درخت گردو یکی از کهن‌ترین و پرطرفدارترین درختان در کشور ماست که به دلیل میوه مقوی، پرخاصیت و البته مغذی خود از گذشته تا به امروز، مورد توجه باغداران قرار داشته است. درخت گردو به مانند سایر درختان بارده، نیازمند مراقبت و رسیدگی است. یکی از روش‌های مراقبت از درخت گردو و افزایش باردهی درخت گردو، حجامت آن می‌باشد. در این مقاله به بررسی تشریحی مزایا، زمان و طریقه حجامت درخت گردو خواهیم پرداخت.

درخت گردو

محبوبیت درخت گردو

چگونه درخت گردو پرباری داشته باشیم؟

در حال حاضر، محبوبیت درخت گردو منجر به علاقمندی بسیاری از افراد به باغدارای، احداث باغ گردو و پرورش درخت گردو شده است. اما داشتن اطلاعات کافی درباره: « انتخاب، کاشت و نحوه نگهداری از نهال درخت گردو » نکته‌ای است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. علاوه بر این، نمی‌توان از نقش موثر اطلاعات کافی و معتبر بر کسب نتیجه دلخواه در حفاظت از سلامتی درختان و دستیابی به محصولاتی مرغوب و باکیفیت نیز چشم پوشید.

هرس اصولی درختان ( خصوصاً درخت گردو ) یکی از اقدامات اصلی در راستای افزایش و حفاظت از سلامتی درختان و باردهی هر‌چه بیشتر آنان می‌باشد. شاید برای شما نیز این پرسش پیش آمده باشد که « بهترین روش‌ و مناسب‌ترین زمان هرس حجامت درخت گردو در جهت افزایش باردهی آن چیست؟ ». در ادامه این مطلب به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

نحوه تربیت درخت گردو سالمی

عوامل موثر در سلامت درخت گردو

حجامت درخت گردو چیست و چه تاثیراتی دارد؟

شایسته ذکر است که عمل « حجامت » تنها به دنیای انسان‌ها محدود نمی‌شود و این اقدام درمانی در دنیای گیاهان و درختان نیز کاربردی شگفت‌انگیز دارد. حجامت درخت گردو در جهت افزایش باردهی این گونه از درختان صورت می‌گیرد و با استفاده از این روش، درختان دارای رشد مناسب اما با باردهی کم، به بیشترین میزان باردهی تحریک و ترغیب می‌شوند.

حجامت در درختان گردو به چه معناست؟

تاثیرات حجامت بر سلامت درختان

تاثیرات حجامت درختان گردو بر سلامت و کیفیت محصولات آن

درخت گردو به مانند سایر اقلام درختان، به تولید « شیره خام و شیره پرورده » می‌پردازد. شیره خام و شیره پرورده درختان گردو به عنوان یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر رشد، رویش و باردهی درخت به شمار می‌آیند.

شیره خام که شامل: « آب، مواد معدنی و مغذی » می‌باشد؛ توسط ریشه‌ها جذب می‌شود. در طی فرآیند بعدی حجامت درخت گردو، یعنی انتقال شیره خام به برگ‌ها توسط ساقه‌ها، شیره خام به شیره پرورده  تبدیل می‌شود و به این صورت، افزایش کمیت و بهبود کیفیت محصولات را به همراه خواهد آورد.

همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه ی خرید نهال گردو به مشاهده لیست قیمت بیش از 20 رقم نهال گردو بپردازید.

تعادل میان تولید شیره خام و شیره پرورده یکی از نکات حائز اهمیتی است که اغلب باغداران تازه‌کار از آن غافل می‌مانند. به طور کلی، وجود تعادل میان میزان تولید این دو نوع شیره، می‌تواند رویش و رشد مناسب درخت و افزایش میزان بار و میوه را به همراه داشته باشد.

حجامت و تاثیرات آن

تاثیرات حجامت درختان

عموماً عدم تعادل میان شیره پرورده و خام منجر به عدم میوه دهی و باردهی قابل توجه در درختانی که از رشد مناسبی برخوردارند، می‌شود. در این شرایط توصیه می‌شود تا از هرس به شیوه حجامت درخت گردو در راستای ایجاد تعادل میان این دو شیره بهره گرفته شود.

شایان ذکر است که ابتلا درخت به بیماری‌های قارچی نظیر بلایت، می‌تواند بر تجمع شیره خام در ساقه و در پی آن برهم خوردن تعادل میان شیره خام و شیره پرورده را به همراه داشته باشد. در صورت ابتلا درخت گردو به بیماری بلایت، کافی است تا با با هرس به واسطه روش‌هایی مانند تبر زدن درخت؛ شیره حاوی قارچ از داخل درخت، به خارج هدایت نمایید.

