درخت گردو چند روز یکبار آب میخواهد؟

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1402.05.05

میزان آبیاری درخت گردو چقدر است؟ این درخت زیبا  از جمله محبوب ترین گونه های درختان میوه ای است که در باغ ها و باغچه ها کاشته می شود. برگ های سبز تیره و میوه های خوشمزه و مغذی، توجه هر باغبانی را به خود جلب می کند. برای داشتن یک درخت گردو پربار و سالم، توجه به نیازهای آبیاری آن امری بسیار حیاتی است. گرچه این درخت توانایی زندگی در شرایط خشکی را دارد، اما آبیاری منظم و مناسب آن به تولید محصول با کیفیت و افزایش سودآوری کمک می کند.

ما در این مقاله به سوال درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؛ پاسخ داده و به بررسی و توضیح الگوهای آبیاری مناسب برای درخت گردو می پردازیم. همچنین، سعی داریم به شما نکات کاربردی و مهمی ارائه دهیم تا بتوانید از درختان گردوی خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کرده و از محصولات با کیفیت و بارور آن ها بهره برداری کنید. با ما همراه شوید و از این اطلاعات مفید بهره مند شوید.

ابیاری درخت گردو چند روز یکبار است؟

با توجه به اینکه محیط زیست و شرایط محل کاشت درخت گردو ممکن است در مناطق و شرایط مختلف متفاوت باشد، از این رو، تعیین دقیق فاصله زمانی برای آبیاری این درختان، امکانپذیر نیست. اما به طور کلی، میزان آبیاری درخت گردو بستگی به عوامل زیر دارد:

 1. میزان بارش ها
 2. سن درخت
 3. شرایط آب  های زیرزمینی یا سطحی
 4. نوع خاک و زهکشی
 5. میزان رطوبت هوا

به طور معمول، در سال های اول پس از کاشت و در زمان های خشک، می توان درخت گردو را هفته ای یک بار آبیاری کرد. اما این فرمول کلی  است و بهتر است شرایط خاص منطقه و درختان را مد نظر داشته باشید و بر اساس نیاز و رطوبت خاک آبیاری را تنظیم کنید.

میزان ابیاری درخت گردو چقدر است؟

میزان ابیاری درخت گردو چقدر است؟

شما می توانید جهت مشاهده لیست جدیدترین قیمت خرید نهال گردو به منوی سایت مراجعه نمایید.

تاثیر سن بر میزان آبیاری درخت گردو

درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؛ ولی به طور کلی این درختان نیازهای آبی ثابتی ندارند و با پیشرفت سن و رشد درخت، نیاز آن ها به آب نیز تغییر می کند. در ادامه به برخی از عواملی که منجر به تغییر نیاز آبی درخت گردو به دلیل رشد سنی می شود، اشاره می کنیم:

۱. رشد و توسعه ریشه ها: هر چقدر درخت گردو بزرگتر می شود، سیستم ریشه های آن نیز بیشتر و پیچیده تر می شود. این مساله باعث می شود درخت بهتر بتواند آب را از اعماق خاک جذب کند و نیاز آبی آن کاهش یابد.

۲. سطح برگ ها:  با افزایش سن درخت گردو، تعداد و اندازه برگ ها نیز افزایش می یابد. افزایش مساحت سطح برگ ها، نیاز به آب بیشتر برای انجام فرایند تبادل گاز و فتوسنتز درخت ایجاد می کند.

۳. تنش های محیطی: درخت گردو با افزایش سن، نسبت به شرایط محیطی مختلف سازگارتر می شود. اما همزمان، ممکن است تنش های محیطی مثل خشکی یا گرما نیز تاثیر بیشتری بر آن ها بگذارند و نیاز آبی را افزایش دهند.

۴. محصول دهی: درخت گردو با افزایش سن، میوه دهی بهتری دارد و ممکن است در برخی فصول، نیاز آبی به علت نیاز های محصول دهی، افزایش پیدا کند.

تاثیر سن بر میزان آبیاری درخت گردو

تاثیر سن بر میزان آبیاری درخت گردو

در فصل ها و شرایط آب و هوایی مختلف، درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؟

تاثیر فصل ها و شرایط آب و هوایی بر میزان آبیاری درختان گردو بسیار مهم است و باید به عنوان یک عامل اساسی در مدیریت آبیاری این درخت مورد توجه قرار گیرد. در زیر به بررسی تاثیر فصول و شرایط آب و هوایی مختلف، بر میزان آبیاری نهال گردو می پردازیم:

 • فصل های سال: در فصل های مختلف سال، نیاز آبی درخت گردو تغییر می کند. به طور کلی، در فصل های گرم به دلیل تبخیر بیشتر، نیاز به آبیاری بیشتر است. اما در فصل‌های خنک پاییز و زمستان، به دلیل کاهش تبخیر و خنک شدن هوا، نیاز آبی درخت گردو کاهش می‌یابد.
 • دما و رطوبت هوادر روزهای گرم و خشک، نیاز آبی درخت گردو افزایش می یابد و در این شرایط بهتر است آبیاری متناسب با نیاز روزانه درخت صورت بگیرد. در عوض، در روزهای خنک و مرطوب، نیاز آبی کاهش می یابد و میزان آبیاری درخت گردو کمتر است.
 • بارش ها و تغییرات آب وهوایی: اگر درخت گردو در دوره های بارندگی مناسب به مقدار کافی آب دریافت کند، ممکن است نیاز به آبیاری اضافی نداشته باشد.
 • نوع خاک و زهکشی: خاک های ماسه ای و نیمه ماسه ای نسبت به خاک های لومی و رسی، نیاز به آبیاری کمتری دارند. همچنین، وجود زهکشی مناسب که از انباشت آب در خاک جلوگیری کند، می تواند تأثیر بسزایی بر میزان آبیاری داشته باشد.
آبیاری درخت گردو

آبیاری درخت گردو

تأثیر نوع خاک بر میزان آبیاری درخت گردو

در پاسخ به پرسش درخت گردو جند روز یکبار آب می خواهد؛ باید بگوییم که میزان آبیاری با توجه به نوع خاکی که درخت در آن کشت شده متفاوت است! در ادامه، تأثیر نوع خاک بر میزان آبیاری این درختان را توضیح می دهیم:

۱. نفوذپذیری خاک: خاک های رسی و لومی با نفوذپذیری کمتر، نیاز به آبیاری منظم تر دارند. خاک های ماسه ای و شنی با نفوذپذیری بالاتر، ممکن است نیاز به آبیاری کمتری داشته باشند.

۲. نگه داری آب: خاک هایی با قابلیت نگه داری آب بیشتر، به عنوان منبع ذخیره سازی آب برای درخت گردو عمل می کنند. کمتر بودن ظرفیت نگه داری آب در خاک، میزان آبیاری را افزایش می دهد.

۳. تهویه هوا: استفاده از خاک هایی با تهویه مناسب، به رشد سالم درخت کمک می کنند. این خاک ها به درخت اجازه می دهند تا اکسیژن لازم را بگیرد و منجر به رشد بهتر و بهبود توانایی دریافت آب می شود.

انواع روش های آبیاری درخت گردو

روش های آبیاری درخت گردو

انواع روش های آبیاری درخت گردو

۱. آبیاری قطره ای (Drip Irrigation): در این روش، معمولاً به درخت گردو ۲۰-۳۰ لیتر آب در هر ساعت آبیاری (بسته به اندازه درخت و شرایط آب و هوایی) اختصاص داده می‌شود.

۲. آبیاری مستقیم (Flood Irrigation): میزان آبیاری در این روش معمولاً ۳۰-۵۰ لیتر آب در هر متر مربع زمین آبیاری شده است.

۳. آبیاری مکثی (Sprinkler Irrigation) : میزان آبیاری در این روش معمولاً ۱۰-۲۰ لیتر آب در هر متر مربع زمین آبیاری شده می باشد.

۴. آبیاری زیرسطحی (Subsurface Irrigation) : بسته به اندازه درخت و شرایط خاک، میزان آبیاری درخت گردو در این روش، معمولاً ۲۰-۳۰ لیتر آب در هر ساعت آبیاری می باشد.

۵. آبیاری ترکیبی (Combination Irrigation) : در این روش نیز میزان آبیاری بستگی به ترکیب استفاده شده دارد.

