نهال تازه کاشته شده برای گسترش ریشه ی خود در خاک، رشد مناسب و باروری قابل توجه در آینده؛ علاوه بر آب و نور مناسب نیاز به مواد مغزی دارد، که آن ها را از طریق خاک دریافت میکند. هر چه ریشه های نهال سریع تر گسترش یابند و قوی شوند نهال می تواند بهتر رشد کند.

در واقع نهال تازه کاشته شده مانند نوزادی است که به توجه و مراقبت بیشتری نیازمند است. کودها یکی از عوامل رشد سریع ریشه ها در نهال های جوان هستند،که می توانند خاک را تقویت نموده و به عنوان غذای کمکی نهال به رشد بهتر و باروری آن کمک کنند.

برخی کشاورزان معتقدند که نباید در سال اول کاشت نهال به آن کود داد؛ چرا که نهال جوان است و به خاطر ضعیف بودن ریشه‌هایش با کوددهی از بین می‌رود. برخی دیگر از کشاورزان نیز معتقدند که کوددهی به نهال تازه کاشته شده می‌تواند بستر مناسب را برای رشد هرچه بهتر آن فراهم کند و نهال‌های جوان از همان ابتدا قوی پرورش یابند.

چرا کوددهی برای نهال تازه کاشته شده مهم است؟

برای نهال تازه کاشته شده کود مناسب می‌تواند بهره‌وری را در رشد نهال افزایش دهد. کود به افزایش ظرفیت نگهداشت آب در خاک کمک می‌کند و این موضوع تنش آبی برای نهال را کاهش داده و حاصلخیزی را افزایش می‌دهد.

کود مناسب نهال جوان

کود مناسب نهال جوان

انتخاب کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

قبل از استفاده از کود ابتدا باید انواع کود نهال را شناخت، سپس با انجام آزمایشات مخصوص خاک باید کمبود های موجود در خاک زمین زراعی را شناسایی کرده و پس از آن اقدام به کوددهی نهال تازه کاشته شده کرد.

انواع کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

کود یا به زبانی دیگر مولتی ویتامین خاک و گیاه انواع مختلفی دارد؛اما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. کود آلی
  2. کود شیمیایی
  3. کود زیستی
استفاده از کود آلی برای نهال تازه کاشته شده

استفاده از کود آلی برای نهال تازه کاشته شده

استفاده از کود آلی برای نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

کود آلی که به کود ارگانیک نیز معروف است، منشا طبیعی دارد و هیچ گونه مواد شیمیایی به آن اضافه نشده است.

این کودها بقایای فضولات حیوانی و گیاهان هستند. کودهای آلی برعکس کودهای شیمیایی برای خاک و گیاه مضر نیستند.

از جمله کود های آلی می توان به کود حیوانی(دامی و مرغی )، کود سبز،کمپوست، تخمیر و بقایای زباله ها و مواد غذایی،کمپوست حاصل از ضایعات سالن های پرورش قارچ و پسماند فاضلاب ها اشاره کرد.

هیومیک اسید نیز یکی از کودهای آلی است که به ریشه زایی و مقاومت نهال تازه کاشته شده در برابر تغییرات درجه حرارت و همچنین حاصل‌خیزی خاک کمک می‌کند.

گوگرد نیز به تولید پروتئین در نهال کمک می‌کند و ضمن افزایش جذب آهن، روی، منگنز و مس مقاومت نهال را نیز افزایش می‌دهد.

انواع کود شیمیایی برای نهال تازه کاشته شده

کود های شیمیایی مواد معدنی را برای نهال فراهم می کنند. فسفات ها،نیترات ها، پتاس ها، مخلوط سه عنصر قبلی که به کود سه گانه معروف است و همچنین ریز مغزی ها از انواع کود شیمیایی هستند.

بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

استفاده از کود شیمیایی در نهال تازه کاشته شده چگونه است؟

استفاده از کود مصنوعی یا همان شیمیایی در نهال تازه کاشته شده به صورت هفتگی است. نهال تازه کاشته شده بسیار ضعیف است؛ پس در استفاده از کود شیمیایی برای آن ها باید دقت کرد. چرا که در دوز بالا می‌تواند نهال را بسوزاند و خشک کند؛ پس هر میزان که روی برچسب کود است را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

اهمیت کود آهن برای نهال تازه کاشته شده

آهن در خاک‌های زراعی بسیار کم است. این کمبود منجر به زرد شدن برگ‌ها در نهال و کند شدن رشد آن می‌شود.

