زرد شدن برگ گردو: {برسی دلایل زرد شدن برگ درخت گردو}

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.09.22

علت زرد شدن برگ درخت گردو:

در یک روز تابستانی، پس از بارش باران و وزش باد شدید در باغ گردو، باغبان از ریزش تعداد زیادی از برگ‌های زرد گردو در چمنزار، متعجب شد. او، با نگاهی گذرا، به علت زرد شدن برگ گردو، که از قسمت ‌های پراکنده‌ ی درختان بر زمین ریخته‌ شده بود، به فکر فرو رفت و متوجه‌ی رویداد ناگواری شد.

به نظر شما این واقعه تلخ چه بود؟ اگر در حیاط منزلتان درخت گردو دارید، حتماً متوجه شده ‌اید که این درخت، فصل رشد کوتاهی دارد و برگ ‌های آن در فصل بهار، نسبت به بسیاری از درختان دیگر، دیرتر جوانه می‌زند. اکنون، پیشنهاد می‌ کنیم برای پی بردن به اینکه آن رویداد ناگوار چه بود و چاره‌ی کار چیست، همراه ما باشید و با علت‌ زرد شدن برگ درخت گردو در تابستان، ریزش آن، بیشتر آشنا شوید.

زرد-شدن برگ درخت گردو

آشنایی با درخت گردو:

گردو، درختی برگریز است و منشأ اصلی آن، در آسیای مرکزی است. درختان گردو، بزرگ و همراه با تاج پوششی گسترده‌ای هستند که قطر تنه ‌ی آن‌ها می‌ تواند به 2 متر و ارتفاع آن به 35-25 متر برسد و طول عمر بیش از 200 سال می‌توانند داشته باشند. قبل از زرد شدن برگ گردو درخت بالغ آن، شامل پوستی خاکستری-نقره‌ ای و صاف می باشد. برگ‌ های گردو، از تعداد فردی از برگچه ‌های کوچک‌ و بیضی‌شکل به رنگ سبز روشن پایه ریزی شده است.

روش تکثیر درخت گردو:

گردو را می ‌توان با موفقیت در اقلیم ‌های مختلف کشت کرد، اما شکوفه ‌های آن می ‌توانند در اثر سرما یا رطوبت زیاد آسیب ببینند. درختان گردو باید در محیطی کاشته شوند که گردش هوا و زهکشی مناسب باشد. خاک آن، عمیق، حاصلخیز و با زهکشی مناسب با pH بین 5/6-5/5 باشد، تا رشد مطلوبی داشته باشند.

خاک‌ های غرق در آب، رشد ریشه را محدود می‌کنند. گردو، معمولاً در سال 4 یا 5  پس از کاشت، محصول می‌دهد. تکثیر درختان گردو، معمولاً به صورت رویشی، از طریق جوانه زدن یا پیوند، تکثیر می‌ شوند، در حالی که نهال ‌های پایه از بذر رویش دارند. با دانستن نکات مهم می توان به درمان زرد شدن برگ گردو، نیز کمک کرد.

مشاهده ی لیست انواع نهال گردو پربار در ایران

علت زرد شدن برگ گردو در تابستان:

زرد شدن برگ درخت؛ می ‌تواند به دلایل متفاوتی مربوط شود. از کمبود مواد مغذی در خاک تا ابتلاء به انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها، می‌توانند در این امر دخیل باشند. در ادامه، به عوامل موثر بر زرد شدن همچنین به راهکارهای درمان زرد شدن برگ گردو، می‌پردازیم.

کمبود روی:

درختان گردوی جوان که در حال رشد سریع هستند، به شدت از مواد مغذی خاک استفاده می‌کنند. اگر زرد شدن برگ گردو، شاخ و برگ درختان گردوی سالم در اواسط فصل تابستان شروع شود و ساقه‌های برگ به سمت بالا خم شوند، ممکن است روی (Zn) در خاک ناکافی باشد. این مشکل،  به‌ راحتی با افزودن (روی سولفات) به خاک برطرف می‌شود.

زرد شدن برگ

شته‌ ها از دیگر دلایل زرد شدن برگ گردو:

به نظر می‌رسد برای هر گیاهی، نوعی شته وجود دارد و درختان گردو نیز مانند سایر گروه ها در خطر هستند. برای مثال، نوعی شته‌ به رنگ زرد روشن موجود است که به درختان گردوی انگلیسی در ساحل غربی حمله می‌کند. همینطور، در سایر مکان ‌های جغرافیایی، نوعی دیگر از شته ‌ها در درختان گردو مشاهده شده است که یکی از علت زرد شدن برگ درخت گردو، می باشد.

عملکرد شته‌ ها:

شته ‌ها معمولاً در سطح زیرین برگ ‌ها جمع شده و شیره ‌ی سلولی را از بافت‌های حساس می‌مکند و رشد درخت را به تأخیر می ‌اندازند یا اینکه موجب تداخل رشد آن‌ها می‌شوند. از این ‌رو، زرد شدن برگ‌ گردو، یا قهوه‌ای شدن رخ می ‌دهد و در زیر نور شدید خورشید برگ‌ها پژمرده شده یا گاهی‌اوقات پیچ‌خورده و چروکیده می‌شوند. شته ‌ها اغلب مقداری عسلک چسبناک ترشح می‌کنند که باعث کپک شده و مشکل‌زا می‌شوند.

گال‌ های زرد:

کنه ‌های تاولی گردو و دو نوع کنه ‌ی دیگر وجود دارند که گاهی اوقات درختان گردو را آلوده و موجب زرد شدن برگ‌ گردو، می‌شوند. در حالی ‌که کنه‌ های تاولی باعث ایجاد گال ‌های نمدی زرد یا قهوه ‌ای در سطح زیرین برگ‌ها می‌شوند، سایر کنه‌ها باعث رنگ پریدگی خواهند شد. کنه‌ها عملاً با چشم غیر مسلح قابل ‌مشاهده نیستند. در واقع، غالباً تارهای نازکی که برخی از آنها ایجاد می‌کنند، نشان‌دهنده‌ی حضور آنها بر روی گیاهان است. آن‌ها دارای چهار جفت پا و قطعات دهانی سوراخ ‌کننده و بدن بسیار فشرده هستند و ممکن است به رنگ زرد، سبز، قرمز یا قهوه‌ای باشند.

 زانتوموناس کمپستریس  (Xanthomonas campestris):

این باکتری، موجب ظهور لکه ‌های کوچک، روی میوه‌ های نابالغ شده و به سرعت بزرگ می‌شوند. ترشحات باکتریایی ممکن است در هوای مرطوب وجود داشته باشد و اگر عفونت قبل از سخت شدن پوسته ‌ی گردو رخ دهد، دانه‌ها چروکیده می‌شوند. عفونت‌هایی که بعداً رخ می ‌دهند، ممکن است باعث تغییر رنگ هسته شوند.

این عفونت ها می توانند بر روی قسمت هایی از درخت مانند پوست آن مشاهده شوند و به داخل مغز گردو گسترش یابد و در نهایت شانکر را به وجود آورند. ضایعات روی برگ ‌ها، باعث زرد شدن برگ‌ گردو، یا قهوه‌ای شدن آن هستند. ضایعات برگ ممکن است با هم ترکیب شوند و مناطق نکروز بزرگی را تشکیل دهند. این باکتری ‌ها، زمستان را در جوانه‌ های خفته، می گذرانند.

راهکار درمانی زانتوموناس کمپستریس:

روش اولیه ‌ی کنترل این باکتری، استفاده از باکتری‌کُش‌های حاوی مس است. باکتری‌کُش‌ها باید به ‌صورت هفتگی برای محافظت از درخت در طول دوره ‌های آب و هوای مرطوب استفاده شوند تا به درمان زرد شدن برگ گردو، کمک شود.