هر درخت گردو چند لیتر آب نیاز دارد؟

هر درخت گردو چقدر آب نیاز دارد؟

هر درخت گردو چند لیتر آب نیاز دارد؟

اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخ دقیق برای این هستید که درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؛ باید بگوییم که پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. میزان آب مورد نیاز هر درخت گردو به عوامل مختلفی مانند اندازه درخت، شرایط آب و هوایی، نوع خاک، سن درخت و نیازهای محصول دهی بستگی دارد. به طور کلی، با گذشت زمان، نیاز آبی درخت گردو افزایش می یابد. اما میانگین میزان آبیاری درخت گردو در برخی مناطق و شرایط معمولاً به صورت زیر است:

 • در دوره رشد اولیه (1-3 سال اول از کاشت): حدود ۱۰-۳۰ لیتر آب در هر هفته
 • در دوره رشد میانی (3-6 سال بعد از کاشت): حدود ۲۰-۴۰ لیتر آب در هر هفته
 • در دوره رشد پایانی (بعد از ۶ سال از کاشت): حدود ۴۰-۶۰ لیتر آب در هر هفته
 • در دوره محصول دهی (بعد از ۸ سال از کاشت): حدود ۶۰-۱۰۰ لیتر آب در هر هفته

لطفاً توجه داشته باشید که میزان آبیاری با توجه به شرایط محلی و نیازهای درخت گردو متغیر می باشد.

کلام پایانی درباره اینکه درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؟

در این مقاله سعی کردیم به سوال “میزان آبیاری درخت گردو چقدر است؟” پاسخ دهیم تا به شما در درک نیازهای آبیاری این درخت کمک کنیم. نیاز آبیاری درخت گردو بستگی به عوامل مختلفی مانند اندازه درخت، شرایط آب و هوایی، نوع خاک، سن درخت و نیازهای محصول دهی دارد.

در این مقاله به بررسی تأثیر عوامل مختلف بر میزان آبیاری درختان گردو پرداختیم. امیدواریم شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات، از درختان گردوی خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کرده و از محصولات با کیفیت آن ها بهره مند گردید. به نظر شما درخت گردو چند روز یکبار آب می خواهد؟ آیا عوامل دیگری را می شناسید که بر میزان آبیاری این درختان تاثیرگذار باشند؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
618

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.08.05 بهنام خجسته

  باسلام گردوی رقم پکان میخوام برای منطقه گرم وخشک(داراب فارس)تعدادمحدودارسال میکنید؟

  • 1402.08.09 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   به تعداد پنج عدد امکان پذیر می باشد.

 • 1402.06.04 سیداحمد رفیعی

  سلام ممنونم از مقاله بسار ارزشمند و عالی .
  در منطقه نیمه خشک هم می شود از این نهال کاشت
  استان مرکزی اراک ۳۵ کیلو متری شما شرق اراک . روستای انجدان
  ۰۹۱۸۹…۲۸۰۳

 • 1402.05.27 محمد نجفی راغب

  درود بر شما در برسی سایت های مختلف میزان اب برای هر در خت گردو متفاوت است
  بعضی برای هر هکتار )100(درخت 7تا 10 هزار متر مکعب نوشته اند یعنی هردرخت بین 70تا100 متر مکعب تیاز سالی
  در جایی نوشته شده بازای 30 سانت قطر رورانه 4 لیتر نیاز سال 1400 لیتر )برای 6 ماه
  شما نوشته اید درخت 8 سال به بالاهرهفته 100 لیتر نیاز سال 2500 لیتر برای 6ماه
  لطفا چه رقمی صحیح تر است

  • 1402.08.09 admin-ariyanahal

   سلام وقت شما بخیر
   بسته به نوع خاک، سن نهال و منطقه کشت شرایط آبیاری متفاوت است. اگر احتیاج به مشاوره تخصصی دارید، می توانید با کارشناسان آریا نهال از طریق شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید.

 • 1402.05.25 Shirszi

  ما در منطقه هشتگرد هستیم ، حدود ۱۰ درخت گردو داریم و مشکل اینجاست که گردو های ما مغزش سیاه رنگ می شود .

  • 1402.05.29 محمد رضا ۰۹۱۲۵۷۹۶۱۸۶

   سلام
   سیاه شدن مغز گردو ایراد محسوب نمیشه ولی دلایل زیادی داره که البته نشان از چرب بودن مغز داره
   ۱ . شیره دار ( مرغوب) بودن خاک
   ۲ . آبیاری زیاد یا بی موقع
   ۳ . نژاد
   ۴ . کود زیاد
   ۵ . بندرت فقر آهن خاک

   • 1402.07.23 admin-ariyanahal

    درود بر شما
    از اینکه تجربیات خود را در اختیار کاربران قرار می دهید سپاسگزاریم.