شیره درخت گردو

شیره پرورده و خام چیست؟

عوامل موثر بر سلامت درختان گردو

شایان ذکر است که درخت گردو به مانند سایر اقلام، نیازمند اختصاص توجه ویژه در طی تمامی مراحل رشد از کاشت تا برداشت می‌باشد. به منظور افزایش کمیت و کیفیت باردهی درختان می‌توانید تا به موارد زیر توجه بیشتری نمایید:

  • استفاده از خاک مناسب
  • بهره‌گیری از برترین روش‌های آبیاری با توجه به گونه درخت و مکان جغرافیایی کاشت 
  • کوددهی با کود‌های مناسب طبیعی و آلی در بازه‌های زمانی متفاوت
  • هرس درختان در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قارچی و آفات
  • دفع آفات و درمان بیماری‌های قارچی در کوتاه‌ترین زمان پس از تشخیص آنان
عوامل موثر بر رشد درخت گردو

چه عواملی بر رشد درخت گردو تاثیر دارند؟

چگونه می‌توان درخت گردو را حجامت کرد؟

پیش‌تر مطرح کردیم که حجامت درخت گردو بسیار به حجامت در طب سنتی شباهت دارد. عموماً، حجامت درختان به واسطه ایجاد زخم در تنه درخت با استفاده از ابزار‌های تیز کشاورزی مانند تبر یا مته صورت می‌گیرد. پس از ایجاد شکاف در ناحیه تنه درخت و شوک‌دهی به آن، شیره خام اضافی به همراه مقداری از شیره پرورده از نواحی زخمی شده؛ خارج می‌شوند.

پس از حجامت کردن درخت و خروج شیره خام اضافی، تعادل میان شیره خام و شیره پرورده مجدداً برقرار می‌شود و در نوبت باردهی بعدی، میزان باردهی درخت به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. اما چگونه می‌توانیم تا با استفاده از تبر، درختان گردو را حجامت کنیم؟ برای حجامت درخت تنها کافی است تا:

  1. ابتدا با تبری تیز و استریل شده،  دو شکاف در قسمت تنه درخت ( تقریباً حدود 30 تا 40 سانتی‌متر بالاتر از بن ساقه ) ایجاد نمایید.
  2. شکاف‌ها تا رسیدن به آوندهای چوبی، به صورت عمقی ادامه دهید.
  3. کمی صبر کنید تا مازاد شیره خام از طریق آوند‌های چوبی خارج گردد.
چگونه درخت گردو را حجامت کنیم؟

نحوه حجامت درختان

زمان و فصل حجامت درخت گردو

به طور کلی، هرس درختان می‌تواند از طرق مختلفی و با اهدافی نظیر: « فرم‌دهی، افزایش باردهی، جوان‌سازی درخت، حذف شاخه‌های زائد یا خشکیده صورت بگیرند. حجامت درختان را می‌توان به عنوان نوعی از هرس باردهی در نظر گرفت. حجامت در درختان گردو به واسطه هرس پوست آنان صورت می‌گیرد و به همین منظور نیاز است تا این گونه از هرس تحت شرایط  و در زمان مناسب صورت گیرند.

به طورکلی توصیه می‌شود تا هرس درختان در فصول سرد سال ( قبل از بیداری درختان در انتهای زمستان )، یعنی زمانی که درختان در فاز رویش و رشد قرار ندارند و شیره آنان جریان عادی خود را ندارد، صورت بگیرد. چناچه هرس تبر زدن درخت گردو در فصل رویش صورت بگیرد؛ خروج بیش از حد شیره درخت را در پی خواهد داشت.

زمان حجامت درخت گردو

فصل حجامت درخت گردو

جمع‌بندی پایانی درباره حجامت درخت گردو

حجامت درخت گردو که از آن به عنوان روشی جهت وارد کردن شوک یا ترساندن درخت یاد می‌شود؛ نوعی از هرس باردهی در ناحیه پوست درخت است که اعمال آن در فصل مناسب می‌تواند به خروج و رفع برخی بیماری‌های قارچی کمک نماید. هدف اصلی از حجامت درختان، برقرارسازی تعادل میان شیره خام و شیره پرورده در درخت گردو می‌باشد.

توجه به نحوه انجام حجامت و زمان اجرا آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نهایت، شما می‌توانید تا با بهره‌گیری از نظر متخصصان و کارشناسان خبره حوزه کشاورزی و رعایت قواعد اصولی در رشد درخت گردو، درختی مقاوم در برابر تمامی آفات داشته باشید و از محصولات با کیفیت آن استفاده فرمایید.