بهترین نهال شلیل(ارقام مناسب برای کاشت در ایران)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.10.17

راهنمای انتخاب بهترین درخت شلیل

نهال شلیل جز نهال های پربارده است. این نهال دارای نژادهای مختلفی نیز می باشد. در واقع در هر هکتار نیز درختان شلیل می توانند چندین تن محصول را به بازار ارائه دهند. در انتخاب بهترین نهال شلیل باید به عواملی مثل اقلیم کاشت، شرایط آبیاری و خاک حاصلخیز توجه داشته باشید.

در این مقاله به شما کمک می شود تا بتوانید بهترین درخت شلیل را انتخاب نمایید و پس از کاشت، به صورت اصولی از آن نگهداری کنید.

معرفی انواع بهترین درختان شلیل در بازار

در انتخاب بهترین نهال شلیل، باید در مرحله اول شرایط اقلیمی محل کاشت را در نظر گرفته سپس به بررسی ویژگی های هرکدام از نهال های شلیل بپردازید.

1.   نهال شلیل سان گلد؛ یکی از زیباترین نهال های شلیل

ساختار نهال شلیل سان گلد به صورت زرد و نارنجی پررنگ است. همچنین می توانیم گوشت میوه را نیز به صورت چسبیده به هسته در نظر بگیریم. یکی از مهمترین نکاتی که می توان در خصوص نهال سان گلد به آن اشاره داشت، این است که این نهال دقیقا مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشد.

آب و هوایی مورد نیاز نهال شلیل سان گلد نیز چیزی در حدود 20 درجه سانتیگراد خواهد بود. در واقع فاصله کاشت این نهال در حدود مربع های 3 در 3 متر می باشد.

به دلیل اینکه شلیل سان گلد، بهترین شلیل از نظر باردهی در سال دوم می باشد و حدود ده سال عمر اقتصادی آن است، یکی از محبوب ترین رقم های میوه نزد کشاورزان به حساب می آید.

همچنین اگر می خواهید به کیفیت بالایی از این نهال دست یابید باید مقدار 10 لیتر آبیاری را برای این نهال در نظر بگیرید. زمان برداشت میوه های شلیل سان گلد نیز دقیقا آخر ماه دوم تابستان خواهد بود.

برای مشاهده انواع شلیل و لیست قیمت بر روی عبارت خرید نهال شلیل کلیک کنید.

شلیل سان گلد

2.   نهال شلیل ردگلد؛ بهترین درخت شلیل ایران

نهال شلیل ردگلد که به عنوان نهال شلیل مغان نیز می توانید آن را در نظر بگیرید، شکل و ساختاری شبیه به آلو قرمز دارد. رنگ پوست این میوه نیز به رنگ قرمز می باشد که گوشت میوه در این رقم نیز به خوبی از هسته جدا می شود.

مقدار فاصله ای که می توانید برای بهترین نهال شلیل ردگلد در نظر بگیرید که البته این به عنوان فاصله کاشت، در نظر گرفته می شود، چیزی در حدود 3 در 3 متر است. مقدار آبیاری نیز به صورت 11 تا 12 لیتر خواهد بود که در هر هفته این مقدار آبیاری را باید برای نهال شلیل رد گلد به انجام برسانید.

مقدار عمر این نهال با کیفیت چیزی درحدود 15 سال است. زمان برداشت بهترین شلیل از این باغ نیز اواخر مرداد می باشد.

شلیل رد گلد

3.   نهال شلیل رفعتی؛ بهترین شلیل از نظر سازگاری با محیط

نهال شلیل رفعتی جز سومین مورد از بهترین نهال شلیل است. شلیل رفعتی مناسب مناطق گرمسیر و معتدل است یعنی شما می توانید این نهال را به راحتی در مناطق گرمسیر بکارید. زیرا این نهال برای رشد مطلوب، نیاز به حداقل هفت ساعت نور آفتاب در روز دارد.

مقدار دمایی که می توانید برای نهال رفعتی در نظر بگیرید چیزی در حدود 18 تا 22 درجه است. همچنین توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نهال شلیل رفعتی را در دمای بالا نکارید. به دلیل اینکه برگ های درخت در اثر تابش شدید خورشید دچار سوختگی و خشکی می شود.

در سال دوم پس از کاشت می توان باردهی خوبی را از نهال شلیل رفعتی انتظار داشت. مقدار آبیاری این نهال در هفته نیز هفت لیتر می باشد. زمان برداشت میوه های این نهال درواقع اوسط ماه اول تابستان خواهد بود. همچنین این نهال به دلیل طعم لذیذی که دارد، به عنوان بهترین نهال شلیل شناخته شده است.

4.   شلیل شمس، بهترین نهال شلیل از نظر باردهی

نهال شلیل شمس رتبه چهارم را در بین بهترین نهال های شلیل به خود اختصاص می دهد. این نهال برای آب و هوای سرد اصلا مناسب نیست. در گرمای بسیار بالا هم مقاومت خوبی ندارد. بنابراین تنها آب و هوای خوبی که می توان برای نهال شلیل شمس در نظر گرفت، آب و هوای معتدل است.

البته این نهال حساسیت بیشتری نیز نسبت به برخی از نهال های شلیلی که در بازار هستند از خود نشان می دهد.

معمولا خاک مناسب این نهال باید دارای قدرت نفوذ پذیری هوا و آب باشد به طوری که رطوبت کافی از طریق ریشه ها به میوه برسد و این نهال چون دیرگل است، برداشت محصولات آن نیز زمان بسیار زیادی را در بر می گیرد.

