معرفی انواع درخت گلابی پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.01.25

در کشاورزی، انواع نهال گلابی یکی از مهم ترین و سودآورترین درختان تلقی می‌شوند. این درختان با زیبایی گل‌ها و میوه‌های خوشمزه خود، در نظر کشاورزان جایگاه مطلوبی دارند و همچنین از نظر اقتصادی نیز فرصت‌های مناسبی به آن‌ها ارائه می‌کند.

محصول انواع درخت گلابی، به‌دلیل طعم لذیذ و ارزش غذایی بالا، در بازارهای محلی و جهانی تقاضای فراوانی دارد. این درختان به دلیل توانایی سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی و ویژگی‌های دیگری که در ادامه بررسی می‌کنیم، به یک گزینه مطلوب برای کشاورزان تبدیل شده‌اند.

نهال گلابی خارجی و ایرانی

انواع نهال گلابی ایرانی و  خارجی؛ بررسی ویژگی های هر کدام

به طور کلی نهال های گلابی در دسته ایرانی و وارداتی قرار می گیرند که شما کشاورزان عزیز با مطالعه ی هرکدام از ویژگی های انواع نهال گلابی، می توانید با شناخت دقیق تری نسبت به کشت این درخت اقدام کنید.

در ادامه نام انواع درخت گلابی آورده شده است که به طور مجزا در این مقاله به هر کدام از آن ها پرداخته می شود.

نهال گلابی سیبری؛ یک نهال سردسیری

نهال گلابی سیبری، یکی از انواع درخت گلابی ایرانی است که به دلیل خصوصیات خود طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع گلابی با باردهی بالا به ویژه در استان‌هایی نظیر اصفهان و مناطق مشابه کشت می‌شود. میوه‌های آن دایره ای شکل و ترد می باشند که برای صنعت کمپوت‌سازی بسیار مناسب است.

توانایی نهال گلابی سیبری در مقایسه با انواع نهال گلابی در سازگاری با کاهش دما تا منفی 20 درجه، بسیار بالا می باشد. همچنین به طور میانگین این رقم گونه ای دیررس است که فصل سوم سال زمان برداشت محصول آن می باشد.

نهال گلابی درگزی: انواع درخت گلابی

نهال گلابی درگزی نیز از دیگر انواع درخت گلابی ایرانی محسوب می شود. میوه‌های گرد با شکل خاص این نهال، برای مناطقی همچون خراسان شمالی و مناطقی که سرمای بهاری ندارند، بسیار مناسب است. این نهال به عنوان یک نهال زودگل نیز شناخته می‌شود که به معنای واقعی کلمه، سرعت در رشد و باردهی این نوع گلابی را بالا می‌برد.

نهال گلابی درگزی

ویژگی های نهال گلابی آنجو

نهال گلابی آنجو از انواع نهال گلابی است که با ویژگی‌هایی مانند عمر۳۰ ساله جایگاه ویژه‌ای در دنیای کشاورزی دارد. این نهال به شدت به غرقابی شدن و رطوبت زیاد خاک حساس است. به همین دلیل مناطقی که خاک آهکی و سنگینی دارد، به عنوان مناطق مناسب برای کاشت این نهال شناخته نمیشوند.

با اینکه این نهال به عنوان یک نهال نیمه محصول شناخته می‌شود، اما با مدیریت صحیح می‌توانید گزینه خوبی در میان انواع نهال گلابی باشد.

همچنین می توانید جهت خرید بهترین نهال گلابی، بر روی عبارت خرید نهال گلابی کلیک نمایید.

آشنایی با نهال گلابی اسپادانا

نهال گلابی اسپادانا با ویژگی‌های جذابی مثل باردهی بالا، به یک گزینه خوب در میان انواع درخت گلابی تبدیل شده است. با باردهی از سال دوم و مقاومت در برابر خشکی، این نهال به یک گزینه مناسب برای مناطق گرم و خشک محسوب می شود.

درختان گلابی مشو؛ یکی از نژادهای گلابی

نهال گلابی مشو با ویژگی‌هایی از جمله طعم خوشمزه و پوست یک دست، یکی دیگر از انواع درخت گلابی می باشد. مقاومت در برابر سرما یکی از آن ویژگی‌هایی است که خیلی از کشاورزان به دنبال آن هستند. به همین دلیل انتخاب نهال گلابی مشو یکی از برترین گزینه ها به جهت پرورش در اقلیم سردسیری محسوب می شود.

نهال گلابی مشو

نهال گلابی شاه میوه؛ گونه ای ایرانی از درخت گلابی

نهال گلابی شاه میوه به عنوان یکی از انواع نهال گلابی ایرانی، با ویژگی‌هایی همچون باردهی پس از چهار سال و مقاومت بالا به خشکی، در دنیای کشاورزی طرفداران زیادی دارد.

