خواص بلوبری

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1401.08.02

خواص بلوبری توت آبی و خاص بازار:

شاید تا سال ها قبل اگر از خانواده توت ها حرفی به میان می آمد، همه تنها توت فرنگی، توت سیاه وسفید و شاه توت را در این خانواده قرار می دادند. با ورود برخی از میوه های خارجی کم کم نظر مردم نسبت به توت ها تغییر کرد. یکی از این میوه ها بلوبری که متعلق به آمریکای شمالی بوده و این کشور بیشترین میزان تولید را نیز در دست دارد. اگر شما هم مایلید در ارتباط با خواص بلوبری، اطلاعات بیشتری به دست آورید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله اطلاعاتی به دست خواهید آورد که شگفت زده می شوید!

آشنایی با خواص بلوبری

آیا بلوبری درخت است یا بوته؟

همیشه این سوال پرسیده می شود که آیا پرورش و برداشت بلوبری از درخت است یا بوته آن؟ بلوبری بوته هایی با ساقه های چوبی است که ریشه های کم عمق و اسفنجی دارد. به همین دلیل این بوته های را هم در باغچه و باغ و هم در گلدان می توان پرورش داد.

جالب است بدانید ازلحاظ علم کشاورزی خانواده توت ها کمی پیچیده تر و گسترده تر از آن است که ما تصور می کنیم. ازنظر علم باغداری و گیاه شناسی، توت میوه ای ساده است که از یک گل منفرد تشکیل می شود. این میوه، گوشتی خوراکی دارد که دانه های خود را احاطه می کند.

با این توضیح حتی کدوحلوایی و انواع فلفل ها نیز در خانواده توت ها قرار می گیرند. این در حالی است که در باور عموم این موضوع صحیح نیست. درهرحال این میوه از خانواده توت ها است و خواص بلوبری، برای بدن مانند تمامی میوه های خوراکی بیشمار است که در ادامه به معرفی این خواص می پردازیم.

شاید علاقه مند باشی که نهال گردویی با 300 کیلو باردهی در سال بخری!

اونوقت می تونی فقط با کلیک روی عبارت (خرید نهال گردو) لیست 17 رقم نهال گردوی پربار رو مشاهده و جهت تمایل با تماس تلفنی سفارشت رو ثبت کنی!

با خواص بلوبری، بیشتر آشنا شوید:

بلوبری میوه ای شیرین، مقوی و غنی از آنتی اکسیدان است. این میوه خوش رنگ در عین مقوی بودن کالری کمی دارد به همین دلیل در میان اغلب افراد بسیار محبوب است. بلوبری خواص شگفت انگیزی دارد که در ادامه قصد داریم شما را با این خواص بیشتر آشنا کنیم.

بلوبری غذایی سالم برای زمان پیری:

طبق نظر اکثر پزشکان داشتن رژیم غذایی سالم که میزان قابل توجهی از آن را میوه ها و سبزیجات تشکیل داده است به کاهش اکثر بیماری های مربوط به کهن سالی کمک می کند. یکی از بهترین خواص بلوبری، که این میوه را به نسبت بقیه میوه ها متمایز می کند، داشتن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان است؛ آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر آسیب های سلولی مراقبت می کنند.

یکی از مشکلاتی که با افزایش سن سرعت آن بیشتر می شود روند اکسیداتیو سلولی است که این مورد با قرارگیری در معرض آفتاب بیشتر می شود. آنتی اکسیدان ها محافظان قدرتمند سلول ها هستند به همین دلیل روند پیر شدن آن ها را به تعویق می اندازند.

قلبی سالم تر با بهره مندی از خواص بلوبری:

چندی پیش مطالعه جالبی در کالج کینگ لندن انجام شد. در طی این مطالعه به بررسی خاصیت بلوبری، بر سلامت قلب و بیماری های قلبی عروقی پرداخته شد. بررسی ها نشان داد که تنها در مدت زمان یک ماه افرادی که به صورت منظم بلوبری مصرف کرده اند، بهبود قابل توجهی در شرایط عروق خونی آن ها به وجود آمده است.