 • 1402.05.17 حسین رجایی

  سلام آیا به استان کرمان شهرستان بافت تعداد ده تا هم ارسال میکنید برای ایام درخت کاری احتیاج دارم

  • 1402.07.22 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   با کمال میل

 • 1402.05.17 حسین رجایی

  سلام آیا به استان کرمان شهرستان بافت تعداد ده تا هم ارسال میکنید برای ایام درخت کاری احتیاج دارم

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   با سلام
   بله امکان پذیر است.

 • 1402.05.11 بیژن زمانیفر

  سلام سپاس از راهنمایی مفید شما من حدود ۵۰۰ گردو ۱۵ تا بیست سال دارم آب مناسب هم دارن هر ده روز یک بار آب رودخانه هوای چهارمحال هم که خنکه ولی متاسفانه بار دهی ندارن درخت از نظر برگ و ظاهر هم خوبه میشه ِلطف کنید راهنمایی کنید

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   این مشکل می تواند به دلیل کمبود کود و یا وجود برخی حشرات بیماری زا باشد. توصیه می شود با مهندسین این زمینه مشورت کنید.

 • 1402.05.10 محمدآماده کار

  سلام میزان باردهی یک درخت بعد از سه سال چقدراست.

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   بسته به نژاد و شرایط نگهدای متفاوت می باشد.

 • 1402.05.10 ابوالفضل توکلی

  فاصله کاشت در درخت گردو . هرس درخت گردو. پیوند درخت گردو و آبیاری منظم و استفاده از قارچ کش و کود پاشی مایع به برگ ها

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   سپاس از اینکه تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 • 1402.05.09 خواجوی نیا

  با سلام و درود
  نیاز به نهال گردو برای ییلاق آلاشت دارم راهنمایی بفرمایید

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   نهال گردو غرنور، چندلر مناسب می باشد.

 • 1402.05.09 رضا خاوریان

  سلام خدمت اساتید گرامی :
  خاوریان هستم از سنندج کردستان ، فروردین سال ۱۳۹۹ ، تعداد 50 نهال گردو در مساحت 2000 متر مربع(فاصله عرضی 5 متر و طولی 7 متر) کاشتم ، نهالها از نوع بومی هست و از نظر رشد طولی و قطری به گفته کارشناس خوبه(البته یک دست نیستن با اختلاف از نظر رشد) ، خواهشمندم راهنمایی کنید که برای پیوند از چه نوعی و چه فرمی و چه زمانی پیوند انجام بگیره ، ضمنا برای تقویت خاک و رشد طولی و قطری چه مواد حمایتی مصرف بشه و برای جلوگیری از آفات برگها و ساقه ها ، چه نوع سمومی کاربر مؤثرتری دارند .
  تشکر از زحمات شما

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   بسته به زمان پیوند که درخت خواب است یا بیدار، نوع پیوند نیز مشخص می شود. پیشنهاد می شود تا مقاله های 4 روش پیوند درخت گردو، بهترین کود برای درخت گردو، آفات درخت گردو چیست را مطالعه فرمایید. با احترام

 • 1402.05.09 جواد یادگاری

  سلام خسته نباشید.
  من یه درخت گردو اسراییلی داخل کوچه لب جوب کاشتم خاکشم ازماسه بادی وخاک قاطی کردم اوایل هفته ای یکبار آبیاری میکردم هوا که گرم شد هردوسه روز آبیاری کردم برگها وشاخه هادرحال خشک شدن بود به کارشناسای اطرافمون گفتم گفتن آب زیاد میخوره بخاطر جوب آبش وکم کن یه قارچ کش سیستمیک هم داد بریزم پای درخت وهر 12روز آبیاری کنم الان یه خورده بهتر شده ولی هنوز علایم خشک شدن یه خورده داره باید چیکارکنم درست شه ممنون؟

  • 1402.07.23 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   علت خشکی فقط متخص شرایط آبیاری نمی باشد و ممکن است درخت دچار بیماری شده باشد
   با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنید.