آفت شته چیست ؟! برسی علائم آفت شته + درمان کامل آن

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.09.15

آفت شته چیست ؟

آشنایی با آفت شته و راه های درمان آن امروزه یکی از نیاز های اساسی در باغداری و کشاورزی می باشد با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص علت آفت شته،درمان آفت شته و میزان خسارت آفت شته در اختیار شما قرار دهیم.

طبیعتا نام آفت شته را شنیده اید،این نوع آفت یکی از آفت های رایج در سراسر دنیا است که سالانه خسارت بسیار زیادی بر باغداران و کشاورزان وارد می کند.

آفت شته به صورت گروهی در لا به لای برگ ها زندگی می کنند و در اوایل فصل بهار جنب و جوش آنها بیشتر قابل مشاهده است،شته ها حشرات بسیار ریزی هستند و روی برگ ها زندگی می کنند که بسیار فراگیر می باشند و تمامی گیاه را رفته رفته در بر می گیرند.

این حشره های بسیار کوچک هم قابلیت پرواز دارند و هم برخی بدون بال می باشند،این نوع آفت با فرو کردن خرطوم خود در محفظه بین برگ ها،شیره آن را می مکد و رفته رفته موجب از بین رفتن آن می شود. و زمانی که شیره برگ از بین رفت برگ ها حالت پیچ خوردگی به خود می گیرند و یک مکان امن و مناسب برای تخم ریزی آفت شته می شوند.

آفت شته رنگ های مختلفی دارد،سبز،سیاه،زرد و قهوه ای رنگ هایی است که شته ها به رنگ آن در طبیعت ظاهر می شوند. شکل آنها نیز برخی گرد بوده و برخی بیضی شکل و پهن می باشند.

لازم به ذکر است که همین حشرات بسیار ریز میزان خسارت بسیار زیادی وارد می کند که اگر در مراحل ابتدایی رشد آفت هیچ اقدامی جهت کنترل آن صورت نگیرد خسارت جبران ناپذیری وارد می کند. حملات این نوع آفت به صورت دسته جمعی می باشد و گیاهان سبز را مورد هجوم قرار می دهند و موجب مرگ سلول های زنده گیاه می شوند و در نهایت عمر گیاه کوتاه شده و از بین می رود.

جهت مشاهده و خرید نهال میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

علائم آفت شته و میزان خسارت آن :

حمله آفت شته زمان زیادی نمی برد و چون به صورت دسته جمعی می باشد و خیلی زود گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد،بارز ترین علائم این آفت پژمرده و پیچیده شدن برگ ها می باشد در واقع آنچه باعث پژمرده شدن برگ ها می شود بزاق تزریق شده از دهان شته ها می باشد.

علاوه بر چروک شدن برگ ها،گل ها و غنچه ها را نیز بد شکل می کند،این برای زمانی است که شته ها به صورت گروهی غنچه ها و گل ها را مورد هدف قرار می دهند و شکل ظاهری گل یا میوه تغییر پیدا می کند.

آفت شته در دوره حضور خود روی برگ ها مقدار زیادی عسلک تولید می کند که وقتی در مجاورت هوا قرار میگیرد شبیه به عسل میشود در میان عسلک ها قارچی به نام فوماژین رشد می کند،عسلک ها چون طعم شیرینی دارند موجب جذب مورچه ها نیز می شوند. در واقع باید اشاره کرد مورچه ها و شته ها معمولا رابطه خوبی دارند هر جا آفت شته باشد مورچه ها نیز حضور دارند.

لازم به ذکر است که خسارت ناشی از حمله آفت شته کم نیست و به شکل های مختلفی بروز پیدا می کند جالب است بدانید آفت شته حتی موجب انتقال ویروس نیز می شود.

تولید مثل شته تقریبا زود به زود می باشد و این خود باعث افزایش این آفت خواهد شد به طوری که گاهی تمام باغ را می گیرد. شته های جوان از برگ ها تغذیه می کنند و پوره یا نوزادان نیز از شیره گیاه تغذیه می کنند و بعد از گذشت 7 تا 10 روز بالغ می شوند و آمادگی تولید مثل دارند. این نوع آفت را یکی از مخرب ترین آفات می شناسند و بسیار خطرناک می باشند،این نوع آفت در آب و هوای معتدل رشد بیشتری دارد.

جهت تمایل میتوانید از انواع نهال گردو اریا نهال در دسته بندی سایت دیدن فرمایید .

راهکار های مقابله با آفت شته:

تمام آفات کشاورزی اگر به مرحله کنترل نرسند خسارات جبران ناپذیری وارد می کنند،در برخی موارد شاید روند کنترل آفت بسیار سخت باشد و به نوعی غیر قابل کنترل و این برای زمانی می باشد که آفت گسترش بسیار زیادی پیدا کرده و مهار کردن آن نیازمند هزینه بالا است اما در مواردی که آفت در مراحل ابتدایی رشد می باشد قابل کنترل است و به راحتی می توان نسبت به از بین بردن آن اقدام نمود. راه های درمان آفت شته به شرح زیر است:

1.دشمنان طبیعی

یکی از دشمنان طبیعی شته ها کفشدوزک ها می باشند که آفت شته چه در مرحله لارو باشد و چه بالغ تغذیه می کنند و این یکی از راه های موثر برای مبارزه می باشد.

2.سمپاشی به موقع

سمپاشی به منظور از بین بردن آفت شته باید در زمان مشخص و بسیار اصولی انجام شود،معمولا مناسب ترین زمان را قبل از سبز شدن گیاهان می دانند زیرا شته ها فعالیت خود را اوایل بهار آغاز می کنند،توجه داشته باشید سمپادشی باید  منظم و اصولی انجام گیرد تا نتیجه مثبت داشته باشد. برای مبارزه با آفت شته می توان از سموم پرمترین،دلتامترین و دیازینون استفاده نمود که تاثیرات بیشتری دارند.

3.استفاده از تله

این روش برای زمانی می باشد که تعداد آفت شته ها بسیار زیاد می باشد و می توان با یک تله چسبنده نسبت به از بین بردن آنها اقدام کرد. در واقع با کنار هم قرار دادن تله در کنار گیاهان  و یا شاخه ها می شود تا حدودی از این آفت خطرناک جلوگیری کرد.

جهت تمایل میتوانید از انواع نهال انگور اریا نهال در دسته بندی سایت دیدن فرمایید .

4.استفاده از سموم خانگی

برخی باغداران با استفاده از روغن یا عصاره برخی گیاهان معطر مانند رزماری،آویشن،نعناع و مخلوط کردن آنها با هم یک سم خانگی تهیه می کنند و درون بطری می ریزند و آن را روی قسمت هایی که آفت شته موجود است می پاشند این اقدام در از بین بردن شته ها می تواند موثر باشد البته توجه داشته باشید این روش برای زمانی می باشد که آفت شته هنوز پیشروی خیلی زیادی نکرده و در مراحل ابتدایی رشد می باشد.

استفاده از عصاره سیر هم در از بین بردن آفت شته تاثیر گذار است. در کل شته ها با عصاره گیاهانی معطر رابطه خوبی ندارند مخصوصا گیاهانی که بوی تند و تیز دارند. باغداران و کشاورزان می توانند با قرار دادن چند حبه سیر در اطراف گیاهی که مورد هجوم آفت شته قرار گرفته نسبت به دور کردن شته ها اقدام کنند،در بین تمام عصاره ها سیر خاصیت دور کنندگی دارد.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آفت شته چیست ؟! برسی علائم آفت شته + درمان کامل آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.