در این بین نهال گلابی شاه میوه را به طور معمول برای مناطق معتدل و خشک خریداری می کنند. همچنین زمان برداشت محصولات آن نیز در سه ماه فصل تابستان می باشد.

نهال گلابی دم کجی

گلابی دم کجی از دیگر انواع نهال گلابی است که زادگاه اولیه آن متعلق به کشور آمریکا می باشد. این نهال با دم بلند خود و رنگ قهوه‌ای درونی میوه که به سرعت دچار تغییر رنگ می شود، یک تصویر زیبا و دلچسب ارائه می‌دهد. همچنین بهترین فاصله کاشت برای این نهال گلابی 4 در4 متر می باشد.

نهال گلابی دم کجی

نهال گلابی جنگلی؛ از دیگر انواع نهال گلابی

این نهال با میوه کوچکتر و دانه‌های سنگی، به‌همراه ویژگی‌ آبدار بودن و شیرینی خاص، در مناطق مختلف کشور به خوبی رشد می‌کند. در بین انواع نهال گلابی، نهال جنگلی به دلیل بومی بودن در اکثر نقاط ایران شرایط رشد و پرورش را دارد.

 

درخت گلابی بومی نطنز

نهال گلابی نطنز باعث جلب توجه کشاورزان و باغبانان شده است زیرا ویژگی‌های خیلی زیادی دارد. این نهال با باروری کافی، یک گزینه اقتصادی برای کاشت در مناطق مختلف ایران همچون نطنز محسوب می‌شود.

گونه ی پایه کوتاه درخت گلابی

نهال گلابی پایه کوتاه که از دیگر انواع نهال گلابی است، با ویژگی‌هایی همچون مقاومت در برابر سرمای زمستان و شکوفه دهی منظم، به عنوان یک نهال با عملکرد مطلوب در مناطق مختلف تلقی می‌شود. این نهال با توانایی کاشت در فواصل 2 در 3 امکان رشد مناسب ریشه ها و افزایش تعداد نهال ها را فراهم کرده است.

نهال گلابی پایه کوتاه

نهال گلابی دوشس؛ آخرین رقم گلابی

نهال گلابی دوشس، با ویژگی‌های خاص خود یک انتخاب خوب برای کشاورزان است. این نهال با عمر بالای خود در حدود 80 سال بهترین گزینه برای کشاورزی بلند مدت محسوب می شود.

همچنین همانطور که از اسم این نهال پیدا است، یکی از گونه های فرانسوی در بین انواع نهال گلابی می باشد که در فواصل 5 تا 6 متر از یکدیگر کشت می شوند.

ویژگی‌های مهمی که باید در هنگام انتخاب انواع درخت گلابی بدانید

  1. زمان برداشت میوه:

انتخاب نوع گلابی با توجه به زمان برداشت میوه بسیار مهم است. برخی از انواع نهال گلابی در تابستان و برخی دیگر در پاییز میوه می‌دهند. این انتخاب باید با ترتیب زمان برداشت میوه و نیازهای بازار محلی هماهنگ شود.

  1. مقاومت به شرایط آب و هوایی:

بررسی میزان مقاومت به سرما و گرما برای انتخاب نهالی با توانایی سازگاری با شرایط آب و هوایی منطقه شما حائز اهمیت است.

  1. فضای مورد نیاز:

برخی از انواع درخت گلابی به فضای بیشتری برای رشد نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که اندازه باغ شما و فضای اختصاص یافته برای هر درخت، با نوع گلابی انتخابی همخوانی داشته باشد.

  1. تیپ خاک:

بررسی ترکیب خاک باغ و انتخاب نهالی که به نحو احسن با این شرایط سازگار باشد، نکته مهمی است که باید رعایت کنید. برخی از انواع گلابی به زهکشی خوب نیاز دارند. توجه به این نکته مهم است تا یک نوع پیشگیری از مشکلات آبیاری و زهکشی در آینده باشد.

شرایط پرورش نهال گلابی

سخن پایانی در خصوص انواع نهال گلابی ایرانی و خارجی

انتخاب نوع مناسب از درختان گلابی برای کاشت در باغ، یکی از تصمیمات مهم کشاورزان است که باید با دقت و شناخت عمیق انجام شود. با وجود متنوع بودن انواع درخت گلابی، هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند که باید با شرایط محیطی و نیازهای بازار هماهنگ شوند.

شما می توانید جهت مشاوره و دریافت خدمات پس از خرید خود با شماره های موجود در سایت آریا نهال تماس حاصل فرمایید. همچنین همین الان نسبت به خرید انواع نهال گلابی اقدام کنید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
2

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت گلابی پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *