آفت شپشک واوی سیب چیست؟

به نقل از آریا نهال: آشنایی با آفت سپردار شپشک واوی سیب؛ و روش های درمان آن امروزه یکی از نیاز های اساسی می باشد که باید مورد توجه باغداران قرار  گیرد با ما همراه باشید تا اطلاعتی در خصوص علت ،آفت سپردار ،علائم آفت سپردار و درمان آفت واوی در اختیار شما قرار دهیم.

آفت شپشک واوی سیب یکی از آفت های رایج در بین درختان سیب،هلو و در برخی گونه های گلابی می باشد البته این نوع آفت در بین درختان تبریزی و بید نیز مشاهده می شود،در بین گونه های سیب نیز برخی بیشتر در معرض چنین آفتی قرار میگیرند و این آفت هر ساله خسارت های جبران ناپذیری وارد می کند.

آفت سپردار واوی تقریبا تمام قسمت های درخت سیب را تحت تاثیر قرار می دهد،و درخت رفته رفته رشد طبیعی خود را از دست می دهد. این آفت تمام زمستان را به صورت تخم های ریزی که تولید شده سپری می کند و در اردیبهشت ماه تخم ها پوره یا نوزاد می شوند و فعالیت خود را آغاز می کنند.

پوره ها در این فصل با پیدا کردن جای مناسب برای رشد و تغذیه فعالیت خود را آغاز میکنند،پوره ها با گذشت مدت زمانی تبدیل به حشره ای بالغ میشوند،این نوع آفت نیز دوره زندگی متفاوتی دارد و تا دو نسل  می باشد،نسل دوم پوره ها تقریبا اواسط مرداد ماه روی درختان یا گاها نهال مشاهده می شود در برخی موارد حتی نسل سوم این آفت در آبان ماه مشاهده شده است.

آفت سپردار واوی شیره گیاه  را کامل تغذیه می کند و درخت را آلوده می کند و باعث می شود روی برگ ها لکه های سفید رنگی ایجاد شود  و زودتر از زمان موعد دچار ریزش شود. این نوع آفت سالانه قادر به تولید 300 عدد تخم می باشد رشد آفت شپشک واوی بیشتر در مناطق گرمسیر می باشد،این آفت خطرناک چنانچه به مرحله کنترل نرسد آسیب جدی وارد می کند.

همچنین میتوانید از انواع نهال سیب در آریا نهال دیدن نمایید: مشاهده

شپشک واوی سیب

شپشک واوی سیب

علائم و میزان خسارت آفت سپردار واوی سیب :

همانطور که اشاره شد آفت واوی تقریبا تمام نقاط درخت را درگیر می کند و عمدتا تغذیه را از برگ ها آغاز می کند و با مکیدن شیره برگ رشد برگ ها را گرفته و آن را آلوده می کنند و این موجب می شود روی برگ ها لکه های سفید ایجاد شود و در مواردی نیز طوری می شود که انگار برگ ها دچار سوختگی شده اند. البته شدت حمله و خسارت این آفت شامل قسمت های داخلی و سایه دار درخت نیز می شود،جالب است بدانید میوه ها نیز از این آفت در امان نیستند.

آفت سپردار واوی ،تنه،شاخه ها،برگ و میوه را تحت تاثیر قرار میدهد  و آن را از رشد طبیعی خارج می کند و درخت ضعیف شده و از بین می رود. درختان آلوده زودتر از زمان موعد شروع به ریزش برگ ها می کنند،البته ابتدا برگ ها   به رنگ زرد درآمده و کوچک شده  سپس شروع به ریزش می کند.

علائم آفت سپردار بر روی میوه های سیب نیز با کوچک و بد شکل شدن میوه ها خود را نشان می دهد،یعنی علاوه بر شکل ظاهری میوه ها که تغییر پیدا کرده اند طعم و کیفیت نیز به شدت کاهش پیدا می کند و روی سرشاخه ها خشک می شوند و در مواردی دچار ریزش می شوند  و در برخی موارد همان طور بر روی شاخه باقی می مانند اما قابل مصرف نمی باشند.

میزان خسارت ایجاد شده توسط آفت سپردار واوی سیب زیاد است،زیرا این آفت تمام قسمت های درخت را درگیر می کند و اگر کنترل نشود باعث از بین رفتن درخت نیز می شود،این آفت زمانی که پیش روی زیادی داشته باشد کل باغ را درگیر می کند و این به باغدار خسارت بسیار سنگینی وارد می کند که قابل جبران نخواهد بود.

روش های درمان آفت سپردار واوی سیب:

هیچ آفت و بیماری نیست که قابل کنترل نباشد،یعنی حتی اگر آفت از بین هم نرود ولی قابل کنترل میباشد،همیشه باید پیشگیری های لازم انجام گیرد تا از خسارت های احتمالی جلوگیری کند،باغدارانی که قصد احداث باغ دارند و یا باغداران با سابقه ای که باغ هایی در حجم وسیع دارند همیشه باید مراقبت و توجه به درخت را در اولویت قرار دهند این توجه به عملکرد و کیفیت مطلوب محصول می افزاید و از خسارت ها نیز جلوگیری می کند. و اما روش های مبارزه با آفت سپردار واوی:

  • 1.دشمنان طبیعی

این روش یکی از روش های طبیعی و تاثیر گذار می باشد که تا حدودی می تواند در از بین بردن آفت ها موثر باشد،معمولا کفشدوزک ها و زنبورها در بهار شروع به تغذیه آفت ها می کنند. البته کنه ها و برخی شپشک ها نیز از تخم این نوع آفت تغذیه می کنند.

  • 2.استفاده از گونه ای مقاوم

این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد،و باغدار باید قبل از خرید نهال گونه ای را انتخاب کند که به لحاظ داشتن حساسیت به آفت سپردار واوی دارای مقاومت بالایی باشد این اقدام در کیفیت و ثمردی محصول نیز تاثیر گذار می باشد.

  • 3.مبارزه شیمیایی

مبارزه شیمیایی با اینکه در کنترل و مهار آفت سپردار واوی سیب موثر می باشد اما باید توجه داشت سمپاشی ممکن است بر محیط زیست تاثیر منفی داشته باشد  اما اگر اصولی انجام شود تاثیر مثبتی خواهد داشت. در زمان سمپاشی باید به این نکته توجه داشت که باید سم مخصوص به آفت را تهیه نمود و حتما میزان سم با حجم تانکر سمپاشی متناسب باشد تا تاثیر مثبت خود را داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید زمانی که سمپاشی کاملا اصولی انجام شود نیاز به تکرار تعداد دفعات سمپاشی نیست و آفت با همان یکبار از بین خواهد رفت.

زمان مناسب سمپاشی زمانی است که پوره ها سر از تخم بیرون آورده و نزدیک به فعالیتشان است،معمولا بهار مناسب ترین زمان برای سمپاشی درختان آلوده به آفت می باشد،بعد از سمپاشی به هیچ  عنوان آبیاری صورت نگیرد چون آب سموم را می شوید و این باعث می شود تاثیر کمتری داشته باشد.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کرد نوعی سم به نام سم روغنی نیز برای کنترل آفت سپردار واوی سیب وجود دارد که معمولا در زمستان زمانی که درخت در خواب زمستانی می باشد انجام می شود که این نوع سم نیز در از بین بردن این نوع آفت تاثیر مثبتی دارد.