پوسیدگی ریشه و طوقه توسط (Phytophthora spp):

قارچ فیتوفترا، موجب پژمرده شدن و زرد شدن برگ گردو، در نهایت از بین رفتن شاخه‌ها می‌شود. ریشه ‌ی درختان آلوده به این قارچ، نکروزه، سیاه یا قهوه‌ای شده و در نهایت بیشتر ریشه‌ها از بین می‌روند. ظهور این بیماری در خاک‌ های اشباع از آب رخ می‌دهد و معمولاً از طریق خاک، آب و گیاهان آلوده به باغات وارد می‌شود.

راهکار درمانی قارچ فیتوفتورا:

 1. جهت کنترل، باید تلاش گردد تا رطوبت و اشباع خاک، با استفاده از کاشت درختان در خاک ‌هایی با زهکشی مناسب، انجام شود.
 2. زهکشی را می‌توان با مسطح کردن خاک یا همچنین با نصب سیستم‌های زهکشی توسعه داد.
 3. از مرطوب کردن قسمت تنه ی درختان در موقع آبیاری دوری کنید.

در زمان کاشت درخت نیز مطمئن شوید که پیوند حتما چندین سانتی متر بالاتر از خط خاک قرار دارد. تمام مراحل گفته شده به علت زرد شدن برگ درخت گردو، می توانند پاسخ دهند.

آنتراکنوز:

یکی از اساسی ترین عواملی که موجب از بین رفتن زودرس و زرد شدن برگ گردو، می‌شود بیماری قارچی به نام آنتراکنوز است. برخی از درختان از نظر ژنتیکی نسبت به سایر درختان، درصد بالاتری آماده ابتلاء به آنتراکنوز هستند. این قارچ، کشنده نیست؛ اما، می ‌تواند مشکلات جدی در درخت ایجاد کند.

آنتراکنوز در سایر گونه‌ها:

انواع مختلفی از آنتراکنوز وجود دارد که می‌توانند در فصل بهار، سایر دسته درختان از جمله افرا، بلوط و درختان سایه‌دار را آلوده کنند. همچنین، اَشکالی از آنتراکنوز وجود دارد که می‌تواند مشکلاتی را برای گوجه‌فرنگی، لوبیا، خیار و کدو ایجاد کند و جزو یکی از علت های زرد شدن برگ درخت گردو، نیز باشد.

شرایط بهینه‌ی رشد آنتراکنوز:

وجود این قارچ، با دما و رطوبت، گره خورده است. دماهای ملایم، رطوبت زیاد و باران، وقایع اقلیمی جادویی هستند که آنتراکنوز را تحریک می‌کنند تا رشد لطیف برگ‌های جدید گیاه را مورد هدف قرار دهد. در نهایت باعث زردی برگ گردو، شود.

علائم آنتراکنوز در گردو:

اولین علامتی که در برگ‌های گردو مشاهده می‌شود، لکه‌های کوچک، گرد و قهوه‌ای رنگ است که اول در قسمت  انتهای برگ‌ها مشاهده می گردند. با دیدن این لکه ها متوجه خواهید شد که سریع تر به فکر درمان زرد شدن برگ گردو، باشید. این لکه ‌های اولیه، در فصل مرطوب، ایجاد می ‌شوند.

لکه‌ ها، به سرعت، در هر دو قسمت پایین و بالای برگ‌ها ظاهر می‌شوند. برخی به اندازه ‌ی سر سوزن کوچک، در حالی که برخی دیگر بسیار بزرگ‌تر هستند. بعد از مدتی، برگ به رنگ زرد درخشان تبدیل می‌شود. دور از تصور نیست که لبه های قهوه ای بر روی برگ ها نمایان گردد و در پایان باعث ریختن برگ ها شود.

اثرات آنتراکنوز در زرد شدن برگ گردو:

آنتراکنوز ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در دمبرگ برگ‌ ها، شاخه‌ ها و میوه‌ی گردو شود. این قارچ، قابلیت این ر ا دارد که میزان محصول گردو را کم می کند. میوه‌ ها ممکن است زودتر از زمان اصلی بیفتند یا ممکن است گوشت میوه، تیره و چروکیده شود. اما، در بیشتر موارد، تنها علامت آن، کمی کک و مک‌دار شدن است.

مدیریت آنتراکنوز در گردو:

کنترل آنتراکنوز گردو تقریباً در همه ‌ی شرایط ضروری نیست. اگر درخت، چندین سال برگ ‌زدایی تقریباً کاملی را تجربه ‌کند، ضعیف خواهد شد. این قارچ، زمستان را در برگ ‌ها، میوه‌ ها و شاخه‌ های افتاده شده در اطراف درختان می‌گذراند. لذا، بهتر است در فصل پاییز، تا جایی که ممکن است اقدامات زیر را انجام دهید تا از زرد شدن برگ گردو، جلوگیری کنید.

 • بقایای برگ در اطراف گیاهان را گرداوری کرده و کمپوست کنید یا از محل خارج نمائید.
 • علف ‌های هرز را که می ‌توانند ناقل قارچ باشند، کنترل کنید.
 • درختان گردو را در جایی بکارید که گردش هوا مناسب باشد.
 • فواصل مناسب کاشت نهال را جهت افزایش گردش هوا رعایت کنید.
 • از خیس کردن شاخ و برگ درخت گردو در زمان آبیاری اجتناب نمائید.
 • با مدیریت حاصلخیزی خاک، درختان را سالم و سرزنده نگه دارید.
 • در فصل بهار، استفاده از کود نیتروژن به طور مستقیم، باعث رشد بیشتر برگ‌ها و کاهش شدت بیماری خواهد شد.
 • از اسپری‌های قارچ ‌کش مناسب استفاده کنید.

یادتان باشد کودهایی که حاوی فسفر یا پتاسیم هستند، به اندازه‌ی کودهای نیتروژن موثر نیستند، از طرف دیگر، نیتروژن بیش از حد می‌تواند به درختان آسیب رسانده یا آنها را از بین ببرد. در نتیجه به درمان زرد شدن برگ گردو، سرعت بخشیده اید.

نتیجه نهایی علت زرد شدن برگ گردو:

عوامل موثری بر زرد شدن برگ درخت گردو، نقش دارند از قبیل انواعی از قارچ‌ها و باکتری‌ها و یا کمبود برخی مواد معدنی از قبیل زینک. متخصصان کشاورزی و یا کارشناسان در این زمینه با معاینه ‌ی درختان و برگ‌ها و بررسی نکات ضروری، متوجه‌ ی عوامل بیماری زای درخت گردو شده و آن را مدیریت خواهند نمود. آیا شما علاقه‌ ای به پرورش و نگهداری از نهال گردو دارید؟ منتظر سوالات و نظرات شما در خصوص این مطلب هستیم.

مراجع

 1. https://plantvillage.psu.edu/topics/walnut/infos
 2. https://tuigarden.co.nz/garden-questions/what-do-i-give-my-walnut-tree-to-treat-yellow-leaves/
 3. https://gardening.yardener.com/Problems-Of-Walnut
 4. https://www.canr.msu.edu/news/walnut_anthracnose_is_putting_an_early_end_to_many_leaves
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
38

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.06.27 منوچهر سلیمانی

  ما در منطقه کوهستانی درخت گردو داریم متاسفانه بار نموده که هیچ برگهای آنها زرد شده ومیریزد لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   میتواند به دلیل عواملی چون سرمای زود هنگام، سرمای بهاره و آفات و… باشد.
   برای بررسی دقیق تر با مهندسین این زمینه مشورت کنید.