کود آهن با تولید کلروفیل و سبزینگی در برگ‌های نهال، باعث رشد بهتر آن ها می‌شود. بهترین زمان استفاده از کود آهن میانه بهار و ابتدای تابستان است.

بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

بهترین کود برای افزایش رشد نهال تازه کاشته شده چیست؟

کود سه گانه یا کامل (NPK) مناسب‌ترین کود برای نهال است. Nیا همان عنصر نیتروژن به عمل فتوسنتز در نهال و رشد رویشی آن کمک می‌کند، P یا همان فسفر به ریشه زایی در آن کمک می کند وK  یا پتاسیم، به تنظیم سوخت و ساز و بارور شدن نهال کمک می کند.

چه زمانی از کود (NPK)در نهال استفاده می کنند؟

کود متعادل کننده ی کامل پودری (NPK 20 20 20 ) یا همان سه بیست باید با نظر کارشناس حرفه ای، همراه با آبیاری نهال از آغاز فصل رشد به گیاه داده شود.

انواع کود نهال تازه کاشته شده

انواع کود نهال تازه کاشته شده

کود شیمیایی برای نهال بهتر است یا کود آلی؟

انتخاب کود شیمیایی و یا کود ارگانیک کاملا بستگی به خواسته ی کشاورز دارد. دانستن تفاوت میان آن ها شاید بتواند به انتخاب یکی از آن ها کمک کند.

به طور کلی کود های شیمیایی یا مصنوعی در خاک قوی تر عمل کرده و غلظت بالا تری دارند، همین امر حساسیت استفاده از آن ها را افزایش می دهد چرا که به کارگیری بی رویه از آن ها می تواند باعث آسیب به نهال تازه کشت شده شود.

کود های آلی و یا ارگانیک معمولا بی ضرر هستند، تنها نکته ی مهم در استفاده از آن ها برای نهال تازه کشت شده، این است که آن ها باید با شرایط مناسب فرآوری شده باشند تا باعث ایجاد قارچ در ریشه ی گیاه نشوند.

بهترین زمان کوددهی برای نهال تازه کاشته شده

به طور کلی باغداران به دو دسته در استفاده از کود برای نهال ها تقسیم می شوند:

  • دسته ی اول کوددهی را در فصل بهار و همزمان با بیدار شدن نهال از خواب زمستانی انجام می دهند.آن ها باور دارند؛که بهترین زمان کوددهی در فصل بهار یا تیر ماه است. زیرا گیاه بیدار است و به راحتی می تواند مواد مورد نیاز خود را از طرریق ریشه جذب کرده و در اختیار سایر اندام ها بگذارد.
  • دسته ی دوم کوددهی را در میانه ی پاییز انجام می دهند، آن ها باور دارند که کوددهی در این فصل، نهال را در برابر سرما و آفات مقاوم کرده و با رسیدن فصل گرم، نهال می تواند رشد رویشی و زایشی خود را بهتر انجام دهد.

    انواع کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

    انواع کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

مضرات استفاده ی نادرست کود برای نهال تازه کاشته شده

همان طور که گفته شد به دلیل ضعیف بودن نهال، استفاده ی کود با دوز بالا می تواند مشکل ساز باشد، معمولا باید تعادل را در استفاده از انواع کود ها حفظ کرد. به عنوان مثال استفاده ی زیاد از کود نیتروژن می تواند فرصت ریشه زایی را از نهال بگیرد و تمام انرژی آن را صرف تولید شاخه و برگ کند.

جمع بندی بهترین کود برای نهال تازه

کاشت و پرورش نهال قوی نیازمند استفاده ازکود مناسب است. تقویت نهال به وسیله ی کود می تواند بازدهی نهال شما را چند برابر کند، رشد مناسب، باروری کافی، مقاومت در برابر آفات و داشتن ریشه ی قوی، همگی بستگی به انتخاب کود مناسب و استفاده از آن در زمان درست و مقدار کافی دارد.

البته باید توجه داشته باشید که نهال جوان نسبت به درخت بالغ به کود کمتری نیازمند است و هرگونه اشتباه در مقدار کوددهی، می تواند باعث خسارات جبران ناپذیری شود. شما می توانید با تماس تلفنی یا درج پرسش خود در بخش کامنت همواره با کارشناسان حرفه ای آریا نهال در ارتباط باشید و از مشاوره ی آن در خصوص سوالات مرتبط با کشاورزی و باغداری بهره مند شوید.