مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

اگرچه کاشت و خرید نهال گردو بسیار سودآور است، اما دانستن این نکته کاربردی که هر آب و هوا و نوع زمینی با کدام نهال سازگاری دارد، نکته‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا به مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، به عنوان دو مورد از پرکشت‌ ترین نهال‌های گردو در کشورمان بپردازیم.

اما پیش از آن می‌خواهیم گریزی بزنیم به این مطلب که آیا اساسا کاشت نهال گردو و احداث باغ گردو کار عاقلانه‌ای است؟! اگر به شما هم پیشنهاد شده است که باغ گردو احداث کنید یا مترصد چنین کاری هستید و پاسخ این پرسش برایتان مهم است، با ما همراه باشید.

آیا کشت درخت گردو سودآور است؟

سرمایه‌گذاری در زمینه ی احداث باغ نهال گردو، یکی از امن‌ترین سرمایه‌ گذاری‌های موجود است، به خصوص اگر زمینی دارید که مدت‌هاست رها شده، ما به شما خرید باغ گردو را پیشنهاد می‌کنیم. به این موضوع که کدام نهال برای زمین شما بهتر است و مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، در ادامه خواهیم پرداخت.

درخت گردو به خودی خود در برابر بیماری‌ها، آفات و شرایط آب و هوایی سخت بسیار مقاوم است و علاوه بر آن، گردو قیمت ثابت و بالایی را در بازارهای جهانی حفظ می‌کند و بازگشت سرمایه بالا، مداوم و طولانی مدت را تضمین می‌کند.

جهت مشاهده لیست قیمت خرید انواع نهال گردوی پربار روی عبارت (خرید نهال گردو) کلیک نمایید.

بررسی زادگاه گردو چندلر و ژنوتیپ:

از نظر زادگاه در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، باید گفت، درخت گردوی چندلر نوعی گردو انگلیسی است که توسط محققان دانشگاه (UC Davis) ساخته شده است. این یکی از گونه‌های تجاری پیشرو در آمریکا است. در واقع گردو چندلر پرمحصول ترین رقم در بین نهال‌های گردو در بسیاری از کشورهای تولیدکننده گردو است؛ بیشتر از هر گونه دیگری گردو می‌دهد و در کالیفرنیا توسعه یافته است.

از دیگر نهال‌های پرطرفدار و زودبازده گردو در ایران، نهال گردو ژنوتیپ آریا است. این نمونه که هم به صورت بذر و هم به صورت نهال کشت می‌شود، بومی ایران و منطقه آذربایجان غربی است و صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا

منطقه مناسب کاشت نهال گردو چندلر و ژنوتیپ:

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ؛ باید گفت اگر قصد دارید ژنوتیپ کشت کنید، باید ساکن یکی از مناطق معتدل و نسبتا گرمسیری کشورمان باشید، زیرا این درخت توان سرما را ندارد و زمستان‌های سخت آسیب جدی به روند معمول باردهی گیاه وارد خواهد کرد. پس اگر در مناطق سردسیر ساکن هستید و دلتان می‌خواهد از باغ خود سود خوبی برداشت کنید، دور گونه ژنوتیپ را خط بکشید!

برای این مناطق معتدل تا سردسیر، چندلر یک انتخاب عالی است. گونه‌ای از نهال گردو که حتی قادر است در یک بازه یک ماهه، سرمای صفر درجه را تحمل کند. بنابراین درختی انعطاف‌پذیر با شرایط آب و هوایی و مقاوم به سرما است.

زمان باردهی نهال گردو چندلر و ژنوتیپ:

در مقایسه نهال گردو چندلر و ژنوتیپ؛ باید گفت که چندلر، خیلی زود شروع به تولید گردو می‌کند. درختان شما در یک رشد معمولی بعد دو سال آماده محصول دادن هستند؛ حتی در سال اول پس از کاشت، میوه دادن را شروع می‌کنند. بنابراین خیلی زودتر از آنچه که فکرش را بکنید از قِبَل درختان گردو، به سود خواهید رسید.

با این حال، برای حفظ انرژی درخت و بهبود بهره‌وری در سال‌های بعد، توصیه می‌کنیم میوه‌ها را برای 3 سال اول قطع کنید. یعنی شما باید گردوها را هنگام بیرون آمدن از درختان جدا کنید و اجازه ندهید رشد کنند. با این استراتژی آینده‌ نگرانه، درخت اجازه پیدا می‌کند تا به جای تولید گردو، از انرژی خود برای رشد تنه قوی‌تر و ریشه‌های بزرگ‌تر استفاده کند.

این باعث افزایش بهره‌وری نهال گردو در دراز مدت می‌شود و مطمئن باشید نتیجه برای شما رضایت‌ بخش خواهد بود. بعد از 3 سال می‌توانید شروع به جمع‌آوری میوه‌ها و فروش گردوهای باغ خود کنید. خواهید دید که صبر شما نتیجه داده است و به اندازه تمام آن سه سال، سرمایه کسب خواهید کرد. عملکرد درختان چندلر هر سال به تدریج افزایش می‌یابد. پس از 10 سال، سطح باردهی به بیشترین حد ممکن می رسد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما می‌توانید سالانه بین 60 تا 70 کیلوگرم گردوی پوست کنده را از هر درخت گردوی چندلر بالغ و به خوبی نگهداری شده در باغ خود، جمع‌آوری کنید و آن‌ها را عرضه نموده و به سرمایه تبدیل کنید. یعنی مساحت باغ شما هر چقدر که باشد، در هر هکتار می‌توانید بیش از 10 تن گردوی پوست کنده جمع‌آوری کنید.

نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر پیوندی

اوج باردهی نهال گردو در چند سالگی است؟

در مقایسه نهال گردو چندلر و ژنوتیپ؛ خوب است بدانید که ژنوتیپ همان سال اول به بار می‌نشیند. این نهال به سرعت رشد می‌کند و در زمان کمی به درختی تنومند تبدیل می‌شود، البته اگر شرایط محیطی برایش فراهم باشد. نمونه ژنوتیپ معمولا 5 تا 8 سال پس از کشت اوج باردهی را تجربه می‌کند و در سال پنجم در هر هکتار، 8 تن گردو ژنوتیپ برداشت می‌شود.

بررسی گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر ظاهری:

ارتفاع درخت گردو چندلر تا 15 متر می‌رسد، اما از آنجایی که هرس می‌شوند، معمولا باغداران آن‌ها را در ارتفاع کمتری نگه می‌دارند؛ در مورد اندازه افقی هم همین‌طور، معمولاً شاخه‌های درخت را هرس می‌کنند تا عرض آن تقریباً 5 متر باشد. ضمنا چندلر برای کاشت با تراکم بالا مانند فاصله 7×6 متر مناسب است.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر ظاهر درخت باید گفت که نمونه درخت‌های ژنوتیپ، غالبا قد کوتاه‌تری دارند و عملیات برداشت را برای باغدار آسان‌تر می‌کنند. در واقع باید این طور بگوییم که ژنوتیپ هم از نظر طولی و هم عرضی، از گونه‌های جمع و جور درختان گردو محسوب می‌شود. فاصله کشت نهال گردو از نوع ژنوتیپ به صورت استاندارد، 7 در 7 است و به طور میانگین شما در هر هکتار می‌توانید 200 نهال گردو را جای بدهید.

کیفیت مغز آجیل گردوی چندلر و ژنوتیپ:

نهال گردو چندلر، آجیل بزرگ با وزن متوسط ​​13 گرم تولید می‌کند. اندازه پوسته آن تقریباً 4 سانتی‌متر است و شکلی صاف دارد. پوسته گردو چندلر محکم است، شکستن یا آسیب رساندن به پوسته آن برای پرندگان و حشرات آسان نیست، بنابراین دغدغه دستبرد به باغ توسط دیگر موجودات را نخواهید داشت. اما در عین حال پوست گردو چندلر به راحتی با دست شکسته می‌شود که البته یک مزیت برای این میوه محسوب می‌گرد.

داخل پوسته گردو چندلر دارای مغزی با کیفیت عالی است. رنگ، عامل مهمی در تعیین قیمت فروش گردو است.

  1. رنگ هسته چندلر عالی است و میزان سفیدی داخلی آن 90 درصد است. وزن مغز میوه گردو چندلر تقریباً 6.5 گرم است.
  2. این جمله به این معناست که مغز، بیش از 50 درصد گردوی پوست کنده را تشکیل می‌دهد.
  3. یعنی حتی با شمردن تعداد گردوها، می‌توانید برآورد کنید چند کیلوگرم گردو برداشت خواهید کرد.
  4. درصد روغن مغز این نوع آجیل 70 درصد است و این میزان چربی، طعم فوق‌العاده‌ای را به آن می‌بخشد.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر کیفیت مغز این میوه یا آجیل باید گفت که درصد مغز میوه این نوع درخت، 65٪ است؛ ژنوتیپ، مغزی درشت و سفید دارد که به مفهوم کیفیت بالای آن است. شکل گردوهای ژنوتیپ تخم مرغی است و هر میوه حدودا 13 گرم با پوست وزن دارد و در زمره آجیل‌های پوست نازک قرار می‌گیرد، اما نسبت به ورود آفات و حشرات، محکم است.

بررسی درخت گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر طول عمر:

با مقایسه نهال گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر طول عمر به این نتیجه می‌رسیم که نهال گردو چندلر با درختان گردوی معمولی انگلیسی از نظر طول عمر، یکسان هستند؛ درختان گردو می‌توانند 100 سال یا بیشتر عمر کنند. بنابراین با کشت این نهال و احداث باغ گردو نه تنها خودتان به تجارتی پر سود قدم می‌گذارید، بلکه میراثی گرانبها برای آیندگان برجای خواهید گذاشت.

در همین باره و با مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، هم باید گفت که برای نمونه اصالتا ایرانی هم عمری بالغ بر 100 سال اعلام کرده‌اند و حتی برخی نهالستان‌ها معتقدند که درخت گردو ژنوتیپ می‌تواند 200 سال عمر مفید داشته باشد.

جمع بندی مقاله تفاوت نهال گردو چندلر و ژنوتیپ آریا:

با توضیحاتی که در این مطلب ارائه شد، دریافتیم که چندلر و ژنوتیپ که از دو نمونه پرطرفدار نهال گردو در کشور ما هستند، در بسیاری از جهات مشابهت‌های فراوانی دارند.

چنانچه قصد احداث باغ گردو دارید و می‌خواهید از این طریق سودآوری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم با مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، با دقت ویژگی‌های هر کدام را بررسی کنید و با توجه به مساحت باغ، ویژگی‌های اقلیمی و شرایط آب و هوایی منطقه زندگی‌تان برای خرید نهال، اقدام نمایید. به نظر شما کدام یک از این دو نمونه می‌توانند در محل زندگی شما زودتر به بار بنشینند؟

منابع:

صفحه ی خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر از سایت گلد نهال