در صورت کاشت بهترین نهال شلیل در آب و هوای معتدل، می توانید نژاد شلیل شمس را جز انتخاب های اصلی خود قرار دهید.

درخت شلیل شمس

5.   نژاد شلیل انجیری و ویژگی های آن

نهال شلیل انجیری نیز یکی از انواع نهال هال شلیل است که میوه های بسیار خوشمزه و آبداری دارد. در سال اول کاشت نیز باردهی نهال شلیل انجیری آغاز می شود، در صورتی که سال اول شاهد محصولی نیستید به طور حتم در سال دوم می توانید شاهد باردهی خوبی از این نهال باشید.

خاکی که برای نهال شلیل انجیری انتخاب می کنید، باید زهکشی خوبی داشته باشد و البته سبک نیز باشد. این دو مورد می توانند تاثیر بسیار خوبی بر روی بهترین نهال شلیل از نظر مرغوبیت در بازار، داشته باشند. شما می توانید زمان برداشت میوه های این نهال را در ماه اول تابستان در نظر بگیرید.

شلیل انجیری

6.   بهترین درخت شلیل از نوع مغان

نهال شلیل مغان یکی از بهترین شلیل هایی است که میوه آن و یا به عبارتی گوشت میوه آن از هسته جدا می شود. میوه های بسیار درشتی نیز دارد که زمان برداشت آن ها اواسط آخرین ماه بهار است.

معمولا خاکی که باید برای نهال شلیل مغان مورد استفاده قرار گیرد باید بسیار نرم  و دارای زهکشی مناسبی باشد. این مورد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از نکاتی که باید برای بهترین درخت شلیل مغان در نظر بگیرید این است که در هنگام آبیاری، آب زیادی به این درختان بدهید. همچنین عمر درخت مربوطه نیز 15 سال است.

اگر می خواهید پرورش خوبی داشته باشید باید از خاک و کود مناسبی برای این درخت استفاده کنید. مواد عالی و معدنی درون کودهای گاوی، گوسفندی و شیمیایی، کمک شایانی به رشد مطلوب و افزایش مقاومت گیاه می کنند.

درخت شلیل مغان

7.   بررسی شرایط نهال شلیل سفید

نهال شلیل سفید را می توانید در لیست هفتم بهترین نهال شلیل قرار دهید. نهال شلیل سفید به صورت گرد است و رنگ آن نیز مایل به رنگ سفید می باشد. همچنین جز گونه هایی است که هسته آن به سختی از میوه جدا می شود.

هر 15 روز نیز باید نسبت به آبیاری نهال شلیل سفید به مدت یک بار اقدامات لازم را به انجام برسانید. شلیل سفید نیز جز بهترین شلیل از نظر باردهی و طعم و مزه محصولات خود خواهد بود.

8.   نهال شلیل کیوتا، بهترین شلیل اصلاح شده

نهال شلیل کیوتا نیز جز آخرین نهال مربوط به بهترین نهال شلیل است. نهال کیوتا باید در آب و هوای معتدل کاشته شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که  این نهال نیز مثل سایر نهال های دیگر نیاز به هرس دارد و به صورت روزانه، مقدار 2 لیتر آب برای آبیاری این نهال نیز نیاز خواهید داشت.

در صورتی که آبیاری این نهال به خوبی انجام شود، شما می توانید شاهد تولید میوه های بسیار با کیفیت و درشت از نهال شلیل کیوتا باشید. عمر مناسب این شلیل ده سال است. این مورد به این معناست که  شما در 10 سال می توانید از این نهال از نظر باردهی سود زیادی بدست آورید.

در واقع دو سال پس از کاشت می توانید شاهد بهترین شلیل از نظر محصول دهی باشید. در هنگام کاشت نیز شرایط محیطی و غیر محیطی را باید برای نهال شلیل کیوتا در نظر بگیرید و توجه به این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود.

نهال شلیل کیوتا

در هنگام خرید بهترین نهال شلیل چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

  • برای خرید بهترین نهال شلیل شما می توانید به نهال هایی بیشتر توجه کنید که طول آن ها یک متر است و قطرشان نیز به مقدار کافی رسیده است.
  • سالم بودن نهال نیز بسیار مهم است. نهال مربوطه باید از نظر ریشه محکم و فاقد پیچ خوردگی باشد و در برابر بسیاری از بیماری ها نیز از خود مقاومت بالایی نشان دهد. در واقع ویژگی های بهترین شلیل نیز همین موارد است که در این مقاله گفته شده است.
  • درهنگام خرید نهال مربوطه باید به داشتن شناسنامه و یا برچسب بهداشت آن توجه کافی داشته باشید.
  • بهترین نهال شلیل به مقدار کافی ریشه های صاف دارد تا روند کاشت آن در زمین به آسانی انجام گیرد و این امر مهمی است.

سخن آخر در رابطه با خرید بهترین نهال شلیل

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نهال های شلیل که به آن ها لقب بهترین داده شده است، در مناطق مختلف از قبیل معتدل و گرمسیر و سردسیر رشد می کنند و این مورد بسته به نوع نهال نیز متفاوت خواهد بود.

برای خرید بهترین نهال شلیل بر اساس شرایط منطقه ی خود، توصیه می شود با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان سایت آریا نهال با توجه به اقلیم، خاک و سایر شرایط محیطی منطقه ی شما، نهال های مناسب و راهکارهای بهینه سازی کشت را به شما پیشنهاد می دهند. این اقدام می تواند به افزایش موفقیت و بهره وری در کشت بهترین درخت شلیل در منطقه ی شما کمک کند.

 

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
0

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین نهال شلیل(ارقام مناسب برای کاشت در ایران)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *