کود ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست چیست ؟ | برسی مزایا و معایب

کود ورمی کمپوست چیست :

اطلاعاتی پیرامون تولید کود ورمی کمپوست که به شما کمک می کند تا با این نوع کود بیشتر آشنا شده و علاوه بر خواص کود ورمی کمپوست با مزایای استفاده از کود ورمی کمپوست نیز آشنا شوید.

کود ورمی کمپوست را یکی از منبع های غنی از مواد غذایی می دانند که سرشار از ویتامین،آنزیم،آنتی بیوتیک و هورمون های رشد میباشد،کاربرد این نوع کود صرفا به جهت مقاوم شدن گیاهان در برابر بیماری ها و کمک به تولید رشد آنها می باشد. کود ورمی کمپوست بیشتر از دیگر کمپوست ها انرژی دارد  و ارزش غذایی آن نیز بالا تر می باشد،تاثیر مثبت کود ورمی کمپوست بیشتر به انحلال پذیری فسفر در خاک کمک می کند.

از این نوع کود هم برای تقویت گیاهان و هم برای نهالستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع کود دارای فسفر،نیتروژن،آهن،روی،گوگرد،کربن و پتاسیم می باشد که به رشد و تقویت گیاهان کمک می کند. ورمی کمپوست با تغذیه کرم های خاکی تولید می شود، به طوری که زمانی که کرم ها در خاک از مواد آلی تغذیه می کنند و آن را به فرم های تجزیه شده تبدیل می کنند،به محتوای تجزیه شده کود ورمی کمپوست گفته می شود،برخی افراد با روش های پرورش کرم خاکی اقدام به تولید این کود می کنند.

البته لازم به ذکر است که پرورش کرم خاکی علاوه بر تولید کود، می تواند برای خاک نیز مفید باشد زیرا به افزایش تولید و عملکرد مناسب خاک کمک می کند همچنین در حفظ کیفیت محیطی و حاصلخیزی زمین نیز موثر می باشد.

مکانیسم تولید کود ورمی  را اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم باید اشاره نمود مواد آلی توسط کرم ها خورده می شود و این مواد به ذرات ریزی تبدیل می شود و به صورت ترشح در دیواره سلول های روده قرار میگیرد و آنچه نیاز بدن کرم می باشد جذب شده و ما بقی از بدن آن خارج می شود،ترشحات و مایع لزج که توسط کرم تولید شده  در پایدار شدن ترکیبات کود ورمی کمپوست موثر می باشد.

خواص و مزایای کود ورمی کمپوست :

همانطور که اشاره شد کود ورمی به غذای هضم شده در سیستم گوارش کرم های خاکی گفته می شود که در رشد گیاهان و حفظ مواد آلی موثر می باشد. این نوع کود یکی از کودهای بیوارگانیک است که بسیار کم وزن و سبک می باشد.

کیفیت کلی کود ورمی کمپوست به مواد آلی که کرم ها از آن تغذیه نموده اند بستگی دارد هر چقدر مواد عالی خاک غنی تر باشد کیفیت نهایی کود نیز افزایش پیدا می کند. و اما خواص و مزایای  کود ورمی کمپوست:

1.بسیار سبک تر از دیگر انواع کود می باشد همچنین وزن بسیار کمی هم دارد.

2.این رقم کود  عناصر غذایی بالاتری نسبت به دیگر انواع کود ها دارد.

3.دارای مقدار زیادی آهن،روی،مس و منگنز می باشد.

4.این نوع کود دارای مقدار زیادی محرکه های رشد گیاهی می باشد.

5.در مقایسه با انواع دیگر قابلیت بالایی در نگهداری آب و غذا دارد.

6.از هر گونه باکتری های غیر هوازی و قارچ ها نیز عاری می باشد.

7.فرآوری آسان تری نسبت به دیگر انواع کود ها دارد.

تاثیر کود ورمی کمپوست نیز بسیار بالا است،این نوع کود یون های موجود در خاک را تحریک نموده  و با تولید مواد شیمیایی بعضی عناصر موجود در خاک را از حالت تثبیت خارج می کنند و به مواد قابل جذب در گیاه تبدیل می کنند و در نهایت به رشد مطلوب گیاه تاثیر می گذارد. همچنین می توان اشاره نمود که فعالیت کرم های خاکی در سطح خاک موجب اصلاح بافت خاک شده و به طور مستقیم بر حاصلخیزی و افزایش محصول تاثیر می گذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + یازده =