دشمن درخت گردو: (تاثیر نمک بر درخت گردو + برسی فواید و معایب)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
2021.12.05

مقدمه ای بر ریختن نمک پای درخت گردو:

امروزه درخت گردو به عنوان یک انتخاب اقتصادی، سودده و پر بازده، مورد استقبال بسیاری از کشاورزان باغات گردو قرار گرفته است که از همین روی درصدد افزایش باردهی که به موجب آن برخی افراد در پی ریختن نمک پای درخت گردو می باشند. این درخت زیبا باردهی نسبتاً زیادی نیز تولید می‌کند و عمر اقتصادی طولانی دارد.

اگر شما هم به دنبال افزایش باردهی و کیفیت محصولات باغ گردو خود هستید، به خاطر داشته باشید به کار بردن باور‌های رایج قدیمی، به جای روش‌های علمی و ثابت شده، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و تمام زحمات شما را به هدر بدهد؛ مثلاً تاثیر نمک بر درخت گردو، که می تواند یک چاقوی دو لبه باشد!

نمک ریختن پای گردو

نمک ریختن پای گردو

باور‌های قدیمی در مورد تأثیر نمک بر درخت گردو:

کشاورزان و باغداران قدیمی، باور داشتند که نمک با غنی‌ تر کردن سطح املاح خاک، باعث افزایش رشد ریشه درخت گردو شده و عملکرد آن را نیز بهبود می‌بخشد. به علاوه، با از بین بردن حشرات، آفات، کرم‌ ها و موجودات کوچک درون خاک، باروری درخت گردو را افزایش می‌دهد.

برخی دیگر نیز اعتقاد داشتند که ریختن نمک در اطراف پایه درخت گردو باعث ترد‌تر شدن مغز گردو‌ها شده، تأثیر زیای بر سفید تر شدن میوه‌ها خواهد داشت و به این ترتیب، کیفیت محصولات را هم بالا می‌برد. به همین دلیل از بلندترین شاخه درختان گردو، سنگ های نمک را می آویزند و یا مستقیماً نمک را با خاک مخلوط کرده یا پای درختان اضافه می کردند. اما آیا تاثیر نمک بر درخت گردو، واقعاً اتفاق می‌افتد؟

حقیقت تاثیر نمک بر درخت گردو:

تحقیقات علمی و تجربیات کشاورزان حرفه‌ای تأثیر نمک بر درخت گردو، را منفی دانسته است!  امروزه کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نمک برای افزایش رشد و باروری درخت گردو بی فایده است و حتی نمک به دلایل زیر، دشمن درخت گردو، نیز شمرده می‌شود:

مسمومیت درختان گردو:

نمک طعام که ترکیبی از دو عنصر سدیم و کلر است با برهم زدن تعادل این دو ماده در خاک، می‌تواند باعث بروز علائم مسمومیت در درختان گردو شود. این درختان حساسیت بالایی نسبت به میزان نمک دارند؛ به عبارت دیگر محدوده تحمل شوری مشخصی دارند؛ بنابراین افزایش بیش از اندازه این ترکیب در خاک باعث کاهش روند رشد گیاه و به دنبال آن کاهش کیفیت محصولات آن خواهد شد.

مشاهده لیست انواع خرید نهال گردو

کاهش جذب عناصر مفید:

همانگونه که اشاره شد، با بالا رفتن میزان نمک در خاک و به دنبال آن تجمع عناصر سدیم و کلر در خود درخت، تعادل املاحی به‌هم خورده و جذب سایر عناصر و ریز مغذی‌های موجود در خاک مانند: کود‌های سولفاته، مس، آهن، روی، بُر و… توسط گیاه کاهش می‌یابد. به این ترتیب با محدود شدن رشد و باردهی درخت، کیفیت محصولات و طول عمر آن نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داشت.

ریختن نمک پای درخت گردو

ریختن نمک پای درخت گردو و به موجب آن کاهش جذب آب:

یکی دیگر از مشکلاتی که به دنبال افزایش سطح نمک در خاک، درختان گردو را تهدید می‌کند، جذب نم خاک است که به دلیل اسمزیته ایجاد شده آب را از ریشه ی درخت خارج کرده و اجازه جذب آب به گیاه را نخواهد داد. در نتیجه به مرور زمان، باعث خشک شدن برگ‌ها شده و در صورت ادامه این روند،  نهایتاً خشک شدن کلی درخت می‌شود.

پیری زودرس درختان از دیگر تاثیر نمک بر درخت گردو:

نمک موجود در خاک، توسط ریشه‌ ها جذب درخت شده و تأثیر فراوانی روی سلول‌های گیاهی خواهد داشت. به این صورت که شوری خاک، موجب پیری زودرس برگ‌ ها و سلول‌ های گیاهی درخت گردو شده، میزان محصول دهی و اندازه میوه‌های این درخت را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مشاهده مطالعه مقاله کاشت درخت گردو

تاثیر نمک بر درخت گردو در افزایش آسیب پذیری درختان:

با وجود اینکه باغداران فکر می‌کردند یک علت ریختن نمک پای درخت گردو، حذف موجودات و آفات خاک می باشد، امروزه می‌دانیم که درختان در خاک‌های غنی از نمک، برگ‌ها و بخش‌های فوتوسنتز کننده خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین ضعیف‌ تر عمل کرده و حتی احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌ های رایج و آسیب دیدن این درختان با آفات و حشرات موجود در خاک، بیشتر از حالت نرمال نیز هست.

کاهش کیفیت مغز گردو:

 1. تجمع بیش از اندازه سدیم و کلر در بافت‌ های گیاهی درختان گردو، آسیب جدی به این بافت‌ها وارد کرده و با کاهش قابل توجه هورمون‌های گیاهی، منجر به تولید مغز گردو‌هایی بی کیفیت می‌شود.
 2. این روند با گذشت زمان می‌تواند به کلی درخت را تحت تأثیر قرار داده و حتی موجب مرگ آن شود.

سوختگی برگ‌های درخت گردو:

سنگ نمک آویزان شده از درخت گردو، در اثر بارش باران شسته شده و سطح برگ‌ها را با لایه‌ای نمک خواهد پوشاند. به علاوه نمک موجود در خاک نیز، در بافت‌های چوبی ذخیره شده و به تدریج به برگ‌ها انتقال می‌یابد. این اتفاقات منجر به خروج آب موجود در برگ شده و پس از مدتی شاهد خشک شدن و سوختگی حاشیه و نوک برگ‌ها به خصوص در برگ‌های مسن درخت گردوی خود خواهید بود.

تاثیر نمک بر درخت گردو در کاهش اندازه برگ ها:

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، آبیاری با آب شور و افزایش میزان نمک خاکی که درخت گردو در آن کاشته شده‌اند، منجر به کاهش اندازه برگ‌های این درختان خواهد شد. زیرا یک نوع ماده محرک رشد در خاک‌ های نرمال وجود دارد که نمک بیش از حد خاک، به عنوان دشمن درخت گردو، مانع انتقال آن به درخت خواهد شد.

مقدار نمک مناسب درخت گردو:

به دنبال کاهش میزان کلی آب و بارندگی در کره زمین، باغداران بیش از پیش با مشکل شوری آب و خاک و به دنبال آن مسمومیت شوری درختان گردو رو به رو شده اند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به کاشت درختان گردو، میزان شوری محیط کشت را بررسی کرده و با مقادیر نرمال ارائه شده مقایسه کنید:

محققان محدوده مناسب برای بهترین تاثیر نمک بر درخت گردو، و در واقع تحمل شوری درختان گردو را حداکثر 5/1 دسی زیمنس بر متر محاسبه کرده اند. البته برخی نیز بر این باورند که غلظت پایینی از تنش شوری (به میزان حداکثر 5 دسی زیمنس بر متر) با تنظیم شرایط اسموزی و به علاوه، کاهش اندازه روزنه‌های برگ، تعرق درخت را کاهش داده و ظرفیت حفظ آب گیاه را نیز افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌های بروز مسمومیت نمکی:

در صورتی که میزان نمک در خاک باغ گردو شما بیش از حد استاندارد باشد، تاثیر نمک بر درخت گردو، غیر قابل جبران خواهد شد. بنابراین با استفاده از نشانه‌های زیر، برای شناسایی به موقع و جلوگیری از بروز آسیب‌های جدی درختان گردو، مانع از بین رفتن باغ گردو خود شوید:

 • سوختگی حاشیه و نوک برگ ها، علی الخصوص برگ‌های مسن
 • کاهش رشد ساقه و شاخه‌ها و به عبارت دیگر، کوتاهی شاخه‌های جدیدتر
 • کاهش اندازه مغز گردو‌ها نسبت به سال‌های پیش
 • سوختگی و چروکیدگی هسته

اگر علائم بالا را در درختان خود مشاهده کردید، بهتر است پیش از هر کاری برای بررسی آزمایشگاهی خاک و برگ درختان، دست به کار شوید:

یکی از بهترین روش‌ها برای بررسی میزان شوری درختان گردو، تجزیه و تحلیل اصولی و آزمایشگاهی برگ‌ها است. در نظر داشته باشید که زمان مناسب این آزمایش، فصل تابستان است.

به منظور گزینش میزان شوری خاک نیز باید نمونه برداری صورت گرفته و این نمونه خاک برای بررسی به آزمایشگاه ارسال شود. به این ترتیب کلیه ویژگی‌های فیزیکی و شیمیای آن از جمله میزان شوری، درصد سدیم و املاح و مواد مغذی موجود در خاک بررسی خواهد شد.

چگونه بهترین شرایط نمکی را برای درختان گردو فراهم کنیم؟

حال که می‌دانیم نمک زیاد دشمن درخت گردو، است،  باید برای جلوگیری از بروز مسمومیت نمکی و کنترل شوری خاک، به موقع دست به کار شویم:

برای داشتن درختانی سالم، با میزان نمک کافی باید آبیاری به موقع و به میزان کافی را جدی بگیرید! در نظر داشته باشید که میزان آبیاری باید با مقدار تعرق درخت تناسب منطقی داشته باشد، و علاوه بر آبیاری کلی درختان، برای شستن تجمع نمک‌ها در ناحیه ریشه هم، مقدار مجزایی آب مورد نیاز است (در حدود 15 درصد).

طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه قاضی عثمان پاشای ترکیه، در صورت آبیاری یک درخت گردو با میزان 1 لیتر در هفته آب، اگر میزان شوری خاک در حدود 7/2 دسی زیمنس بر متر باشد، درخت زنده نخواهد ماند و چنانچه میزان آبیاری را تا 5 لیتر در هفته افزایش دهید، تحمل شوری تا 11 دسی زیمنس بر متر نیز افزایش خواهد یافت.

نتیجه گیری و جمع بندی تاثیر نمک بر درخت گردو:

کشاورزانی هم که مجبور به کاشت درخت گردو در در زمین‌هایی با درصد نسبی نمک بالا هستند، می‌توانند برای جلوگیری از بروز مسمومیت شوری به واسطه ی ریختن نمک پای درخت گردو، از پایه‌های مقاوم تر مانند گردو سیاه، برای افزایش مقاومت کلی درختان خود، استفاده کنند.

منابع مقاله دشمن درخت گردو:

 1. https://goldnahal.ir
 2. https://drnahal.ir
 3. https://allkud.com/walnut-salt
 4. https://www.journals.uchicago.edu/doi/abs/10.1086/333946
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
0

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2021.11.05 محمدصالح

  سلام وقت بخیر
  آیا خون حیوان برای درخت گردو خوب است؟
  باتشکر

  • 2021.11.05 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب اقای محمد صالح گرامی.
   حقیقت امر تجربه ای از این باب نداشتیم و به نظر هم مفید نباشد زیرا کودهای پوسیده دامی تقریبا تمامی موارد مورد نیاز درختان را در خود جای داده اند.
   با احترام

 • 2021.01.07 ارش مرتضایی

  باسلام
  ایا ساختن کود از مواد زیر برای خاکهای اهکی جهت درخت گردو مناسب است.
  خسیل یا کاه، گوگرد،کود شیمیایی سیاه یا کود کامل، کود حیوانی، گچ بنایی، مقداری براده اهن،
  این مواد راباهم مخلوط وتا چاله ریخته وروی ان را با خاک افتاب خورده پر کنیم ونهال گردو را روی ان بکاریم. تا بعداز دوسال ریشه به ان برسد کود ماهم پوسیده واماده میشود

  • 2021.01.08 ariyanahal.ir

   سلام و درود بر شما . ما تا به حال این کار رو نکردیم و نیاز نهال گردوی یک ساله یا دو ساله هم زیاد نیست که بخوایم با این کود قوی تقویت کنیم ما توصیه نمیکنیم معمولا خاکمون غنی هست و از خاک سحطی میریزیم انتهای چاله چون به مرور زمان آفتاب به خاک سطحی خورده و املاح جا به جا شده خاک سطحی معمولا غنی هستند .کودی که فرمودید ترکیبش رو استفاده نکردیم اما مطمئنا کود بسیار قوی خواهد بود .با احترام

 • 2020.12.07 علی گلپور

  سلام من در باغ گردوی من چند نهال گردو گاشتم یسال گردو آورد بعد وسط تابستان سال بعد با میوه گردو یهو خشک شد طوری که انگار ریشه گردورا زدیم انتهای درخت خشک شد بعد برگ ریزی و خشک شد حدود ۷عدد ولی درختای قدیمی همه سالمند

  • 2021.10.02 نوید

   سلام
   احتمالا کود زیاد دادین
   یهو کم آورده درخت

 • 2020.09.11 مجید توکلی

  با سلام در حیاط یک درخت گردو داریم که حدود سی سالشه ولی هر سال داره هم محصولش کن میشه و هم شاخ و برگاش خشک میشن . چیکار باید بکنم . ممنون

  • 2020.09.11 ariyanahal.ir

   سلام و درود بر شما .جنس درختتون قدیمی هست و مناسب نیست ،به طور کل میتونید از ترکیب کودهای حیوانی پوسیده به صورت چال کود در انتهای بهار استفاده بفرمایید تا تقویت بشن.

 • 2020.08.01 یثنا

  سلام خسته نباشید .یعنی نمک ریختن پای درخت مضر میتونه باشه درسته ؟!

  • 2020.08.01 ariyanahal.ir

   سلام و درود بر شما خانم . بله میتونه مضر واقع بشود .