان کهگیلویه و بویراحمد سرد است و اقلیم ان سرد و کوهستانی است. در فصول تابستان و بهار اما این استان دارای هوای بسیار معتدل و دلپذیری می باشد. این استان همچنین دارای 40 قله ی 4 هزار متر است.

میزان بارش برف و باران در این استان زیاد است. حتی در فواصل تابستان نیز می توان از فاصله بسیار دور، سفیدی کوه های پوشیده از برف را مشاهده کرد که یخچال های طبیعی مناسبی می باشند.

همین دلایل باعث تامین آب و آبرفتی شدن خاک این مناطق شده است و ان را تبدیل به منطقه ای مناسب برای کشت و زرع تبدیل کرده است. این استان در گرم ترین روز های سال تا -25 درجه و در سردترین دما تا -30 درجه را به ثبت رسانده است.

مشاهده بهترین نهال گردو در کرمانشاه

وضعیت ذخایر آبی استان تا چه مقدار مناسب پرورش بهترین نهال گردو در یاسوج می باشد:

این استان دارای رودخانه های دائمی و فصلی بسیاری است که از جمله مهمترین آن های می توان به رودخانه مهریان، بشار، زهره ، نازمکان، چرام و مارون اشاره کرد. همچنین این استان دارای آبشارهای زیبایی نیز می باشد.

احداث سد های فراوان و آب بند های خاکی سبب تامین آب کشاورزی و خوراکی است استان شده است. از جمله مهمترین سد های این استان می توان به سد کوثر، سد شاه قاسم و شد مختار اشاره کرد. این استان همچنین دارای چشمه های بسیاری نیز می باشد.

چه درختانی در استان کهگیلویه و بویراحمد کشت می شوند:

وجود مراتع زیاد و خاک حاصلخیز در این استان به همراه بارش زیاد، سبب به وجود آمدن پوشش گیاهی زیادی در این استان شده است. اگر بخواهیم درختان و گیاهان خودرو را نادیده بگیریم، درختان نهال میوه زیادی در این استان کشت و پرورش می یابند.

 • درخت گردو
 • درخت شلیل،
 • درخت گلابی،
 • درخت گیلاس،
 • درختان هلو،
 • درخت انجیر،
 • درخت آلبالو،
 • درخت بادام
 • و درخت سیب از جمله درختانی است که می توان آنها را در این استان کشت کرد.

جمع بندی نهایی در رابطه با خرید نهال گردو در یاسوج:

در این مطلب به طور کامل با ویژگی ها و شرایط جغرافیایی، آب و هوایی و اقلیمی استان کهگیلویه و بویراحمد آشنا شدیم و به برسی بهترین نهال گردو در یاسوج و کهگیلویه و بویراحمد پرداخته شد.

این استان دلیل سرمای زیاد و ارتفاع زیاد آن، نمی تواند پذیرای هر نوع پوشش گیاهی منحصر به فرد باشد. به همین دلیل پوشش گیاهی در این استان محدود به درختان دوستدار سرما است که درخت گردو جزء مهمی از آن به شمار می رود. همچنین شما عزیزان می توانید در هر نقطه از استان زیبای کهگیلویه و بویراحمد که قرار دارید تنها با یک تماس با نهالستان آریا نهال، نسبت به خرید ایترنتی نهال گردو در یاسوج اقدام نمایید. آریا نهال از معتبرترین نهالستان های آذربایجان غربی می باشد که تمامی ارسال های خود را ظرف 48 تا 72 ساعت با ضمانت واقعی بازگشت کالا و گواهی قرنطینه جهاد کشاورزی ارسال می نماید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

برچسب ها:

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
6

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1401.12.15 حمید طاهرنسب

  سلام قصد خرید نهال گردو دارم

  • 1401.12.27 ariyanahal.ir

   سلام وقت بخیر. در خدمتتون هستیم