علاوه بر آن میزان لخته های موجود در خون نیز که به صورت جدی سلامت افراد را به خطر می اندازد با مصرف بلوبری کاهش چشم گیری داشته است. محققان بر این باورند که این خاصیت بلوبری، ناشی از رنگ دانه آن یعنی آنتوسیانین ها است. این رنگ دانه ها که به این میوه رنگی دل فریب می دهند، مسئولیت محافظت از قلب و رگ های شما را به عهده دارد.

با خواص بلوبری دیگر نگران زوال عقل نباشید!

این روزها با افزایش استرس و فشار روزانه در زندگی، اغلب افراد نگران این هستند که مبادا در آینده با زوال عقل یا آلزایمر مواجه شوند. درصورتی که می خواهید از این اتفاق پیشگیری کنید یا قصد دارید اندکی حافظه خود را تقویت کنید، کافی است به رژیم غذایی خود بلوبری را اضافه نمایید.

ماده فلاونوئید در بلوبری از خانواده آنتوسیانین ها است و به صورت قابل توجهی اتصالات بین نورون های مغز را تقویت می کند. علاوه بر آن این ماده ارتباط بین نورون ها را نیز آسان تر کرده که بدین صورت مغز عملکرد بهتری خواهد داشت. همچنین تاثیر آنتی اکسیدانی که از خواص بلوبری و فلاونوئید بوده، احتمال بروز خطر را برای مغز کاهش می دهد.

بلوبری بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارد:

طی تحقیقات گسترده ای که در مناطق مختلف دنیا انجام شده است، محققان به این نتیجه رسیده اند که بلوبری یکی از منابع غنی آنتی اکسیدان است. این میوه در برخی از منابع علمی در صدر جدول مواد حاوی آنتی اکسیدان قرار دارد.

جالب است بدانید که آنتی اکسیدان ها برای عملکرد بدن شما ضروری نیستند،  اما مانند دژی محکم از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

در اصل رادیکال های آزاد به عنوان مواد زائد سلول های ما به شمار می روند که می توانند به سلول های دیگر آسیب بزنند. درصورتی که به صورت منظم و تنها برای مدت دو هفته بلوبری مصرف کنید به میزان 20 درصد از تجمع این رادیکال های آزاد کم خواهد شد.

با خواص بلوبری سطح کلسترول بدن را پایین نگه دارید:

همان طور که می دانید کلسترول بالا برای سلامت قلب و عروق شما مضر است. درصورتی که کلسترول بدن بالا رود پلاک های چربی در رگ های بدن رسوب می کند که اغلب آن را با نام کلسترول LDL می شناسیم. این کلسترول رسوب شده درنهایت اکسید می شود و این مواد اکسیدشده به صورت جدی به بدن آسیب وارد می کند.

بیماری عروق کرونر یکی از بیماری های خطرناک قلبی است که در اثر رسوب کلسترول در عروق به وجود می آید.  از دیگر خواص بلوبری؛ می توان به جلوگیری اکسید شدن کلسترول خون اشاره کرد.

بلوبری با داشتن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان مانع اکسید شدن و حتی مانع از تجمع این مواد در رگ ها می شود. جالب است بدانید که بلوبری حدود 25 نوع مختلف آنتوسیانین دارد به همین دلیل به آن پادشاه توت ها می گویند.

فشارخون بالای خود را با خواص بلوبری مدیریت کنید:

این روزها فشارخون بالا و تأثیر آن بر سلامت قلب و عروق یکی از مشکلات سالمندان و افراد میان سال است. جالب است بدانید که از دیگر فواید بلوبری، تنظیم و کاهش فشارخون بالا در افراد می باشد. طی تحقیقات انجام شده با مصرف منظم بلوبری در افراد مبتلا به سندرم متابولیک کاهش قابل توجه فشارخون دور از انتظار نیست.

بلوبری در عین پایین آوردن فشارخون از قلب و عروق نیز مراقبت می کند که این دو عامل سلامت نسبی را به فرد بازمی گرداند. پزشکان بر این عقیده اند که مصرف بلوبری باعث افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن می شود. درصورتی که این ماده به میزان کافی در بدن وجود داشته باشد فشارخون درون رگ ها کاهش یافته و آرامش به عضلات بدن بازمی گردد.

کنترل دیابت با خواص بلوبری:

مطالعات انجام شده نشان می دهد که بلوبری می تواند به کنترل سطح قند خون در افراد دیابتی کمک کند که این نیز از دیگر خاصیت های بلوبری، به شمار می رود. مصرف منظم بلوبری شرایط را برای دریافت انسولین در مبتلایان به دیابت نوع دو فراهم می کند و این موضوع برای افراد حساس به انسولین نیز صادق است.

علاوه بر آن بلوبری به کاهش سطح قند خون ناشتا تا حدود یک سوم در این افراد نیز کمک خواهد کرد. جالب است بدانید یکی از دلایل ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش میزان پتاسیم در بدن است. بلوبری سرشار از پتاسیم و انواع مواد مغذی است که به شما برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نیز کمک می کند.

بهبود سریع تر زخم ها با خواص بلوبری:

آیا شما در گروه افرادی هستید که زخم هایتان به سختی بهبود می یابد؟ شاید از خاصیت بلوبری، در بهبود زخم اطلاعاتی نداشته باشید، اما باید بگوییم این میوه در این مورد نیز مؤثر است. بلوبری حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است.

این ویتامین می تواند سرعت بهبود زخم ها را بهبود بخشد. به همین دلیل از میان ویتامین ها به ویتامین C به عنوان مرهم زخم ها توجه ویژه ای می شود. علاوه بر این خواص بلوبری با ویتامین C مقاومت بدن را در برابر عفونت ها بیشتر می کند به همین دلیل برای بهبود زخم های عمیق و ناشی از سوختگی نیز مؤثر خواهد بود.

جالب است بدانید ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های فیزیولوژیک مطرح بوده که در ساخت کلاژن برای بازسازی پوست بسیار موردنیاز است؛ به همین دلیل می تواند بهبود زخم را تسریع بخشد.

جلوگیری از خشکی پوست با بلوبری:

از دیگر خواص بلوبری؛ می توان به جلوگیری از خشکی و ترک خوردن پوست اشاره کرد. این میوه با ویتامین A  نقش مؤثری در تولید سبوم در پوست و مو دارد. اگر پوست و موهای شما به اندازه کافی سبوم (چربی ترشح شده از پوست) دریافت کنند کمتر دچار خشکی و ترک خوردگی خواهند شد. علاوه بر آن روند بروز چروک در نواحی اطراف چشم و پیشانی نیز به تعویق می افتد.

 فواید بلوبری برای پوست

پوستی جوان تر می خواهید؟ از خواص بلوبری بهره ببرید!

اغلب افراد از اینکه در سنین جوانی روند پیری و چروک شدن پوستشان شروع شده گلایه می کنند. با توجه به شرایط آلودگی هوا، استرس روزانه، تغذیه نامناسب و مواردی از این قبیل پیر شدن زودتر از موعد دور از انتظار نیست. به نظر شما بلوبری چگونه می تواند روند پیر شدن پوست را به تعویق بیندازند؟

این کار با استفاده از ویتامین C موجود در بلوبری به راحتی انجام می شود. این ویتامین یکی از موثرترین مواد برای تحریک پوست برای ساخت سلول های جدید است. تا زمانی که پوست بتواند با سرعت و کیفیت خوبی سلول های جدید را با سلول های قدیمی جایگزین کند، جوان و زیبا باقی می ماند. به همین دلیل مصرف منظم بلوبری می تواند روند پیری پوست را به تأخیر بیندازد.

استخوان هایی سالم با خواص بلوبری:

داشتن استخوان های سالم و مقاوم مخصوصاً در سنین میان سالی به بعد اهمیت ویژه ای دارد. برای ساخت استخوان های مقاوم نیاز است که بخشی از بافت خونی لخته شده و به مغز استخوان انتقال پیدا کند. در بدن انسان پروتئین های مختلفی نقش لخته کننده خون را به عهده دارند.

مثلاً یکی از مهم ترین پروتئین ها می توان به پروترومبین اشاره کرد که البته به ویتامین k نیاز دارد. حال نکته جالب توجه اینجا است که بلوبری حاوی مقادیری ویتامین K است که می تواند نیاز بدن را تأمین کند.

از دیگر پروتئین هایی که فرایند لخته سازی می توان به استئوکلسین اشاره کرد که این پروتئین نیز در صورت وجود ویتامین K کافی در بدن می تواند به فعالیت خود ادامه دهد. پس اگر می خواهید بافت استخوانی سالم و مستحکمی داشته باشید، بهتر است بلوبری را در خوراکی های خود بگنجانید.

با خواص بلوبری دیگر ضعف چشم را درمان کنید:

همان طور که گفته شد بلوبری حاوی مقادیری ویتامین A است. بی شک در صورت مصرف این ویتامین سلامت چشم دور از انتظار نیست. علاوه بر آن اگر در رانندگی شبانه چشمان شما خسته می شود این ویتامین می تواند شرایط سلامتی چشمان شما را بهبود بخشد.

از دیگر خواص بلوبری، برای سلامت چشمان داشتن مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان های مربوط به بینایی است. خاصیت بلوبری؛ در آن است که به صورت مستقیم با دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن که شایع ترین علت از دست دادن دائمی بینایی است، مقابله می کند.

ممکن است با سرطان مقابله کند:

برخی از رادیکال های آزاد می توانند به پروفایل DNA فرد آسیب وارد کنند. درصورتی که با این رادیکال های آزاد مقابله نشود، می تواند آسیب شدیدی به DNA وارد کند که نتیجه آن ابتلا به سرطان است. از دیگر خواص بلوبری، باید به وجود آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکال ها در آن اشاره کرد. این مواد به صورت قابل توجهی با رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA مقابله می کنند.

طی تحقیقات گسترده ای که در آمریکا انجام شده، بلوبری خواص ضد سرطانی قابل توجهی دارد. علاوه بر آن ویتامین C موجود در این میوه می تواند به صورت چشمگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان ریه، سرطان دهان و سرطان معده جلوگیری کند.

خداحافظی با افسردگی با خواص بلوبری:

از دیگر فواید بلوبری؛ می توان به خاصیت تقویت کنندگی خلق خو در افراد اشاره کرد. طی نتایجی که از تحقیقات به دست آمده، بلوبری سرشار از فلاونوئیدها است. این ماده مسئول حفظ عملکرد صحیح مسیرهای عصبی به حساب می آید.

علاوه بر آن تأثیر مثبتی بر نوروپلاستیسیته خواهد گذاشت. در حالت کلی مصرف بلوبری برای ذهن معجزه می کند که نتیجه آن مبارزه صحیح با افسردگی است.

جمع بندی و نتیجه گیری پیرامون خواص بلوبری:

با توجه به تمامی موارد گفته شده، بلوبری میوه ای کوچک با خواصی قابل توجه است. فرقی نمی کند این میوه را به صورت تازه میل کنید یا از میوه یخ زده آن در نوشیدنی ها لذت ببرید. مطمئن باشید که این میوه به هر روشی میل شود، خواص خود را به بدن شما می رساند.

در این مقاله به فواید بلوبری، و تأثیر مصرف آن بر بدن اشاره کردیم. به خاطر داشته باشید که شاید این روزها حجم عظیمی از تبلیغات به شما بگویند که با استفاده از مکمل ها نیز می توانید به سطح بالایی از سلامتی دست یابید، اما هیچ چیز جای مواد خوراکی سالم و طبیعی را نمی گیرد.

پس درصورتی که امکان بهره مندی از خاصیت بلوبری، را دارید خود را از این خوراکی پرخاصیت بی نصیب نگذارید.

اگر نظری، پرسشی و یا ابهامی در رابطه با خواص بلوبری داشتید، حتما در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
37

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “خواص بلوبری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *